poster

Hej, Mistře! (divadelní záznam)

Drama / Životopisný

Česko, 2016, 127 min

 • DaViD´82
  *

  Vše co je na tom špatné, nejlépe dokazuje d-l-o-u-h-á pasáž ve středu inscenace (před přestávkou), kdy za zvuků Rybovy hudby dobře více než tucet postav zpomaleně kolotá po jevišti se svíčkami v rukou, kde mermomocí předstírají neexistující činnost, a postupně předstupují na forbínu, aby zadeklamovali nějakou zcela prázdnou floskuli „jakože vánoční dojímavou vzpomínku na dětství“ z ranku „vygoogli tucet nejklišoidnějších vzpomínek na dětství a Vánoce“. Což má symbolizovat, jak na ně Rybovo dílo působí. K tomu kolem nich „jakože významně“ chodí páně učitel Ryba v podání Lněničky, který nemá celou tu dobu do čeho píchnout a tak vrhá přepáleně chápavé pohledy apod. Celé to následně vyšperkuje postava Rybova otce, který toto martyrium polopatě (vítěz o nejzbytečnější monolog v historii pardubických divadel) shrne v té době již nutně klimbajícímu publiku. Nutno uznat, že taková není celá inscenace. Jenže takovýchto „velká moudra“ proklamujících scén tam je vícero čili ona mozaika výjevů z nesporně zajímavého a rozporuplného Rybova života vystavěná kolem nich je nevyváží. Tuplem pak, když i v nich jde o hru příliš (a zbytečně) doslovnou. Korunu všemu pak nasazuje režie záznamu, kdy se ignoruje staré dobré pravidlo „režíruješ-li přenos divadelní hry na velkém jevišti, tak na rozdíl od malé scény nezabírej detaily herců, protože si to žádá jiný druh herectví“ kvůli čemuž pak herecké výkony chtě nechtě působí dosti ochotnicky.(13.12.2016)

 • rivah
  ***

  Komentář DaViD'82 je až příliš kritický. Záznam inscenace jakžtakž vystihuje - s tím rozdílem, že právě tu střední část považuji za nejpůsobivější a že výpověď otce je vždy vážným stvrzením. Bohužel pomalé a poněkud neústrojné dění se odvíjí déle než do třetiny hry, pak už strhne více. Za hudbu přidávám hvězdičku.(15.2.2017)

 • PanIncognito
  ****

  Jde o inscenaci plnou emocí a s krásnou hudbou. Namísto holého převyprávění života Jakuba Jana Ryby, se jedná o silný příběh, který ztrácí tempo snad jen v první části. Nutno zmínit i esteticky pěknou výpravu a povedené herecké výkony (a to i v malých rolích - i když je pravda, že mám ze souboru nejraději Jindru Janouškovou a její plnokrevné výkony). Zdařilé divadelní představení! :)(19.2.2017)

 • bohemia_regent
  ****

  V titulcích pořadu uvedeno: režie Jan Brichcín; divadelní režie Michael Tarant.(14.12.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace