Sicario 2: Soldado

• USA Sicario: Day of the Soldado (více)

Sicario 2: Soldado otevírá novou kapitolu filmové série Sicario. V drogové válce neplatí žádná pravidla – a když kartely začaly převádět teroristy přes americké hranice, federální agent Matt Graver (Josh Brolin) vyzve tajemného Alejandra (Benicio Del Toro), kterému hlavoun kartelu vyvraždil rodinu, aby všemi prostředky, včetně těch nezákonných, válku eskaloval. Aby rozpoutal válku, unese Alejandro hlavounovu dceru – ale když se z dívky stane vedlejší oběť konfliktu, její osud tyto dva muže rozdělí, protože zpochybní vše, za co bojují. (Vertical Entertainment)

Xmilden

Přestože první Sicario nabídl skvělou postavu Alejandra, určitě si nemyslím, že byla nutnost aby někdy vznikal druhý díl a pokud ano, tvůrci určitě měli několik let počkat. Samozřejmě divákům i mě se první Sicario velmi líbil. Přecijen nám dodal dostatečně charismatickou a tajemnou postavu, o kterou stojí za to se zajímat. Jenže vznikl snad někdy ke geniálnímu Sedm od Davida Finchera druhý díl? Mají snad druhý díl Obvyklí podezřelí nebo snad Heat? To už trošku přeháním, ale chápejte kam tím mířím. Prostě Sicario 2 vznikat opravdu nemusel. Když už ale vzniknul, co nám vlastně dodal. Podruhé už je to přecejen slabší. Denis je fuč, Deacon je fuč, hudebník Jóhansson zemřel a pro postavu Emily Blunt ve scénáři prostě místo nebylo. Takže nám vlastně zůstávají jen Sheridan, Brolin a Del Toro. To jsou 3/7 z původního týmu. Na filmu to poznat samozřejmě jde, je jiný. Nepůsobí tolik velkolepě, bezútěšně a nabízí už ne tolik zajímavý příběh, jehož vyznění je ještě zbytečnější než minule. Zatímco minulý díl končil pomstou, tentokrát jde o jakési usmíření. Samotný Sicario už bohužel nepůsobí tolik cool a nedotknutelně. 70% ()

Real Tom Hardy

Cez ten odklon od "predlohy" (rozumej prvého filmu) sa nedokážem preniesť ani po rokoch. Na podnose bol k dispozícii dokonalý recept a návod na to, ako natočiť priam generačne fenomenálny akčný počin, ktorý sa z nejakých nevysvetliteľných dôvodov pretavil na generickú (ne)chuťovku bez akýchkoľvek silnejších osobnostných čŕt. Je to celé na pováženie, nakoľko z filmu na každú stranu sršia "hodnoty" predchádzajúceho počinu – z príkladov najmä dôležitosť hudobnej zložky, ktorej sa asi ako jedinej podarilo ísť úplne verne, dôstojne a schopne v šľapajach Jóhanna Jóhannssona, práca s prostredím (hoci tu mierne nezvládnutá), zmysel pre drsnú akciu s pulzujúcou energiou, operatívny chaos za vlastnými líniami, či tajomnosť postavy Alejandra vytratená. Všetky pravidlá hry, na ktoré nás svojsky geniálnym spôsobom navádzal scenár Taylora Sheridana, tu boli zmetené zo stola, vrátane vlastností postáv, ktoré sa opäť vrátili pred kameru. Preniesol sa aj spôsob vykreslenia danej problematiky skrz viacero dejových liniek z viacerých pohľadov, no oproti jednotke tieto vyznievajú prinajmenšom smiešne a prinajhoršom absolútne stupídne, počnúc prvou a končiac poslednou (prakticky takmer každou). Nakoľko predtým sme príbeh dostávali skrz jednu veľkú hlavnú a ostatné postranné miniatúrne slúžili na doplnenie, tu všetky dostávajú rovnaký priestor, čo okrem vyššie spomínaného stupídneho vyznenia takisto spôsobuje, že žiadna z nich nie je výrazná. Z vyše hodinových zimomriavok a emočných stavov dávkovaných prvým filmom tu dostávam sťaby len pár sekúnd v priebehu "westernovej" "Adios" scény z Mexico City a počas použitia Jóhannssonovho soundtracku cez úvodné štúdiové logá a záverečné titulky. Ako sa z pokračovania jedného z najlepších akčných trilerov všetkých čias vykľulo to najviac generické hovno je pre mňa ťažký zásah. Vysvetlenie sa dá nájsť len v prečítaní pôvodnej verzie Sheridanovho scenára a zistení, ako veľmi sa producenti a Sollima snažili tento zmeniť na to ich bezradné, trápne a úbohé hovno. Mojich päť hviezd si nevšímaj, prosím. Nemám rozdvojenú osobnosť. Dúfam... (x) (22.2.2019) (23.4.2019) (12.1.2023) (13.1.2023) (14.7.2023) (11.11.2023, plátno) (12.11.2023) (25.2.2024, sk dab) (10.3.2024) "It's a nice day for a drive, huh? Ah, beautiful day. Blue skies, large-caliber weapons... I love getting out of the office." ()

