Manoir du diable, Le

House of the Devil, The

Devil's Castle, The

Krátkometrážní / Komedie / Fantasy / Horor

Francie, 1896, 2 min

První filmový horor, výborně! No co se dá dělat, účel to splnilo, pobavilo to, ale samozřejmě jen v tom nejlepším smyslu slova. Tři miniuty plné umělých netopýrů, kostlivců a stop triků s pointou a velice pěkným závěrem. Prostředí fajn a ačkoliv je to jeden z nejslabších (a prvních) snímků filmového boha Méliése, je to i tak velmi zajímavá a historicky úchvatná podívaná. 80%.(12.2.2016)

V tomto roku vznikali ešte mnohé oveľa kratšie filmy s veľmi zlou kvalitou. Ani tu nie je nejak prevratná, ale dĺžkovo to je niečo iné a aj obsahovo, je to ozaj film a dokonca údajne sa jedná o prvý hororový film vôbec. Mal tam zaujímavé motívy, len som z toho cítil určitý chaos a skôr kúzelnícke remeslo ako nadprirodzenosť, ktorá by z toho mala ísť. Zaslúži si to uznanie a vyššie hodnotenie, ako to tu zatiaľ má (62%), je to prelomová vec so štýlom veľkého tvorcu Mélièsa.(21.10.2012)

A řekl Bůh: Budiž horor! Zde započal svou pouť jeden z nejoblíbenějších filmových žánrů. Neodvažuji si hodnotit film jako takový, z dnešního pohledu je to již téměř nemožné (na druhou stranu, ještě dnes by si autoři některých amatérských rádobyhororů mohli vzít z jednoduchých triků poučení). Jen vzdávám hold první klasice a praotci zakladateli. Čest jejich památce!(22.1.2011)

Tohle se těžko hodnotí. Je to jako srovnávat první auto na světě s nejnovějším BMW - obě ta auta jsou úžasná, ale každé nečím úplně jiným. Ačkoliv jsem moc nepochopila, o co tam jde, hypnotizovala jsem obrazovku až do konce, fascinovala mě představa, že koukám na něco, co bylo natočeno před rokem 1900. Mimochodem, dočetla jsem se, že je to míněno spíše jako groteska, než jako čistokrevný horor, který má lidi děsit. Ale i tak si můžeme říci: "Tak takhle to tedy začalo..."(1.2.2013)

První filmový horror vůbec. --- První autorský film Georgese Meliese. Manoir du diable by se dalo přeložit jako Ďáblův zámek, nebo volněji Strašidelný hrad. Název je velmi výstižný. Film by šlo rozdělit na dvě poloviny, první vynikající, lyrickou, sestávající z pochmurných a dodnes docela překvapivě působivých záběrů na depresivní zámek, a druhou průměrnou, epickou, ve které Ďábel naláká do svého zámku nějakého člověka a chvilku ho děsí svými nepříliš důmyslnými strašidly. Člověk ho zažehná křížem a uteče. Jak vidíte, druhá část není nic moc, možná měla mít ve filmu méně prostoru a být kratší. Vzhledem k historickému významu si ale dovolím film mírně nadhodnotit.(10.9.2009)