Obyčejní, prostí lidé, jež se řídí instinkty a jejichž jediné starosti souvisí s přežitím. Vždyť na ničem jiném ani nezáleží. Tak co to potom vlastně pořád řešíme?! Je fajn se v dnešní uspěchané době skoro na tři hodiny zastavit, sednout k televizi a sledovat, jak žijí lidé v krajině, kde se z našeho hlediska ani žít nedá. Pořád kosa, k jídlu, pokud nějaké je, pořád maso, pořád ty stejné tváře a hlavně – všude kam se podíváš nedozírná bílá planina. Je to syrové, je to věrohodné, ale není to dokument. Příběh není zajímavý. Všichni herci jsou si příliš podobní, aby jste záhy nezačali ztrácet přehled. Kamera rámuje v rámci možností pozoruhodné obrázky, ale bílá převládá a zvlášť v noci bije do očí. Nic z toho však není podstatné. Co je vlastně podstatné? Bezprostřední prožitek teď a tady. Možná usnete, možná to vypnete po dvaceti minutách, ale předtím, než to uděláte (nebo klidně až potom) se zkuste zamyslet. Jen tak, nad životem a pro následný dobrý pocit z něj. 75% Zajímavé komentáře: berg.12, Barak(27.2.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,789,952Tržby Celosvetovo $6,012,751(9.4.2009)

Neobyčejný film, neobyčejný příběh, neobyčejně krásně a citlivě nasnímaný a podaný. Točeno na originálních místech v Iglooliku v Nunavutu. Film neztrácí nic z poetické síly drsné přírody, drsného života i drsných, ale zároveň občas i citlivých, lidí. Neni se čemu divit: tisíc let stará historie, opravdoví Inuité, opravdový jazyk a to vše snímáno umělcem v pravém slova smyslu Normanem Cohnem.(26.4.2005)

„DNES VEČER SE SEJDEME A NAVŽDY ZAPUDÍME ZLO, KTERÉ NÁS TAK DLOUHO SOUŽILO…“ /// Všechno je tak zkurveně bílý! Jestli jste na ty vejlety do jinejch kultur (a zrovna nemáte nic novýho z Islámskýho státu), vřele doporučuju tuhle zimní atrakci. Nečekejte nezapomenutelný herecký kreace (ty vole, i když možná…), Oscarovej příběh a odvážný sexuální scény (tak tady trochu kecám, protože – znáte to, ve stanu se votočíte a najednou máte péro v nějaký bábovce…), ale legendu o složitosti života eskymáka. Nejde vo to zjistit, že tam „za kruhem“ se to nehemží jadernejma fyzikama, ale spíš to, že přes maximální odlišnosti mají všechny kultury společný - ZLO. Opravdová kulturní lahůdka! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Když se mi postaví, musím dávat bacha, ať se mi nezlomí (ne vole, nejsu černoch…). 2.) Zatejká mi do iglů. 3.) Thx za titule ,,mechac163“ a „risokramo“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.3.2015)

Inuitský příběh o smrtelném nesváru mezi dvěma rodinami, o velké lásce, zradě a pomstě. První třetina filmu se musí prostě vydržet, protože je téměř bez děje, zdlouhavá, taková dokumentární, ale pak se to rozběhne a příběh nabere spád. Atanarjuatův běh po ledových pláních stojí sám o sobě za jednu hvězdičku.(2.9.2007)

Nádherný film !!!! První eskymácký film všech dob! Mé doporučení pro Ty, kteří jako já byli v minulém životě medvědy a tak jako já jakmile klesne rtuť teploměru pod 10°C nad nulou přechází do úsporného režimu... Tříhodinová zima z obrazovky je překrásná za předpokladu, že máte po ruce velkou, opravdu velkou termosku se svařákem či námořnickým grogem.... :-)(31.8.2005)

Na tomto filme najviac obdivujem to, že ma neskutočne roztiahnutú minutáž, čo môže predovšetkým odpútať od jeho vzhliadnutia. Je však prekvapujúce, že ten film nenudí ani minútu. Pozerala som ho večer, no nedokázala som sa od neho pohnúť. Lákali ma nové situácie a udalosti obratne a svižne spracované, čiže to napriek relatívne jednotvárnemu životu Eskimákov neskĺzalo do nudy, čo je istým spôsobom zázrak. Vďaka nášmu ubehanému životu nás môže táto snímka príjemne prekvapiť, pretože Eskimáci boli v tomto filme vykreslení autenticky a len vtedy si uvedomíme, že nás život je v porovnaní s ich životom skvelý. A mňa tí Eskimáci fascinovali. Vydržať celý život mimo civilizácie a bez tých úžasných vymožeností?(2.5.2008)

