Bubeník Červeného kríža

Československo, 1977, 14 min

Juraj Jakubisko

Juraj Jakubisko

Ján Ďuriš

Propagační snímek pro slovenský Červený kříž. Jakubisko v něm po dlouhé době dostal volnost při jeho ztvárnění. I přes jeho zajímavou analýzu v monografii o Jakubiskovi Petera Michaloviče a Vlastimila Zusky na mě nezapůsobil víc, než jako právě propagační film. I když minimálně jejich ambivalentní pojetí bubeníka jako zvěstovatele zpráv z dob, kdy ještě neexistovala masová média, a zároveň jako vojenského bubeníka, který udává pochodový rytmus a je zároveň očitým svědkem válečných hrůz, nutí k zamyšlení. Celkově film vyznívá smutně, idealizace nepřítomných rodičů a nemožnost úniku před časem a dobou a perspektiva rychlého stárnutí a dospívání malých dětí je rozhodně neradostná.(28.11.2007)

Tak tohle je síla. Naprosto bláznivě psychedelický Jakubisko, vypadá to spíše jako jeden z experimentálních filmů japonského režiséra Shuji Terayamy než propagační snímek pro československý Červený kříž :). Dovedu si představit, jak mu to zadavatelé omlátili o hlavu.(21.5.2013)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 31.1.1978, pôvodný krátkometrážny film - Víťazný film medzinárodného festivalu zdravotníckych filmov a filmov Červeného kríža - Varna 77´. (11.11.2016)(11.11.2016)

Jeden z vrcholov Jakubiskovej umeleckej tvorby ! Úžasná súhra farebných filtrov, hudby a uhlov kamery.(21.5.2013)

Jistě je to po formální stránce úlet - spolu s Ursínyho hudbou je to psychedelie jak řemen, ale nepřipadá mi to jako samoúčelná hra, přispívá k účinku tohoto apelativního filmu. A symbol bubeníčka je skvěle využitý. Mne to za srdce bralo.(5.6.2016)

• - V roku 1978 bol dokument v kinodistribúcii uvedený pred dlhometrážnym hraným filmom Penelopa (1977). (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Dokument získal v roku 1978 na Filmovom festivale v Oberhausene zvláštnu cenu, na MFF vo Varne zlatú medailu a na XV. Celoštátnej prehliadke o umení ARS FILM hlavnú cenu. V roku 1979 dostal na MFF technických filmov v Budapešti 1. cenu. (Raccoon.city)