CrypzzXD

Trochu mi vadí, jak se tvůrci bojí přijít s odlišným přístupem a jen rutinně napodobují to, co jsme viděli před třemi lety. Mám s tím problém především proto, že oproti valné většině diváků nepovažuji první díl za dokonalé dílo a Soldado se bohužel, alespoň pro mě, od Sicaria liší jen v maličkostech. Je to stejně drsné, špinavé a nekompromisní, ale zároveň v mnoha momentech dost nudné. A stejně jako minule se jedná o technický a vizuální nadstandard, kterému však chybí pořádné napětí a výraznější postavy. V rámci žánru si raději zopakuji seriálový Narcos, avšak na poslední patnáctiminutovku, ve které se dostaví jak napětí a emoce, tak i krásná neúprosná akce v čele s výtečným Brolinem, si v budoucnu zavzpomínám rád :-) 6/10 ()

Fiftis

Ak som dal jednotke so skvelou riťkou Emily Blunt 4 hviezdy, tak tomuto nemôžem dať rovnaký počet. Josh Brolin ako vždy perfektný výkon, Benicio Del Toro dobre sekunduje, ale babysitting jednej puberťáčky narodenej so zlatou lyžičkou v prdeli som naozaj nečakal. Miesto mafie a drogového kartelu tu máme len skorumpovaných amerických fízlov. Hudbu hodnotiť neviem, pretože som si žiadnu počas sledovania neuvedomoval. Film je bežný a čitateľný, nemuselo sa to ani volať Sicario 2, takíto scenár nám mohol vyprodukovať akýkoľvek iný film, nie očakávané pokračovanie. Viac som si užíval počas sledovania krásny Mexika, než by som sa zameriaval na nudný a vleklý dej. Chýbala tam výrazná ženská postava, drsných tvrdých chlapov som sa už prejedol. Takže tu máme pokračovanie, ktoré ani nie je pokračovaním, kde sú samí neporaziteľní chlapi, nevýrazná hudba a jedna puberťáčka. S pekným prostredím a dobrými hviezdami je to teda priemer. ()

Shakers

Jednotka bola o niečo lepšia. Tak či tak aj dvojka ma niečo do seba. Predovšetkým Del Toro a Brolin to dobre ťahajú, akcie sú pekne natočene a krvavé, scenár je opäť Sheridenovský drsný tak ako aj hudba a atmosféra. No sem tam to malo výkyvy tempa, niekedy to miestami bolo uťahané, inokedy zas šokujúco pútavé. Prišlo mi to trošku nevyvážene. 75% - 4* ()