Chcelo by to viac takýchto filmov. O obyčajnom posolstve, príbehu, ktorí zamrazí aj zahreje, s krajinou, ktorá zaplesá vašim očiam a s ľuďmi, ktorí sú pre mnohých z nás hrdinami. Možno nie sú sympatickí a udatní ako Bruce Willis a šľachetní, krásni, ale srdcom si získajú určite nejedného diváka, stačí im dať šancu počas troch hodín načrieť do vášho svedomia aby si v dnešnej dobe každý uvedomil o čom je vlastne život a ako ho vlastne len prežívame. Množstvo zdĺhavých scén však prestane imponovať už po hodine. Aj keď malebná krajina a prekrásny krkolomný jazyk, vŕzganie snehu, šum vetra a zavýjanie psov, či vlkov je pekné, ale odtiaľ-potiaľ. Nebyť tohto nedostatku, bol by to plnohodnotný zážitok. 80%.(29.3.2008)

Pokud můžu s něčím srovnávat, tak podobný dojem jsem měl zatím jen u filmů mongolské režisérky jménem Byambasuren Davaa (Příběh o uplakaném velbloudovi, Jeskyně žlutého psa). Velmi pomalu plynoucí tempo, zcela jiné měřítko pro zobrazování dějových priorit, násobené "neherectvím" a absencí nám běžné stylizace (Dogma '95 může občas jen tiše závidět). Nebudu si ovšem na nic hrát, viděl jsem spoustu dokumentů, ve kterých arktida působí mnohem velkolepěji (a ve kterých kamera neujíždí tak často mimo záběr), a že bych si uvedenou strukturu dokázal plně vychutnat celé 3 hodiny, to také ne. Vedle oné přirozenosti, jediné co filmu dodává na filmovosti a místy až magičnosti je ve skutečnosti hudba ( i když asi ne úplně originální inuitská, vzhledem k použitým nástrojům), kterou se na můj vkus trochu zbytečně šetřilo. Jinak se ale měřítka pro první inuitský film hledají těžko, ale vřele tuhle polární výpravu do jiných filmařských končin doporučuju. PS: také doporučuju přečíst si nejdřív trochu podrobnější obsah filmu, abyste se jako já občas neztráceli v otázkách Kdo, Co a Proč. Né vždy se dá inuita v kožešině bez problémů identifikovat.(6.10.2006)

Na začátek musím podotknout, že se mi film líbil a jsem rád, že jsem jej viděl. První eskymácký film, kteří si ho sami natočili a zahráli. Nádherná je krajina věčného ledu a zajímavé zvyky eskymáků. Bohužel jsem se ztratil v příběhu a sledovat tři hodiny eskymáky a zamrzlou krajinu bylo na mě trochu moc. Když si budu chtít v budoucnu vybrat nějaký film o eskymácích, podívám se raději na "Stopaře".(24.8.2007)

Prvý celovečerný film v inuitskom jazyku priniesol fascinujúce obrazy zo života eskymákov v dobrodružnom prerozprávaní prastarej ságy o dobre a zle. Príbeh je zasadený do oči páliacej snežnej beloby, len občas prerušenej tlmeným osvetlením vnútrajška iglú, či na niekoľko týždňov prichádzajúceho leta, kedy sneh mizne, objavujú sa obnažené okruhliaky a pomedzi ne sem tam rastúci farebný kvietok. Nielen muži sú vo filme zvodcovia, či pomstychtiví vrahovia. Kunuk totiž nerobí zo žien žiadne svätice, či zmierovateľky klanových rozporov ale poriadne potvory (priam iniciátorky zla), ktoré zamotajú mužom často hlavu tak, že ide doslova o život. Trojhodinovej dĺžke svedčal jemný zostrih.(19.1.2005)

Tento film působí, jako kdyby si ho eskymáci natočili sami sobě pro radost. Nejspíš to tak i bude. Radost jsem z něj však měl i já, přestože jsem měl občas problémy se ve filmu zorientovat. Chvíli trvá, než člověk pochopí kdo je kdo a proč atd. Domnívám, že má film i značnou dokumentační hodnotu, jelikož realisticky popisuje drsný život eskymáků. Dost mě rozsekaly závěrečné titulky, při kterých lze vidět záběry z natáčení. Člověk si pak uvědomí v jakých podmínkách film vznikal a hlavně s jakým nasazením. Je to takový malý, milý film(8.8.2007)

