Válečníci (TV film)

Warriors

Peacekeepers

Drama / Válečný

Velká Británie, 1999, 175 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (177)

Vojáci, kteří se účastnili mírových jednotek za války v Jugoslávii to neměli lehké a ani po návratu domů si nepomohli. Jejich hodnoty byly někde úplně jinde. Film je naprosto realisticky ztvárněný a za to si zaslouží plné hodnocení! Jinak otázka nakonec, pro ty co tvrdí, že náboženství dělá lidi i svět lepšími. Opravdu si myslíte, že by nebylo bez boha na světě lépe?(8.5.2009)

Film ukazuje hrůzy války na Balkáně (nutno říci že nejenom Srbové jak to vykresluje film, ale všichni navzájem se vyvražďovali) realisticky a z pohledů mužů, kteří nemohou absolutně nic dělat. Jen se potvrzuje zklamání celého světa a hlavně OSN, za to že stejně jako ve Rwandě jen nečině přihlíželi. Válečný syndrom je dodnes dost opomíjený.(29.7.2011)

jak vlastně můžeme hodnotit život? Nevěnujme se ani tak, jak je to natočeno, ale co je natočeno. Každý den je pro nás samozřejmostí si umýt ruce jít na záchod napít se čisté vody, máme sociální jistoty. Film, který ukazuje, kde je válka nejkrutější. Za války vždy nejvíce trpí civilní obyvatelstvo a nejvíce děti, které se často stávají rukojnými těchto etnických čistek. Jaké je tedy doopravdy poslání modrých přileb? Pomáhat? Chránit? Nebo jen hloupě přihlížet, jak se lidé navzájem vyvražďují a přitom jsou stejné národnosti? Opravdu vřele všem tento film doporučuji a doufám, že si alespoň uvědomí jaké mají vlastně štěstí, že nežijí v zemi, kde zuří válka.(19.1.2009)

Napul film, napul dokument, ale ani jedno poradne. Osobne bych ocenil bud pribeh vojaku na pozadi valky v Bosne, ktery by mel hlavu a patu a byl filmovejsi, NEBO naturalisticky dokument s objasnenim souvislosti, pricin a dusledku. Musim ovsem vyzdvihnout maximalni realisticnost a to nejen v brutalite, ale i ve scenach mimo bojiste. Realita totiz neni tak romanticka a dokonale nasnimana jako filmove scenare. Neni ale prave to ten duvod proc na filmy koukame a tolik je milujeme? 70%(3.5.2008)

Tak samozřejmě taky oceňuju opravdovost a emoční náboj, ale to je zhruba vše. Na film můžete koukat a říkat si jaká to je síla a pro ty co neměli ani páru o nějaký občanský válce na balkáně to bude vážně neskutečný zlo, ale tak buďme realisti. Je fakt pozoruhodný, když se začnou sousedi vraždit a je zajímavý koukat na někoho, kdo tomu může jen přihlížet a nic nesmí dělat, ale kvůli tomu nemusí letět hodnocení do nebe.(18.5.2009)

Film o vojácích, kteří vycvičeni k boji, jsou donuceni stát a pozorovat jak kolem nich probíhá genocida..(28.1.2010)

Žádná levičácká (liberální) agitka, pacifistický apel, nebo republikánská nutnost použití síly. Jen partička "britských" "vojáků" (obě slova nejsou přesná), kteří musí být za každou cenu NEUTRÁLNÍ (a důkaz toho že neutralita je taky pěkné svinstvo). Každá válka je krutá a zbytečná a vojáci z toho potom mívají trauma. Nic nového to sice nepřinese, ale aspoň upozorní na to, co se v minulé dekádě dělo pár tisíc kilometrů jižně od nás. - 70 %(13.6.2011)

Film, který nejen že ukazuje hrůzy války v syrové podobě, ale je i docela dobrý. Líbily se mi herecké výkony a i nepřítomnost hudby, která podtrhovala ponurost filmu. Naopak mě trošku zklamalo, že nakonec každá událost, se kterou se vojáci UN ve filmu potkali skončila stejně špatně. Ukazovalo to tu beznaděj, ale zároveň člověk už dopředu věděl, co přijde, což celkově sráží kvalitu filmu. Ale nakonec závěr je naprosto nejdůležitější část filmu. Ne samotná válka, kterou jsme už viděli v několika filmech, ale návrat z ní. Přinutí vás se vcítit do vojáků, cítíte tu prázdnotu a beznaděj, co zažívali, vnímáte ten pocit malicherných sporů a toho, jak si lidi neváží svého bohatství a toho, že vlastně všechno mají. Závěr je to, co z tohoto filmu dělá podle mého názoru nejlepší válečný film.(2.12.2011)

