Mocná Afrodíté

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Romantický

USA, 1995, 98 min

Na hranici tří a čtyř hvězd. Celý ten nápad s chórem a stylizováním do řecké tragédie se vším všudy (včetně deus ex machina) mi dlouho neseděl, ale nakonec jsem si na něj zvyknul. Allenovský stereotyp mi vadí méně, než jsem čekal. Přestože jeho devadesádkovou tvorbu hodnotím zatím docela kladně, nějak mi ale nesedí.(23.8.2012)

Jeden z tech pohodovejch Allenovo filmu, kde sice tradicne resi vztahy, ale je to hlavne komedie. Prvni pulhodinky, kdy je na scene pouze Allen, to je sice vtipny, ale ta prava jizda pride az po seznameni se Sorvino, ktera, jakozto takova razna prostitutka a pornoherecka se k nervoznimu ukecanymu Allenovi skvele hodi. Ale ze by zase hrala oskarove, to bych nerek. Dalsi zajimavou postavou je vymletej boxerskej farmar Rapaport. Naopak Helena Bonham Carter, jakoze ji mam rad, tak sem se nehodila, ona vypada prilis divne na normalni roli manzelky. Takze celkove skvela komedie za lepsi 4* s par fajn napadama, skvelejma hlaskama a ktera se zdarne vyhne nekolika klise, u ktery mi jen vadily ty sceny s bohama a muzama nebo co to bylo, ktery mi prisli zbytecny.(3.2.2009)

„Achilles only had an Achilles heel, I have an entire Achilles body..“ Zatímco křehkého pana Higginse sžírají zvědavost a obavy o použitý genetický materiál, Lízá Doolittleová se s jeho pomocí přesvědčí, že hloupý člověk nemusí nutně žít hloupý život. Teda, musí se do toho nakonec vložit i Deux ex helikoptéra.. Allen opět hledá inspiraci v klasice dramatu, motor konverzačního humoru pomalu roztáčí do vyšších obrátek a vše ozvláštňuje glosujícím řeckým sborem. Zatímco Mira Sorvino byla stejně roztomilá jako sošky Mexičanů se ztopořeným kaktusem, u Woodyho líbacích a milostných scén mi připadalo, že slyším „Akce!“ i „Stop!“ Naštěstí má to Achillovo tělo na plátně jinou parketu než milovníka..(23.7.2018)

Obvyklý Woody Allen, snad jen tentokrát trochu méně neurotický, výborná Helena Bonham Carter v roli protivné manželky a především půvabná Mira Sorvino v roli prostitutky, kterou se Woody snaží přivést na správnou cestu. Dohromady to dává přitažlivý milý film, ke kterému se můžu stále vracet. Originální využití antického chóru, který komunikuje s režisérem. Celkový dojem: 80 %.(24.4.2009)

Tak som mal ku koncu dojem, že Woody nebude vedieť, ako to celé zakončiť, ale on sa blysol výborným záverom, ktorý musí potešiť aj prekvapiť každého jeho fanúšika. Film je zameraný skôr na dej, ako na nesmrtelné hlášky, ale aj tak je to komédia, i keď skôr úsmevná ako bláznivá. Odporúčam aj Allenovým haterom, toto by sa im mohlo páčiť.(20.9.2009)

• - Wiidy Allen získal cenu Butaca v kategorii nejlepší filmové umění. (Terva)

• - Mira Sorvino (Linda Ash) v souvislosti s pozdějším sexuálním skandálem režiséra filmu Woodyho Allena prohlásila, že lituje své účasti ve filmu a že s Allenem již nikdy natáčet nebude. (JoranProvenzano)

• - Řecký chór se natáčel ve skutečném sicilském amfiteátru. [Zdroj: Cinema] (kenny.h)