Babylon Berlín (TV seriál)

• Německo

Babylon Berlin

Babylon Berlín

Krimi / Drama / Historický / Válečný

Německo, 2017, 12 h 14 min (Minutáž: 16x47 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha), Achim von Borries (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Matthias Brandt, Leonie Benesch, Severija Janušauskajtě, Lars Eidinger, Misel Maticevic, Fritzi Haberlandt, Karl Markovics, Jens Harzer, Ernst Stötzner, Jördis Triebel, Christian Friedel, Thomas Thieme, Denis Burgazliev, Anton von Lucke, Ivan Shvedoff, Hannah Herzsprung, Waléra Kanischtscheff, Dimitri Alexandrov, Henning Peker, Sebastian Urzendowsky, Thorsten Merten, Rüdiger Klink, Benno Fürmann, Jacob Matschenz, Marie Gruber, Irene Böhm, Ivo Pietzcker, Pit Bukowski, Lilli Fichtner, Laura Kiehne, Werner Lustig, Holger Handtke, Hildegard Schroedter, Julius Feldmeier, Victor Pape-Thies, Hanns Zischler, Godehard Giese, Waldemar Kobus, Jeanette Hain, Johann Jürgens, Anton Rattinger, Florian Panzner, Gabriele Völsch, Joachim Paul Assböck, Oleg Tikhomirov, Roland Wolf, Werner Wölbern, Peter Schneider, Marc Hosemann, Tim Fischer, Ulrike Panse, Judith Neumann, Martin Thuernau, Michael Gerber, Daniel Krauss, Rosa Enskat, Alexander Hörbe, Jörg Malchow, Jesse Albert, Thomas Eickhoff, Felix Raffel, Oliver Bröcker, Hendrik Heutmann, Jan Böhme, Peter Trabner, Emil von Schönfels, Robert Viktor Minich, Dieter Rita Scholl, Gloria Endres de Oliveira, Gisa Flake, Paul Matic, Marko Dyrlich, Oskar von Schönfels, Lutz Blochberger, Dietrich Brüggemann, Udo Samel, Marie-Anne Fliegel, Franz Dinda, Vincent Krüger, Luc Feit, Kerstin Thielemann, Bryan Ferry, Marion Kracht, Sophie Charlotte Conrad, Jytte-Merle Böhrnsen, Georg Blumreiter, Alexander Khuon, Christoph Schechinger, Christian Beermann, Justus Carrière, Finn Fiebig, Leonard Kunz, Levin Henning, Sanne Schnapp, Nikolai Will

Komentáře uživatelů k TV seriálu (64)

EXCELENTNÝ príbeh s bravúrnym finále a u mňa najlepší seriál roka 2017. Dokonalá kombinácia detektívky s historickým polit-thrillerom. Sympatické hlavné postavy, o ktoré sa naozaj bojíte, počas záverečných dielov som občas stopol prehrávanie a prešiel sa po byte, aby som to predýchal. Skvelá dobová atmosféra s kopou zaujímavých detailov (za 40 mega euro, bodaj by nie). Dekadencia Berlína, ozveny prvej svetovej, predzvesť druhej svetovej (to, ako sa boľševickí teroristi hladko premenia na hákové kríže, je super!), neustále zaujímavý dej bez minúty naťahovacej vaty. Pecka!(1.12.2017)

