Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

hrumsrt

Nikdy v životě jsem se tak nemýlil, když jsem si tolik let v hlavě nesl představu, že snad tenhle třetí kus LOTR trilogie je podle mě nejslabší.. Tohle je jeden z největších filmů jaký jsem, kdy viděl. Jeden z negeniálnějších a srdceryvnějších snímků, jaké jsem kdy viděl. Pokud jsem si myslel, jak parádní je bitva u Helmova žlebu, tady se ta monumentálnost dosahuje téměř u každé scény. Každý příběh musí mít svůj konec, ale tohle není snad ani možné.. Neexistuje lepší závěr čehokoli, neexistuje lepší sequel takhle ucelené příběhové archy. Jedna věž je poražena a naši hrdinové stojí ještě proti té druhé. A Sauron vytáhne úplně se vším, trolové nazgúlové a doprdele i mamuti! Ta nejepičtější scéna z Dvou věží je tu vlastně taky, jen není v takovém příběhovém bodě, a tak funguje malinko jinak... Naplno je nám představen Gondor s překrásným městam Minas Thirith, které bych teda skrze jeho stavbu nechtěl dobývat.. Tehdy hrdost stála Rohan málem všechno, když nepovolali Gondor na pomoc, ale tentokrát když tomu bylo obráceně a Théoden odpověděl! Není to souboj kreativních technologických prvků a těžkooděných skurutú, nýbrž tupá síla proti naději. Ale zase Mordor ukázal, kolik všelijakých potvůrek se v něm skrývá... Oproti tomu kdesi v dáli se ale opravdu skrytě bojuje o osud světa, Froda a Sam už jistě míří do Mordoru k Hoře osudu. A jak se úkol chýlí ke konci, jak už jsou blíže a blíže, břemeno je těžší a těžší. Pokud se má někde dávat nějaká bromance za příklad je to tahle! Neuvěřitelně silná pouť za završením celého oblouku, která snese závěr, který snad musí dojmout každého. Přes úžasnou technickou stránku, nevidím ani po 20ti letech na filmu cokoli mimo dobu. Magická hudbu, překrásný obraz utváří snímek opravdu velkolepou podívanou. Od A do Z neuvěřitelné. Nikdy nepochopím, jak něco takového mohlo, kdy vzniknout.. S prodlouženou verzí se dočkáme i Sarumana, Mouth of Sauron a mnoho dalšího. Žánrový vrchol, jehož doceňuji asi až po letech. --- Jen pro zajímavost recenze z Rudého práva (1977): Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu - zemí oplývajících mlékem a strdím - elfové ( neboli aristokracie), lidé ( buržoazie) a hobiti ( statkáři) žijí naopak v blahobytu ( aniž je vysvětleno, odkud jej získávají) a jedině, co je trápí, je "hrozba" z východu. "Síly dobra" zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické deologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. ( ...! ). Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem. ( .... ) Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy. --- Nikdy víc už tenhle svět nemůže dosáhnout něčeho většího, něčeho lepšího. Čím více se bude Tolkienův svět milkovat, tím velkolepěji budou původní filmy ještě působit. Hobiti se možná klanět nemusí, ale já se ukláním po každé, co se za Samem zavřou dveře. 100%! () (méně) (více)

Elessar.

Koniec putovania po kúzelnej stredozemi, lúčenie je to bolestné, epické. Jednoducho dokonalé. Krásne emócie, konce, všetko má svoj poriadok. Neviem čo viac ()

TR4XY_CZ

Já jsem Pána Prstenů strašně dlouho dokládal a do smrti toho budu litovat. Nejlepší filmová trilogie všech dob. Návrat krále je perfektní završení perfektního začátku, čímž je Společenstvo prstenů. Dechberoucí povídáná od začátku do konce i přes tu enormě dlouhou stopáž, u které se ani na chvíli nebudete nudit. Budete pouze žasnout a užívat si tu nadhérnou kinematografii všemi uctívaného Petera Jacksona. Prodloužené edice už fakt jenom přidávají na dokonalitě. Nic víc k tomu není potřeba říkat, protože to už všichni slyšeli milionkrát. 10/10 Masterpiece všech dob! ()

cimrman2.

