City of Lies

• Austrálie

City of Lies

Životopisný / Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 2018, 112 min

Dokumentárne natočená kriminálka o stále nevyriešených vraždách Tupaca Shakura a Notoriousa B.I.G., ktorá prináša vlastnú teóriu o tom, kto za vraždami stál. V tomto ohľade mi to dosť pripomenulo Stoneov JFK, ale napriek kratšej stopáži nie je City of Lies ani zďaleka tak strhujúci. Celý film sa odvíja na základe rozhovorov policajta s detektívom, ktorý vraždy vyšetroval. Deep v civilnej úlohe je pre mňa nudný ako vždy a môj obľúbenec Whitaker ma tentoraz svojou namyslenosťou a zbrklosťou štval. Film má príliš pomalé tempo, bez poriadnej gradácie a pri finálnom vyústení mi bolo vlastne jedno, kto za všetkým stál. Je to film vhodný hlavne pre ľudí, ktorý sa o túto problematiku zaujímajú. Pokiaľ vám všetci tí motherfuckujúci negri splývajú, tak vás film príliš nezaujme. Ja patrím skôr do tej druhej skupiny aj keď Tupaka som mal rád ako herca. 5/10.(3.8.2019)

„Ty nie si policajt.“ Absolútne sa mi do toho nechcelo, ale nakoniec z toho vyliezol síce dlhý, ale prekvapivo vydarený film. Solídna kriminálka stojaca (logicky?) prevažne na výkonoch Johnnyho Deppa a Foresta Whitakera (ktorý vyzerá fakt diabolsky). Obaja medzi sebou majú veľmi zvláštnu, ale dobrú chémiu. V scenári som sa sem-tam strácal a vlastne ani neviem povedať, o čom to celé bolo: či o vyšetrovaní vraždy, či o rasizme, či o korupcii policajného zboru. Asi o všetkom. A nakoniec (ako to už v takých prípadoch chodí) tak trošku, nuž... o ničom.(29.11.2020)

Co se Shakura a toho druhého týče, tak jejich hudba mi nic neříká a o jejich osudu vím jen to, že byli zavražděni. Ale nevědomost tady zase není na škodu, protože primárním tématem je propojení LAPD a vlivného černošského gangu a to by mě bavilo i kdyby se jednalo o fikci. Pokud bych měl film charakterizovat jedním slovem, bylo by to "rozvážný". Furman klade velký důraz na detail, vzdor poněkud nepřehlednému námětu se mu daří spojovat všechny nitky do smysluplného celku a případná bílá místa mu vypomáhá zakrýt berlička v podobě novinářské linky. Své si odvedli i Depp s Whitakerem a fajn byli i herci ve vedlejších rolích. Slušná práce. 80%(31.7.2019)

Pokud bych v lednu tohoto roku neviděl kvalitně natočenou a informacemi z případu nabitou minisérii Unsolved, jejíž jeden díl byl mnohonásobně napínavější, investigativnější a lépe napsaný než celý tento celovečerák, asi bych hodnotil kladněji. Scénář "City of Lies" je ovšem i sám o sobě natolik špatný, že i s Deppem je to lehce zapomenutelný průměr. 60 %(28.8.2019)

Brad Furman má kriminální snímky rád. Obstaral Obhájce, kterého uchopil sebejistě a poměrně chytře. Jakožto velký hudební nadšenec se zdá být tenhle projekt jeho srdcovou záležitostí. Na cenu Grammy čtyřikrát nominovaný rapper The Notorious B.I.G. to léta páně 1997 rovněž čtyřmi kulkami koupil. Mezi rappery nebyl jediný. Jeho vraha dosud nevypátrali. Nejblíž objasnění byl zarputilý policejní detektiv, kterého ztvárnil Johnny Depp, což je pro fanoušky dobrá zpráva. Přeci jen toho pitvoření v povrchních kouscích bylo v posledních letech z jeho strany až až. Stejně jako investigativní novinář Forest Whitaker podává solidní výkon. Ruku v ruce s kvalitou na poli hereckém jde také řemeslná jistota filmu. V delším horizontu sice snímek nemá šanci na úspěch a místy vychytralá konverzačka v druhé polovině diváka ještě víc zahltí jmény, přesto je tenhle kousek o policajtech s nečistým svědomím a nevyřešených popravách Afroameričanů slušným příslibem uvadající kariéry Johnnyho Deppa. A to se počítá.(5.8.2019)