Očekával jsem něco na způsob Himaláj karavana, čehož jsem se nedočkal. Přesto však šlo o zajímavý příběh, v jehož popředí stojí láska, zrada, vražda, odveta a přežití v nehostinném kraji. Možná, že kdyby měl snímek větší spád a nebyl tak dlouhý, dokázal by daleko více zaujmout. Problematické pro mě bylo rozeznávání postav, neboť mi všichni herci přišli tak nějak stejní. :) Co však rozhodně potěší, je kamera, která neskutečně krásně zabírá nejen přírodu, ale také veškeré dění. Pravděpodobně nejzapamatovatelnější je scéna vraždění a následný útěk Atanardžuata přes ledové pláně.(1.1.2013)

Moc zajímavé a dobré..(9.12.2011)

Velice podmanivý snímek, který oplývá atmosférou a silným příběhem o lidské duši a souznění člověka s přírodou. Silný zážitek, který je podtržen tím, že se toho dozvíte mnoho o zcela jiné entitě lidí.(17.6.2011)

Velmi drsné a autentické drama ze života eskymáků, které pochopitelně zaujme také svou originální atmosférou. Přemrštěná stopáž bohužel brání vyššímu hodnocení.(30.5.2009)

Nakonec, i přes poněkud přestřelenou stopáž, se mi to líbilo. A to i přesto, že zápletka není nijak objevná a měl jsem velké problémy rozeznávat jednotlivé postavy. Trochu to zkrátit, byl to vyloženě výborný film (70%).(7.10.2007)

Velmi dlouhá stopáž, poměrně stereotypní prostředí a omezený počet akterů ve snímku který přesto ani na okamžik nenudí a ukazuje divákům kulturu a drsné životní podmínky Inuitů takřka dokonalou a velmi přitažlivou formou. Z filmu vane dech ledových plání a atmosféra dávných severských mýtů.(16.11.2007)

• Chrustyn

Opět jsem se utvrdil ve faktu, že ne všechny filmy jsou pro mě. Přesně toto je ten případ. Takřka tříhodinový snímek, u kterého jsem si po hodině uvědomil, že nevím o čem je. Připadalo mi, že film nemá nijak stanovený příběh a celé mi to přišlo jako sled několika epizod. S "herci" jsem se nedokázal stotožnit a jelikož mi všichni přišly takřka stejní nevěděl jsem kdo je kdo. 2* dávám za vizuální stránku.(9.6.2008)

• Scrytcher

Hloupoučké, zdlouhavé..Je pravda, že kamera je výborná, z obrazů čiší surovost a kompozice je vskutku mystrovská, ale natahovat to na 3 hodiny? díky, ale ne.(23.11.2005)

• Pejpr

Atanarjuatááááááááááá, Atanarjuatáááááááááááá, Atanarjuatáááááááááááá(26.7.2008)

• Richie666

Pozor, nejedná se o film! Nedá se na to vůbec dívat.(12.7.2011)

Slabší 4*. Jak se vyjádřila dcera (12): "Na první film národa je to dobré, ale není to nejlepší film, co jsem kdy viděla." Souhlasím. Není to špičkové, ale určitě dost dobré a VELMI zajímavé. Zajímavá kamera, vláčný styl vyprávění, úžasná krajina. Kultura Inuitů je naprosto odlišná od naší, ale přesto stále velmi lidská a pochopitelná. ■ Paradoxně, na rozdíl od více lidí, co vnímali první hodinu a půl jako nudnější, se mi právě první hodina a půl líbila víc. Jediná část filmu, kdy jsem si začal uvědomovat, že se to už vleče, byl úplný závěr. Snesl bych ho kratší, ale nevím jak vykrátit. ■ První natočený film, ve kterém se mluví jazykem Inuitů (Inuktitut)! První film vytvořený Inuity! Nominace na Oscara. A to vše v levných DVD za 1,99 euro!(1.7.2010)

4 1/2 - Prekrásny film, ktorý očarí svojou bezprostrednosťou a komplexnou jednoduchosťou. Napriek skoro 3 hodinám vôbec nenudí a plynie si svojim tempom. Všetci (ne)herci svojim naturalistickým prejavom zapôsobia a aj vďaka ním a najmä čarovným exteriérom ožíva táto stará inuitská legenda v plnej kráse so všetkými emóciami.(6.5.2005)

