Neúnavný glosátor života newyorských intelektuálů Woody Allen pokračuje ve své oblíbené tématice i ve snímku Mocná Afrodíté. V centru jeho pozornosti jsou znovu partnerské vztahy. Sportovní novinář Lenny Weinrib (Woody Allen) a jeho o hodně mladší manželka Amanda (Helena Bonham Carterová) se odhodlají adoptovat dítě, neboť žena prohlašuje, že nemá čas na to, aby byla těhotná (pracuje v umělecké galerii a chce se osamostatnit). Když je adoptivnímu chlapci pět let, Lenny neodolá pokušení vyhledat jeho skutečnou matku. S hrůzou zjišťuje, že je jí dobrosrdečná prostitutka a příležitostná pornoherečka Linda (Mira Sorvinová), a rozhodne se ji přivést na správnou životní cestu. Sám se však dostává do těžké manželské krize.

Na rozdíl od některých svých předešlých děl (např. Manželé a manželky) se Woody Allen věnuje rozboru citových vazeb v nezakrytě komediální rovině a vede své postavy k všeobecnému závěrečnému smíření. Skvěle napsané dialogy (scénář byl nominován na Oscara), pečlivě vybraný hudební doprovod a přesné herecké obsazení jsou hlavními dominantami filmu. Jistým ozvláštněním je použití starořeckého chóru (v němž se objevuje řada známých herců, např. F. Murray Abraham, David Ogden Stiers, Olympia Dukakisová nebo Jack Warden), který v přírodním amfiteátru (jeho scény byly natočeny v italské Taormině) komentuje hrdinův osud a varuje ho (většinou marně) před možnými komplikacemi. (Česká televize)

Aleee89

Můj další Woody, pomalu budu mít v malíku celou jeho filmografii. Tady Pan režisér, herec a scenárista opět rozehrál osudy skvěle napsaných postav, jejichž vztahy tak propletl, jak to umí snad jedině on. Herci fajn, Mira Sorvino mě překvapila, protože jsem ji dosud neznala, Helenu Bonham Carter mám zase zafixovanou s Deppem a Burtonem, takže také změna. Tenhle film se mi líbil, je sice s jemnějším humorem než předchozí filmy, ale i přesto je fajn. Sice nijak nezamíchal mým žebříčkem oblíbených Woodyho filmů, ale přesto to je fajn filmový zážitek. ()

Gilmour93

„Achilles only had an Achilles heel, I have an entire Achilles body..“ Zatímco křehkého pana Higginse sžírají zvědavost a obavy o použitý genetický materiál, Lízá Doolittleová se s jeho pomocí přesvědčí, že hloupý člověk nemusí nutně žít hloupý život. Teda, musí se do toho nakonec vložit i Deux ex helikoptéra.. Allen opět hledá inspiraci v klasice dramatu, motor konverzačního humoru pomalu roztáčí do vyšších obrátek a vše ozvláštňuje glosujícím řeckým sborem. Zatímco Mira Sorvino byla stejně roztomilá jako sošky Mexičanů se ztopořeným kaktusem, u Woodyho líbacích a milostných scén mi připadalo, že slyším „Akce!“ i „Stop!“ Naštěstí má to Achillovo tělo na plátně jinou parketu než milovníka.. ()

Martin741

Ja to nechapem tychto 4 hviezdickovych uzivatelov, co tam zas vidite, pre mna su to zase prazdne tlachacky o medziludskych emociach a riesenie vsetkych moznych partnerskych vztahov. Nehovorim, medziludske vztahy V RAMCI NORMY treba riesit, ale do vseobecneho rozhladu rozhodne nepatria, ne, ne. V kinach USA to navyse komplet zhorelo. Fakt dalsi zbytocny, precenovany film, Allen mal aj daleko lepsie : Zelig ? 40 % ()

LeoH

Poměrně prostou, ale setsakra dojemnou historku kořeněnou charakteristickým allenovským humorem („I'm the boss, okay? Mommy's only the decision maker.“) ozvláštňuje ještě hra s typickými atributy antického dramatu; nejen antický chór a vzorně respektovaná expozice-kolize-krize-peripetie-katastrofa, ale též doslovně realizovaný bůh na stroji. Jeden z mistrových povedenějších kousků z devadesátých let. ()

Astaroth12

V maličkostiach je krása a tých maličkosti v tomto filme bolo veľa a tak krásne podaných. Prvá Konverzácia Lennyho vs. Prostitútkou bola náramne vtipná, trefná i roztomilá. Každý jeden dialóg mal určitú dávku ľahkosť i irónie. Toto Wodymu ide, ale takto dokonalá dialógová scéna je i u takéhoto experta ojedinelá. Ale tu bola a hned u mna vyvolala len tie najlepšie pocity a Mila Sorvino bola, no zlatíčko, či jej nádherný bytík s eroticky ladeným interiérom alebo jej parádny výkon, čo by prostitútka koketuje zo svojim klientom, veril som jej, bravúrny výkon. Začiatok mi až tak nesadol, tie teáterné vystúpenia sa mi tam zdali trocha rušivé, ale ako film plynul, tak som si na ne zvykol a boli plnohodnotnou súčasťou filmu. Scéna, kde sa Allen rozprava s "preludom" a keď Allen telefonuje, tak si vypýta od "preludu" pero a on mu ho podá i s papierom. Je to jednoduchá scéna, ale parádne hravá. Bolo mi poradené, aby som do tohoto filmu nešiel, lebo by mi nemusel sadnúť. Lenže ja som tvor zvedavý a tak, že vyskúšam, no a nebanujem, práve naopak, neskutočne som sa bavil. A hlavne ma bavila tá hravosť a nápaditosť, za čo film posúvam na prvú priečku Woodyho filmov, ktoré som zatial videl. ()

• Wiidy Allen získal cenu Butaca v kategorii nejlepší filmové umění. (Terva)
  • Juliet Taylor soutěžila o cenu Artois, kterou uděluje Casting Society of America v kategorii nejlepší casting. (Terva)
  • Mira Sorvino (Linda Ash) v souvislosti s pozdějším sexuálním skandálem režiséra filmu Woodyho Allena prohlásila, že lituje své účasti ve filmu a že s Allenem již nikdy natáčet nebude. (JoranProvenzano)