PŘEPIŠTE DĚJINY ZHLÉDL JSEM ŽEBŘÍČEK TOP 100 A NEJOBLÍBENĚJŠÍCH 100 FILMŮ PODLE ČESKO - SLOVENSKÉ FILMOVÉ DATABÁZE. Vědomě to začalo před 349 dny "nejlepším" filmem Vykoupení z věznice Shawshank. Končí to právě dnes a to taky "nejlepším" filmem Pán prstenů: Návrat krále. Cesta k tomuto cíli byla zpočátku nekonečná ale postupem času jsem se těšil i na snímky které jsou mimo moji normální zónu. Více již v záložce O mně. Co k třetímu pánovi prstýnků říct? Po 3 a půl hodinách kdy již bylo po nekonečném zápolení dvou táborů dobitvováno jsem se do  toho konečně dostal. Prodloužený konec mi naprosto svědčil a užíval jsem si ho. Z celé trilogie pivažuji za nejlepší první díl a konec třetího. A z celého Hobito - Prsteno universa top 2 persóny Bilbo za mlada a Gollum. ()

Hercalek

Po shédnutí celé čtyřhodinové nesestříhané verze mi stále padá čelist a i po několikátém shlédnutí mě nepřestává bavit. Moc hezky zpracované dílo pana Tolkiena očima Petera Jacksona. Dokonalá vyváženost scén a hudby, bitevní vřavy přesně, jak bych si je představovala a logické uvažování (to se v dnešních filmech už moc nevidí). Mírumilovní hobiti, sliční elfové, a proti nim skřeti a nechutní skuruti. Film nepotřebuje stříkající litry krve v bitevních scénách, aby udělal dojem. ()

Redmann

Absolutne uzasne !!!! Scena, ked Theoden burcuje vojakov je neskutocne silna, silnejsia ako znama scena z Braveheart. Nadherne triky, monumentalne sceny, jednoducho fantazia ! ()

chucky

Tak, a výprava po Středozemi končí. Lepší konec jsme si snad ani nemohli přát. P. Jackson nám nadělil na závěr opravdu skvělé rozloučení s Pánem Prstenů........dokonalost sama. ()

casyy

Monumentální, vizuálně jedinečné, trikové orgie atd. Ale hloubka příběhu, která tam někde nejspíš bude, mě zcela minula. ()

Elemmírë

Dokonalé zakončení celé trilogie od Petera Jacksona. Je to film, který vyniká strhující atmosférou a naprosto vynikající hudbou, kterou stvořil Howard Shore. Pro skalní fanoušky J.R.R. Tolkiena však může být zklamáním již značné zkrácení děje avšak i tak se můžete těšit na 3 hodiny ve kterých se vrátí král. ()

izinka

Tenhle díl mi připadá z celý trilogie asi nejlepší. Je tam strašně moc emocí a Frodovi fakt závidím Sama, jako tak skvělýho a věrnýho kamaráda! Sean Astin je fakt skvělej herec. A taky díky P. Jacksonovi za zběratelskou edici s asi o 50 min delším filmem. Super,i když jsem poněkud v depresi, že tohle dobrodružství už v podstatě skončilo a nejsou další díly. :( ()

AnnaW

Je tam patosu až nad hlavu, jsou tam veskrze kladní hrdinové, jsou tam strašně nekladné postavy, ale jsou tam i obyčejné lidské pochybnosti. Naštěstí je i tenhle film víc než jen ilustrací Tolkienova světa. A pasáž se signálními ohni na horách skutečně nemá chybu. Tou je, kdžy už, ten hodně dlouhý slzotvorný závěr. ()

vofo

Pán prstenů 3 : Tak k tomuhle tomu už nemam co dodat. Člověk si myslí, že to co viděl v předchozích dvou dílech už nelze nějakým způsobem překonat, ale Jackson ukázal že je všechno možné. Ale to co předvedl v Návratu Krále nemá v dějinách kinematografie obdoby. Všechny části filmu přes kameru, hudbu, efekty, emoce atd. vytáhl na nejvyší maximum a za to mu patří mé díky. S trilogií Prstenů jsem prožil krásné tři roky nejen v kině, ale i doma u dvd. DĚKUJI TI PETŘE. P.S. U všech třech dílů doporučuji zhlédnout rozšířené dvd edice jelikož jsou mnohem komplexnější. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert