Vlákna (TV film)

Threads

Drama / Thriller / Sci-Fi / Válečný / Katastrofický

Velká Británie / Austrálie / USA, 1984, 110 min

Z počiatku očakávajte klasické rozbory charakterov. Kto je kto, kto s kým čo má, kto koho miluje.. a koho nenávidí? Nie, nenávisť vo filme nebola prítomná. Ale všetky postavy, či už vedľajšie alebo hlavné majú jedno spoločné. Keď sa spustil hrôzostrašný a mrazivý piskot sirén, nikto neváhal. Každý do najbližšieho úkrytu, smrť v očiach, plač, krik, chaos, beznádej. __ A k porovnávaniu s The Day After (1983). Až do poslednej minúty som očakával, že Vlákna na celej čiare pred Dňom Poté (1983) vyhrajú a tým pádom si odo mňa zaslúžia plný počet, ale.. nezaslúžili, i keď boli setsakramentsky blízko. Niektoré komentáre užívateľov na csfd obsahujú jednu pravdu - a s ňou súhlasím. The Day After (1983) je kontra k Vláknam len slabý čajíček. Avšak, naopak oproti Vláknam na mňa Den poté (1983) zapôsobil po citovej stránke omnoho intenzívnejšie. Každému zo zúčastnených a predovšetkým hlavnej trojke - štvorke som celý čas držal palce, zatiaľ čo pri Vláknach sa nenaskytla príležitosť darovať akejkoľvek postave kúsok svojho srdca. Áno, snímok ponúka katastofický obraz na situáciu, ktorá dúfajme ostane len na filmových plátnach, ale k prezentovaným udalostiam sa divák stavá o niečo viac pasívne než u The Day After (1983). Pochopiteľne, každú udalosť pri oboch duelantoch prežívame s rovnakou hrôzou, no Mick Jackson nás k hercom nepustil tak blízko. A práve z toho dôvodu hodnotenie zostáva na štyroch hviezdach a duel končí mierovou remízou.(25.12.2010)

Je to staré, čiže tie výbuchy a ostatné triky stoja za hovno. Dosť to nudí a tá britská angličtina mi riadne liezla na nervy. Je to zle natočené na urovni amatéra a nie je to poriadne ani film ani dokument, ale je to zobrazené tak reálne, že je mi z toho až zle a preto tých 8/10. Toto vízia je tretej svetovej, alebo ak prežijeme rok 2012 tak táto jadrová vojna nás neminie.(18.7.2009)

No, co k tomuhle říci. Tak předně asi to, že jde o opravdu extrémně náročný a sugestivní zážitek, který určitě není pro každého. Takhle deprimující film jsem snad vážně ještě neviděl. A to vlastně stačí, protože přesně to byl také režisérův záměr, s nímž se do celé téhle kontroverze pustil. Nechtěl nám předhazovat další akční výplach plný zmutovaných zombí a skupinek šílených kanibalů, nýbrž reálný obraz toho, co by mohlo následovat (a zřejmě také následovalo) po jaderné válce. A jakkoli jsou Vlákna po filmařské stránce silně amatérská a v úvodu hodně roztahaná a nezajímavá, tak zásluhou totálně destruktivní druhé poloviny, kdy si je každý divák nucen šáhnout hluboko do svého svědomí, to svého účelu nakonec dostojí téměř na 100%. Nejvíce mě pak zamrazilo při posledním záběru, kdy se míra zoufalství a hrůzy ještě několikanásobně navýšila. Lidi si prostě musí uvědomit, jakou sílu mají ve svých rukou, jinak je s námi konec..(6.2.2013)

Film ma totálne odrovnal. Jeden z najlepších katastrofických filmov, aký som kedy videl. Ide o tak naturálnu, sugestívnu, reálnu a desivú simuláciu jadrovej vojny až z toho mrazí. Bŕŕŕ. A išlo to aj bez bombastického vizuálu, rozpadávajúcej sa zeme, obrovských tsunami a čo ja viem čo ešte. Ale o to viac je to reálnejšie, nepríjemnejšie a depresívnejšie. Tu naozaj nie je nič, čo by som vytkol, pôsobivá analýza celkovej situácie pred a po jadrovom útoku, vrátanie predpokladanej psychológie chovania sa ľudí a rôznych iných detailov. Oceňujem aj dokumentárne vsuvky, vždy boli obsahovo bohaté a príhodne zvyšovali autencitu celého snímku. Simulácia je namodelovaná na 3000 mega ton, hrozné pomyslieť, ale v súčasnosti si k tejto jadrovej sile môžme ešte pár núl pripočítať. Maximálna spokojnosť, bez váhania plný počet hviezd. Nad týmto filmom budem uvažovať ešte riadne dlho, rozhodne odporúčam.(8.9.2014)

Děsivej film o tom, jak dopadneme až propukne jaderný útok. Tohle by si měl pouštět každej jako varování před lidskou hloupostí a bezohledností, protože až dojdeme do tohoto stádia, bude pozdě na to chtít vrátit cokoli zpět. Díky svým každodenním malým problémům si ani neuvědomujem, jak blízko jsme vystaveni takovému kolapsu a nejhorší na tom je, že s tím nemůžem nic dělat a jsme totálně odkázaní na vysokou hru mocipánů. Ačkoli si lidský xindl nic dobrého nezaslouží, tohle je přeci jen dost silná káva. Doufám, že se tohodle nikdy nedožiju. Je mi z toho poněkud úzko.(4.10.2012)

• - Při totálním zničení města jaderným výbuchem v 50. minutě filmu je slyšet stejný zvuk větru, který jsme mohli slyšet na planetoidu LV-426 ve filmu Vetřelec od Ridleyho Scotta. (Saur.us)

• - Při natáčení filmu se vycházelo ze spisu z 80. let, tzv. "Square Leg". Tento spis určoval možné scénáře jaderného útoku na Velkou Británii. Předpokládal, že ztráty na životech by byly 29 milionů, vážně zraněných 7 milionů a přeživších a přibližně 19 milionů přezivších (Othello)

• - Podle závěrečných titulků byl jedním z konzultantů odbornývědec Carl Sagan. (Othello)