I v dnešní době se dá natočit vizuálně pěkný film s minimálními náklady a bez použíti kdovíjakých technických vymožeností. Recept jak toho dosáhnout je jednoduchý, je potřeba patřičné nadšení pro věc a především vybrat vhodnou lokalitu. Tahleta velmi drsná příroda, široké bílé pláně a věčná zima, mě očarovala. Matka příroda je na některých místech tak nádherná, že stačí jen točit........Obdivuji národ Inuitů, jak se dokázali adaptovat na toto prostředí. Stačí si připomenout jejich léto, které spočívá v tom, že na pár místech roztaje sníh a tato místa obrostou mechem a lišejníkem...brrrr zima. Co se týče jejich legendy, tak jsem si (asi naivně) myslel, že Eskymáci jsou národem naprosto čestným. Omyl i oni znají věci jako cizoložství nebo vražda. Zajímavý a dramatický příběh, který odkrývá tuto exotickou kulturu, je také doprovázen vkusným hudebním doprovodem.......Během filmu jsem měl problémy rozeznat kdo je kdo, natož si pak zapamatovat všechna jména. U těchto národů se mi to ale stává neustále. Zřejmě, že jsem Evropan, tak mi všichni přijdou neskutečně podobní :). Myslím si, že tento první eskymácký film se podařil. Jestli to takhle bude pokračovat, tak pak se máme do budoucna na co těšit.(8.8.2007)

Na to, že je to film s velice jednoduchým příběhem, pomalým tempem, dlouhou stopáží a faktem, že jsem jej viděl v pozdní večerní hodině, musím říct že jsem se rozhodně nenudil. Kdybych se nepodíval kolik minut to trvá, přišlo by mi to jako standardně dlouhý film. Eskymáci jsou si zpočátku dost podobní, ale časem se v nich začnete orientovat. Eskymačky pro změnu vypadají spíš jako nafouknutí tuleni, ale mají svoje kouzlo. Kamera často uhýbá od centrálních bodů obrazu a svou vrcholnou práci dokonává při honičce nahého Atanarjuata (ne že bych byl obdivovatel mužských těl). Pokud hledáte nekonvenční a opravdu filmový zážitek, tenhle snímek je správná volba.(27.3.2008)

(Pátá hvězda za příjemně neobvyklý filmový zážitek.) / Jsem nadšený ze syrovosti a opravdovosti tohohle filmu, který sice není tak výpravný a "vymazlený" jako třeba tibetsko-francouzská Karavana, ale z etnologického hlediska je minimálně stejně zajímavý. A hudební doprovod tuvijských alikvótních pěvců Huun-Huur-Tu byla myslím výborná volba, i když jejich hudba pochází z úplně jiného civilizačního okruhu. Ale přesvědčivosti to filmu neubralo, chvílemi jsem skoro až zapomínal, že nesleduju dokument ale hraný film. Fascinující scény: Třeba veřejný souboj na férovku dvou Inuitů v místním kulturáku... tedy ve společenském iglú. Řezat se vzájemně vší silou pěstí do spánku, když je takový Inuita třeba ještě posilněný syrovým tulením masem, je dost šílená zábava. Anebo zákeřný mord rybími kostmi a dokonce i otcovražda - oni ti Eskymáci nejsou žádní beránci, zvlášť když jde o pěknou babu se slušivě pokérovaným fejsem. Ale nejpřínosnější etnologický poznatek z filmu je určitě ten, že Inuité, nemajíce okolo žádné stromy ani velké šutráky, se chodí v přírodě miliskovat za hroudu ledu (pokud se tedy zrovna neúčastní rodinné swingers párty ve stanu). A až úplně na konci mi docvaklo to, proč stará mladé říká matičko a mladá staré dceruško, což jsem celou dobu považoval za nepochopitelný titulkářův kiks; kdybych byl býval pozornější, bylo by mi to jasné už od 24.minuty. Jen mě mrzí že jsem se nedozvěděl, jak a kam chodí Inuité na velkou a čím se utírají, což mě samozřejmě zajímalo ze všeho nejvíc.(28.5.2015)

Nemuselo to být až tak dlouhé, ale to je jen maličkost, protože tenhle film se opravdu vydařil. A nevěřte tomu, co zde bylo opsáno ze Cinemy, protože Atanarjuat nebyl obviněn z vraždy - ani neprávem!(8.9.2007)

Předlouhé a místy dost zmatené. Pardon, ale kdybych si nepřečetla text distributora, tak vážně nepochopím, že se nejedná o zachycení reality, ale pouze mýtu tradovaného v inuitském etniku. Ano, okouzlující příroda, tvrdý život, autenticita, ale znovu to vidět nemusím.(21.4.2011)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2001 - Zlatá Kamera (Najlepší filmový debut)(15.10.2013)

• ic

Horší něž zdlouhavý nudný film je už jen zdlouhavý nudný film s titulky.(17.8.2007)

