Válečníci (TV film)

Warriors

Peacekeepers

Drama / Válečný

Velká Británie, 1999, 175 min

Pokud si chcete znechutit lidi a propadnout uplne a definitivni beznadeji, mrknete na tento vynikajici film o valce v Jugoslavii. K tomu se neda nic dodat. Zijeme ve svete, kde zadna spravedlnost neni, a kde ty nejvetsi zrudy nedojdou zadneho potrestani (doporucuju dohledat na wiki). A vojaci jakychsi UN a OSN (a vsech techto alibistickych organizaci) kteri nesmi bojovat, prestoze by mohli a chteli, jen prihlizeji masakrovani civilistu. Pokud se o neco pokusi (napr, odvezt alespon deti pryc) jsou za to malem odsouzeni, a musi je ihned vratit zpet na misto, kde jsou tyto okamzite zmasakrovany...Tvrdy film hlavne psychicky, tou strasnou beznadeji a bezmocnosti. Zadne velke strileni nebo valceni tam necekejte. Videna orig. verze 175min. P.S.: Jedinym pozitivem je ucast krasne Branky Katić.(9.2.2014)

Zřejmě vystupuji z řady, protože mně tento 70% snímek zase tak žílu nerval. Přepálená stopáž rozhodně není ničím dobrým. Emočně vyhrocené je to vlastně až v závěru a kdo si během prvních dvou a půl hodin myslí ,že mise UN je vlastně procházka růžovou zahradnou,musí být naivní. Natočeno "dokumentaristickou" kamerou s obyčejnými lidmi a obyčejným příběhem se zajímavým zákulisním podtextem..(21.8.2014)

Téměř psychologický film o britských vojácích vyslaných do Bosny jen jako pozorovatelů, kteří nesmí zasahovat do etnických bojů, pouze pomáhat raněným a jen v přímém ohrožení vlastního života zasáhnout. Velmi realistický pohled na události, které byly skutečně děsivé a já nelenila a podívala se kvůli tomu i na některé dokumenty z té doby, abych si to jen potvrdila. Druhá polovina filmu byla opravdu zdrcující nejen z mého pohledu, ale když jsem si představila, jak psychicky náročné to muselo být pro britské vojáky, být v takových situacích opravdu neutrální. A jejich následný návrat domů s jejich vnitřními pocity beznaděje mě doslova emocionálně rozhodil. Všechno podtrženo velmi dobrými výkony mých tří hereckých favoritů, počínaje Damianem Lewisem (ve filmu zasnoubený s Emmou), Mathewem McFadyenem a Ioanem Gruffudem.(14.12.2012)

Na tomhle televizním snímku si cením toho, jak silně působí i přes určitou nízkorozpočtovost. Není zde moc efektních krvavých a válečných scén. Film působí spíše skrze psychiky hlavním postav. Při shlédnutí jsem si uvědomil jaké peklo se dělo z humny a na sklonku 20. století. Něco takového jako by vůbec nepatřilo do Evropy devadesátých let 20. století. A přesto se to stalo. Genocidy, masové vraždy…Hodnota lidského života devalvovala. Těžko se tomu dá věřit.(12.2.2007)

Ukázka toho, jak jsou peacekeepingové mise na nic, ukázka toho, co se dělo před Rwandou, kdy suverenita státu byla za všech okolností neotřesitelná, kdy společenství a světové velmoci jen přihlížely na masakry. Zoufalé, kruté, pravdivé, strašné a pro nás o to horší, že se to odehrávalo tak strašně blízko, v tak podobné krajině (respektive stejné, páč se to točilo v ČR) a mezi lidmi, kteří nám jsou tolik podobní.....uf, takhle těžko mi už dlouho nebylo, z tohohle budete hodně dlouho odrovnaní ....upřímně, nejsem s to vymyslet ona správná, vhodná a výstižná slova, která by popsala mé pocity....tohle bylo prostě moc :-((29.1.2011)

• - Film se natáčel především v kraji kolem Stráže pod Ralskem. První scéna příjezdu britských vojáků do Bosny byla natočena právě ve Stráži. Jako exteriéry byly také použity prostory bývalé základny Sovětské armády, též nedaleko Stráže pod Ralskem. Některé záběry vznikly také v ulicích města Český Dub a v obcích Loukov, Sezemice či Zábrdí. (Markuss)

• - Film se natáčel především v Praze. V jednom záběru (po příjezdu vojáků do města) je v pozadí dokonce vidět nápis Řeznictví. (haushinkaa)

• - Název Warriors je odvozen z pojmenování obrněného vozidla FV 510 Warrior, které se ve filmu objevuje. (Lucas87)