Nebeská stvoření

• Nový Zéland Heavenly Creatures (více)
Drama / Romantický / Krimi / Životopisný
Nový Zéland / Německo, 1994, 99 min (Director's Cut: 108 min)

Film byl inspirován skutečnou událostí, ke které došlo na Novém Zélandu v padesátých letech 20.st.: dvě dívky zavraždily matku jedné z nich. Jackson s Walshovou se detailně zabývali okolnostmi případu a snažili se být věrní skutečnosti - jenže to v případě tohoto filmu znamená něco jiného než obvykle. Tou skutečností, kterou film nabízí, není objektivní pohled vycházející z policejních záznamů, ale pohled jedné z dívek, která si vedla podrobný deník. Film vznikl především na základě tohoto deníku, a tak nabízí svět viděný očima šestnáctileté Pauline Parkerové, vražedkyně vlastní matky. Díky tomu jsou součástí filmu i scény čtvrtého světa, výplodu jejich fantazie, do kterého unikají před nudným a otravným světem všedních spolužaček a nápadníků, prudících učitelek a zrazujících a nechápajících rodičů. Jak Jackson prohlašuje v jednom rozhovoru, právě nespoutaná fantazie dívek ho nejvíc zajímala a vyvolávala v něm pocit sympatií a spřízněnosti. Schopnost vizualizovat tento čtvrtý svět v BOŽSKÝCH STVOŘENÍCH byla tak jakousi malou zkouškou na Tolkiena a naznačuje jeho zájem o vysněné, fantazijní světy, který uplatnil u PÁNA PRSTENŮ. (oficiální text distributora)

Marigold

Malý film, který Peterovi umožnil rozvinout filmařské schopnosti a neobyčejnou flexibilitu nálad a různých akcentů jako žádný další počin poté... v jistém smyslu pro mě vrchol novozélandského skřítka. Ten nádherný přechod od růžového dívčího deníčku do zakrváceného vydání psychopatologie dospívajících je skvostný, podobně jako výstřední, ale naprosto hladké skoky mezi světy. A Kate je uhrančivá psychotička jedna báseň. ()

Lima

Natočit to někdo jiný, byl by z toho pouhý popisný příběh, hodící se tak na desátou večerní na Novu, ale Peter Jackson z toho udělal strhující podívanou, ve které marnotratně hýří režijními nápady, které jsou prostě NEUVĚŘITELNÉ. Kdo ví, možná právě nominace na Oscara za toto dílo pomohla Jacksonovi přesvědčit šéfy New Line Cinema, aby mu LOTRa financovali. ()

Subjektiv

Jacksonovo ztvárnění fantazijního světa hrdinek jsem si velmi užival a mám podezření, že si ho užíval i sám Jackson. O to méně se ovšem dostává prostoru pro svět skutečný, do kterého navíc, i v nepřítomnosti hlavních hrdinek, vstupují fantaskní prvky, chvílemi ztvárněné jak z nějakého hororu, které v mých očích degradují výpověď o lidech mimo ústřední dvojici. Ta je zase líčena převážně prostřednictvím vlastních fantazií. DV nich získává příliš sympatií, které nemá čas ztratit, protože (následují SPOILERY!!!) vraždou film končí. Můj dojem je, že Jackson vylíčil dívky příliš pozitivně a jejich čin velmi pochopitelný, když ne ospravedlnitelný. Mně osobně na druhou stranu jejich vztah přišel patologický, a to nikoli kvůli tomu, že byl homosexuální. Spíš proto, k jakému je dohnal činu. A film jako by můj pohled kroucením mým krkem chtěl odvrátit. ()

Radyo

Mistr Jackson se opravdu dokáže pochlapit na jakékoliv téma. I tento příběh, který se skutečně kdysi stal, pojal velice osobitým způsobem a stylem sobě vlastním. Tentokrát se ale nejedná o parodii dovedenou do absurdna, nýbrž o psychologicky složitý příběh, balancující chvílemi takřka na hranicích mysterióznosti. Obě hlavní hrdinky předvádějí životní výkony a i jim patří díky za skvělý zážitek, který mi sledování tohoto filmu způsobilo. ()

Shadwell

Pracujíc na svém přerodu z comedy gorek do áčkovýho profilu, jal se velký Pete natočit v 90. letech jedno neplodné drama s tehdy 19letou Kate Winslet. Ale proč si vybral takový křáp za scénář? Aby se trochu vycvičil v režírování dramat! Proč tím má ale trpět i divák, je jasné o něco méně. Nebeská stvoření mě znavila, proto jsem se při jejich sledování zabýval tím, jak jsou zakončovány jednotlivé scény – zda vystupňováním, uklidněním, nebetyčným střihem, nebo přiznanou spárou ve švu. ()

• Melanie Lynskey byla obsazena do role Pauline Parker dva týdny před začátkem natáčení. (Cheeker)
  • Melanie Lynskey i Kate Winslet se proslavily díky rolím, ve kterých hrály postavu jménem Rose. Lynskey v seriálu Dva a půl chlapa (od r. 2003) a Winslet ve filmu Titanic (1997). (Cheeker)
  • Melanie Lynskey (Pauline Parker) čte ve filmu dvě povídkové knihy o pilotovi Bigglesovi („Biggles of the Camel Squadron“ a „Biggles of 266“), které napsal William Earl Johns. (Rominator)