Babylon Berlín - Série 2 (série)

Krimi / Drama / Historický / Válečný

Německo, 2017, 5 h 58 min (Minutáž: 43–48 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha), Achim von Borries (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Severija Janušauskajtě, Ivo Pietzcker, Christian Friedel, Udo Samel, Godehard Giese, Marie-Anne Fliegel, Marie Gruber, Peter Kurth, Matthias Brandt, Leonie Benesch, Lars Eidinger, Anton von Lucke, Thorsten Merten, Rüdiger Klink, Thomas Thieme, Anton Rattinger, Holger Handtke, Hannah Herzsprung, Franz Dinda, Vincent Krüger, Luc Feit, Kerstin Thielemann, Hildegard Schroedter, Laura Kiehne, Pit Bukowski, Werner Lustig, Irene Böhm, Sebastian Urzendowsky, Dieter Rita Scholl, Benno Fürmann, Bryan Ferry, Marion Kracht, Sophie Charlotte Conrad, Jytte-Merle Böhrnsen, Gabriele Völsch, Georg Blumreiter, Roland Wolf, Denis Burgazliev, Fritzi Haberlandt, Karl Markovics, Jördis Triebel, Jacob Matschenz, Misel Maticevic, Jeanette Hain, Dimitri Alexandrov, Waléra Kanischtscheff, Alexander Khuon, Christoph Schechinger, Christian Beermann, Justus Carrière, Finn Fiebig, Leonard Kunz, Levin Henning, Sanne Schnapp, Jens Harzer, Lilli Fichtner, Julius Feldmeier, Victor Pape-Thies, Hanns Zischler, Waldemar Kobus, Werner Wölbern, Michael Gerber, Felix Raffel, Nikolai Will, Johann Jürgens, Ernst Stötzner, Florian Panzner, Joachim Paul Assböck, Thomas Chemnitz, Rolf Kanies, Axel Buchholz, Günter Lamprecht, Susanne Böwe, Hendrik Heutmann, Peter Becker, Martin Seifert, Ivan Shvedoff, Peter Schneider, Jan Böhme

Komentáře uživatelů k sérii (11)

Babylon Berlin je převážně policejní thriller vytvořený s nesmírnou péčí, zvláště s ohledem na vylíčení doby.(16.2.2019)

Díky vynikajícímu finále hodnotím opět na plný počet, dokonalé. Vyplatilo se obě série seriálu rovnou natočit v kuse nejen kvůli úsporám, ale i kvůli koncepci a všem linkám, které jsou v závěru dokonale vypointované.(7.7.2019)

I na druhou sezónu se mi velmi dobře dívalo, pokud nepočítám epizody 3 a 8, které mě dost naštvaly/ zklamaly slabším scénářem. Ostatní díly byly v pohodě, takže jsem si opět užil dobře fungující atmosféru i děj, bohatý na různé politické machinace, ale přesto jsem měl z první řady o něco lepší pocit.(12.8.2018)

Celkově mi druhá půlka seriálu přišla lepší, jak ta první. Bylo to větší drama, více zvratů a tak. Navíc jsem se už v ději mnohem lépe orientoval.(18.6.2019)

Druhá série ztrácí mnoho z rozštěpených dějových linií a konečně se začíná pořádně soustředit na hlavní postavy. Tempo se zvyšuje, děj graduje. Jednotlivé linky smysluplně směrují až ke konečné pointě. Teda vlastně řadě point!(6.4.2019)

• radektejkal

Díval jsem se sice jen na poslední dva díly, jen abych věděl v jakém duchu se tento akční monstrseriál nese, a také proto, že Tom Tykwer mi není úplně lhotejný. No, a bylo to takové, jak jsem se z upoutávek domníval: honosné, akční za každou cenu, s nápady, které zakrývaly bezmyšlenkovost.(10.3.2019)

Druhá serie ještě lepší než první. Kdyby si Tykwer odpustil v závěrečném dílu tu bondovskou vlakovou vložku, dal bych pět.(1.2.2018)