filmfanouch

Dnes pravděpodobně už vše dostane pokračování. Když před 3 roky vjelo do kin Sicario, nevypadalo to na film, který by měl dostat pokračování. Jednalo se totiž o především komorní film a především tržby nebyli tak znamenité. Sicario ale především dostalo kultovní status. Nejsem žádný zastánce jedničky ale musí se prostě nechat, že je alespoň kvalitní. I když dost za to mohl tehdejší tým: Scénárista Taylor Sheridan pro kterého šlo o první film a roky se z něho stal jeden z nejuznávanějších scénáristů, režisér Denis Villeneuve, kameraman Roger Deakins a skladatel Jóhann Jóhannsson. Oukey scénář, znamenitá režie, perfektní kamera a hudba. Dvojka se tak stala očekávanou věcí. A je otázka jak s ní někteří budou zacházet. U kormidla zůstává pouze Sheridan. Villeneuve se mezitím rozutekl k Blade Runnerovi 2049 (k jednomu z nejlepších pokračování minulého roku), Deakins utekl společně s ním (a konečně dostal Oscara) a Jóhannsson zemřel. Ve dvojce se nevrací ani herečka z původního dílu Emily Blunt a ani šmahem se o ní nikdo nezmíní. Vypadalo to tehdy, že se Sicario 2 stane nedůstojným pokračováním. Jenomže víte vy co?! Sicario 2 je dobrý film. I přesto, že místo Villeneuvea tu máme rutinějšího Stefana Sollimu, za kameru usedá šikovný Dariuz Wolski a hudbu k filmu skládá poměrně neznámá Hildur Guðnadóttir. Je jasné, že Sollima, Wolski ani Guðnadóttir nešahají po paty Villeneuovi, Deakinsovi a Jóhannssonovi, rovnat se ale takovému vysněnému týmu je prostě Mission Impossible. A i přesto, jsou všichni do jednoho ať už Sollima, Wolski a Guðnadóttir slušná náhrada. A teď to neberte ve zlém: Emily Blunt mám rád. Tenhle rok jsem si jí užil v parádním Tichém místě a jako nová Mary Poppins působí perfektně. V Sicariu 2 mi ale vůbec nechybí a dokonce mi přijde, že když se strhává všechna pozornost na Del Tora a Brolina funguje to o poznání líp. Ať už Toro nebo Brolin totiž oba mají výrazně zajímavější postavy které navíc v tomto filmu dostávají zajímavé dějové oblouky. Rozhodně nesouhlasím s názory, že na rozdíl od jedničky chybí nějaká cool akční výrazná scéna. Doteď si vzpomínám minimálně na tři scény, které mi ať už vizuální nebo akční stránkou přijdou velice dobré. Akční scény jsou přehledné, dokážeme poznat kdo zrovna střílí a do koho a pokud Sollima opravdu zrežíruje adaptaci videohry Call of Duty bude o co stát. Na dvojce Sicaria se mi ale možná líbí to, že na rozdíl od jedničky jde více na emoce. V jedničce jsme milovali Alejandra v podání Benicia Del Tora, jak si jde tvrdě za svým a jde přes mrtvoly. Ve dvojce ale dostane skvělý dějový oblouk ve kterém musí chránit děvče které mu připomíná dceru. Právě toto přidává postavě Del Tora lidskost a daleko více prokresluje jeho charakter. Co se týče Glavera v podání Joshe Brolina, Brolin si jako vždy roli užívá a jeho morální konflikt je prostě perfektní práce za kterou zaslouží Sheridan uznání. A jinak herecky exceluje Isabella Moner, která po pátých Transformers opět ukázala, že na to prostě má a přeju jí ještě hodně příležitostí ukázat na co má. Doteď jsem byl pozitivní, takže proč za 3? U Sicaria 2 se dá ocenit, že je vlastně stand-aloneová a celou zápletku jedničky téměř ignoruje. Zároveň to ale působí, že by vůbec nemuselo jít o dvojku a kdyby se trošku pozměnil scénář, Del Toro a Brolin by mohli být pryč. Guðnadóttir zároveň občas vykrade Jóhannsonův původní soudtrack z jedničky a Wolski občas příliš kopíruje Deakinsův styl z prvního dílu, místo aby byl svůj. Dále se nemůžu zbavit pocitu hodně vysoce nastavované kaše a závěrečná scéna ukazuje, že ještě není konec. A začínám mít pocit jestli by místo Sicaria 3 nebyl lepší seriál, který by mohl předvést líp a možná by Sheridanovi více seděl televizní formát. Ale to uvidím až po shlédnutí jeho Yellowstonu. Musí se prostě uznat, že jde o slušnou práci a pokud taková bude i trojka, nemám problém. A i kdyby Sheridan nikdy nenapsal film, kterému bych dal za víc než 3 z 5, budu ho mít pořád v úctě, protože minimálně za to jak si hýčká své postavy si to zaslouží. () (méně) (více)

lamps

Obdivuhodné úmysly bohužel zastíněny řemeslnou i scénáristickou rutinou (především ve vztahu k očekávání). Příběh nabídne na ploše dvou hodin dostatek akce, zajímavě konfrontuje své protagonisty a končí hollywoodsky neotřelým a troufalým způsobem, ovšem pořád mi to přišlo málo. Vývoj postav zůstává zoufale nedořešený a povrchní a děj neeskaluje jako samostatné komplexní dílo, ale spíše jako seznamovací úvodní epizoda něčeho mnohem rozsáhlejšího - to jsem ještě ochoten omluvit v budoucnu, pokud se natočí třetí díl, který vše zaklapne a dotvoří. Co však už neomluvím, je tentokráte nevýrazná inscenace a těžkopádné rozvíjení příběhu, který se skládá ze série na sebe nakupených plánů a misí, jejichž (ne)splnění jen vytváří kulisu pro sice zajímavý a dramatický, ale neuspokojivě rozvětvený konflikt morálky a pragmatismu ve světě bez pravidel. Brolin a Benicio opět herecky na jedničku a kvůli jejich postavám se na pravděpodobné završení docela těším, doufám ale ve značně osobnější a myšlenkově jednoznačný přístup, tenhle hluboce se tvářící a přitom emocionálně chladnokrevný akčňák velké dojmy nezanechá... 60% ()

Big Bear

Politika je svinstvo. To poznají i hrdinové tohoto filmu, kdy na začátku účel světí prostředky a je povoleno být zlý. Jenže vše se dá podat tak, aby to vyznělo dokonce ve prospěch těch zlých a pak i americký ministr raději akci skrečuje, byť ze začátku to byl on sám, kdo z klece vypustil vlčáky... V takových chvílích to pak většinou schytají právě ti včáci, protože nejenže už je nikdo nechce, ale jejich krvavé mordy mohou být dokonce na obtíž... První půlku filmu jsem sledoval úplně bez dechu, ta druhá už byla mírně slabší a hlavně mně naštval ten restart jednoho z hrdinů. Víc nebudu spoilerovat, alspoň, škoda, že ten závěrečný rozhovor o budoucnosti už tvůrci raději neukázali a šoupli závěrečné titule... Brolin byl skvělej a samozřejmě i Del Toro. Jak se v nějakém filmu mluví španělsky a točí se to kolem Mechika, sedí mi tam Del jak hrnec na prdel... To jsou prostě lokace pro jeho typ :-). Dávám za 4 tečky na obrazovce termovize... * * * * ()

Indiana

Jednička byla o něco propracovanější, napínavější a její síla byla i v ústřední hrdince, jak se s tim světem seznamovala a byla z toho všeho vyšokovaná. Dvojka je sice taková víc epizodní a vlastně se toho v ní moc nevyřeší, ale zase má svižnější tempo, víc akce a o dost víc prostoru tu mají Josh Brolin s Benicio Del Torem. Je to jinej film než předchůdce, možná o trochu hloupejší, ale pořád jsem hodně spokojenej. 80% ()

sheen

Měli před sebou těžký úkol, překonat nepřekonatelné. Překvapení se nekoná, každopádně se jedná o dobře natočený thriller. Brolin s Del Torem jsou neskuteční, když jsou oba na scéně, tak to šlape na plné pecky. [Kino Světozor] ()

HAL

S čistě mužským ansámblem a bez Villeneuva za kamerou to sice má obří testosteronové koule, ale už tomu chybí všechno ostatní, co dělalo první Sicario tak drtivý a nezapomenutelný film. 7/10 ()

