Přízraky

• Nový Zéland

The Frighteners

Prízraky

Komedie / Horor

Nový Zéland / USA, 1996, 110 min (Director's cut: 122 min)

Duchařina podle Petera Jacksona? Svižná strašidelná zábava, která rozhodně na sobě nenosí žádný tradiční prvky, všechno je výborně zpracovaný, triky perfektní a líbivý, herci skvělý, hlavně Jeffrey "reanimátor" Combs jako v minulosti sexuální otrok a nyní Agent je božskej, duchové sakra zábavný a příběh zajímavej, krom toho Jacksonova maličká fuckující rolička s tunou piercingu na tlamě je skvostná a na začátku parodující scéna na Doktora hollywooda je geniální, ostatně takových parodujících odkazů tu jsou hromady. Nebýt to tak zbytečně dlouhý, tak jdu naplno [Director's cut](17.7.2008)

Tento film měl být původně pouze povídkou, kterou měl Jackson napsat pro Zemeckise do jedné z jeho "Povídek ze záhrobí". Zemeckisovi se tento scénář ovšem natolik zalíbil, že dal Peterovi prašule a nechal ho to zfilmovat. Ačkoli je Peterova režie na tomto snímku dost znát (o jeho úchylárny a vychytávky nepřijdeme), je na snímku vidět, že tady se už musel řídit Holywoodskýmy pravidly a nemohl jen tak nechat sekat končetiny a rozlévat hektolitry krve. Příběh je ale velice zajímavý a nápaditý, o strašidelnou atmosféru není nouze, herci jsou vzhledem k danému tématu zařaditelní do vyššího průměru. Nejlíp jsou na tom samozřejmě Jack Busey a M. J. Fox, který mě příjemně překvapil. Po těch jeho šaškárnách z Back to the future jsem od něj do budoucna nic jiného nečekal, ale naštěstí jsem se spletl. Přízraky stojí v "duchařinovém světě filmů" těsně pod vrcholem.(16.11.2006)

• Martin741

Po uspechu Jacksonovych Bad Taste a Braindead sa pan reziser Peter Jackson rozhodol este raz skombinovat komediu s hororom a tento film dostal nazov Frighteners. Film je bez originality a vykrada hodne dalsich filmov. Takze vysledny dojem je mackopes : nevedel som, ci sa mam bat, alebo sa mam smiat. A to je pre horor smrtelna kombinacia. 40 %(26.3.2013)

Scénář: Fran Walsh, Peter Jackson .. Producentský film, na který asi Robert Zemeckis neměl čas, s nevýrazným obsahem, který si bere až příliš mnoho z podobně laděných filmů (navíc je zde M.J. Fox zase bourající autem plot, nácek v řadách FBI, apod.). Osobitosti tvůrce moc nepobral a zábavností nijak nevyčnívá. Možná taky dobře, svůj talent a um Jackson využil plně až u dalšího (životního) projektu, kde dostal větší důvěru a volnější ruce.(8.2.2010)

Komedie, která se postupně mění v horor. 1) Dokud se na Novém Zélandě natáčený film držel komediální podoby, byl docela vtipný, měl šmrnc a docela i tempo. Od okamžiku, kdy se autoři rozhodli, že je třeba přejít na vážnější notu a diváky kapku postrašit, film neuvěřitelně znudněl. Přidejte k tomu minimálně 30 zcela zbytečných minut v druhé půlce, a je to tady. 2) Přesto však na podobné "duchařinky" je to docela příjemně a akčně zpracovaný snímek. 3) I masový vrah má co říci ke své konkurenci: That Russian cannibal creep is telling everyone he did 50 plus. That reflects badly on both of us, Patty. This record should be held by an American.(21.8.2010)

• - Michael J. Fox tuto roli hrál už v době, kdy mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Až v roce 1998 byla ovšem jeho nemoc zveřejněna. (SexyAjinka)

• - Režisér Peter Jackson si ve filmu střihne cameo jako chlapík, do kterého narazí M.J. Fox před místními novinami. (daEmoNickY)

• - R. Lee Ermey paroduje svou vlastní roli z filmu Olověná vesta (1987). (Karlos80)