Tajemství britských hradů

• Česko Tajemství významných britských hradů (více)
Velká Británie, (2015–2016), 9 h (Minutáž: 45 min)

Série(2) / Epizody(12)

Historii britských hradů psaly lásky, svatby, zrození, nenávist, války, nemoci i smrt. Navštivte spolu s námi ty nejvýznamnější z nich... Historik Dan Jones zkoumá bouřlivé dějiny a tajemství nejslavnějších britských hradů jako jsou Dover, londýnský Tower, Warwick, Caernarfon, Stirling a Carrickfergus. Za zdmi těchto opěvovaných pevností se ukrývají příběhy plné intrik, dramat, romancí, rebelie a vražd. Dan Jones podrobně vypravuje nejlepší z mnoha příběhů tisícileté britské historie. Jejich hlavními hvězdami jsou králové, královny, ničemové, rebelové, zloduši i jejich ubohé oběti. (TV Prima)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (8)

Tajemství britských hradů (2015)

Jedna séria stačí. Kvalitný britský seriál, ktorý si vyberá tie najkrajšie a najmajestátnejšie hrady v Británii a že tam je fakt z čoho vyberať. Za každým je kus skoro tisícročnej histórie a niekedy aj viac. Historicky popis akoby z rýchlika dobrý, chýbalo mi viac pikošiek, ktoré diváka pripútajú a ktoré neboli spomenuté, hoci sú chronicky známe. Zrejme to nebolo účelom. ()

Série 1 (2015) (S01)

Britská slušnosť ovplyvnila prvú sériu v tom, že si vybrali hrad z každej časti Veľkej Británie. A dobre ho dejinne popísali. Zaujímavá séria, ktorá sa dá v češtine pozrieť tu. ()

Dover Castle (2015) (S01E01)

Najdôležitejší obranný hrad Anglicka a Veľkej Británie. Len čosi cez 30 km od francúzskej pevniny, tzv. kľúč k Anglicku. Na jeho mieste žili obyvatelia už v dobe železnej, boli tu aj Rimania. Kráľ Henrich II, ktorý postavil hrad v rokoch 1179 až 1188 naň minul takmer všetky svoje 10 ročné príjmy. Jeho daňoví poplatníci to asi pocítili dosť tvrdo, no nám ostal úchvatný pohľad na kus histórie. ()

The Tower of London (2015) (S01E02)

Jedna z najnavštevovanejších pamiatok v Anglicku. A obľúbené miesto aj pre známeho kráľa Henricha VIII., ktorý tu rád posielal svoje obete, vrátane Thomasa Morea, ktorému sa v tejto časti venuje značná pozornosť. Zaujímavé je, že londýnsky Tower má oficiálny názov oveľa dlhší: Kráľovský palác a pevnosť Tower of London Jeho Veličenstva. Legendárni sú aj tzv. duchovia Toweru. Nakoľko tam zomrelo dosť veľa ľudí (ako väzenie sa používalo 852 rokov), koluje mnoho chýroch o duchoch ako Anna Boleynová, ktorých mali návštevníci zazrieť. Dobrá reklama pre turistov, ktorých tu príde asi 2 milióny každý rok. ()

Warwick Castle (2015) (S01E03)

Pre nás možno menej známy hrad, pritom naozaj krásny a veľkolepý. Stál už vtedy, kedy v Európe mnohé štáty ani neexistovali. Hrad má známe diery na cimburí, ktoré slúžili na to, aby sa prípadným útočníkom poskytol známy to horúci a zapáchajúci zážitok. Ako stúpali po rebríku, cez diery na nich liali vriacu smolu a ľudské výkaly. Z filmového hľadiska je zaujímavé, že v roku 1642 tu bol uväznený istý Edward Disney, ktorý mohol byť príbuzným Walta Disneyho. Walt tu v 40. rokoch 20. storočia osobne bol, pretože mal za to, že tu má korene jeho rodina. ()

Caernarfon Castle (2015) (S01E04)

Vo Walese krajšieho hradu niet a je to jedna z top atrakcií v rámci celého kráľovstva. Keď ho krutý kráľ Eduard I. nechal postaviť za hriešnu sumu presahujúcu jeho ročný príjem, nestal sa len úchvatnou, ale aj rýchlo prevedenou stavbou, keďže svoju finálnu podobu dostal už za 5 rokov, čo je na 13. storočie mimoriadny počin. ()

Stirling Castle (2015) (S01E05)

Hrad známy aj zo Statočného srdca a v tejto časti to aj využili a urobili malú rekonštrukciu obrany hradu, následne šli chronologicky po histórii krásneho hradu, ktorá bola turbulentná tak ako celé britské dejiny. Najväčšou pikoškou v dokumente nespomenutou je to, že práve z hradieb Stirlingu sa uskutočnil prvý pokus o let. Alchymysta John Damian de Falcuis v roku 1503 veril, že pomocou operených krídel dokáže vzlietnuť ako vták. Na miesto toho si však nepekne doudieral vtáka a môže byť rád, že to dopadlo len takto. Dopadol totiž na kopu hnoja a zlomil si len nohu. Našťastie bol potužený veľkou dávkou whiskey, tak ho až tak nebolelo. ()

Carrickfergus Castle (2015) (S01E06)

Severné Írsko ďaleké a neznáme. Jeho zložitá história sa spája hlavne s náboženskými vojnami a násilnou anglikáciou. Dokument toto dobre reflektuje a opäť chronologicky popisuje priebeh dejín na hrade. Zaujímavý je pôvod jeho mena. Podľa legendy sa okolo roku 530 kráľ severovýchodnej časti Ulsteru menom kráľ Fergus z Dal Riaty nakazil zriedkavou chorobou a bolo mu povedané, že sa vylieči dotykom so skalou, na ktorej dnes stojí hrad. Vydal sa teda k tejto skale, no jeho loď sa potopila nárazom práve do skaly, ktorá ho mala zachrániť. Odvtedy sa miesto volá Carrickfergus, teda Fergusova skala. Hrad na nej vyrástol až o 650 rokov neskôr. ()