Na to, že ide o prvý inuitský film, ide o prekvapivo kvalitný kúsok. Okrem fimového zážitku však diváka čakajú tiež informácie o každodennom živote Inuitov, ktoré sú minimálne tak rozsiahle ako z nejakého dokumentárneho filmu zameraného na inuitskú kultúru. 2 veci sa mi však na Rýchlom bežcovi nepáčili: 1.) Prvú polhodinu som bol trochu zmätený a strácal som sa v postavách, lebo všetci Inuiti mi pripadali rovnakí. :) 2.) Minútáž filmu je vyslovene smrteľná a skrátenie o takých 20 minút by snímku nijako neublížilo, poslednú hodinu som sa často nudil a mal som dosť veľké problémy prinútiť sa zotrvať v stave bdelosti (takéto filmy nie je dobré pozerať v noci). Inak ide o veľmi zaujímavý film, ktorý rozhodne stojí za pozornosť.(3.8.2007)

Nezávislý, eskymácký film, který jistě určitou hloubku má. Avšak děj je příliš složitý a jména tak podobná, že se v tom divák začne ztrácet. Monotónní krajina věčného sněhu a ledu sice navozuje potřebnou atmosféru, při stopáži skoro 3 hodiny však působí tak trochu nezáživně. Ne, že by výprava byla špatná, je naopak v rámci možností skvělá, ale ta omezenost je tam znát. Příběh je to nicméně zajímavý, seznamuje s životem eskymáků a jejich každodenním bojem o přežití. I přes jistou monotónnost a zbytečně komplikovaný příběh z tohoto filmu však sálá zručnost režiséra, nadčasovost a celkem příjemná atmosféra. První eskymácký film stojí za zhlédnutí.(21.1.2013)

• lennyd

Fakt netuším, kde a kdy jsem tento film získal na DVD, ale když už ho tu mám, tak co bych se na něj nepodíval, že jo. Třeba se člověk něco zajímavého dozví (A propo, víte proč si eskymáci "užívají" v ledničce? Protože tam je jen -5, v iglů mají daleko větší zimu). Každopádně se musím stoprocentně podepsat pod komentář uživatele Chrustyn - tři hodiny koukat na tlupu lidí, kteří jsou navzájem natolik nerozpoznatelní (a navíc zachumlaní do kožichů), že po dvaceti minutách netušíte kdo je kdo, a proč zrovna toho druhého má či nemá rád. Jediné co bych na filmu ohodnotil kladně je prostředí, to je vskutku nádherné a moc hezky natočeno. Ale příběh tomu tak nějak chyběl...(29.8.2013)

Nádherné scenérie, úchvatné záběry a syrovost prostředí samy o sobě nedělají dobrý film. Sice je tu příběh, ale soustředit se na něj tři hodiny je opravdu velmi obtížné...(3.8.2007)

Ze začátku jsme se opravdu nudil, těžko říct čím to bylo. Možná se mi zdálo, že sleduji dokument a ne drama ze života eskymáku. Postupně se mi však otevíral film i z jiných úhlů a já se mohl konečně ponořit do příběhu. Poslední část příběhu pak pro mě byla nejsilnějším zážitkem. Souhlasím s Pohrobkem, je to neobyčejný film, který má pro mě ovšem ve své podstatě obyčejný příběh „zabalený“ pouze do atypického obalu, drsné divočiny a jiné mentality lidí, jež v ní musí žít. Pro diváky, kteří si film chtějí pustit, doporučuji obrnit se trpělivostí, která přinese na konci své ovoce. Málem bych zapomněl na přírodu ve filmu, je krásná.(3.8.2007)

Ten film vyzerá, akoby boli Inuiti nielen pred kamerou, ale aj za ňou. Dlhotrvajúci prevažne mdlý dej bez výraznejších sekvencií natočený "surovou" kamerou, ktorý sa ako ľadová kryha pomaly plaví naprieč chladným oceánom. Chladný je iba na prvý pohľad, pretože aj v tomto zamrznutom svete sa dostavájú emócie na povrch a spôsobujú problémy. Zaujme prostredie - v tejto pekelnej horúčave padne veľmi vhod chladivé a bielou farbou zaliate nekonečné roviny ľadu a snehu. Škoda ukrutnej stopáže, vďaka ktorej sa nedá zhliadnuť snímok na jeden krát a nevýrazný príbeh tým pádom vyprchává. Pokojne sa mohlo zostrihať na polovičnú dĺžku a filmu by to vôbec neublížilo.(27.7.2015)

Působivé hlavně díky skutečnosti, v jakých podmínkách musel snímek vznikat.(15.8.2010)

