Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

Trojdielny Jakubiskov film, ktorý sa pre mňa a moju rodinu už stal pomerne klasickou záležitosťou a raz rok si ho určite zopakujeme. Snáď ani netreba vravieť, že je to mimoriadne vtipná záležitosť hlavne pre pamätníkov, ale každý by sa pri tom mal pobaviť. Všetky tri diely sú vydarené, ale najradšej mám asi predsa ten prvý.(22.8.2007)

• WANDRWALL

Milna Kiš je nedoceněný herec. Ale v tomhle filmu hrát nemusel. Nevěra po Slovensky není odrazem kultury na Slovensku, ale jen Jakubiskovým pohledem. To mě mrzí, neb neukazuje občany Slovenska tak, jak by mohl. Asi to chce mladšího režiséra, který by po něm napravoval jeho chyby. Co si asi pomyslí cizinec, když se na takový film podívá?(12.9.2010)

Nech je amerických variantov na podobnú tému koľko chce, Jakubisko vystihol tuzemskú mentalitu v tomto smere dokonale. Sedliaci a nevera. Neskutočné množstvo úsmevných sexuálnych situácií, do ktorých sa dostávajú neohrabaní truľovia, lesní robotníci. Ako starci platia dievčatám 'Uisky Bľek en Vajt' alebo zhotovia vibračnú kolísku, na to sa jednoducho oplatí pozrieť. Len škoda, že to všetko sa kľudne mohlo spratať aj do menej ako dvoch hodín a amatérske výkony tiež brzdia pomer zo spokojnosti. 70%.(10.3.2008)

Toto sice nie je Jakubiskov "majstrstyk", ale zdaleka ani to najhorsie. Je niekde v strede pelotonu medzi veducou Perinbabou a beznadejnym prepadakom Post Coitum. Dej miestami zadrhava, chyba tomu dynamickejsi rytmus. Napriek tomu je to v mnohych ohladoch dobre dielo, najme vdaka svojmu osobitemu humoru a originalnym pohladom na veci, ktore sa (mozno) deju okolo nas, len ostavaju skryte. Otazka pre "WANDRWALL": Odkedy maju filmy (akekolvek) povinnost ukazovat realitu zivota taku, aka je? Filmove dielo je prostrednictvom kulis a hercov jedinecny pohlad scenaristu, rezisera, kameramana a dramaturga na to co sa mohlo a nemuselo stat. Sudime my Texas podla filmov ako Texasky masaker motorovou pilou? Toto je jednoducho slovenska verzia Slunce, seno so vsetkymi kladmi aj zapormi, ktore z toho plynu. Nenasilna jemna komedia na lahku zabavu. Pre slovenskeho divaka jednoznacne pochopitelne, pre cudzinca mozno nie, lebo su tam jemne nuansy v obrazoch, ktore cudzinec jednoducho nepochopi. Kazdopadne tento film ale nie je urceny pre neho. Pre mna jednoznacne lahko nadpriemerna usmevna oddychovka, ktora patri do trvaleho archivu slovenskej kinematografie.(30.10.2014)

• Jiří K.

Moc mne to nenadchlo, bylo to takové neslané, herci přehrávali, až moc bylo poznat že jsou před kamerou a né uprostřed hlubokých slovenských lesů. Vyrůstal jsem na SVK a na salaši to takhle nevypadalo. Jakubisko zklamal - ženský se ani trochu neodhalily. Film má mít alespoň jeden z těchto atributů: má být vtipný - lechtivý - napínavý - civilní. Zde byly jen pokusy o nějakou z těchto linií. Chtěl být vtipný, ale došel ke vtipu jen na půl cesty, apod.(28.7.2004)

• - Andrej Šilan za svoju úlohu Hurdiša získal honorár 14 000 Kčs. Toho času sa za taký honorár dal kúpiť jednoizbový družstevný byt. (AxelWers)

• - Niektoré miesta sa v priebehu rokov veľmi nezmenili, ale chalupa kde býval Václav Baur (Domino), bola zrekonštruovaná a prerobená na rodinný dom. (Zdroj: topky.sk)

• - Hoci všetci štyria záletníci Močiarsky (Stanislav Kubiš), Jašterčiak (Anton Trón), Hurdiš (Andrej Šilan) a Malíček (Anton Šulík) mali s Polesným (Otto Lackovič) napäté vzťahy, v skutočnosti spolu veľmi dobre vychádzali, keďže sa poznali z Prešovského divadla, kde Otto Lackovič pred rokmi vystupoval. (Zdroj: zivot.sk) (AxelWers)