Přízraky

• Nový Zéland

The Frighteners

Prízraky

Komedie / Horor

Nový Zéland / USA, 1996, 110 min (Director's cut: 122 min)

• anais

Roztěkaná variace na Krotitele duchů. Jako by to ani nebyl film od Petera Jacksona. Tedy alespoň od toho starého, předtolkionovského Jacksona. Sem tam nějaký ten pokus o černý humor, většinou však končí na špatných tricích. Nedokážu přesně říci proč, ale ani hlavní hrdina mi nepřirostl k srdci. Jeho trauma (mrtvá manželka) mi přišlo až moc učebnicové, do příběhu jaksi násilně nalepené. A ani ten Elfman coby hudební skladatel tentokrát příliš neperlí. Je tu však pár okamžiků, u kterých se člověk zasměje, a celkově to není až tak hrozné. Ale doporučit to můžu opravdu jen skalním příznivcům PJ a lidem, kteří ještě neviděli Braindead, Bad taste a už zmíněně Krotitele duchů(25.11.2005)

Pred tromi rokmi ma bavil tento film trosku viac, ale po terajsej reprize s uzivatelkou Madison sme dospeli k zaveru, ze to nie je az taky dobry film. Ak by som videl trailer tohto filmu, pomyslel by som si, ze to musi byt bomba. Ak by som videl v traileri mena, ako Robert Zemeckis a Peter Jackson, tak bomba je potom slabe slovo. No a ked mam prilis velke ocakavania, tak 2 velke mena v Hollywoode este stale nemusia znamenat zaruku kvality, aj ked sa vyslovene jedna o moj oblubeny zaner. A co sa mi tu vlastne nepacilo? Predovsetkym divny scenar, chvilkami, akokeby bol uplne odveci, potom ten divny agent a jeho pridlhe nudne dialogy mi liezli skor na nervy, ako zaujali, ale zase musim pochvalit niektore vizulalne efekty, hlavne ta zubata co tam vystrajala, pripominala mi tych dementorov z Pottera :-) Takze oplati sa vidiet, ale netreba mat velke ocakavania. ________ Michael J. Fox - (Frank Bannister) +++ Trini Alvarado - (Dr. Lucy Lynskey) +++ Peter Dobson - (Ray Lynskey) +++ John Astin - (Sudca) +++ Jeffrey Combs - (Milton Dammers) +++ Dee Wallace - (Patricia Ann Bradley) +++ Jake Busey - (Johnny Charles Bartlett) +++ Chi McBride - (Cyrus) +++ Produkcia: Rober Zemeckis, Peter Jackson, Fran Walsh +++(5.8.2011)

Přízraky jsou hodně přepálená komedie, která do sebe nacpala tolik nápadů, že by klidně vystačily na další tři filmy. Jackson obsadil do titulní role tehdy velmi populárního Michaela J.Foxe a nebyla to špatná volba. V té změti nápadů se ale vytratila soudržnost snímku a spíše vynikly kvalitní triky. Jackson to měl pojat střídměji, ale i tak se jedná celkem o zajímavě koncipovanou hororovou komedii s našláplým vizuálem. Mé hodnocení: 60%(7.2.2009)

Dlouho odkládaný fragment scenáristického manželského dua Peter/Fran potěšil, i s takovým odstupem času. Sice je film poměrně překombinovaný, roztěkaný a čerpající z jiných snímků, ale to na druhé straně vynahrazuje dobré obsazení (M.J.Foxe vs slizoun Busey) s dobrou technickou a vizuální stránkou. 7/10.(18.4.2017)

Celkem podařená duchařská komedie se stále příjemně bezprostředním M. J. Foxem. U filmu, který má poměrně jednoduchý námět, nemůžu od Petera Jacksona očekávat (zvláště pokud se měl film objevit v normální hollywoodské distribuci) nějaké mistrovy slavné "úchylácké" orgie, ale i tak ho Peter dokázal vybavit pár správně ujetými postavami a scénami. A jelikož měly "Přízraky" po celou dobu poměrně slušný tah na branku a také si dovedu představit jak by asi dopadly pod taktovkou méně zručného režiséra, dávám za 4*.(3.6.2004)

• - Jméno postavy Lucy Lynskey (Trini Alvarado) odkazuje na herečku Melanie Lynskey, která vedle toho snímku ztvárnila roli i v předešlém Jacksonově filmu Nebeská stvoření (1994), který byl zároveň jejím debutem. (Lorge)

• - Záběr, kdy se Frank Bannister (Michael J. Fox) dívá přes zničenou dřevěnou zeď, se podobá slavnému záběru z filmu Osvícení (1980), kdy Jack Torrance (Jack Nicholson) dělá to samé. (Sprite)

• - Michael J. Fox tuto roli hrál už v době, kdy mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Až v roce 1998 byla ovšem jeho nemoc zveřejněna. (SexyAjinka)