Kanadský film o Eskymácích se mnohem víc podobá a blíží dokumentu než běžnému filmu. Hrají v něm vesměs původní Eskymáci a divák může obdivovat jejich tetování, oděvy a drsný způsob živote v krajině bez ničeho. Je to jednoduchý příběh o lásce, zradě a velkém útěku. Film má 168 minut, není dynamický, ale přesto mne přitáhl a okouzlil. Život Eskymáků je pro běžného člověka těžko představitelný, zaměřený především ne přežití a lov. Jejich vnitřní život je ale plný magie a kouzel. Pustá krajina, ve které žijí, je nekonečným prostorem, obývaným duchy zemřelých, zhmotnělými sny a obavami. Netroufla bych se film doporučit všem, přeci jen je jeho délka trochu odrazující, ale mně rozhodně učaroval. (Od té doby, co jsem film viděla, jsem přesvědčena, že má dcera je duchem mé matky.)(5.6.2008)

Naprostá paráda. Možná jen jednou za život uvidíte strhující příběh o dobru,zlu,lásce a pomstě odehrávající se za polárním kruhem mezi naprosto izolovanými Eskymáky. Já jsem měl to štěstí a navzdory poměrně dlouhé stopáži je to pro mě jeden z nejlepších filmových zážitků,co jsem kdy vůbec v kině zažil.(30.5.2005)

• Pawlisman

Tak v tomto filmu jsem se po polovině (1,5 hod) prostě už ztratil. Několik krásných scén a vhledů do těžkého eskymáckého života, ale pro mě podivně a zmatečně natočeno. Bohužel.. Nedokoukal.(2.8.2007)

Neobyčejný snímek, na který jenom tak nezapomenete... a čím to? Film si napsali, natočili, zrežírovali i odehráli Inuité - Eskymáci. Zachycuje drsný život, v drsné krajině, kde lež má mnohdy fatálnější následky než-li v "moderní" civilizaci. Na počátku byla zrada, co bude dál? Pomsta nebo odpuštění? Téměř tříhodinový film pohltí, ikdyž pomaličku. Tempo je pozvolné, z počátku místy až dokumentární, ovšem nezbytné pro dokonalé procítění atmosféry. Vyvrcholení je překvapivé a nezvykle čisté, stejně jako bílý sníh, potažmo led, který tvoří jedinou kulisu příběhu, který byl nominován na Oscara ze nejlepší neanglicky mluvený film a posbíral spoustu jiných cen. Film vřele doporučuji, stejně tak jako se na něj připravit a lehce se obrnit trpělivostí, která bude vykoupena krásným zážitkem při finále. Zároveň určitou přípravu doporučuji veganům a vegetariánům, protože lehce přimhouřit oči pro dokoukání tohodle filmu bude pro ně důležité :)(23.11.2010)

Víte, jak se staví iglú? Víte, jak se baví lidé na dalekém severu? Jak se starat o spřežení, vydělat kůži, ulovit mrože a mít rád i nenávidět bližního svého? Jestli ne, máte nejvyšší čas se to dozvědět. V tomto ohledu je ten film naprosto kouzelný a bezkonkurenční. Úplně jiný než americké mainstreamové kravinky. Nejdřív mu musíte přijít na chuť. Času na to máte dost, bohužel až příliš. To je asi jediné, co bych mu vytkla. Ale jinak moje geografická dušička zajásala, a když jsem na konci filmu konečně pochopila příbuzenské vztahy v kmeni, byla jsem naprosto spokojená.(26.2.2011)

Síla tohoto filmu je v nestandardnosti - ukazuje zcela jinou představu o tom, jak točit filmy. tak se podle mne vytváří mýty a legendy - děj založený na příběhu (minimální odbočky) a prostředí, které ho učiní autentickým. Působivý, nevšední, osobitý film.(12.10.2010)

Pro běžného člena západní civilizace je to hůře zkousnutelný film. Film se nese v duchu života Inuitů a podle toho je také velmi zdlouhavý, každá scéna natahovaná a často se vůbec nic neděje - přesně jako v dřívějších dobách u inuitů. Trochu mě naštval závěr filmu, kde jsem čekal brutální krvavý konec, který se v původní verzi mýtu skutečně dostaví. Zde je to trochu předělané pro běžného diváka. Příjemné jsou ukázky z každodenního života starých inuitů a velmi zajímavé jsou ukázky typických inuitských rituálů - pěvecký souboj, hrdelní ženský zpěv, instutucionalizovaný souboj pěstmi či vymýtání zlého ducha. Nesmíme však zapomínat, že nejde o zobrazení reality, ale jedná se o převedení mýtu do filmové podoby.(20.4.2011)

Volání severu aůůůů.... Krásná příroda. Krásný sníh. Krásní lidé. Krásný film. Příběh starý jak lidstvo samo, příběh o zradě a lásce. Rovina zla a dobra je tu jasně definovaná. Uvařte si něco teplého, uřízněte si kousek tuleního špeku na přikusování, otevřete okno do ledové noci a nechte se unášet širými pláněmi dalekého severu...aůůůůů.(30.5.2007)

