Nebeská stvoření

Himmlische Kreaturen

Nebeské stvorenia

Heavenly Creatures

Drama / Romantický / Krimi / Životopisný

Nový Zéland / Německo, 1994, 99 min (Director's cut: 108 min)

Peter Jackson

Peter Jackson

Jamie Selkirk

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Ngila Dickson

Velmi silné, velmi psycho, velmi vypjaté - tento snímek, vycházející ze skutečných událostí, mě naprosto uchvátil, hlavně výkony dvou hlavních protagonistek (začínající K. Winsletová tu hraje jako ostřílená herečka) a zdrcující psychický vývoj jejich patologického přátelství ve mě občas vzbuzoval i strach, čeho je láska k bližnímu schopna. Konec sice nepřekvapí, ale je patřičným vyústením beznaděje a zou- falství (a nebyl by to P. Jackson, aby film neskončil v kaluži krve). Škoda jen, že film zůstal u nominace na Oscara.(1.5.2006)

Průměrný obsah zabalený do brutálně intelektuálního a vizuálně osobitého hávu, který však ne každému padne jako ulitý. Jackson hýří režijními nápady na každém kroku. Něco je povedené, něco až tolik ne. Ve výsledku mu však režijní um asi jen těžko někdo může kritizovat. Film má ovšem svá hluchá místa. Některé nepřesvědčivé scénky co se hereckých představitelek týče (umělý pláč atd.). Jejich role byly nesmírně náročné, avšak to jaksi nikoho nezajímá. Zapamatovánihodná je i kamera, která v lecčems (rychlý přechod celek/detail) připomíná legendární béčka, na kterých Jackson našlápl svou kariéru. Celkově je ovšem snímek o dvou dívenkách pro mě tak nějak odosobněný. Závěr se pochopit dá, přesto mi až příliš silně kontrastuje se zbytkem celého příběhu, který je přinejmenším zvláštní.(16.1.2007)

Jacksonovo bujaré vyprávění se ne zcela kompatibilně mísí s příběhem dle reálné události, ale díky tomu, že pointa filmu tkví v jakési až pohádkové touze, či posedlosti /zdánlivě/ v dobrém slova smyslu, je výsledkem poměrně zajímavý příběh vznášející se na vlnách fantazie, ovšem nakonec dopadnuvší drtivou silou nejtvrdšího kamene. Závěr je skutečně mocný a mistrně natočený - dvě scény, jenž se díky prolínačkám zobrazují zároveň umocňují emocionální efekt, avšak právě díky tomuto kontrastu s veškerou předcházející stopáží, mám pocit, že nebýt závěru, byl by film průměrnou zívačkou vyčnívající pouze hereckými výkony dvou hlavních protagonistek... Co se týče Jacksonovy režie, já raději buď krok vpřed do ryze áčkových titulů, nebo krok vzad do kultovních béček. 7/10(8.11.2011)

Poprvé jsem tenhle film viděl úplně náhodou na satelitu a o režisérovi věděl jen to, že točí nechutné horory. Tak jsem pořád čekal (díky názvu), odkudže přiletí nějaké ty creatures, a ono nic. :o) Opravdu nečekaný zvrat v Jacksonově filmařské karieře dokazuje, že "umí" i emoce. A herečky mu podávají skvělé výkony. Nutnost vidět pro každého fanouška Jacksona či Winsletové!(31.5.2002)

Ve skutečném světě jsou nešťastné a mají jenom sebe, a tak začnou psát knihu, kde si vysní krásný bizardní svět ve stylu ženských historických románů. Přesto to rozhodně není dojemný film pro maminy na mateřské - a nechybí ani pár zrnek zvláštního Jacksonovského humoru. Kdo by si pomyslel, že film o dvou kamarádkách/lesbičkách, které se dopustí vraždy, může být tak plný zářivých barev. Nebýt nezvládnutého konce, byl by to podobně dokonalý film jako Shawshank.(13.2.2003)

• - Většina obsazení byla vybrána podle fyzické podobnosti k postavám, které hráli. (Cheeker)

• - Kate Winslet v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Producent Jim Booth zemřel krátce po skončení produkce. Tento film je věnován jeho památce. (Cheeker)