Oči do vesmíru

(TV film)
  • Rakousko Augen der Wüste - Eine Reise zu den größten Teleskopen der Erde (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Rakousko, 2013, 30 min

Tým rakouských vědců a novinářů navštívil největší teleskopy světa v jihoamerickém Chile. Čekalo je zde nejenom úžasné pozorování dalekého vesmíru, ale i seznámení s technologií, která je budoucností světové astronomie... Jsme ve vesmíru sami? Tak zní jedna z největších otázek celého lidstva. Zdá se, že odpověď na ni se nám nyní přiblížila na dosah. Evropská jižní observatoř známá pod zkratkou ESO patří k předním výzkumným organizacím na poli astronomie a jako taková má nejlepší možnosti. V současnosti pracuje na výstavbě největšího teleskopu na světě. Bude stát pět tisíc metrů nad úrovní moře v chilské poušti Atacama. Očekává se, že po dokončení nový teleskop poskytne astronomům fotografie planet podobných Zemi. To není nic bezvýznamného. Vědci z celého světa, kteří věnovali životy odhalování vesmírných záhad, dobrovolně žijí a pracují v této nehostinné části Země. Daleko od civilizace se snaží vyřešit největší hádanku vesmíru. (TV Prima)