Manoir du diable, Le

House of the Devil, The

Devil's Castle, The

Krátkometrážní / Komedie / Fantasy / Horor

Francie, 1896, 2 min

A řekl Bůh: Budiž horor! Zde započal svou pouť jeden z nejoblíbenějších filmových žánrů. Neodvažuji si hodnotit film jako takový, z dnešního pohledu je to již téměř nemožné (na druhou stranu, ještě dnes by si autoři některých amatérských rádobyhororů mohli vzít z jednoduchých triků poučení). Jen vzdávám hold první klasice a praotci zakladateli. Čest jejich památce!(22.1.2011)

Tohle se těžko hodnotí. Je to jako srovnávat první auto na světě s nejnovějším BMW - obě ta auta jsou úžasná, ale každé nečím úplně jiným. Ačkoliv jsem moc nepochopila, o co tam jde, hypnotizovala jsem obrazovku až do konce, fascinovala mě představa, že koukám na něco, co bylo natočeno před rokem 1900. Mimochodem, dočetla jsem se, že je to míněno spíše jako groteska, než jako čistokrevný horor, který má lidi děsit. Ale i tak si můžeme říci: "Tak takhle to tedy začalo..."(1.2.2013)

Přichází Satan - stop - čaruje a sílí - stop - dělá si z poctivého občana srandu - stop - občan má pocit, že halucinuje - stop - občan se brání, Satan se baví - stop - Satan si vyčaruje pomocníky - stop - občan neví, kde mu hlava stojí - stop - Satan se baví čím dál víc - stop - občan najde řešení - STOP.(21.10.2012)

Kolegov si dovolím poopraviť - toto nie je prvý horor v dejinách filmu (prvý je Wegenerov "Pražský študent" z roku 1913), toto je kryštalicky čistá groteskná fraška so zmyslom pre burleskný humor a vo svojej dobe bola nepochybne vnímaná ako zábavná šaškáreň s rekvizitami, ak nie priamo ako komédia. Rozhodne nie ako horor, pretože vyvoláva všetky možné pocity okrem toho podstatného - strachu. Ak niekde posadíte kostru, zďaleka nejde o horor (o tom by mohol dlho rozprávať Paul Delvaux). Estetika tohto dielka je celkom závislá na estrádnych vystúpeniach púťových entertainerov, ktorých bolo v tom čase požehnane po celej Európe. Filmík pôsobí dojmom dokumentárneho záznamu takejto komediantskej produkcie. Ale cítite tú úžasnú vôňu 19. storočia? Šňupací tabak, naftalín, hortenzie, konský trus a politúru na dyhovaný nábytok? Takýmto veciam sa menej než štyri hviezdičky nedávajú.(10.3.2014)

První filmový horror vůbec. --- První autorský film Georgese Meliese. Manoir du diable by se dalo přeložit jako Ďáblův zámek, nebo volněji Strašidelný hrad. Název je velmi výstižný. Film by šlo rozdělit na dvě poloviny, první vynikající, lyrickou, sestávající z pochmurných a dodnes docela překvapivě působivých záběrů na depresivní zámek, a druhou průměrnou, epickou, ve které Ďábel naláká do svého zámku nějakého člověka a chvilku ho děsí svými nepříliš důmyslnými strašidly. Člověk ho zažehná křížem a uteče. Jak vidíte, druhá část není nic moc, možná měla mít ve filmu méně prostoru a být kratší. Vzhledem k historickému významu si ale dovolím film mírně nadhodnotit.(10.9.2009)