Vančura

Osobně mě to bavilo výrazně víc než jednička, která mě v podstatě dokonale minula. K filmu jsem měl důvěru díky jménu režiséra, jehož Suburra mě před 3 lety zcela dostala, a potvrdilo se mi, že jsem se těšil správně. Duo Josh Brolin a Benicio Del Toro nemá chybu, hlavním zdrojem nadšení zde ale pro mě byla mladičká Isabela Moner - jaké úchvatné stvoření. Byl jsem z ní zcela vedle a pořád si v duchu opakoval, že ona je absolutně bezchybná. Naopak mě tam dokonale otrávila Catherine Keener, její postava je navíc zcela dementní a jen tam překáží, naštěstí se tam vyskytuje jen minimálně. Čili mě osobně tento film hodně potěšil, projekci jsem si užil, bavila mě hudba i akce, a celkově mi to hodně sedlo. Pokud bude nějaké pokračování, určitě si ho nenechám ujít. ()

mzss1

(40%) Viděno v kině. Oběsím se ! A můžu si za to sám. První film, který je oslavován jako pecka režiséra Villeneuvea mi moc nesedl. Prostě režijní styl toho režiséra moc nemusím až na nového Blade Runnera, který mi nečekaně sedl. Tohle pokračování mi přišlo téměř identické. Mělo to jiného režiséra, jiného hudebního skladatele a přesto mi to přišlo naprosto stejné. Podle trailerů jsem čekal akčnější styl, nekompromisního Benicia atd. Bohužel skutek utek. Úvod se rozjíždí opravdu slibně, jenže pak se to po pár vcelku slušných akčních scénách trochu zadrhne a máme tu druhou půlku filmu a ta je až do konce nesmírně utahaná. Takže popořadě. Akční scény jsou slušně natočeny, sice ne nějak profesionálně, ale nic proti nim nemám. Finální akce už je o dost méně, ale budiž. Pochválit ještě můžu herce Brolina, který mi do role pěkně seděl. Benicio, no těšil jsem se na něj. Nezahrál to špatně, ale mohl se předvést víc. A tím myslím hlavně po akční stránce. I mi nepřišel tak nekompromisní jako v jedničce. No a hlavním kamenem úrazu byl scénář a příběh. Příběh, nikam se neposouval a scénář ? Škoda slov. Netušil jsem, že se to začne ubírat někam do prdele. Prostě celý nástřel filmu tu je a pak to celé ve finále vyzní do ztracena. Podobný pocit jsem měl v jedničce, ale ted si říkám, že jsem byl v hodnocení původního filmu moc krutý, i když hodnocení stejně nezměním. Benicio tu ve finále má dobrou sekvenci, kdy vypadá fakt nesmrtelně (víc neřeknu). Ale přesto jsem zklamán, jakou patlaninu ve výsledku natočili. Třetí Sicario už fakt nesmím vidět. Takový promarněný potenciál. Blbě se mi to rozepisuje, nešlo mi jen o akci, ale aby to mělo nějaký funkční děj, pointu, zajímavé scény a ono to celé vyznělo tak nedodělaně. No nic, takže opět slabý podprůměr. ()

kingik

Zavolejte imigrační úřad - na mexicko-americké hranici je zaznamenán zvýšený přechod podezřelých individuí, patrně teroristického smýšlení a ražení. Ale ne, stačí informovat chrabrého Joshe Brolina a Benicio Del Tora, kteří se o záležitost postarají po svém a s drsnou grácií. Mnou dlouho odkládané pokračování filmu Sicario: Nájemný vrah, které mně po zhusta nudné a artově opředené jedničce vůbec nelákalo, se dočkalo konečně projekce a vyklubal se z toho solidní nářez s akčními výboji, co si zachoval původního scenáristu Taylora Sheridana, ústřední hereckou dvojici, vyměnil režiséra a s novým mužem na sesli postavil příznačný dramatický pilíř. Syrovou akci, která se s nikým a s ničím nemazlí, podporuje z jedné strany vynikajícím způsobem Benicio Del Toro, u něhož mně doteď není jasné, že nemá nad krbem výstavku z oscarových sošek, naproti mu jde Josh Brolin, co bez mrknutí oka likviduje záškodníky všech věkových kategorií i postavení. Někde mezi nimi pendluje unesená dcera drogového krále v podání mladičké Isabely Moner a mnoho dalších figurek, se kterými není radno přijít do křížku. Stefano Sollima drží artové kudrlinky v únosné míře, občas je ke slyšení i mírně afektovaný dialog, celkově to celé kočíruje pevnou rukou, kdy má film dostatek ideálního napětí a správně dávkované nervozity, která se postupně rozlézá. Vydařená záležitost, která může klidně pomýšlet i na třetí dějství. V této tvůrčí a herecké sestavě bych byl na něj zvědav. 9/10 ()

