Nebeská stvoření

Himmlische Kreaturen

Nebeské stvorenia

Heavenly Creatures

Drama / Romantický / Krimi / Životopisný

Nový Zéland / Německo, 1994, 99 min (Director's cut: 108 min)

Peter Jackson

Peter Jackson

Jamie Selkirk

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Ngila Dickson

Jackson vo svojej takmer plnej sile. Ideálne morbídny príbeh, mix reality a "rozprávkovosti", do toho kreatívno-vizuálno-podmanivé jemne úchylné vízie, aké vie zobraziť len tento novozélandský mág a to všetko podporené "neštandardnými" hereckými výkonmi. Optimálny guláš pre silný film, ktorý každou minútou hustne do konečnej lahodnej konzistencie...(25.6.2012)

Nijak zvlášť zajímavý příběh, opředený ovšem zcela zajímavou vizuální složkou. Jackson zde vystupuje jako mimořádně osobitý režisér, který v hlavě míchá přesnou vizi s nespočtem originálních nápadů. Snímek (dle skutečných událostí) posbíral vedle řady ocenění ve své domovině i prestižního Stříbrného lva na festivalu v Benátkách. Křikem o pomoc tak začíná filmová rekonstrukce vraždy, která se stala v Christchurchu na Novém Zélandě v padesátých letech minulého století, kdy dvě školačky brutálně zabily matku jedné z nich. Jacksonovi se podařilo působivě evokovat tamní, diametrálně odlišné poměry v rodinách nerozlučných kamarádek, které propadly kouzlu vlastního světa, aby vše nakonec skončilo tak, jak je zmíněno na začátku. Atmosféru snímku podporují sugestivní výkony obou představitelek (celovečerní debut devatenáctileté Kate Winslet) a naprosto mimořádná kamera. Nasycen jsem byl ale tak ze 60%. Bohužel..(12.1.2008)

Dve stvorenia uväznené v jednom svete, ktorých občasným vyslobodením je útek do vysneného sveta Štvrtej dimenzie. Oceňujem, že režisérovi išlo v prvom rade o zobrazenie psychického stavu dievčat, ich vzájomného vzťahu a vykreslenie fantazijného sveta, do ktorého sa vydávali, pričom zločinom len nechal vyvrcholiť celý príbeh. Melanie Lynskey spolu s Kate Winslet predviedli ohromujúci výkon, ich hrdinky by si za boj za svoje šťastie nebyť tragického konca aj zaslúžili sympatie a obdiv.(16.11.2012)

Průměrný obsah zabalený do brutálně intelektuálního a vizuálně osobitého hávu, který však ne každému padne jako ulitý. Jackson hýří režijními nápady na každém kroku. Něco je povedené, něco až tolik ne. Ve výsledku mu však režijní um asi jen těžko někdo může kritizovat. Film má ovšem svá hluchá místa. Některé nepřesvědčivé scénky co se hereckých představitelek týče (umělý pláč atd.). Jejich role byly nesmírně náročné, avšak to jaksi nikoho nezajímá. Zapamatovánihodná je i kamera, která v lecčems (rychlý přechod celek/detail) připomíná legendární béčka, na kterých Jackson našlápl svou kariéru. Celkově je ovšem snímek o dvou dívenkách pro mě tak nějak odosobněný. Závěr se pochopit dá, přesto mi až příliš silně kontrastuje se zbytkem celého příběhu, který je přinejmenším zvláštní.(16.1.2007)

Peter Jackosn i u tohole ukázal že je to fakt vynikající režisér, sice to neni úplně ten typ filmů, který umí nejlíp, ale i tak si s tim hravě poradil a jinak asi nepříliš zábavnej děj dokázal podat tak, že sem se ani na chvlku nenudil a nakonec mi to přišlo jako hodně zajímavej film s překvapivě drsným koncem, i když tyhle filmy zas tak moc nemusim. Dokonce mi to v některých momentech a záběrech připomínalo Pána prstenů. Krom toho, tady Kate Winslet vystřihla asi svůj zdaleka nejlepší hereckej výkon, klidně by si za to zasloužila i nějaký ocenění a i Melanie Lynskey zahrála na svuj věk skvěle. Sice to celkově na 5* neni, ale Kate Winslet mě tak dostala, že je prostě dám(3.3.2007)

• - Kate Winslet byla jednou ze 175 dívek ucházejících se o roli Juliet Hulmeové. (Karlos80)

• - Melanie Lynskey i Kate Winslet se proslavily díky rolím, ve kterých hrály postavu jménem Rose. Lynskey v seriálu Dva a půl chlapa (od r. 2003) a Winslet ve filmu Titanic (1997). (Cheeker)

• - Melanie Lynskey byla obsazena do role Pauline Parker dva týdny před začátkem natáčení. (Cheeker)