Hudba Svetozár Stračina

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní
Československo, 1982, 24 min

Dok. film o hudobnom skladateľovi Svetozárovi Stračinovi. (STV)

Radko

Mottom Svetozára Stračinu (SS), vari najproduktívnejšieho slovenského skladateľa filmovej hudby, sa stal nápis nad jedným z parížskych múzeí: "Nevstupuj bez túžby vidieť niečo krásneho." Vladimír Kubenko, režisér o SS: "Nazdám sa, že tým, že sa túla kade-tade po Slovensku a popije kde-čo, éééé, najmä ako z čistej vody, ktorú potom prenáša do svojich diel.". Režiséri Martin Ťapák, Andrej Lettrich a Štefan Uher spomínajú i debatujú so skladateľom. A na záver Stračinove slová: "Na konci každej partitúry dávam malú pečiatku s japonským znakom eS. Je to pamiatka, čo som si odtiaľ priniesol. Zatiaľ každá mala úspech.". Podarený a výstižný krátky dokument o tvorcovi, ktorý pochodil Slovensko i svet a dôsledne zaznamenával ľudové piesne, aby ich svojrázne dotvoril a využil v stovkách skvelých hudobných diel. ()

gogo76

Slovenský Morriconne...aj takto ho v našich končinách volajú a myslím , že právom. Nielen, že sa na Morriconeho na niektorých fotografiách podobá, hlavne v okuliaroch, ale jeho hudba je rovnako geniálna a pestrá. Jeho najväčšou smolou bolo, že sa narodil práve na Slovensku, inak verte tomu, že je svetoznámy a nezabudnuteľný skladateľ. Svetoznámym sa nestal, ale jeho hudba je nezabudnuteľná. Napísal hudbu k viac než stovke filmov, žiadne výborové cd u nás nevyšlo, pokiaľ viem, ale ak ho raz niekto rozumný vydá, budem prvý, kto si ho kúpi. Dokument je staršej výroby, veľa nám toho o maestrovi nepovie, ale som vďačný i za to málo. 80%. ()