Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Mr.Husts

Z každé akční scény, z každého monologu, dialogu a z každého byť jen sekundového záběru Jackson vytřískal to nejlepší, co šlo. Nezacházel do přílišných detailů, čímž oproti knize udělal poměrně velkou změnu, ale nikdo se asi nebude dohadovat o tom, že učinil více než dobře. Film je už se vší neustávající akcí a vzrušujícím narůstajícím napětím tak dost dlouhý, natož kdyby se Jackson soustředil na každou myšlenku Froda, či každé poselství, které si z jeho jednotlivých dobrodružství odnesl. Scénář byl napsán skutečně dokonale a obdivuju Jacksona, který dokázal tak bezchybně posoudit, které scény z knihy ve filmu poslouží dobře a které ne, protože to musela být naprosto úmorná a velice složitá práce, díky které se u mnoha lidí setká s nevděkem. Jen pro zajímavost jakožto čtenář knihy mohu říct, že ve filmu je z knihy cca 40% příběhu a absolutně to alespoň dle mého názoru na kvalitě neubírá. Kniha je také téměř na každé páté stránce obohacena básničkami a písněmi, které si jednotliví hrdinové recitují a prozpěvují a tak na nás příběh spíše působí pohádkovým dojmem, což se o hrané verzi díky Jacksonovi pompézní režii a místy velice temnými a až strašidelnými scénami (od útoku skřetů a trolla v Morii až po strachem přenášejícím se až na diváky poháněný útěk před Balrogem, démonem ohně a stínu) opravdu říct nedá. Dobrodružné putování s tajemným a nebezpečným prstenem moci přivádí Froda i s jeho družinou přátel a ochránců do lokalit, nad jejichž ztvářněním lze jen s otevřenými ústy žasnout. Bez naprostých problémů dokážeme uvěřit, že sledujeme příběh z jiného světa. Prostory Nového Zélandu, na kterém se k natáčení použilo více než 150 lokací působí zkrátka přesně takovým fantasy kouzlem, který si všichni čtenáři představovali když louskali několik kapitol knihy denně. Dech beroucí vizuální zpracování ale zdaleka nekončí u čarokrásného prostředí hor, skalisek, jezer a lesů. Všechny ty vyobrazení Kraje, Roklinky, Mordoru, služebníků zla, elfů, hobitů, trpaslíků a mnoha dalších věcí, které doposud sotva vytvořili svůj obraz ve vaší mysli je zkrátka neuvěřitelně opravdové a chytnou vás za srdce, dokud si je nevychutnáte do posledního detailu. Opravdu jen stěží chápu, jak se Jacksonovi povedlo vytvořit vizuální stylizaci neexistujícího světa v roce 2000 takto opravdově a naprosto bezchybně. Jackson s láskou ke každé „prkotině“ vytvořil svět přesný podle Talkienovi předlohy. Nemůžu se k závěru nezmínit o epické hudbě, kterou je snímek doplněn a díky níž je každý dialog srdeční záležitostí, každá akce je epičtější a každá smutnější scéna vás doslova nutí tryskat slzy z očí v litrech. Hudba je sama o sobě velice dech beroucí a myslím si že by pro nikoho nebyl problém ulehnout do trávy a poslouchat jí při představách o tom, jak skotačí v kraji a když si k ní připojíme dokonale načasované zakomponování, můžeme si „chrochtat“ blahem. Ať už vás film Společenstvo prstenu, či celková mánie Pána Prstenů chytla nebo ne, není pochyb o tom, že v roce 2000 vznikla naprosto revoluční záležitost a málokterý film i dnes po více než 10 letech má tak úžasné efekty, vizuální stylizaci a celou výpravu jako tento skvost, který by měl vidět naprosto každý. () (méně) (více)

