Babylon Berlín - Série 1

(série)
Německo, 2017, 6 h 9 min (Minutáž: 44–47 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Matthias Brandt, Marc Hosemann, Ivan Shvedoff, Henning Peker, Leonie Benesch, Lars Eidinger, Fritzi Haberlandt (více)

Epizody(8)

Berlín je v bouřlivých 20. letech metropolí talentovaných a ambiciózních lidí i pokoutných podnikatelů. Pod veškerým zdánlivým pozlátkem však zbídačelé masy usilují o lepší život. Jedná se o dobu organizovaného zločinu a politického extrémismu. Stará vojenská elita dosud neodstoupila. Na moc si však brousí zuby ještě horší monstrum. Gereon, policista z Kolína nad Rýnem, je novým členem mravnostního oddělení v Red Fort, obrovském ředitelství berlínské policie. Na povrch se jeví jako rozvážný a upřímný. Ve skutečnosti však ukrývá znepokojivé tajemství. V čele oddělení stojí Bruno Wolter, loajální a starostlivý kolega, jehož tajný cíl se stává vážnou hrozbou. Mezi těmito dvěma muži pak uvízne Charlotte, chytrá mladá žena, která se snaží zlepšit příšerné životní podmínky své rodiny a sama žije dvojím životem. (Viasat)

Malarkey

Babylon Berlin je přesně ten typ evropského seriálu, na který HBO dělá reklamu od momentu, co ho začal vysílat. Já si dával na čas, ale když v létě přišlo mírně plonkové období, okusil jsem, jestli budu také tak nadšen. A ano, první série je opravdu fantastická. Je vidět, že Němci tu pustili dost peněz. Některé záběry z doby existence Výmarské republiky jsou řádně opulentní, hudba fantastická, leč se mnohdy opakující. Atmosféra excelentní a herecké výkony jakbysmet. Největší kámen úrazu tu ale vidím ve složitosti propletenosti jednotlivých dějů. Seriál v podstatě nenabízí jeden konstantní příběh, ale ukazuje život v Německu na konci 20. let 20. století, takže se tu prolíná celá řada příběhů a dá se v ní snadno ztratit. ()

NinadeL

První polovina případu Gereona Ratha Mokrá ryba je skutečně fascinující. Prostředí korupce, pornografie, ale také velkolepého světa jazzového klubu Moka Efti... Pozdní roky Výmarské republiky nikdy nebyly tak divácky atraktivní jako tady. Nic není černobílé. Vedle problémů obyčejných lidí se odehrávají dramata ve vysoké politice, chudí se baví společně s těmi na špici. Skvělé jsou dobové reálie. V kině se promítají Menschen am Sonntag, ve filmových ateliérech probíhá casting na Der blaue Engel... Prvních osm dílů je strhující směsí dobové fresky a syrové krimi. ()

Radko

Berlín 20. rokov 20. storočia je inšpiratívna látka na sfilmovanie. Doba prevedená do obrazu, v spojení s vyšetrovaním krimi prípadu, pôsobí tak verne, ako by som po uliciach Berlína chodil. Skvelá séria. Teším sa na zopakovanie si zážitkov. (pre mňa osobne pod taktovkou skvelej Liv Lisa Friesovej v úlohe priebojnej Charlottky, odhodlanej postarať sa o seba aj zvyšok živoriacej rodiny). ()

Necrotongue

Čtyři silné hvězdičky. Parádní film (vlastně seriál) noir zasazený do období existence Výmarské republiky, která fungovala jako plodné podhoubí pro různé politické frakce a která byla mnoha Němcům trnem v oku. Meziválečné Německo mě vždycky bavilo stejně jako prohibice v USA, příběh se tvůrcům velice povedl, potěšily mě i herecké výkony a skvělá atmosféra, takže jsem s první sezónou velmi spokojen. ()

Cheeter

Po shlédnutí první série cítím jistou rozpolcenost. Na jedné straně byly dobré, místy vtipné pasáže, ukázky z dobových reálií. Na druhé straně to byly místy mdlé. Tak úplně nevím, co si mám myslet. ()

Lachtaan

Na HBO GO vybíráme doma seriály většinou na základě dostupnosti dabingu a zrovna dobový seriál od našich sousedů se bez jakýchkoli sebemenších znalostí synopse jevil jako správná volba. Jenže mezitím, co se druzí doma baví a chtějí sledovat nadále, mě tenhle seroš absolutně minul účinkem a místo toho, abych jej denodenně hltal, chodím k němu po večerech jen odpočívat a neustále doufat, že se do něj ještě ponořím. [viděno na HBO GO] ()

geklon

Fascinující. Výprava, kostýmu, kamera i režie. Takový německý seriálový Titanic. Celá ta meziválečná frustrace je uhrančivá. Ale samotná zápletka a osudy některých postav jsou mi celkem ukradené, navíc mi ve své podstatě přijdou strašně typizované a šablonovité. ()

