Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

VLADEK

Není to špatné, ale vadí mi tam hodně věcí a nejvíc ze všeho dialogy - nevěřím tomu, že se tak ve 40.letech mluvilo. ()

fafejt001

TROJAN natočil opět výborný film . Tohle je Český lev 2018 .Skvělé obsazení , napínavé drama , posloupnost v ději i z hlediska dějin Československa , vykreslení politiky v dané době a drsné až hnusnééé praktiky komunistů , kteří se neštítili v podstatě ničeho !! A to v každé době , atˇ do roku 1948 , tak i po něm až do roku 1989 ! Po delší době jsem rád , že dávám filmu * * * * * hvězd , čili plný počet . Trojan a ostatní tvůrci - scénaristé, kamera , herci , hudba - bravooo !! ()

hony23

Skvěle obsazený a filmařsky dobře natočený film, který ale dojíždí na příliš dlouhou stopáž a na velké množství postav, ve kterých jsem se ze začátku ztrácel. Pro člověka, který jen trochu zná dějiny, je osud většiny postav znám už dopředu a postava Tomana mi zase nepřišla až tak zajímavá, aby jí musel být věnován takto výpravný film. ()

meatball

Hodně vysokou formální stránku a přesné obsazení sráží vlastně jenom sám Toman, tedy ten skutečný. Přijde mi, že film míří spíš na zahraniční publikum, u něj by mohl bodovat výrazně lépe. ()

rigby

Politický thriller. Bohužel pro běžného diváka až moc dlouhý a až moc rozvláčný. V druhé polovině sice nabere na energii, ale stále je to lepší průměr. Co lze pochválit, to je poctivě odvedená práce kameramana. Možná stálo za to trochu přitlačit na pilu a zatraktivnit ho, potenciál má film slušný. ()

Rodriguess

Kostimy, dobove zobrazenie a herci skveli, ale akoby tempo deja bolo akesi velmi pomale a roztahane. Nevedel som si Machacka v takejto roli predstavit ale zvladol to famozne. ()

Igy007

podle etnosložení tehdejší i současné garnitury by cizinec z velmi vzdálené země mohl usuzovat, že jsme nějaká část Izraele a ne slovansko keltská země ... skoro se divím, že režimu poplatný Trojan to tak nepokrytě v tomto svém veledíle přiznává ... co do hvězdiček opravdu nevím, jak hodnotit - je to taková hraný pseudodokument "vo tom jejich kvelbu" ... smutný pohled, srdce bolí, jsme takový rabové - jak oni říkají - gojim ... doufám, že za tento svůj názor dostanu od csfd blok - to by má slova jen dokazovalo ;-) ()

brasek

Film o tom ako židovskí Maďari zo Zakarpatskej Rusi nám skoro štát ukradli. Príbeh baví, výprava, kostýmy a dôveryhodnosť snímkou je na slušnej úrovni. ()

Franki69

Macháček v dramatické roli mile překvapil. Toman je vcelku zdařilý, má vynikajcí dobovou výpravu, ale je příliš dloooouhý. Zejména proto, že se odehrává v interiérech a všechny postavy mezi sebou o všem navzájem mluví. Občas také vcelku nevydařenou ruštinou. Celý film prostě ovládají dialogy a jakékoliv exteriérové akce je v něm minimum. A to začne být při dvou a půl hodinách únavné, lepší dramaturgie a svižnější prostřih by celku prospěly. Přes všechny výtky jsem si příběh židovského kšeftmana ve službách nastupující komunistické moci užil. A jako tepličáka mě potěšil němý Edvard Beneš v podání našeho tehdejšího primátora Jardy Kubery. Dávám 60% a doporučuju zejména fanouškům československé poválečné historie. O pomoci poválečného Československa při zakládání Izraele se ve školách myslím ani teď moc neučí. ()

BarVo

Beda prebeda. Radšej prečítať za pár minút wikipediu než toto dopozerať. Zaujímavý životný príbeh spracovaný extrémne nezáživným spôsobom. Na druhý krát som to síce dala, ale toto Trojanovi veľmi nevyšlo. Škoda, veľmi vďačný námet. ()

zigy

A příště prosím úvodní seminář na téma kdo je kdo a proč...jinak je to chaos a divák se ztrácí.....závěr s útěkem je nicméně věru napínavý. O historii se moc nového nedozvíte, je to jen samá šmelina... ()

bonovox

Slušná sonda do našej histórie o človeku, ktorého málokto asi pozná. Taký nás Schindler, ale menej etický. Macháček v hlavnej úlohe presvedčivý podobne ako plejáda známych hercov. ()

v.indruchova

Kvalitně zpracované. Nejen prostory, ale i ty nejmenší detaily nábytku. Užívala jsem si herecké obsazení. Příběh jakotakový mi nepřijde tak zajímavý, ale zásadní. Na některé věci se nesmí zapomenout. /A tak drazí přátele umírá demokracie za potlesku./ Člověk nemusí být intelektuálem aby pohopil jak nás tyto rozhodnutí zničily na dlouhé desetiletí. Prosím tedy za zamyšlení, nevolejme již po starém a nefunkčním, které tolik lidí stálo život. ()

Pavlosos

Za kupu historických faktů a mnoho krásně propojených postav ať už negativních z historie je to spolu s celkovou stránkou filmu (výprava, kostýmy a především herci, Macháček vede) historický film jak víno. Dlouhý, ale věcný a důležitý. Na mnoho shlédnutí dopředu. ()

Pepi74

Ve chvíli kdy se ukázal popisek Tomanova sekretářka jsem to chtěl vypnout. Ale dokoukal jsem. Český pokus o Schindlerův seznam jsem pochopil až díky závěrečným titulkům, kdy bylo vysvětleno, že pan Toman mimo to, že byl podvodník, vyděrač a zloděj taky mimochodem "zachránil" něco židů. Tak jo. Gottwald, Slánský, Nosek (mimochodem Dulava hraje opět opilého politika, po Zápotockém) absolutně nesedí a Masaryk je hrůza. A Macháček chvílemi klouže mezi Samotářema a mafiánem z Mazaného Filipa. Absolutně se na tuto roli nehodil. A jako třešničku jsem měl verzi bez titulků, takže moje chabá znalost angličtiny bohužel nepochytila většinu dialogů. Vlastně ani nevím, za co tu jednu hvězdu. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený film vykresľujúci politickú situáciu povojnového Československa, v centre ktorej je osoba doktora Tomana - elitného prospechára. Jeho vzťahy, vzostup a pád. Produkcia je na vysokej úrovni a herecké výkony nezaostávajú. Lukáš Latinák je síce úplne iný Clementis ako Ján Króner, ale herecky v poriadku. Roman Luknár v roli Jana Masaryka tiež nie je Karel Roden. Petr Vaněk je však dokonalý amík a Jirí Macháček v hlavnej úlohe je presvedčivý hajzel. Suma sumárum kvalitná dráma z československej histórie. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+