• messi@h

Bohužel jsem se neorientoval ani v obličejích jednotlivých postav (všichni ti Eskymáci mi přišli stejní a to mám rád tituly z Hong-Kongu, kde se člověk v obličejích často také špatně orientuje) ani v jejich jménech (která byla také jedno jako druhé), ani ve zmateně vyprávěném ději. Otázka je, jestli se vůbec o nějakém ději dá hovořit, když se vlastně neděje vůbec nic. Jsou to spíš takové střípky ze života než lineární děj. Když se to nezměnilo ani po 40 minutách, tak jsem to vzdal. A bohužel musím konstatovat, že ani jedna z ženských hrdinek nepobrala ani ždibec půvabu, včetně údajně krásné Atuat.(3.8.2007)

nebyl jsem si jistý, jestli hodnotím ten film co jsem viděl ( nepamatoval jsem si jméno ), ale dle kometářů a fotek je to ono. hlavní hrdina není obviněn z vraždy, spíš naopak. No nic pěkný film, který dává nahlídnout pod pokličku, pro nás, dost neznámého a těžko představitelného života v drsných podmínkách sněhu a ledu. Nečekejte kdoví jaký příběh, čekejte příjemné seznámení s realitou a mentalitou "lidí v kožešině" :-) PS. nesnáším rádoby vtipné sestřihy nepoužitých či nepovedených záběrů vkládaných do titulků ( zvlášť u komedií je to k zblití ), ale tyhle mě potěšily.(25.3.2008)

Netypický, skoro až dokumentárne ladený eskymácky film. Svojou formou a dlhou minutážou považujem tento pohľad na severskú národnú legendu za tvrdé, ťažko stráviteľné "zamrznuté mäso"! Určite filmík pre náročného diváka! Dejovo však nejde o zložitú drámu. Len drsná príroda a ľudské slabosti! 75%(27.6.2010)

Ne v Globusu, ale tady je svět ještě v pořádku. Rychlého běžce jsem během několika let zhlédl už potřetí a v jistém smyslu mě nepřestává fascinovat. Ne kvůli své formální filmařské stránce či příběhu (i když i tyto aspekty má přinejmenším zajímavé), ale hlavně díky unikátnímu náhledu do fungování společnosti, či spíše společenství, které se ještě nezvrhlo ze svého přirozeného řádu, kde nejvyšším Zákonem je příroda a základní hodnotou lidská pospolitost. Mají tu sice zlé duchy, ale nemají tu vegetariány a feministky.(30.7.2014)

• Barak

Co filmu určitě značně škodí, tak to je jeho délka, což vyžaduje opravdu velkou aktivitu z vaší strany, která pokud se nedostaví, tak si asi zdřímnete. Co se během těch tří hodin děje? Celé je to vlastně o dívce, kterou mají rádi dva chlapci (hlavní zápletka, zbytek je tak na deset řádků). Hodinu a půl se mluví, můžeme se kochat pohledem na zdejší bílé zasněžené pláně a poznávat život v dosti tvrdých podmínkách. Poté se teprvé ukáže, proč se snímek jmenuje zrovna "Rychlý běžec". Asi pět až deset minut trvající útěk nahého eskymáka po ledové ploše v ledové zimě - v tu chvíli jsem se již trochu více zapojil, abych si vychutnal poslední hodinku, která měla aspoň trošičku spád a byla o něco míň nudná než ta první. Všechni jsou zahaleni do kožešin (vyjma několika momentů) a mají "divné" jména, takže musíte být bedlivě ve střehu, abyste se zorientovali, co se zrovna děje. Pokud je film pravdivý, co se týče všeho ostatního kromě příběhu (jakože o tom nepochybuji), tak můžeme poznávat život eskymáků - že se dá žít bez všemožných výkřiků techniky, že postačí pár přátel (v tomto případě rodina), hudba, obejmutí.. a spokojený život je na místě, ale bohužel je to hraný film, ne dokument. Určitě potěší originální eskymácké (inuitské) znění a obyvatelé zdejší krajiny coby hlavní protagonisté, což přidává na autentičnosti celého příběhu (o hereckých výkonech se tudíž nemá cenu zmiňovat). Na závěr jednu radu - pokud někdy budete s eskymačkou, nedovolte, aby se rozbrečela, protože to je opravdu hodně silné kafe.... 3/10(3.8.2007)

