Nebeská stvoření

Himmlische Kreaturen

Nebeské stvorenia

Heavenly Creatures

Drama / Romantický / Krimi / Životopisný

Nový Zéland / Německo, 1994, 99 min (Director's cut: 108 min)

Peter Jackson

Peter Jackson

Jamie Selkirk

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Ngila Dickson
  • GodComplex

Byl jsem zvedav jak si Jackson poradi s prechodem z gore komedii na seriozni drama, bohuzel, hur uz to dopadnout nemohlo a Jacksonovi ambice probojovat se do me reziserske topky timhle snimkem pravdepodobne nadobro umiraji. Obcas se sice objevi zablesk jeho trademarku, neni to ale vubec nic platne. Vazne nechapu, proc si vybral tak nudne tema. Celemu filmu dominuje duo neuveritelne hnusnych a otravnych herecek, ktere se vazne nevidi kazdy den. Kate Winslet je synonymem pro nesympaticnost skrze celou svoji karieru a jeji prehravani je neco, co proste nejsem schopen akceptovat, v porovnani s tou hlavni zrudou to je ale jeste zlate. Neco tak nechutneho jako je Melanie Lynskey uz sem dlouho nevidel. Tahle herecka je seriozne na bliti a co je uplne nejhorsi, je jeji usi trhajici akcent a katastrofalni hlas. Nejvetsi problem je, ze prave tahle krava cely film komentuje jako narrator a tudiz i kdyz si treba chcete vychutnat nejake ty zabery, neni to mozne, protoze vam krvaci usi kdykoliv promluvi. Tohle Jackson absolutne nedal a Heavenly Creatures je film, ktery me urazi svou ubohosti. Takhle jsem se uz dlouho nenudil a chci tu hodinu a pul zpet! Jinak spoilerujici golfista je taky dobre na facku. 1/10(5.9.2009)

Spousta hluchých míst sráží výsledek do velké šedi, stejně jako přemrštěné užívání porůzných písní. Kate Winslet podle mě nehraje nijak zvlášť extra a herecky ji překonala její spoluhráčka Melanie Lynskey, ale dost možná to bude tím, že její postava je mi o něco sympatičtější.Na vrchol filmu se jednoduše čeká moc dlouho a vykecání finále taky moc nepomohlo, ač jej chápu, vzhledem k tomu, že na cílovém Novozélandském trhu bude příběh všeobecně znám. Ovšem to citová explicitnost a absence pořádně stoupající gradace po většinu filmu jsou mínusem.(16.11.2013)

Biografický film o skutečném případě matkovraždy - člověka hned napadá celá řada klišé, která se na takový žánr mohou navázat. Úplně to vidím - matka a dcera na sebe ve snaze o oscarový výkon křičí až se jim napínají žíly na krku a do toho hraje sentimentální smyčcová hudba. Ale Peter Jackson naprosto překvapí tím, jak se mu podařilo zcela suverénně podobným šablonám vyhnout a příběh převyprávět lehce, nepietně, přitom ale se zdrcující katarzí. Ze všeho nejvíc se režisér soustředí na pochopení společného světa dvou dívek, velmi zajímavě rozehrává jejich fantazie a tím se vyhýbá přílišnému realismu, který by už tak strašnému tématu mohl jedině ublížit. O tom, co jsou Nebeská stvoření za film, podle mě dobře vypovídá to, že ihned po skončení jsem mu dal čtyři hvězdičky, ale asi za čtyři dny jsem musel změnit na pět. Je to takový ten zdánlivě nenápadný snímek, co je ale plný otázek a podmanivé atmosféry, takže ho jen tak nedostanete z hlavy...(19.1.2014)

Človek netuší na akú kvalitku dostane tip cez Simpsonovcov... Pohľad do duše dvoch týniek presne na rozhraní života, kedy sa sny o princeznách, rytieroch a zázračných krajinách menia na priamočiaru cestu za ukojením základného freudovského sexuálneho pudu akýmkoľvek spôsobom. Pohľad na racionalitu pevnú ako skala, ako skala. Fakt! Škoda, že Petrovi nebol poskytnutý väčší rozpočet, pretože sa z námetu dalo vytrieskať omnoho viac. Viac, avšak len za pomoci grafiky. Takto sa z toho stal len priemerný televízny film, z ktorého cítiť tú lacnotu. Chce to jednoznačne remake! S konštatovaním, že len priemerný človek sa prispôsobuje realite, idiot si vytvorí vlastnú, možem film odporučiť!(19.5.2012)

Dvě osamělé holky si vytvořily vlastní svět a když jim ho někdo chtěl rozbít, rozhodly se vraždit. Jedna z nich se kvůli rodičům stále stěhovala, druhá neměla kamarádky pro svou příliš introvertní povahu. Jejich setkání bylo osudové a neměly se už nikdy rozejít. Tedy alespoň ne dokud dospějí. Jenže život si nebere servítky a slabší musejí ustupovat silnějším.(10.8.2011)

• - Časopis Time zařadil film mezi top 10 roku 1994. (Karlos80)

• - Producent Jim Booth zemřel krátce po skončení produkce. Tento film je věnován jeho památce. (Cheeker)

• - Kate Winslet v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)