Vynikající německý seriál-noir, v němž jsou naprosto všichni infikováni dekadentní dobou a místem, vzešlým jednak z velké hospodářské krize, druhak z ideového i ideologického kvasu období mezi dvěma světovými válkami. Motivace většiny postav je velmi nečitelná a jejich charaktery a dějové linie jsou opravdu rafinovaně vymyšlené a napsané. Stejně jako postižení kvasu a klokotu tak specifického velkoměsta, jakým byl (a je) Berlín přelomu 20. a 30. let, Berlín coby megapole i centrum Výmarské republiky, zmítané inflací, korupcí, nezaměstnaností, sociálními problémy a nepokoji...a na to napojeným ideologickým bujením. (Berlín roku 1929 už mimochodem jednou nanejvýše umělecky zpodobněn byl a tvůrci na to evidentně skrytě navazují - myslím tím patrně nejvýznamnější román německé literární moderny Berlin, Alexanderplatz z pera Alfreda Döblina, stejně jako několik jeho filmových adaptací v čele s legendárním seriálem Rainera Wernera Fassbindera). Babylon Berlin je ovšem postmoderně dál, synkreticky spojuje mnoho neslučitelných vlivů a motivů, je to dílo neuvěřitelně znepokojující, pod jehož povrchem se skrývá vše špatné, co zplodilo 20. století v Evropě, komunismus i nacismus, německý (a v pozadí i francouzský a ruský) militarismus, imperialismus, demokracii pokroucenou korupcí a pošlapáváním lidských práv... Brilantně natočený, neuvěřitelně precizní dobová výprava, strhující děj...a všudypřítomná dekadence... Tohle bude asi seriálová událost sezony! Série 1: 100%, Série 2: 95%(5.12.2017)

Kdyby to nebyl nejdražší německý televizní projekt, který se z logiky věci musí ohlížet na mezinárodní publikum a snažit se o co největší srozumitelnost a přístupnost, mohlo by to být výborné. Takhle je to to, co má člověk na audiovizuálních počinech zaštítěných značkou Tykwer rád (odkazování se k dějinám kinematografie, gender-benderové a queer motivy atd.), ale už ne to, co na nich obdivuje (formální experimentátorství, posouvání hranic míry subjektivizace ve vyprávění). Více v kritice první řady.(10.11.2017)

• choze

Po prvních třech dílech jsou mi pořád srdečně ukradené jak postavy, tak to, co se tam děje. A balím to. Ale ta kaleidoskopická znělka je luxus největší.(1.11.2018)

Na jaře 1929 prožívá Výmarská republika období rozkvětu a stability - poslední ve své krátké existenci. Pravda, ne pro každého a nikoliv stále. První máj se v Berlíně stává šokujícím krvavým divadlem a hýřivou bezstarostnost návštěvníků dekadentních kabaretních představení určitě nesdílí obyvatelé rozsáhlých chudinských čtvrtí. Každopádně je ale Berlín oné éry vzrušujícím místem k životu, kde se odehrává spousta napínavých lidských dramat a pozoruhodných příběhů. Babylon Berlin v sobě spojuje množství prvků, které zvyšují jeho atraktivitu a které divák tradičně oceňuje: nejednoznačné, neustále překvapující postavy, rafinovaný scénář, který umně proplétá několik linií vyprávění a chytře pracuje s několikanásobným tajemstvím. Jen pomalu, postupně odhalujete motivy a záměry aktérů téhle komplikované hry. Najdete tu vášeň, lásku, zradu, zločin i nenávist, intriky a spiknutí, vysoké politické hry i malicherné pletichy. Na evropskou produkci má Babylon Berlin i velmi slušný rozpočet. Jako podívaná sice nedosahuje a ani nemůže dosahovat působivosti toho nejvýpravnějšího, co jsou schopna vyrobit zámořská studia, ale i tak je obrázek Berlína 20. let minulého století přesvědčivý a přitažlivý. Hledali jsme seriál, který bychom mohli sledovat jako rodina a v souboji s oceňovanými Sedmilhářkami vyšel u všech zúčastněných jako vítěz Babylon Berlin. Takže zkuste dát šanci hubenému policejnímu vyšetřovateli s neklidným spánkem a nepříjemnou válečnou minulostí a vydejte se po stopách vlaku směřujícího z Ruska do Berlína, který za sebou nechává mrtvoly a zmařené naděje. Celkový dojem: 90 %. Sním o tom, že takový typ seriálu bude jednou produkovat i Česká televize.(3.12.2017)

Dobře to vypadá, jelikož retro je ve všeobecné oblibě. První série je ovšem spíše prostě jen polovina vyprávění, jelikož nastolené morální konflikty se nikam zásadně neposunou. Teprve i po zhlédnutí druhé řady se množství konfliktů patřičně vyvine a cynismus námětu, v němž jsou na třech úrovních vždy ti špatní vlastně dobří v konfrontaci s těmi na úrovní následující, dostane patřičný tvar.(6.1.2018)

Klobúky, dlhé plášte, dym, cigarety, swing, prostitútky, kabaret, policajti, mravnostné oddelenie, kríza, chudoba, secesia, art deco, komunisti, náckovia, monarchisti, porno a ešte raz cigarety. Babylon Berlin je splnený sen, skvelá atmosferická jazda weimarským Berlínom, škoda len že na rozdiel od pulpovej prvej série sa v dvojke (pri zachovaní skutočne uletených zvratov a over-the-top záberov) rieši viac politika a historické udalosti.(5.10.2018)

Zpočátku se honí spousta zajíců najednou, až je to skutečný Babylon a člověk se v tom těžko vyznává. Když ale vydrží, vykrystalizuje se z toho poutavě podaný, zřejmě velmi věrný snímek meziválečného Německa s uvěřitelným vysvětlením, proč přišel Hitler a proč tak snadno a absolutně uspěl.(2.12.2017)

Udělat z toho šest, nebo osm dílů, byla by to možná seriálová událost roku. Takhle mi zůstala na jazyku lehká pachuť, mnohdy zbytečně natahového děje, který jen rozmělňuje divákovu pozornost. Ale samozřejmě, já to vydržel a nakonec vůbec nelituji. Na Němce solidní věc s kvalitní výpravou a ústředním, ještě lepším songem, který jsem si bezmezně zamiloval.(23.7.2018)

Vitaj, starý dobrý seriál. Už si nám aj celkom chýbal.(27.6.2018)

Pekelná nálož! Sex, drugs and charleston! Babylon Berlin je nejdražší evropský seriál všech dob a je to sakra vidět - nabídl perfektní kostýmy a scénografii, vybroušený scénář a nabušený soundtrack, u kterého se mi párkrát zježily chlupy. Paráda.(29.9.2018)

Ze začátku je to hodně dobré. Postupem času se kamsi ztratí některé zajímavé postavy a prvky. A poslední dva díly jsou tak diletantské, že to sprostě podkopává nohy všemu tomu předchozímu snažení... Určitě to stojí za vidění, ale celkový výsledek zanechává pocit spíše rozpačitý.. :/(27.1.2018)

I když je fakt, že nějaké euro navíc by bodlo, tak se Němcům stejně podařilo vytvořit celkem slušnou dobovou atmosféru s dekadentním Berlínem v hlavní roli. To je první plus. Tím druhým je samotná stavba příběhu, která ze začátku působí sice trochu neurovnaně, ale jakmile se začnou všechny linky proplétát, sedí vše tak jak má. najdete tu prakticky všechno od nelegální pornografie, přes feťáky či zločinecké gangy až po pašování čehokoliv sahajícího až do nejvyšších pater. A třetím pozitivem jsou herci, přičemž mě zaujala pro mě neznámá Liv Lisa Fries. Povedla se i muzika, přičemž song z prvníhio dílu, Zu Asche, Zu Staub, mi bude hodně dlouho rezonovat v hlavě. Sice bych si dokázal představit osekání na šest dílů, ale i tak jsem spokojen a těším se na druhou řadu. 80%(13.11.2017)

Unikatny serialovy zazitok prezentujuci lesk a biedu Weimerskej republiky v tom najlepsom svetle, ktory ponuka pohlad do mimoriadne zaujimaveho obdobia, ktore je vsak podla mojho nazoru uplne nezmyselne opominane vo svete tak knih, ako aj filmu (cest vynimkam). Serial funguje od zaciatku do konca ako spravny nemecky stroj, bez zbytocnych zakopnuti, dialogy su napisane prirodzene, herci su uveritelni, rezija precizna, hudba genialna a pribeh? Chandlerovska noir-detektivka a politicky thriller v jednom, proste parada. A ceresnicka? Tanecna scena k titulnej skladbe Zu Asche Zu Staub, ktoru uz teraz radim k tym najsilnejsim serialovym scenam ever, hudobne, rezijne, kamerovo, celkovo!!! Po dvoch seriach 4,5/5*, kedze druha seria konci pomerne "zvlastne"...(10.4.2018)