Skvělá kamera, herci, režie, ale co naprosto vyniká, je scénář. Už dlouho jsem neviděl takovou plejádu citů bez jakéhokoliv náznaku patosu. Spousta silných scén, nikdy nezapomenu na náklaďák s mrvolami a následný "rozhovor".(22.11.2005)

Původně jsem tenhle film nechtěla ani komentovat...protože prostě nenacházím slova...byl to zážitek příliš citový na to, abych byla schopná se nějak smysluplně vyjádřit, hlavně když už tu bylo mnohé podstatné řečeno...ale nemůžu tady nezmínit scénu, která na mě působila snad úplně nejsilnějším dojmem, a kterou tady nikdo nepřipomenul...a to scénu ze supermarketu, kdy voják, nesoucí s sebou příšernou válečnou zkušenost, domlouvá malé rozmazlené holce a její matce, a vlastně všem, kteří nevědí, protože nezažili: "Proč pláčeš? Mají děti důvod plakat? Máš ruce a nohy, nemáš vystřelené oči. Vy...nikdo z vás neví, jak jste šťastní." Na to matka: "Vypadni, nebo někoho zavolám". A jeho odpověď: "Já viděl hořet lidi." Ne, vůbec to nebylo prvoplánové hraní na city, které vídáme u filmů válkou se zabývajících, bylo to "jen" zobrazení hrůzné skutečnosti...tak blízké v čase i prostoru...(12.12.2009)

Drsný, syrový a smrtí páchnoucí britský snímek o tom, jak to skutečně bylo. Britští vojáci jsou v Bosně tak bezmocní, že jediné co opravdu mohou pro lidi zasažené válkou dělat, je jejich úklid - a to doslova. Jak chcete pomoci lidem, když vlastně jim ani pomoci nemůžete, jak? otázka celého díla, která mi stále vrtá hlavou, jak?...Rozkaz je nezasahovat, ale pokud nezasáhnete a nepomůžete ženám a dětím, dostat je do bezpečí, tak zemřou... Tento film si nehraje skutečně na nic, ukazuje válku takovou jaká je, čili pro slabé a naivní nátury, které si myslí, že to končí s úsměvem na tváři - se nedívejte! mrazí mě z toho, jak se ti lidé mohou cítit, co vše si zažili a jak šíleně trpí. Nějak se nedokážu obrátit k názoru na filmové dílo jako takové... nepřipadalo mi to jak film, ale jako skutečnost. Herecké výkony byli dokonalé a i tak je to stále málo... Nemohu si pomoci, ale jsem unesen tím, jak někdo toto dokázal natočit tak, jak to opravdu bylo.. s takovým temným nádechem a mrazivým výdechem..... 93%(1.3.2012)

Film, který je vlastně úplně bez akce,hereckých hvězd,vtipu či specíálních efektů,ale s tak neuvěřitelnou atmosférou a myšlenkou co chce předat ,byl pro mě ohromným šokem. Chtěl jsem po něm jít spát,ale ono to prostě nešlo,nemohl jsem na něj přestat myslet.Takle by to asi mělo vypadat.(8.5.2007)

Musel jsem různě kamuflovat, aby Žužu neviděla, že mi tečou slzy.. Neuvěřitelně sugestivní obrazy válečných zvěrstev a působivá závěrečná čtvrthodinka vyrovnání, respektive nevyrovnání hlavních aktérů v domácím, britském prostředí. Vůbec není vidět, že je to televizní film. Strhující, o to víc, že mě tento konflikt fascinuje..(1.2.2009)