Dado

Keby som mal celú trilógiu hodnotiť výlučne len na základe pocitov a spomienok z detstva, išiel by som minimálne o dve hviezdy nižšie. Ako dieťa ma Pán prsteňov na rozdiel od mnohých rovesníkov takmer vôbec neoslovil a stopážou atakujúcou tri hodiny skôr ubíjal nudou než bavil. Našťastie som sa však pred hodnotením rozhodol dať filmom ešte šancu a urobil som dobre. Dnes na mňa Spoločenstvo prsteňa pôsobí veľkolepo, dojmom, akého sa človeku dostane len pri skutočne výnimočných filmoch, ku ktorým celý filmový štáb na čele s režisérom nepristupoval len s túžbou po peniazoch, ale aj s úmyslom vytvoriť dielo, ktoré sa zlatými písmenami zapíše do kroniky filmového priemyslu. Nepríjemná pachuť a negatívne spomienky z detstva síce mierne ovplyvnili veľmi pozitívne pocity, ani tie však napokon nič nezmenili na mojom upravenom názore, že Spoločenstvo Prsteňa je bravúrny film a Peter Jackson režisér, akých po svete veľa nechodí. Slovenský dabing taktiež určite nie je taká katastrofa, ako to s obľubou tvrdia mnohí "odborníci". Výber hlasov je v rámci celej trilógie vydarený (nezabudnuteľní sú najmä Leopold Haverl ako Gandalf a Elo Romančík ako Stromobrad v druhej časti trilógie). Preklad filmov sa taktiež presne drží knižného prekladu Otakara Kořínka, takže pokiaľ voči nemu nepociťujete averziu, nebudete mať pri sledovaní žiadny problém. (90%) ()

Blacks

Po letech jsem si udělal radost a přečetl si znovu (zatím jen The Fellowship of the Ring). A řekl jsem si, že by nebylo od věci si udělat ještě jednu radost a podívat se na film. I po 13-ti letech od natočení je to špička, celý snímek graduje a přichází jedna scéna lepší než druhá - Brandiwine ferry, Amon Sul, Dancing Pony, útěk Arwen s Frodem před černými jezdci, celá Moria a hlavně souboj s Balrogem na můstku, také závěrečný souboj u bran Godroru a mnoho dalších silných okamžiků. Prostě tři a půl hodiny nabité zážitky, napětím a efekty. První díl celé triologie mi dlouho (u knihy i filmu) připadal nejlepší, za ním těsně zaostával třetí a až pak druhý díl - uvidim, jak ý názor budu mít za pár dní. Režisér se rozhodl oproti předloze změnit několik skutečností, několik z nich je naprosto zbytečných a nic divákovi nepřidají, některé se dají pochopit v rámci zatraktivnění (Arwen) a dobrá půlka dává smysl, už jen proto aby film odsýpal, ale jestli mi nějaká skutečnost v prvním dílu vadí, tak je to Boromir - respektive to, jak z něj Peter Jackson udělal od začátku žádostivého, pyšného a lačnícího po prstenu (ano na konci se polepší), ale to neni pravda - Boromir je nejvíc nepochopená postava, jeden z mála se chová opravdu lidsky - uznává svého krále pomáhá a má i dost dobrých nápadů (možná ho mohl občas Gandalf poslechnout, že?) a prsten chce z dobré vůle pomoci, až postupem času se nechává stáhnout vůlí Saurona a udělá nějakou tu chybku, chybku, která se napravit nedá, leč alespoň položí život, aby jakžtakž uchránil svou čest. Gandalf skvělý, Aragorn ještě lepší, Gimly super, Legolas v prvním díle taky dobré, Frodo nadstandart, Sam, Pipin a Merry standart. Elrond ujde, Arwen parádní, i ta Galadriel ...prostě, takhle jsem si všechny představoval! (jen Celeborn vypadá trochu jako dement a ne nejchytřejší elf ve Středozemi :-) ) Co se týče temné strany: Sauronovo oko, Balrog a hlavně The Nine snad úplně nejlepší. Sice jsem už The Two towers párkrát četl i viděl, ale stejně se nemůžu dočkat dalšího pokračování :-) [30.7.2014] ()

PeterNet

Ve filmu Clerks 2 to bylo zrecenzováno správně. Banda divných lidí, kteří jenom jdou. 172 minut jdou. To je všechno. ()

