La Lanterne magique

všechny plakáty
Krátkometrážní
Francie, 1903

Georges Méliès nám tentokráte předvádí kousky s kouzelnou bednou. Kdo ví, co všechno se v takové bedně může ukrývat? (Elrond88)

MM_Ramone

Francúz Marie Georges Jean Mélies je celosvetovo uznávaným priekopníkom kreatívnej kinematografie. O tom nie je žiadných pochýb. V oblasti filmárčiny si tento muž zaslúži miesto na zlatom piedestály. Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia natočil veľké množstvo krátkometrážnych snímkov, v ktorých experimentoval s kamerou a rôznymi filmárskymi trikmi. Jeho obsahový záber bol veľmi pestrý. Zabrúsil do mnohých tém. Jedným z titulov, ktoré vyprodukoval v roku 1903 je aj zhruba päť minútový čiernobiely film "La lanterne magique". Je to krátka, kabaretno kúzelnícka tanečná estráda, zachytená na filmový pás. V rámci jeho tvorby to radím ku tým menej nápadným a menej nápaditým dielam. ** ()

nunka

Tento kraťas toho moc neobsahuje. Mala som pocit, že sledujem tanečné divadelné predstavenie v jednom dejstve. Dosť slaboduché na Méličsa... ()

Snorlax

Pierotovská stylizace dává tušit, že se Méliès vydá za hranice běžného trikové filmu a zkombinuje ho s groteskou. Ten povedený obraz v obraze bude zřejmě první svého druhu. ()

Webb

Znovu trikově našlápnutý. Pěkné dívky výtečně odvedou pozornost a dnešní kouzelníci jen tiše závidějí.... ()

HellFire

Dva klauni zkonstruují kameru a promítají film na plátno, načež z kamery vyskočí tanečnice a předvedou taneční číslo. V dnešní době je pro mně těžké hodnotit film, kde nehraje žádná hudba, ba ani neuslyším žádný zvuk. Zážitek z podívané je tak poloviční. ()

Marek1991

Nebyť toho tanca a čudáckeho záveru, tak by to u mňa neprešlo, lebo tá dĺžka bola na takýto zábavný, no podľa mňa už dnes aj nudný film zbytočná. ()

corpsy

Táto Laterna Magica je hlavne o tanečkoch. Nenechajte sa zaskočiť, keď sa vám nedostane tej pravej mélièsovskej trikovej kompozičnosti. ()