Miss Saigon – koncert

(divadelní záznam)
  • Velká Británie Miss Saigon: 25th Anniversary

Slavný muzikál Alaina BoublilaClaude-Michela Schönberga v koncertním provedení v Prince Edward Theatre v Londýně u příležitosti 25. výročí premiéry... Světově proslulá Pucciniho opera z přelomu 19. a 20. století Madama Butterfly vypráví tragický milostný příběh Američana a Japonky. O téměř sto let později, roku 1989, měl v Londýně premiéru muzikál Miss Saigon, který jeho autoři Alain Boublil a Claude-Michel Schönberg přemístili v čase i v prostoru: příběh se tentokrát odehrává po vietnamské válce, v Saigonu a Bangkoku v letech 1975–1978. Japonku Čo-Čo-San nahradila Vietnamka Kim a námořníka Pinkertona pak voják Chris. Premiérovému obsazení v londýnském West Endu vévodili filipínská zpěvačka Lea Salonga a britský tenor Simon Bowman, objevil se zde i slavný herec Jonathan Pryce. O pětadvacet let později vzniklo výroční slavnostní koncertní provedení, kde hlavní role zazpívali Eva Noblezada, Alistair Brammer a Jon Jon Briones. (Česká televize)

emma53

Stojím v divadle Prince Edwarda, tleskám vestoje a konstatuji, že to byl úžasný filmový zážitek. A jistě, inženýr musel stát při děkovačce uprostřed. Jeho Americký sen byl naprosto famózní.............někdy chybí slova chvály, takže pět zářících hvězd je jasných i beze slov. ()

Aky

Maximální hodnocení ode mne nemá alternativu. Vyjmenovávat jednotlivosti by bylo směšné - prostě dokonalost. ()

Aljak

Claude-Michel Schönberg a Alain Boublil po vynikajúcom prelomovom muzikáli Les Misérables siahli po inšpirácii u Giacoma Pucciniho a jeho Madam Butterfly. Nedá mi to neporovnať, ale v porovnaní s Les Misérables (čo je moja muzikálová srdcovka) mi príde Miss Saigon odosť slabšie, hoci tandem Schönberg & Boublil robili čo bolo v ich silách. Scenár má síce pozoruhodný dejový rámec zasadený do vietnamskej vojny úsiaci do romantickej zápletky, ale pesničky a ani samotná hudba ma v tomto prípade akosi neuchvátili. Na druhú stranu, obsadenie, herecké výkony, kulisy - to všetko bolo vynikajúce. Ale v muzikále mi predsa len ide v prvom rade o hudbu a piesne, a to bolo žiaľ len kdesi na úrovni 3*. ()

Autogram

Veľmi dobré, ale nie dokonalé, asi pre ten pomerne lacný a očakávaný záver. Najzaujímavejšou postavou s najlepšími hudobnými číslami neboli postavy hlavné, ale za mňa šéf/inžinier, vtedy sa objavila najmonumentálnejšia výprava a hudobné nasadenie. Vojnovú tému som v muzikáli ešte nevidel, a pritom tema hraníc, plotov a ostnatého drôtu je dnes taká aktuálna. ()

Rozjimatel

Nechce sa mi veriť, že za tým stoja tí istí tvorcovia (Claude-Michel Schönberg, Alain Boublil) ako za muzikálom Bedári z roku 2012. Predovšetkým kvalitou hudby a speváckymi výkonmi je Miss Saigon niekde úplne inde. Neporovnateľne lepšie dopadlo, keď sa výborní speváci hrali na hercov (Miss Saigon), ako keď sa výborní herci hrali na spevákov (Bedári). Strhujúci je príbeh, ktorý je variáciou príbehu Madam Butterfly, s neskrývanou satirou americkej kultúry (amerického sna). Výborne je spravená aj veľmi pôsobivá scéna. A v neposlednom rade musím vyzdvihnúť skvelé spevácke (aj herecké!) výkony, excelujú najmä mladučká Eva Noblezada a Jon Jon Briones, ktorého americký sen je famózny. ()

bohemia_regent

Autor zdejšího českého názvu a obsahu distributora by se měl aspoň jednou v životě zajít podívat na divadelní inscenaci nějakého hudebně dramatického žánru (opera, opereta, muzikál...) a pak taky navštívit nějaký koncert. Pokud má jeho IQ hodnotu aspoň 60, je tu reálná šance, že by mohl pochopit, v čem spočívá rozdíl a následně i co je a co není koncert. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český i originální název Miss Saigon; režie Brett Sullivan; divadelní režie Laurence Connor. ()

GTS_PUNK

Produkcia k 25. výročiu premiéry muzikálu Alaina Boublila a Claudea-Michela Schönberga o príbehu lásky počas a po skončení vojny vo Vietname. O zdanlivo priepastných kultúrnych rozdielov. O politickom rozdelení západu a východu. O túžbe žiť lepší život. Dejová línia vystavaná na pomerne jednoduchej zápletke, odvíjajúca sa od romance amerického vojaka Chrisa (Alistair Brammer) a Vietnamky Kim (Eva Noblezada), si diváka jednoznačne získa. Možno nie od úplného začiatku, ale postupne určite. Muzikál totiž, minimálne v tomto prevedení, potrebuje nejaký čas na "naštartovanie sa", ale keď sa už "rozbehne", diváka baví až do samotného záveru "ďakovačky" so "standing ovation". A právom. Zábavné, ale aj emotívne piesne - medzi tie najlepšie by sme mohli zaradiť The Morning of the Dragon, vynikajúcu Bui Doi alebo The American Dream - dopĺňajú na scéne majstrovsky spracované kulisy, plne dotvárajúce atmosféru celého muzikálu. Predstavenie však môže vyniknúť len vďaka hercom - spevákom, pričom šou tu pre seba dokážu "ukradnúť" spomínaná Eva Noblezada v role Kim, Jon Jon Briones ako The Engineer a Kwang-Ho Hong čoby Thuy. Obzvlášť famózny je práve Briones, ktorý síce vo svojej podstate vystupuje ako záporná postava, ale divákov si najmä vďaka svojim humorne napísaným textom získa snáď ako žiadna iná. Miss Saigon: 25th Anniversary je nielen príbehom o láske, ale svojím spôsobom aj dejepisná lekcia s výbornými muzikálovými skladbami. Záverečné "standing ovation" si tak táto produkcia právom zaslúži. ()