Very British Coup, A (TV film)

Velká Británie, 1988, 148 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Říkejme tomu třeba utopistický politický thriller. Potom můžeme A Very British Coup nepochybně zařadit mezi nejlepší snímky svého žánru. - Harry Perkins, labourista, obdorový předák z sheffieldských oceláren, drtivě vítězí v parlamentních volbách a stává se premiérem, přičemž jeho vítězství je usnadněno zejména korupčním skandálem a finančními machinacemi v konzervativní straně a v samosprávě Londýna. Prioritami nové vlády jsou proliferace jaderného arsenálu a úplné ovládnutí veřejného sektoru a státní správy, přičemž neomezeně nadúžívá machiavellistických prostředků, politických vražd, odposlechů, klientelismu a v neposlední řadě bulvárního tisku. Jako protiváha vystupuje sir Percy Browne, šéf MI5, který Perkinsovu pozici, místy a do jisté míry oslabuje. - Třídílný seriál je natočen podle stejnojmenné knížní předlohy Chrise Mullina (mj. po tři dekády labouristického člena dolní sněmovny) vydané v roce 1982, a je zasazen do období po volbách v březnu 1989 (pozn. v termínu konání voleb je jak v knize, tak v seriálu posun o dva roky, k tomu je do značné míry ignorována realita dobových událostí, kdy konzervativci jednoznačně vítězili ve volbách mezi lety 1979-1992). Kniha se v roce 2012 stala námětem pro další seriál Channel 4 Secret State.(4.8.2013)