Bitva o Moskvu

Panfilovci - 28 hrdinov

Akční / Drama / Historický / Válečný

Rusko, 2016, 105 min

• slunicko2

Tuctový snímek zcela bez osobitosti a napětí. 1) Dětinské až hloupé dialogy sice odpovídají nátuře ruského mužika, ale pro neruského diváka nejsou zajímavé. 2) S nekvalitním snímkem si může podat ruku nekvalitní český dabing, který vnukal pocit, že sedím s partou u hospodského stolu u piva na pokecu. Originální zvuková stopa téměř nebyla slyšet (JOJ Cinema HD), a tak mi nic než český dabing nezbyl. Překladatel občas projevoval pozoruhodnou neznalost sovětských reálií. Např. původní reakci na příkaz nadřízeného: Eстъ (česky - provedu) přeložil osvícený překladatel: rozumím. Odpověď mu přišla zřejmě příliš krátká a tak jako pilný divák amerických filmů dodal: pane (!), což v Rudé armádě v oficiálním oslovení působí obzvlášť pikantně.(26.7.2018)

28 vojakov, ktorý čelili celej nemeckej tankovej divízií pod vedením generála Panfilova. Toto je celá dejová premisa bez hlbšej katarzie postáv ale na druhej strane celkom solídnou akciou. V dobe kedy sa príbeh odohrával celé Rusko poznalo vetu "Rusko je síce veľké ale my nemáme kam ustúpiť, za nami je už len Moskva". Príbeh je podľa viacerých zdrojov vymyslený na druhej stane dodával odvahu nemeckým vojakom počas druhej svetovej vojny. Kde aj malá ale odhodlaná skupina môže zvrátiť priebeh bojov. Čo sa týka filmu je napriek tomu že ho točili nadšenci veľmi slušne natočený. Akcia je svižná, dramatickosť je dramatická a dozvedáme sa aj niečo z histórie. Čo sa týka dialógov a vykresľovania postáv, tam je čo dolaďovať ale aj tak sa jedná o v celku dobrý filmový počin. 76%(16.12.2019)

„TAKOVÁ JE SITUACE, BRATŘI. NEMÁME NA VÝBĚR. I KDYŽ MÁME ZDÁNLIVĚ NEKONEČNOU VLAST, A JSME PŘIPRAVENI PRO NI ZEMŘÍT, NENÍ KAM USTOUPIT…“ /// Gerojskej film plnej války a nadpozemskejch schopností bít se za vlast. Žádný kreténský CGI jako u Bitvy o Sevastopol. Po šesti letech se Rusákům opět povedlo přivýst válku do mýho vobejváku. Bacha na úvodní půlhodinku - místo posměšnejch poznámek nad hrdinskejma kydama, je třeba si uvědomit, že pro svět to byla 2. světová válka, ale pro Rusy velká vlastenecká… (taky míra nacionalismu je u nich někde jinde než u nás. Nemluvě o hrdosti na veterány a oběti VV). Pak následuje 75 minut válečný rozkoše, kterou si umím užít. Nechcu se tak šťourat v tom, jestli je to legenda pravdivá nebo ne. Na to (bez prominutí!) sere pes. Ať se propagandisti, historici i nacionalisti ujebou k smrti. Je to válečnej film a našinec do toho nemusí tahat politiku. (Navíc propaganda vypadá fakt jinak!). (Jo, a já tam žádnou půlhodinovou tmu neměl… jen čtvrthodinový závěrečný titulky – vono totiž vyjmenovat všech 35086 dárců…(hovno orgánů – peněz!) chvilku trvá.) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád mrknu na film vo frajerech, co maj svůj park. 2.) Nechápu rozdíl mezi zemí a vlastí. 3.) Thx za titule „audit.cz“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(31.1.2017)

Maminko, až vyrostu, chci být také rudoarmějcem. Strava vzorná, důstojníci přátelští, politruci uznalí, šance stát se hrdinou nevyčerpatelné. Přiznávám, že je to nakonec lepší a méně naivní, než jsem čekal, až na ty dialogy, které občas stojí za говно́. Ve všech ohledech méně nasírací než Pittův Fury. Němci tu sice také občas postrádají pud sebezáchovy, ale aspoň používají něco jako taktiku. Musím též ocenit, že na to, že jej vlastně točila parta nadšenců za mrzký peníz, vypadá film víc než dobře. Jasná agitka je v tom cítit, s ohledem na kontroverzi, kterou film budil u našich angažovaných médií dávno před dokončením, jsem to však rozhodně čekal horší. Ostatně málokdy si ta která strana odpustí přihřát si polívčičku víc. Jak by většina našeho národa třeba zareagovala na to, kdyby se v Anthropoidu řídili německými zprávami, podle kterých v kostele Cyrila a Metoděje žádný Němec nezahynul. Proto si mohlo minimálně jedno médium ušetřit ztrapnění, když se pokoušelo dokázat, že se tato událost nestala, za pomoci svědectví - přeživšího panfilovce. Dává to smysl nebo se na to nedobře dívám, Hynku z Michle? Popojedem. To co jsem doteď napsal, neznamená, že se mi film bezvýhradně líbil. To ani zdaleka. Již zmíněné dialogy občas tahají za uši, o nějakém seznámení s postavami tak, abych je dokázal od sebe rozeznat (až na nějaké tři čtyři výjimky) si lze nechat jen zdát, skutečný děj víceméně absentuje a nějak jsem postrádal dojem, že jsem se ocitl ve střetu, který je součástí jedné z rozhodujících chvil 2. světové války. Nicméně kdyby se stejná banda pustila do něčeho většího s podstatně lepším scénářem, určitě bych si to nenechal ujít. Lepší tři rudé hvězdy, tedy nadporučík :)(10.2.2017)

• Ivoshek

Má to poměrně dobrou kameru. Tím to z hlediska filmových kvalit asi tak začíná i končí. Chybí tomu příběh, nějak vymezené postavy, dialogy... Koukám na to 20 minut a furt se tam mluví o tom, jak přijdou Němci. No tak si říkám dobře, je to blbý, ale až ty Němci přijedou, tak to bude jízda. Němci pak přijedou, ale film je pořád blbej. Anonymizovaný Němci (nikomu není vidět obličej) útočí spíš jako parta zombies... Prostě tupě jdou k Rusům a ti je střílí jako králíky. Tanky dojedou na 40 metrů, zastaví se, nestřílí a čekají na zničení. Asiat s puškou trefí řidiče přesně průzorem o šířce 10 centimetrů. Tady je vidět, že na ten film byly peníze, jenže k čemu to je? Doby filmů jako Idi i smotri jsou nenávratně pryč.(26.4.2020)

• - Všichni účastníci bitvy obdrželi titul Hrdina Sovětského svazu. (MATADOR)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v St. Peterburgu a v okolí mesta Ivanovo, východne od Moskvy. (MikaelSVK)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. listopadu 2016 v Barceloně ve Španělsku. (BMW12)