• Peter-1307

Tento film sa ocitol v mojej filmotéke, zásluhou jedného nemenovaného časopisu o DVD. Inak by sa tak nestalo, a ani exotika (ide o eskimácky film), by ma normálne nezaujala. Chcel som si ho pozrieť v celku, a to niekoľkokrát, ale tá statickosť deja bola na súvislé pozeranie pre mňa rýchlo brzdiaca pokračovať súvisle v jeho pozeraní.(29.7.2010)

• Prankster

nevím no, nuda(19.6.2011)

Nádherný film podle velice staré a krásné legendy o lásce, závisti a boji přežití...koupila jsem si DVD a včere jen tiše seděla a dívala se na příběh,který mne uchvátil svou jednoduchostí a syrovostí. Není nad to, když legendu o Inuitech,natočí a financují Inuité a režisér i scénárista jsou také z nich. Jednoduché zdobení kožešinových oděvů,jednoduché zbraně...život se základními pomůckami, každodenní boj o přežití a místo na slunci...písně...jednotvárná strava...nevydrželi bychom tam ani týden....(28.3.2010)

Eskymácká lovestory s mravním ponaučením. Tak nějak mnohem kvalitnější než z Holywoodu. Ani dlouhá stopáž a málo dialogů nenudí. Pěkný brejle.(27.1.2013)

Spíše než samotný příběh mě bavilo nahlédnout do života Eskymáků a vidět, jak málo jim ke spokojenému životu stačí. Zajímavých je taky pár posledních záběrů z natáčení. Samotná stopáž filmu je ale více než přehnaná.(20.1.2015)

Obrazově i hudebně velmi kvalitní. Je to každopádně něco jiného než běžná produkce. Příběh i herci byli očekávaně "jednodušší", ale s ohledem na fakt, že jsem měl možnost přiblížit si jinou kulturu, jiné zvyky a také vzhledem k již zmíněné velmi kvalitní hudbě či obrazu to považuji za slušný film.(16.8.2005)

Pokud se nemýlím první grónský film. Zatraceně dobrý film. Krásný epos. Jakobych ležel nahý ve sněhu a snil sny svých předků, těch hodně starých.(11.4.2008)

Taká eskimácka rozprávka o dobrých a zlých ľuďoch, o láske aj eskimáckych duchoch, s prvkami mystickosti a nebyť dokumentárnej stránky filmu, tak by som dal iba 2* a film by bol aj zjavne kratší.(8.8.2008)

• kolly13

Umělý dojem filmu dokresluje studená krajina zasazená do "napínavého děje". Hodnoťme zde film a ne krásy přírody, je to nepředpokládaná slabota.(9.10.2016)

Jako zajímavost skvělé, ale jen proto se před tím na zadek neposadím. Hodnotíme přece film, ne? Řemeslo celkem dobré. Neherci jsou sice autentičtí, ale srážejí celkový dojem. Jako obvykle. Takže tři hvězdy. (Navíc nám Středoevropanům herci skutečně připadají dost stejní, takže prostřihy v místě a čase jsou kvůli tomu matoucí.) Ale jestli to někdy bude v TV, podívám se znovu. Protože zajímavost to opravdu byla.(11.1.2012)

Po celkem nepřehledné úvodní čtvrthodině, příběh nabere na obrátkách a vtáhne diváka do děje. Závěr asi mohl mít dramatičtější pointu, ale jinak tento, originální a poměrně dost náročný film, osvěží, ba v parném létě i ochladí :-) 70%(20.9.2015)

Tohle dílko mě zasáhlo, neuvěřitelně meditativní skoro dokument, jen tak si užíváte tu nádhernou krajinu a po hodině přijde nějaký děj, nejdřív jen občas a potom se to rozjede a film je dokonce i napínavý a ač je o kultuře v nejchladnějším pásmu, je plný citů, ne chladných. Film je opravdu meditativní - tím jak je zdlouhavý(pro někoho nudný) a tím, že krajina neobrahuje žádné rušivé, v tomhle případě zbytečnosti. Je to prostá krajina a občas iglů a semtam domorodec, a přitom je to krásná legenda. Dovolím si parafrázovat větu o Tau: dobrodružství tohoto filmu spočívá v jeho nedění(4.8.2007)

láska, hrdost, hamižnost, lstivost, touha žít- o tom je tento film. chybí pomsta, která je nahrazena vyhostěním z komunity a tím pádem rozsudkem smrti, kterou vykoná okolní příroda. je zajímavé sledovat život v tak nehostinných podmínkách. strhující je běh nahého, hlavního hrdiny po ledové pláni před pronásledovateli bez bot jen bosky. a čas je nepodstatný, plyne k rozuzlení vykořeněním viníků z komunity do ledových plání severu. stojí to za to vidět až po závěrečné titulky.(14.8.2011)