Film, který mě poslal do kolen. Ještě dlouho jsem po shlédnutí nemohl usnout a v hlavě jsem přemítal, jaká zvěrstva se děla před necelými dvaceti lety, necelých tisíc kilometrů od mého domova. Snad i to, že se film natáčel v Čechách, umocnilo můj zážitek z něj. Prostředí je Vám tak blízké, že si připadáte jako doma. A situace, které se Vám postupně před očima zjevují Vám nedají spát. Film zapůsobil silně na moji psychiku. Scény se v průběhu děje více a více vyhrocují a ukazují stálě větší bezmoc britských vojáků (Situace kdy Ioan Gruffudd zachrání starého muže a starou ženu a v následné scéně kolem tohož domu projíždí v transportéru a vidí oba mrtvé). Přirozenost herců je úžasná a Vy budete prožívat jejich bezmocné situace a prožijete s nimi i velmi náročný návrat zpět do reality. Do života, kde Vás nebude zajímat kolik stojí plínky a jakou výbavu koupit pro mimino, protože Vy jste přeci viděli upálené děti bez hlav...(5.8.2009)

Tak tomuhle řikám válečný film. Není nad to, když se nad scénářem sejdou lidi, kteří událost, o které film pojednává, skutečně prožili. Budu-li trochu konkrétní a vztáhnu svůj zážitek na loňský rok, tak chci podotknout ať se jde Kathryn Bigelow se svým Hurt Lockerem vycpat!! Kdyby tohle bylo bráno jako normální film a šlo to do kin, je to v tady možná v TOP 10. Mě přinesl snímek velmi mnoho nových pohledů i otázek k debatě. Film ukazuje, že před necelými dvaceti lety to bylo na Balkaně o hodně drsnější než teď, kdy si tam naši vojáci, s veškerou mojí úctou, jezdí na výlet. Vlastní název je trochu zavádějící, protože hlavní aktéři si defakto za celý film nevystřelí, ale myslím, že to jejich válčení se odehrávalo spíš v jejich hlavách než na bitevním poli. Ale to jen dokazuje, že dobrý válečný film se nepozná podle počtu prázdných nábojnic, ale dobrým promakaným scénářem co nejreálněji přibližující svět vojáků, o kterých pojednává. Kdybych měl 6* - dám šest!(13.7.2010)

Kdyby takto vypadal každý televizní film. Osobně nechápu proč jen televizní. Výborné dílo, které vás nenechá chladnými. Od režije po hudbu výborný počin s atmosférou jak má být. 9/10(23.9.2010)

Tohle si vynutilo můj čas, protože tam hraje Damian Lewis a taky, že se jedná o Bosnu, celá bývalá Jugoslávie není tak daleko od nás, a tuto válku jsme vnímali v televizi jako děti. Rozhodně tento film jde cítit autentičnosti a díky němu se mi rozvinul přehled o této občanské válce.(9.2.2011)

Jeden z nejlepších TV filmů vůbec. Bezmoc, hrůzy války, trauma. Velice působivé, vytknout lze místy mírnou rozvleklost, což se vzhledem ke stopáži čekat dá, ale i málo napětí, pak by to ovšem bylo dokonalé, neboť po všech ostatních stránkách jde o vysoce kvalitní dílo, které lze doporučit, vždyť i z pozice TV filmu hravě překonává většinu komerční produkce (kde právě větší rozpočet často filmu ublíží)... 90 %(21.9.2017)

Vojna očami britských vojakov s mandátom OSN, ktorí prichádzali do vojnou zmietanej krajiny a nemohli z politickych dôvodov zasahovať do ničoho, čo sa dialo pred ich očami, nech to bolo akékoľvek kruté. Nechce sa mi nadávať na náboženské, rasové a iné dôvody, ktoré sú pravým alebo len fingovaným dôvodom na vojenské invázie. Chce sa mi spomenúť scénu z filmu - osem ľudí upálených za živa. Aj keď história pozná surovejšie prípady - napríklad inkvizitor Torquemada upálil zaživa 10 220 nevinných obetí, väčšinou žien, nie je to o množstvách obetí. Je to o schopnosti filmu, ktorý dokáže tak ukázať zúfalstvo, že sa staneme sami zúfalými..... Mne po skončení filmu ešte dlho tiekli slzy ......(16.2.2009)

Za prvý musím napsat, že válečný filmy nejsou mojí silnou stránkou. Nikdy jsem jim nepřišel na chuť. Ale jak mezi komentáři někdo napsal. Tohle není válečnej film, ale film o válce... Dvě hodiny (verze, co vysílali na čt2) jsem koukal s otevřenou pusou a nebyl schopen odtrhnout zrak od dění na monitoru a v hlavě mi znělo: "Ty vole, to snad není možný, to není možný..."(22.4.2009)

Propracované bodobně jako Greengrasovo Bloody Sunday s menšími emocemi.(26.4.2010)