"In the first world war for the first time in the history of men nations combine to fight against nations using crude weapons of those days. The second world war envolved every continent on the globe and men turned to science for new devices of war fair, which reached to an unparalleled peak in their capacity of distruction. And now, fraught with the terrible weapons of super-science, menacing all mankind and every creature on Earth, comes: THE WAR OF THE WORLDS!"(8.12.2007)

Na Válku Světů jsem se těšil jako malý kluk, a moje očekávání byla naplněna... Vizuální efekty jsou na svoji dobu úžasné, a i dnes poměrně dobře koukatelné. Herecké výkony - no dobrá, není to právě Shakespeare, ale na dobrý film to stačí. Co ale jednoznačně stojí za zvěčnění, je výborná hudba Leitha Stevense, která vám v jistých velice působivých scénách navodí pocit, že ti lidé mají proč být vyděšení... I když jsem si už kousíček literárního vzdělání doplnil, a mohl se nechat unášet strhujícím vylíčením paniky davů prchajících civilistů (kterou tak parádně vystihl Spielberg ve své filmové verzi), pořád nemám důvod snižovat hodnocení tohoto svého druhu legendárního kousku pod čtyři hvězdy - teď už jsou ale ovšem jenom za 70%.(4.5.2003)

Hodně roztomilý retráč, kterému nechybí působivá atmosféra, ani jistý estetický magnetismus (podobně je tomu i u starého Star Treku)... Kvalitu příběhu zajišťuje výborná předloha H. G. Wellse a celé to mnohem lépe funguje i bez velkolepého patosu a nacionální propagandy. Takže Válka světů rovná se katastrofické sci-fi o invazi z vesmíru, které s přehledem strčí do kapsy většinu současných velkoprodukcí na stejné téma. Triková stránka není všechno a ten "deus ex machina" závěr je příjemným prolomením stereotypu, který má současný divák zažitý. Je příjemné po všech těch nákladných agitkách vidět zase film, kdy svět bojuje jako jeden muž (krom Ostbloku, samozřejmě, ale co byste chtěli v 50. letech, že :o)) a nakonec není žádný spásonosný národ, který je nejchytřejší, nejvtipnější a nejsilnější...(19.3.2004)

Válka světů z roku 1953 se narozdíl od té Spielbergovy zaměřuje spíš na to jak to vidí celý národ a svět s tou invazí ufonů než na příběh jednotlivce. Invaze je tu taková docela pomalá a hodně se mluví o tom co se děje ve světě a zkoumají se ufoní udělátka a tak a to se děje dvě třetiny filmu. Dokonce se objeví i jedna odlehčená chvilka při záběru na trafikantku jak si háčkuje a vyvolává co zrovna má v dnešních novinách, které jsou plné toho jak ufoni ničí svět :). Poslední třetina je ale docela vypjatá a ukazuje ufonské ničení ve velkém a je znát za co film dostal oskara. Efekty při scénách ve zničeném městě a s ufonskými lítátky co město ničí jsou velmi pěkné a téměř ani nevyčnívají jako nějaké okaté miniatury nebo animovaná pozadí a to silně vylepšuje dojem, jinak by to bylo na *** a to jen kvůli námětu :).(14.7.2010)

Nad všemi, kdo se zde pozastavují nad triky a v lepším případě je blahosklonně promíjejí "vzhledem k roku výroby", je potřeba se leda útrpně pousmát. Oscara za efekty film dostal zřejmě náhodou a z technicoloru rozluštíte kde co. No jasně. To jsem se zase jednou rozčílil... konkrétně triková stránka je totiž naprosto úchvatná a kromě samotného závěru, kde už šlo o příliš viditelné kulisy, by z fleku obstály i dnes. To s příběhem je to horší, už samotná Wellsova kniha je zastaralá, naivní a svým způsobem legrační, ale do padesátých let se hodil dokonale. Skvělá je i atmosféra, nevím, na kolik jde o zásluhu režisérovu či velmi dobrého hudebního podkresu, ale kolik filmů z roku 1953 dokáže udržet dnešního diváka v napětí nonstop po celých 85 minut? Výborný, i když (s pochopitelným ohledem na omezenou stopáž) místy zkratkovitý film, který je o třídu lepší než patetičtí Spielberg s Cruisem dohromady.(30.8.2014)

• - Mimozemšťané v tomto filmu mají menší tělo se dvěma rukama (každá se třemi prsty) a se třema očima (modré, zelené, červené). V knize H.G. Wellse však mají dvě oči a vypadaji jako chobotnice. (Jan.Kanak)

• - Z celkového rozpočtu 2 milionů amerických dolarů bylo celých 1,4 milionu vynaloženo na speciální efekty. (Hans.)