poster

The Professor and the Madman

 • Nový Zéland

  The Professor and the Madman

 • Austrálie

  The Professor and the Madman

Drama / Životopisný

USA / Irsko, 2019, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • curunir
  ****

  ,,JEDEN Z OXFORDU, DRUHÝ Z YALE." ,,OBAJA ŠEDIVÍ." ,,JEDEN JE GÉNIUS, DRUHÝ JE ŠIALENÝ." ,,ÁNO, ALE KTORÝ Z NICH?" __ Už dopredu som si vravel: Toto chcem vidieť. Nemainstremový počin rozprávajúci o dvoch mimoriadnych mužov bez veľkých slov, patetickej hudby, okázalých gest, iba tak... ticho a pokojne, často ukazujúc strasti a neúspech. Réžia je však rutinná a kedy sa jej chopil sám Gibson, určite by prišlo na väčšiu explicitnosť v scénach liečebných procedúr z ústavu. Určite by to film naštartovalo, pretože najintenzívnejšie pasáže ponúka v druhej tretine, kedy sa Gibson zoznámi s Pennom a práca na Slovníku naberie na obrátkach (,,Ako môže byť práca dokončená, pokiaľ to nie je možné?"). Penn, zo začiatku pripomínajúci predobraz Dr. Jekkyla a Mr. Hyda (viď. diagnostikovaná schizofrénia), hrá fantasticky, miestami ho človeku až príde ľúto a keby nemal film problémy so širšou distribúciou, nepochybujem, že by dostal nejedno prestížne ocenenie. (696. hodnotenie, 57. komentár k filmu)(15.8.2020)

 • Lukoboss
  ***

  Zajímavej snímek o neuvěřitelným projektu, kterýmu vévodí hlavní dvojice Penn - Gibson. S. Penn má trochu navrch, šílence s takřka geniálním mozkem hraje neskutečně, ale nedá se říct, že by Gibson nějak zaostával. Starostlivej profesor, kterýmu šlo o (anglickej) jazyk, ale taky o svýho vzdálenýho "přítele", a kterýmu neustále někdo háže klacky pod nohy. Přišlo mně až absurdní politický pozadí snímku, kdy mu chtěl někdo práci odepřít atd., ale doba byla asi taková. Ono zpracování je trochu nudný, resp. stopáž je možná až příliš dlouhá na to, že se tam zase tak moc neděje. Ovšem zpracovat toto téma, který ve skutečnosti zabralo desítky let, do jednoho filmu, to není žádná sranda. A právě to je asi největší kámen úrazu, kterej filmu škodí.(7.7.2019)

 • Xmilden
  ***

  Gibson s Pennem ukazují, že kvalitně hrát ještě nezapomněli ve snímku, který má slušnou informační hodnotu, nicméně se přiznejte kdo z vás si tohle pustí znovu. Přimlouvám se za to, aby Mela zase někdo vytáhl zpět do 1. hollywoodské ligy. Ten chlap si rozhodně ještě minimálně jeden veliký film zaslouží. 60%(18.7.2020)

 • MartinReno
  *****

  Mel Gibson a Sean Penn predviedli výnimočný herecký koncert. Tento film je putovaním do hĺbky duše skrze pátranie po význame slov. Odpustenie je centrálnym motívom. Samotný ciel bledne popri význame cesty, ktorá formuje hlavné postavy. Niekedy nieje nutné, aby pilná a cielavedomá práca bola podmienená slávou, peniazmi, alebo hocičím racionálnym. Niekedy je cielom, aby veci jednoducho vznikli. Ich hodnota príde časom. Pokojne možete ignorovať ten slabší rating na ČSFD, pretože aj tak to vačšina ludí nechápe.(28.4.2019)

 • Rominator
  ***

  Profesor James Murray (Mel Gibson) začíná v roce 1879 kompilovat slovní zásobu pro Oxfordský slovník angličtiny (původní název byl A New English Dictionary on Historical Principles). Jedním z nejvíce efektivních dobrovolníků se stává Dr. William Chester Minor (Sean Penn), který přispěl více jak deseti tisíci záznamy... Z děje to není úplně patrné, ale Sir Sir James Augustus Henry Murray pracoval na OED (Oxford English Dictionary) 36 let a dokončil písmena A–D, H–K, O–P a T. Filmu se vůbec nepodařilo zobrazit časovou náročnost tohoto monstrózního projektu.(22.4.2019)

 • - Mel Gibson získal filmová práva na knihu Simona Winchestera už v roce 1998. (Raziel_cz)

 • - Snímek nabral dvouleté zpoždění kvůli sporu ohledně práv k filmu. (Duoscop)

 • - Natáčelo se v Dublinu v Irsku. (Rominator)