angloumene

První epizoda Babylonu Berlin překvapí zejména svým stylem. Zjevně moderní, přesto dýchající meziválečnou atmosférou a zároveň tak nějak zvláštně odtažité pojetí, rozhodně dokáže zaujmout. Samotný příběh nijak nevybočuje, ale i přes to je poměrně poutavý. Zpětně mě trochu překvapuje, že se s obdobím Výmarské republiky ve filmovém pojetí nesetkáváme častěji. Spousta znepřátelených frakcí a s tím souvisejících intrik je rozhodně dobré téma ke zpracování. ()

mira007

Protekční kolínský elitní policajt Rath přichází tajně na mravnostní oddělení do Berlína dvacátých let, aby vypátral vyděrače, který má tajemný pornofilm s VIP osobou. Skvělé výpravné temné noir krimi. Přes slabší první, ale i poslední díl se jedná o špičkový seriál ( technická stránka na jednotku ) dle mého gusta. PS: Když srovnám nejdražší český seriál ( Mattoni za sto mega ) s tímto německým nejdražším tak musím brečet u hry najdi deseti rozdílů : 1) filmový vizuál a ne nažehlená tv inscenace z ateliéru 2) vykreslení atmosféry doby ( na jedné straně free dekadence s drogama a na druhé straně drama sociální nepokoje, které vedly ke střetu dvou nejodpornějších ideologií, zatímco Mattoni je jen kostýmová panáková nuda ) 3) příběh - subjektivní věc, ale Němci vedou 3) špičkové herecké výkony i u nejposlednějšího herce 4) rekvizity 5) hudba 6) historicky poučnější 7) kamera 8) auta 9) pěkný holky 10) kopec odvážné erotiky, nahota jako samozřejmá záležitost, ()

Renfield

Z počátku pocitově nesourodé linie se velmi rychle propojují. První série je natolik promyšlená, že i když se nějaká její část zdá být slepou uličkou, není tomu tak, děj se k ní ještě vrátí, rozpracuje ji a dá ji smysl. Kdyby to náhodou nestihl v této sérii, v té následující už zcela jistě, příkladem budiž třeba Greta Overbeck. Nikam se nespěchá, jedinou více akční scénou je výborná závěrečná přestřelka v Moka Efti. Finále jak má být, včetně Rathova předešlého hledání v apartmá Edgara Kasabiana. Není však tou nejsilnější scénou vůbec, v té tedy taktéž figuruje famózní Moka Efti, jak by také ne, ale plná tehdejšího nočního života střední a vyšší třídy. Závěr druhé epizody možná nadchne až příliš, vzhledem k tomu, jak brzy přichází. Jenže u výborně sestříhaného vystřílení sídla příznivců Trockého, jenž se prolíná s famózní hudební sekvencí z Moka Efti, nelze jinak. Zajímavé je i to, jak jsou si tyto dvě zase zdánlivě nesourodé části blízko. Fungují však i osobní příběhy postav, vůbec právě Gereona a Charlotte, včetně jejich bližšího seznámení. K tomu skvostně natočená prvomájová demonstrace s děsivou pointou v podobě postřeleného policisty, dění kolem vlaku a tajné armády a tak bych mohl pokračovat. A ta atmosféra! 90% ()

warrenur

Tento serial som si dost dlho setril, kym budem mat nan naladu. Vyplatilo sa pockat. Celkom slusna spinava az depresivna krimi/noir s uchadzajucim herectvom a vybornym pribehom. Atmoska slape a divak sa celkom bavi. Ano, obcas naivne a priamociare, ale zabavnost sa tomu upriet neda. 75% ()

deLaFere

Labutí píseň Výmarské republiky, kterou definitivně odepsal Černý pátek na burze v New Yorku, perfektně natočené. Děsivá chudoba velké části Němců kontra bavící se střední třída a smetánka (v tomto období střední třída málo početná). Volker Bruch se mi velmi zamlouval již ve Válečné generaci a tady je jeho role neurotického inspektora opravdu povedená. Seriál má vynikající scénář, skvělou atmosféru a velmi povedený casting. Naprosto správně prakticky nulová role nacistů, kteří v období dočasné konjunktury měli minimum voličů a ti byli především v Bavorsku. Naopak role komunistů je naprosto žádoucí, v roce 1929 znamenali pořád mnohem větší nebezpečí než NSDAP. Hvězdu dolů dávám za to, že jsem postrádal větší dramatičnost a napětí, seriál drží divákovu pozornost díky dialogům a atmosféře, ale určitě není na škodu ho vidět. ()

DAPDO

Až poslední díl první série měl něco, co těm předchozím chybělo - spád, tempo, napětí. Neříkám, že ty předchozí byly špatný, ale nevtáhlo mě to. Vadí mi častý odskakování od hlavní zápletky k vedlejším situacím, který příběh zpomalí. Konec první série ve mě sice rozhořel naději, že druhá bude lepší, myslím si ale, že nebude moc změna, protože byly natočený souběžně a tvůrci neměli čas cokoliv promyslet, aby něco zlepšily. První série za mě prostě zklamání, v hodně případech bylo to nejlepší až na konci, kdy hrála u titulek skvělá píseň Zu Asche, zu Staub - 55%. ()