Ryuuhei

Když s předchozím hodnocením provedu špatný manévr, tak pořádně a to je případ i vůbec prvního filmu ságy Pána prstenů. Původně tedy 3* s nepochopením, proč to tolik lidí uznává, když je to tak příšerně zdlouhavé. Ono je něco jiného to mít puštěné u PC a nesoustředit se na to, či se na to koukat s ukecaným kamarádem (bez urážky, ale film si mimo kino dokážu užít nejlépe sám, nehledě na to, s kým na něj koukám). Prvně jsem proto měl tu možnost celý film zkouknout pořádně, s plnou soustředěností a umožnilo mi to nejen pochopit celou podstatu, která mi dlouhé roky unikala, ale uznat i tu celkovou dokonalost tohoto díla. Navíc, protože jsem předtím viděl pořádně leda tak ságu Hobita, přidalo mi to na chybějících článcích do skládanky, díky kterým jsem pochopil mnoho souvislostí s onou prequelovou ságou, které zde byly vyřčeny, či ukázány. Co bych víc povídal. Jsem ohromen. Ohromen tím čistokrevným a dokonale ztvárněným dobrodružstvím, které jednička nabídla. Až mě to všechno na konci dovedlo téměř k slzám a to u filmů většinou neřvu. Filmu jsem tedy konečně splatil dluh táhnoucí se víc než jedno desetiletí a nelituju. Je to velkolepá, epická a škálu emocí vzbuzující podívaná, kterou si odteď kdykoliv rád znova zopakuju. 96% ()

Lachtaan

Pro mě osobně nejslabší část veleúspěsné Jacksonovy série, která kraluje na trůnu fantasy žánru. Jinak ale skvělý výpravný skvost, který si budu muset v jedné rovině celou trilogii někdy po dlouhých letech opět připomenout. ()

DragonnCZ

Pán Prstenů Společenstvo Prstenu je film, který předčil svou dobu. Peter Jackson je naprostý mistr, který má cit pro tento svět a přinesl nám tu nejlepší trilogii, která kdy byla natočena a nikdy v životě nepochopím jak se mu to povedlo! Společenstvo Prstenu je výborným úvodem do celé trilogie. Výborně natočeno. Napsáno. Ta kamera. Samotná hudba Howardem Shorem. Ta kouzelná a úžasná atmosféra, která na vás vždy dýchne nostalgií. Dobrodružství. Prozkoumávání Středozemě za cestou do Mordoru. Herecké výkony a samotné božské postavy napsané nejlepším spisovatelem J.R.R Tolkienem. Nejsem znalec jeho knih. Sám jsem četl pouze Hobbita, ale už od mala jsem měl pouto k filmům od Petera Jacksona a když jsem jej poprvý vcelku viděl ve svých 12ti letech byl jsem naprosto okouzlen. Film jsem viděl k dnešnímu dni nespočetněkrát a i teď vím, že jsem ho neviděl naposledy.. Mistrovské dílo! Protože čím víckrát ho v životě vidím tím víc to doceňuji. Tento film je ještě jenom začátek! 10/10! ()

lennyd

Již od prvních okamžiků se za majestátní hudby Howarda Shoreho se rozehrává boj o celou středozemi. Ačkoliv byl Sauron už dávno poražen, lidská chamtivost mu umožní přežít. A proti své vůli jsou do toho zataženi i Frodo a jeho přátelé (Sam, Pipin a Smíšek), aby se stali hlavními aktéry v bitvě, která končí neprohraná (ehm, to se mi sem zatoulalo odjinud :) Nádherná atmosféra filmu - ať již úvodní Kraj, krásně zelený, plný spokojených hobitků - nádherné místo na důchod, či pusté území mezi Krajem a Roklinkou, nebo sama Roklinka, a tak dále a tak dále. Co záběr, to potěcha pro oko divákovovo (plavba lodí ke konci filmu s "nálety" kamery je také super). Peter Jackson měl také velmi šťastnou ruku při výběru hereckých postav - jeden herec vedle druhého naplnili kompletně moje představy. Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, Sean Bean, Liv Tyler, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, Ian Holm, toť jména která se navždy zapíší do podvědomí. I často kritizovaný Orlando Bloom nebo Hugo Weaving mi do svých rolí perfektně sedli. Řekl bych, že i sám J.R.Tolkien by Jacksonovi jeho film schválil, a odpustil i Tom Bombadila (ruku na srdce, na celkový děj knihy moc velký vliv stejně neměl). A když se pod tou vší krásou line opravdu nádherná hudba Howarda Shoreho (i samostatný soundtrack dokáže navodit atmosféru filmu), není co vytknout.. ()