Některé věci jsou zde parádní. Celková atmosféra, hrozba komunismu, špioni, politika, německý militarismus. Ta doba je chycená docela pěkně. Jenže celý film umírá na to, jestli to je detektivka, politika, love story nebo jenom špinavá gangsterka. A celou dobu taky nevíme komu fandit, jelikož hlavní hrdina je ale hodně bezbarvý. K závěru série se to ještě více "rozplizává", takže s velikou lítostí musím dát jen 60%.(6.1.2018)

Škoda že se v průběhu dílů seriál úplně rozpadne. Jak příběhově, tak i žánrově. A tak v prvních dílech sledujeme mysteriózní noir detektívku ta se ale s přibývajícími díly mění v historické konspirační drama, které se ke konci přetransformuje do přihlouplého akčňáku. Jako kdyby scénáristé přecenili své síly a nevěděli nakonec jak z toho vybruslit. Přesto je Babylon Berlin jedním z nejlepších seriálů posledních let s úchvatnu atmosférou a zpracováním a jeho shlédnutí je naprostou nutností pro lidí, co se zajímají o německou kulturu, nebo historii.(13.1.2019)

Ze seriálu se snadno mohla stát obyčejná kriminálka v hávu Berlína 1929, ale to by u toho nesmělo být známé duo Tykwer-Klimek. Nechci tím zpochybňovat zásluhy ostatních tvůrců, ovšem jen málokdo by takto ladně dokázal obeznámit o politické situaci Výmarské republiky, provést nočním životem berlínských bohémů za doprovodu spektakulárních hudebních čísel a vyřešit přitom přes tucet konspirací od monarchistů po komunisty. S dobovým soundtrackem, který dokazuje, že i hudba v duchu 20. let může být „cool“, to jde fakt lehce. Nebýt poněkud zbrklého finále, bylo by to bezchybné, protože hlavní příběh je zakončen hned několika výbornými zvraty, avšak dohry vedlejších postav kvůli němu trochu ostrouhají. Jinak paráda.(25.8.2018)

Výmarská republika je skvělým časovým údobím pro kriminální seriál s politickým pozadím. Už jen z tohoto důvodu jsem se na tuto záležitost velmi těšil a nebyl jsem zklamán, na druhou stranu ve mně některá rozhodnutí tvůrců dokázala utlumit nadšení, takže jsem sice spokojený, ale na plný počet hvězdiček to nestačilo. Z šestnácti epizod byly sice jen tři výrazně slabší, bohužel, mezi ně patřil i závěrečný díl, který už zašel s akcí do jiného žánru, a tak mi trochu pokazil výsledný dojem. První řadu hodnotím určitě jako lepší, nesmírně mě bavil kontrast mezi krizí ovlivněným denním Berlínem a dekadencí nočního života, stejně tak mě potěšily střety politických názorů (už jen obě bolševické frakce by si bohatě vystačily). Ať už mám jakékoli připomínky, faktem je, že mě seriál bavil a ani na moment jsem se nenudil, takže jsem byl v zásadě spokojen. A abych nezapomněl, ústřední píseň "Zu Asche, zu staub" nemůžu dostat z hlavy, i když se snažím.(12.8.2018)

WOW , forma i obsah 100%, tenhle seriál mne naprosto sundal. 10/10(6.1.2018)

Opojné, atmosvérické, napínavé a precizní… Nikdy bych netušil že Berlín roku 1929 bude tak atraktívní místo pro děj seriálu. Hutná detektivka a politický thriler podepřený super hereckými výkony.(19.11.2018)

<< předchozí 1 2 3 4