Druhá séria najdrahšieho nemeckého seriálu histórie priamo nadväzuje na udalosti série prvej, ktorá je plná zaujímavých postáv, intríg, ale takisto aj skvelej výpravy a atmosféry. Dokáže sa na podobne vysoké méty dostať aj toto osemdielne pokračovanie? Bez najmenších pochýb a zbytočných rečí možno povedať, že áno. Ba dokonca možno povedať, že všetko dobré z prvej série je v tomto prípade ešte o čosi lepšie. Lesk a špina medzivojnového Berlína - hlavné mesto Weimarskej republiky stále máta kolínskeho detektíva Gereona Ratha (Volker Bruch), ktorému, rovnako ako jeho kolegom, ale aj skrytým nepriateľom, hádže pod nohy polená dennodennej neistoty, spiknutí a konšpirácií, vedúcich až na najvyššie miesta štátu. Vynikajúco napísaný príbeh, ktorým sa prezentuje už prvá séria, pokračuje s presnejším vymedzením sa jedným smerom, bez prílišných dejových odbočiek, zato však s oveľa väčším zameraním sa na jednotlivé postavy. Tie, aj keď veľmi nenápadne, dostávajú takmer všetky dostatočný priestor, v ktorom sa pred divákom ešte viac vyvíjajú ako jedinečné charakterové osobnosti s vlastnými pohnútkami. Vidno však aj pomerne sofistikovanú manipuláciu, do ktorej chtiac-nechtiac tvorcovia môžu zatiahnuť aj samotného diváka. Vďaka komplexným charakterom jednotlivých postáv, ktoré sú v kombinácii všetkého skvelého, čo druhá séria seriálu ponúka, snáď tým najvýraznejším bodom, je čoraz ťažšie posúdiť, ktorá z nich reprezentuje tú či onakú stranu mince. Živý vývoj postáv naprieč ôsmimi epizódami so sebou navyše prináša aj niekoľko dejových plot twistov, ktoré sú viac či menej očakávateľné, no stále výrazné. Silným aspektom, ktorý očarí diváka, je opäť výprava a samotná dobová atmosféra, ktorú sa tvorcom takisto darí pozdvihnúť o level vyššie, napríklad už len tým, že postavy obliekajú do pestrejších dobových kostýmov či uniforiem. Takisto zaujme aj vizuálna stránka a špeciálne efekty, ktorých je tu na osem epizód pomerne dosť. Čo možno mierne zamrzí, je drobný úbytok erotiky, ale ani tá tu samozrejme nechýba. Babylon Berlin - Staffel 2 je povinnosťou pre každého diváka, ktorý videl sériu predchádzajúcu. Snáď už len z toho dôvodu, že priamo nadväzuje na udalosti z nej a prezentuje ich v ešte lepšom príbehovom šate. Postupná dejová gradácia je v kombinácii s vyvíjajúcimi sa postavami jednotlivých dobre zvolených hereckých protagonistov seriálovým zážitkom, ktorý pobaví nielen milovníkov kriminálnych drám, ale aj histórie. Dá sa povedať, že svojím spôsobom si tu nájde niečo úplne každý. Tak ako v Berlíne 20. rokov plnom kontrastov.(7.4.2019)

Lepší než první série - dynamičtější, napínavější, s některými opravdu vybroušenými pasážemi. 80%(8.4.2019)

Zlepšenie oproti prvej sérií, pútavejšie, napínavejšie a trošku menej hlúpe. Uvedomil som si pri nej však druhý problém seriálu - je absolútne nekompromisne neuveriteľne neinovatívny. Okrem super prostredia neexistuje aspekt v ktorom by bol novátorský, originálny či aspoň výnimočný. Jediný dôvod pre pozeranie teda ostáva výborne zachytené prostredie medzivojnového Berlínu, tak ako sa to doteraz nepodarilo asi nikomu. Sledovať tehdajší život je veľmi poučné a vďaka nemu nie je seriál stratou času.(13.1.2019)

V ramci televizinich serialu to lepsi, napinavy a nesmirne zajimavy obraz mezivalecneho Berlina. Hodne me bavilo v nekterych pripadech ne uplne jasne rozdeleni na to, kdo je vlastne ten dobry a kdo je spatny.(10.3.2019)