kurcatovium

Jsem výrazně fantasy pozitivní a tohle je (určitě nejen pro mě) zkrátka užasná podívaná... (Všechny tři díly.) Byť se místy od knižní předlohy lehce odklání, jsou to jen drobné prohřešky, nad kterými i já (v tomto ohledu značný pedant) mávnu rukou. Obrazový i hudební zážitek je dodnes naprosto ojedinělý. ()

danoo

Novozélanďan Peter Jackson dokázal excelentne spracovať Tolkienovu ságu, kt. bola dlho považovaná za nesfilmovateľnú, pričom vo svojom opuse spútal poéziu s násilím, krásu s drsnosťou, kresťanstvo s keltskou a germánskou mytológiou, rovnako ako kedysi Tolkien vyvoláva pocity veľkosti, pominuteťnosti, večnosti, strachu a hedonistickej extázy. Kde je Oscar za réžiu ? Prvý diel trilógie je viac vysvetľovací a rozprávkový a v závere si užijeme aj akciu, kt. tvorí hlavnú náplň Dvoch veží. ()

Chasm

Jak to mohl dokázat??? Ten bezpochyby nadlidský úkol zfilmovat největší fantasy ságu všech dob??? V celé trilogii (hodnotím až po shlédnutí prodlloužených verzí všech tří filmů) jsem nenašel nějaké slabší místečko, přesto (anebo právě proto) že jsem Tolkienův fanda... Všechno tu sedí tak jak má, od kamery, střihu přes hudbu, efekty, scénář, výpravu až k té skvělé režii... A zapoměl jsem na něco? Jistěže! Na bezchybné obsazení (nejlepší co jsem kdy viděl)!!! 100%! Už se těšim, až budu mít dost času, nakoupim spoustu pití a jídla a dám si těch skvělých 681 minut na jeden zátah! ()

elle

Jestli jsem v kině prožila někdy absolutní zážitek, tak to byla návštěva do světa fantazie a představ pana Petera Jacksona a jeho party. To že to bylo něco inspirované a vyvolané tím samým zdrojem, který uchvátil svého času i mě (a neopustil) byl další důvod vzrušení. Jsou tři autoři beletrie, které miluji opravdu a naprosto. Tolkien je jedním z nich. To, že budu mít štěstí vidět adaptaci jeho díla provedenou tímto suveréním, svébytným způsobem, který i mě ohromí, že představy někoho jiného, můžou být pro mě stejně tak zajímavé jako mé vlastní, mě uchvátilo a stalo se mezním momentem mého zájmu o film. Film ať málo nebo velkorozpočtový má být věcí nadšení. Z tohoto díla to na mě dýchlo. Úvodní bitva Společenstva mě přimrazila do sedadla kina a já si říkala - teď se rozhodne. Záběr na zelený Kraj a malého hobita čtoucího pod obrovským stromem mě zklidnila a já věděla, že tenhle příběh se mi bude líbit a už mě neopustí (stejně jako kniha). Dlouho jsem čekala až opadne komerční vřava a přechodné povrchní nadšení fanynek hledající idoly a já si tady do desítek a stovek komentářů anonymně vydechnu - "díky". Díky za krásný večer, kdy se mi vůbec nechtělo jít spát, díky za krásné ledny, kdy jsem počítala dny do premiéry každého dílu, díky za bráchu, který si díky těmto adaptacím konečně přečetl a zamiloval celého Tolkiena od A do Z, anglicky, česky i německy. Díky, díky, díky. A já jsem se od té doby asi tisíckrát zamilovala do filmu a uvědomila si i to, jaká je klika umět i číst. ()

