Vatanım Sensin

• angličtina Wounded Love
Turecko, (2016–2018), 125 h 32 min (Minutáž: 117–155 min)

Kamera:

Burak Kanbir

Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Baki Davrak, Onur Saylak, Celile Toyon Uysal, Şebnem Hassanisoughi, Emre Şen, Hakan Salınmış, Selma Ergeç, Cüneyt Şen (více)

Série(2) / Epizody(59)

Soupalka

Každý národ má zřejmě svou verzi Vojny a míru. Název Wounded Love mi nepřijde odpovídající a původní turecký „Ty jsi má vlast“ asi mnohem lépe vystihuje, o co jde - válečný seriál z období formování dnešního Turecka a řecko-turecké války 1919 -1922 obnáší 2 bloky a celkem 59 dílů po 2 až 2,5 hodinách. U jednotlivých dílů se dá vydržet a jejich stopáž je dobrou prevencí toho, aby se seriál stal telenovelou a v jednotlivých dílech se opravdu i něco stane. Má natolik košatý děj, že je dobré díly vidět postupně a s ohledem na svůj geografický původ není vycpaný sexuálními či krvavými scénami a i proto se podle mne scénáristé museli docela snažit (i když ve druhé řadě je znatelná již určitá únava, některé akce a reakce nejsou až tak podložené, pohledy se prodlužují, scenerie přibývají,…). Z hlediska historie je seriál objektivní asi tak jako Vávrova husitská trilogie, jednostranný a až možná trošku i nacionalistický, ale až na některé motivační vojenské speakery mi to nakonec až tolik ani nevadilo a dokázala jsem zapomenout i na památník genocidy v Jerevanu. Proč pět hvězd? Nejsem úplně soustředěný seriálový divák a nedala jsem ani seriálovou verzi mých oblíbených Pilířů země. U Vatanim sensin, kde není jediná vtipná scéna a všichni jsou skoro pořád nějak nešťastný a lomí rukama, jsem viděla všechny díly, v nábožensky cenzurované originál verzi s ruskými titulky a v kvalitě impresionistického obrazu. Než jsem jej zkoukla celý, tak jsem si skoro nic jiného nepustila. Hudba na mne žádný dojem neudělala, ale jinak především integrita postav, neustále se posunující děj, dobrý casting a kvalitní herecké výkony (za mne především Onur Saylak) mi za všechen ten čas stály. Možná je potřeba občas asi mít i jiné hrdiny než Avengers. Možná ze mne dělá neobjektivního kritika obdiv k pokrokovým reformám, které provedl Ataturk bezprostředně po této válce a v seriálu jsem asi i hledala nějaké zdůvodnění, proč k nim přistoupil. Možná můj zájem vyvolala nervozita, že si to Řekové a Turci dosud tak nějak úplně nevyjasnili a po 100 letech by mohli začít něco upřesňovat. Asi ode všeho trochu. Prostě se mi to líbilo a doporučuji nejen k žehlení. ()

Galerie (1 153)