Rande naslepo

Rande naslepo

• Nový Zéland

Komedie / Drama

Německo, 2017, 111 min

Wau ... Saliya musel ísť vo svojom živote na 120 percent, klobúk dole. Človeku sa nechce veriť, že všetko to dokázal s takým chabým zrakom. Už len chodiť v neznámom teréne chcelo neskutočnú odvahu. Ale nezabúdajme, že bez dobrých ľudí (priateľov) by to nedokázal. Je to svieže, smutno-veselé, so skvelou muzikou a prirodzenými hercami ... a 33 ročný Kostja je hádam večne mladý. Príjemná vecička.(16.7.2017)

Sice má ten příběh předobraz ve skutečných osudech Saliya Kawahattu, ale těžko uvěřit, že to bylo zrovna takhle. Nějak se to staví proti logice. Chápu, že filmaři mají tendenci děj zhušťovat, ale že by se náhle osleplý člověk naučil tak rychle životu v rozmazaném světě a téměř nikdo to nepoznal, prostě nevěřím. Také milostný příběh mi přijde do děje tak nějak nepatřičně naroubovaný. Možná by bylo lepší natočit ten příběh víc reálně a vážněji... Každopádně Rande naslepo je milý film, který diváka nutí popřemýšlet o životě, uvědomit si křehkost bytí a ukazuje, že když se chce, jde lecos.(18.4.2017)

"Seš slepej a teď chceš bejt ještě náročnej?" Jsem moc nedůvěřivý, když mi připadá přehnané, že tento příběh slepého pingla, barmana a uklízečky měl být natočen podle skutečné události? Pokusím se nad to povznést, takže musím přiznat, že jsem se hodně bavil, když Saliya balil holku, oblboval nadřízené či si mapoval hotel a nahrazoval přitom zrak využitím ostatních smyslů. To ostatní mě spíše štvalo. Myslím tím sociální problémy, drogy a multikulti blábolení o hotelu na Srí Lance. Přesto mám z tohoto snímku pozitivní pocit, protože ta touha jít za svými sny přes životem nastražené překážky je mi dost blízká.(19.2.2018)

Krásňučký príbeh takmer Inda, inak rodeného Nemca samozrejme, ktorý je skoro slepý a stážuje v 5 hviezdičkovom hotely v Mníchove. No uznajte, neni to zlaté? Ako tí Nemci dávajú možnosť aj hedikepovaným pracovať? Škoda len že skoro Ind ich tak trochu ojebe a ž keď zruší honosnú svadbu, všimne si jeho neodstatok celé vedenie a pošlú ho do piče. Ale ni, nebojte, všetko končí krásnym happyendom a ešte aj tá pekná modrooká blondska ho nakoniec vezme do rodiny. Aspoň že to neni ultra edepkárené nezmyselné zvážtanie o tom, ako je život nespravodlivý, ale slušne to odsejpa a je tam aj pár vtipných scénok. 3 z 5(24.8.2017)

• major.warren

Rande na slepo funguje možná jako oddychovka, kde je na místě uronit slzu a úsměv, ale mnohem lépe by fungovalo jako drama. Bože, bože. Německo, zdá je na tom ve filmu ještě hůře, než my. Rande naslepo si zakládá na vcelku silném příběhu, který diváky snadno chytne, dále pak na oddychovém ladění a příjemném humoru. Ale to je bohužel tak všechno zde "funguje." Vezměme to od začátku. Úvod je dramaticky dobře vystavěný a zajímavě nás uvádí do příběhu. Jakmile Saliya přestane vidět, divák mu fandí a prožívá jeho příběh. Jakmile nastoupí do hotelu, kde se pohybuje na úrovni Rain Mana, divák cítí faleš. A když přijde čas na lásku, tak Rande naslepo definitivně propadá. Čím více se blíží konec, tím více je film slabší a slabší. Každým záběrem ztrácí pár bodů z hodnocení a končí někde na 45%, což je dosti smutné. Je tu totiž znát tvůrčí nápad, a pokus o drama, které se chvílemi v mění v melodramatickou citově vyumělkovanou podívanou o hereckých výkonech úrovně TV Barrandov. Režijně se o žádném zázraku mluvit nedá, ale jako natočený celek to není zcela k zahození, a to samé platí o scénáři, který kdyby se držel na uzdě, dospěl by dle mě k úrovni 65% minimálně, které si zpočátku hodně slušně drží. Hodnocení pendluje mezi čtyřicítkou a šedesátkou každou další scénou. Kontrast hrůz a opravdu humorných scén tak velký jsem dlouho neviděl, ale ve finále převahují hrůzy, které diváka ničí. Vizuálně je Rande naslepo další umělý pokus, z něhož se stane vizuální telenovela a hudebně, tak tam není moc o čem mluvit:-(. Herci hrají slabě, hlavní hrdina ještě ujde, podobně jako jeho kamarád, který však každou další minutou, co je na plátně více a více otravuje vzduch. Normálně bych dal 50%, ale za ty scény, kdy Saliya zničí svatbu je to 45%, a krásné dvě hvězdičky. Rande naslepo může vyfasovat i šedesátku a tři hvězdy, ale pociťuji velké zklamání, tak hodlám být důsledný. Někomu se film bude jistě líbit. Pro nenáročné diváky je to ideál, a dobrý nápad film zajisté má, ale Rande naslepo není Grandhotel Budapešť, kde by Saliyovi jeho nevidomost nejspíš důstojně prošla. Další zmařený pokus o dobré komediální drama, ze kterého se vyklubala ufňukaná telenovela, navrch s drogami a banalitami. Nejlepší scénu nedokážu určit.(7.7.2019)

• - Romantická komedie Rande naslepo byla natočena podle skutečného životního příběhu, kterou ve své knize vtipně popsal sám Saliya Kahawatte. (Zdroj: Cinemart)

• - Natáčelo se v Berlíně, Moosburgu an der Isar, v hotelu Bayerischer Hof v Mnichově a ve Westendu v Mnichově. (BMW12)