xerno

Je mi moc líto, ale bohužel se mi to vůbec nelíbilo tak, jako ostatním. Je to sice naprosto dokonale udělané (upozorňuji, že jsem knižní předlohu nečetl), ať tedy myslím na hudbu, režii, scénář, kameru, efekty, kulisy, kostýmy, atd., ale já na tyhle filmy nejsem a ještě k tomu se mi zdálo, že jsem se na skoro tři hodiny položil do úplně jiného světa, kterej se mi rozhodně nezamlouvá - bylo to pro mě dost deprimující, né že by to mělo být špatně, když takhle film působí, je to rozhodně dobře, ale ne v tomto případě, ale abych se vrátil k té délce filmu, zdálo se mi to hodně utahané a nudné, s tímto bych rád navázal na parodii se jménem Pár Pařmenů, která se moc povedla a mám ji mnohem, ačkoli je to nezákoné, a amtérsky zpracované, radši.Taky se mi nelíbil hlavní hrdina - Elijah Wood, podle mě je to špatný herec, teda hlavně tady. Po natočení Hooligans jsem názor obratem změnil, jinak ostatní herci byli výborní, zvlášť Hugo Weaving, který se tady nezbavil toho matrixovského výrazu, stejně, jako v Transformers. K hodnocení musím říct, že jsem se hodně přemáhal ke třem hvězdám, původně bych dal tak 2,4*. Taky si myslim, že do první stovky nejlepších filmů patří lepší. Později jsem shlédl speciální verzi Pána prstenů čítající 219 min, čili asi o půl hodiny delší film, TOMU TEDY ŘÍKÁM ZMĚNA !!! Nebyly tam jen vystřižené scény, ale i úplně nové, taky výborně zpracovaná hudba, lépe, než předtím. Tímto hodnotím film za 5*, bez přemáhání. Tohle je naprosto výborný začátek celé tak skvělé trilogie. Mám to na DVD9, spolu s dokumenty a rozhovory, které byly zproztředkovány jen pro tuto verzi filmu, je to fakt BOMBA ! Po mém prozření, že Tolkien napsal Hobita jen pro rozšíření chudé anglické mytologie. Ne, nejsou to kraviny, král Artuš, nebo Kulatý stůl, to vše je směs převzatá z Irské a Francouzské mytologie. ()

T-pack

Nádherný film u kterého mě vážně tvrdě mrzí, že jsem nebyl v kině. Ale já tehdá knihu nečetl, tak jsem netušil, co to bude. Ale ty postavy, to prostředí, TEN PŘÍBĚH. Tak to bylo něco dokonalého. A nyní, když někdo sahá pro typického představitele fantasy žánru, sáhne právě po LOTRovi. Mělo to na mě velký dopad a jako že na příběh většiny filmů zapomenu po roce, dvou, tenhle mi už z hlavy nevypadne. ()

gjjm

Nejlepší ze série, narozdíl od druhých dvou dílů má atmosféru knihy. Dávám mu pět hvězdiček, ale čistě z vděku, protože bez něj by asi byl Tolkien mnohem méně známý. ()

drederik

Nejkrásnější z celé trilogie. Postrádá velkolepé bitvy jako následující bratři, ale o to blíž se dostal k mému srdci. Poté co sem viděl prodlouženou verzi, jsem si uvědomil, že možná budu potomek hobitů. Co se podoby týče jsem naštěstí nepodědil chlupaté chodidla a malou postavu, ale jen kudrnaté vlasy. Zato povahově jsem k nerozeznání. Nejsem žádný hrdina vyčnívající z davu, jen skromný obyčejný člověk, jehož jedinou skutečnou vášní je jídlo a pivo. ()

sallyann

První díl neuvěřitelné trilogie z pera Tolkiena. Můj neoblíbenější. Tady jsem poznala Vigga Mortensena, který hrál Aragorna naprosto senzačně. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (více)