dr.horrible

Temné, chladnokrvné, divné. Na konci vo mne (aj cez množstvo špičkovo natočenej akcie) prevažoval pocit nudy. Nad tým, čo v závere jednotky spôsobovalo šoky už len mávnete rukou a celé to tak nejak vyšumí do prázdna. Identifikovať sa dokážete iba s tým dievčaťom i to možno. Najslabší Sheridan. 65% ()

InJo

Pro mě skoro stejná pecka jako jednička. Minimálně celou první půlku jsem si lebedil, jak tam vše náramně funguje - skvělá zápletka, luxusní atmosféra, výborný scény, perfektní casting (Del Toro a Brolin jsou prostě neskutečný machři!)... A i závěr (docela překvapivý) mě dost potěšil. ___ Popravdě moc nechápu, že to tolika lidem přijde jen jako ucházející průměr, já bych na takovýhle filmy (drsný, hutný a tematicky velice aktuální thrillery) chodil do kina klidně furt... 80 % ()

Sonnery

Má to rozjezd jako kráva, kvůli kterýmu očekáváte mega řežbu Chucka Norrise, aby se na vás vzápětí hned vysrali. A to se mi líbí, protože to je autentický. Lidi jsou odčitatelný položky politický kampaně. ()

Anderton

Tak predovšetkým S2 má úplne odlišnú atmosféru ako S1, čo v mojom prípade znamenalo, že ma už po pár minútach prešla chuť porovnávať a sústredil som sa výhradne na film ako samostatný subjekt. Večná škoda, že sa Sheridan neodhodlal zakončiť svoj extrémne násilný scenár skutočne natvrdo a logicky a pri konci už film začína vymýšľať, ako sa vlastne ukončiť, aby sa vlk nažral a ovca ostala celá. No nejako sa to podarilo, ale namiesto facky sme mohli dostať poriadnu päsťovku. S2 sa snaží podať otázku kartelov ako akúsi metaforu americkej zahraničnej hurá politiky, kedy sa "občas" najskôr strieľa a potom pýta, pričom je jasné, že musí dochádzať k omylom a Irak tu nie je spomínaný asi len tak náhodou. Ale ako potom po sebe pozametať, že...jeden bývalý mexický právnik na to nemusí stačiť. Graver a Alejandro patria medzi najlepšie chlapské postavy posledných rokov a je to zásluha ich vhodne vybratých predstaviteľov, že aj druhá časť nie je v globále väčším sklamaním. Budeme sa ale pre istotu tváriť, že Alejandro ešte mimo sujetu mal k dispozícii bicykel, keď bol schopný sa dostať k autám...chyba, ktorá musí zaraziť každého, kto zrovna v kine nespí...70% ()

Producenti oznámili třetí Sicario

Producenti oznámili třetí Sicario

22.09.2023

Snímek Sicario: Nájemný vrah z roku 2015 byl do velké míry tím, který definitivně nakopnul kariérní dráhy jak režiséra Denise Villeneuvea (Duna), tak scenáristy Taylora Sheridana (Yellowstone).… (více)

Třetí Sicario má scénář, dočkáme se filmu?

Třetí Sicario má scénář, dočkáme se filmu?

11.05.2022

Hollywood miluje franšízy, čím větší a úspěšnější, tím lepší. I proto dnes víceméně každý druhý film vzniká se záměrem novou franšízu nastartovat. Občas se ale povede rozjet filmovou sérii i zcela… (více)

O čem bude Call of Duty?

O čem bude Call of Duty?

17.06.2018

Režisér Stefano Sollima (Suburra) už brzy pošle do kin dvojku Sicaria, mezitím ale chystá i další projekty a jedním z nich je taky filmová adaptace populární herní série Call of Duty. V jednom z… (více)

Kdo natočí Call of Duty?

Kdo natočí Call of Duty?