poster

The Professor and the Madman

 • Nový Zéland

  The Professor and the Madman

 • Austrálie

  The Professor and the Madman

Drama / Životopisný

USA / Irsko, 2019, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • fafejt001
  ****

  Mistři svého oboru - Gibson , Pean i Dormen společně v akci . Mělo to grááády , napětí , zoufalství nemocného člověka a ,, šedé ,, eminence v podání manželky profesora Jennifer Ehle . Myslím , že málo diváků a ,,odborníků,, na film pochopí opravdovou hloubku tohoto filmu .(18.6.2019)

 • lamps
  ***

  The Professor and the Madman je navzdory očekáváním docela ambiciózním a formálně zvládnutým snímkem, který se plně opírá o přítomné herecké persony a snaží se oživit akademické téma psychologickým přesahem a romantickou linií. Ne vždy je to ale k dobru věci, tempo se ve druhé polovině bortí a příběh postrádá potřebnou katarzi a nedisponuje dostatečně zajímavými okamžiky, pro které bychom si první krůčky sepsané slovní zásoby mohli v budoucnu vždy živě vybavit a přednášet je svému okolí. Kdo ale toužil vidět Mela Gibsona znovu se skotským přízvukem a mohutným plnovousem, má jedinečnou šanci. Vice zde.(20.4.2019)

 • misterz
  ****

  Celkom príjemné prekvapenie. Dejová linka síce obsahuje niekoľko hluchých miest, čiže miestami to má tendenciu skĺzavať k nude, no tento problém vo veľkej miere vyvažuje sympatické herecké osadenstvo (vrátane Natalie Dormer) a nečakane emotívny záver, ktorý celý tento príbeh krásne podčiarkol. Taktiež výprava s kamerou boli veľmi pekné, hotový balzam na oči pre každého fanúšika dobových filmov. Možno to ale chcelo príbehovo ešte potiahnuť ďalej. Predsa len došli až po písmeno "T". Nadpriemer. 75/100(8.8.2019)

 • mac000
  ****

  Ani nuda, ani "zbytečný film", ale fascinující studie o naplnění životního poslání a snu o tom, jak proniknout k akademické slávě. Postava profesora Murrayho v podání Mel Gibsona není šíleným vědcem (byť vizáží ve filmu jej může připomínat), ale mužem s vizí, kterou se za pomoci rodiny, přátel a spolupracovníků z akademických kruhů univerzity, celý život usiluje naplnit. A k tomu mu v nemalé míře přispěje někdo, od koho by to nepochybně nečekal - americký lékař William Minor, který je uvězněn v psychiatrickém detenčním ústavu a zaujme jej Murrayho výzva anonymním přispěvatelům vznikajícího encyklopedického díla. Z profesní spolupráce se vyvine spojenectví a posléze úzké přátelství, které překoná četné životní peripetie obou hlavních protagonistů. Gibson i Penn ve skvělých rolích, věrné zachycení dobové atmosféry a příběh, který dokázal zaujmout po více než dvě hodiny...(24.4.2019)

 • Rominator
  ***

  Profesor James Murray (Mel Gibson) začíná v roce 1879 kompilovat slovní zásobu pro Oxfordský slovník angličtiny (původní název byl A New English Dictionary on Historical Principles). Jedním z nejvíce efektivních dobrovolníků se stává Dr. William Chester Minor (Sean Penn), který přispěl více jak deseti tisíci záznamy... Z děje to není úplně patrné, ale Sir Sir James Augustus Henry Murray pracoval na OED (Oxford English Dictionary) 36 let a dokončil písmena A–D, H–K, O–P a T. Filmu se vůbec nepodařilo zobrazit časovou náročnost tohoto monstrózního projektu.(22.4.2019)