GTS_PUNK

Berlín, Weimarská republika, 20. roky 20. storočia. Kolínsky detektív Gereon Rath (Volker Bruch) prichádza na mravnostné oddelenie do hlavného mesta, kde má so svojím novým kolegom Brunom Wolterom (Peter Kurth) vyšetrovať prípady, akými je napríklad nelegálna výroba pornografie a iné. Okrem bežných záležitostí, ktoré má Rath na svojej novej pracovnej pozícii riešiť, však prichádza do Berlína aj s inou, špeciálnou úlohou, ktorá nie dlho po jeho príchode spustí reťazovú reakciu udalostí na pozadí omnoho väčšej aféry, než s akou sa mal na mravnostnom oddelení kedykoľvek stretnúť. Prvá séria nemeckého historického kriminálneho seriálu už od svojej pilotnej epizódy dáva aj náročnému divákovi pocítiť, že množstvom superlatívov na takmer všetko, čo vo svojich ôsmich epizódach ponúka, šetriť rozhodne nemusí. Príbehová línia - najdôležitejšia časť akéhokoľvek filmového či seriálového diela - odzrkadľuje vynikajúcu prácu scenáristov a tvorcov predlohy, pričom v sebe spája množstvo dobových aspektov, udalostí, politických smerov, myšlienok, všetko spojuje dohromady, a vytvára zdanlivo komplikovaný, prepletený dramatický kriminálny príbeh, v ktorom je však pomerne ľahké orientovať sa. Pri množstve postáv, ktoré v žiadnom prípade nie sú nijak žánrovo stereotypné, ba naopak - každá z nich je charakterovo jedinečná a svojská, - to možno považovať za jednu z mnohých zvládnutých vecí, ktoré prvá séria tohto seriálového počinu ponúka. Čo sa jednotlivých postáv týka, na ich sile má čo dočinenia aj výber hereckých protagonistov. Či už je to výber dvoch hlavných detektívov, ktorých stvárňujú už spomínaní Volker Bruch a Peter Kurth, a ktorí spolu tvoria akési zvláštne ying a yang, ale takisto aj nesmierne pôvabná Liv Lisa Fries v roli Charlotte Ritter, Leonie Benesch v roli Grety Overbeck, Severija Janušauskajte v roli Svetlany Sorokiny, alebo Henning Peker ako zvláštna existencia Franz Krajewski. Menovať by sa dalo ešte ďalej. Každá jedna postava skvelo zapadá do dobového berlínskeho koloritu, do výpravy, ktorá je takisto skvelo spracovanou záležitosťou. Tvorcovia divákovi ponúkajú možnosť nazrieť na dva svety - na bohatú dekadenciu a smotánku, zabávajúcu sa v nočných kluboch, a na prostý život bežných Berlínčanov, žijúcich prakticky zo dňa na deň. Postavy príbehu prechádzajú z jedného sveta do druhého, a nechávajú tak diváka si naplno vychutnať výpravu, ktorá na výborne zvládnutej čistej kamere vyzerá vizuálne veľmi dobre. Pri mnohých scénach je takisto potrebné vyzdvihnúť prácu strihu, vďaka ktorému dostáva dej v potrebných chvíľach dávku dynamiky. Babylon Berlin - Staffel 1 je sériou, na ktorej, ak by divák veľmi chcel, by možno našiel nejaké malé nezrovnalosti a chybičky krásy, ale tie by dozaista prebila sila toho všetkého, čo tu tak vynikajúco funguje. Dobová výprava a atmosféra, v spojení s dobre napísanými a stvárnenými postavami, vytvára dramatický kriminálny príbeh, zasadený do doby medzi dvoma svetovými vojnami, a predstavuje zážitok, o ktorý by sa divák rozhodne nemal ochudobniť. () (méně) (více)

hazdrova

No ja neviem. Mám pocit, že mi niečo uniká. Kde je ten úchvatný úžasný zážitok, o ktorom všetci hovoria? Lotta a Gereon sú perfektní, ale príbeh ma absolútne nechytil. 3* ()

Pulper

Že seriál existuje, to jsem kdysi zaznamenal, ale neviděl. Před pár dny jsem objevil píseň Zu Asche, zu Staub v podání Severiji. Samotná scéna z nočního podniku je dokonalá. Seriál sám je technicky udělán velmi dobře. Skvostná výprava, autenticita, bezchybné herecké výkony. Jsem zvědav na další série, ale ta první mě nenadchla až tak, jak jsem čekal. Seriál bohužel trpí neduhem svých "kolegů" z posledních let. Šokující scény, dějové zvraty za každou cenu, sem tam nelogické chování postav. Takže scénář. Nevím, jestli je to dobou a zmlsaností diváků, ale bych bych rád, kdyby prostě někdo jen natočil zajímavý příběh, což sama tahle zápletka je, podepřel ho krásnou vizuální formou a nesnažil se moc tlačit na pilu. ()

nula87

Musel jsem se do toho dost dostávat, nechytlo mě to hned. Nicméně stálo za to si počkat, seriál se zlepšuje díl od dílu, což potvrzuje i následující 2. série, která je o dost lepší. 65% ()