Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

• Jiří K.

Moc mne to nenadchlo, bylo to takové neslané, herci přehrávali, až moc bylo poznat že jsou před kamerou a né uprostřed hlubokých slovenských lesů. Vyrůstal jsem na SVK a na salaši to takhle nevypadalo. Jakubisko zklamal - ženský se ani trochu neodhalily. Film má mít alespoň jeden z těchto atributů: má být vtipný - lechtivý - napínavý - civilní. Zde byly jen pokusy o nějakou z těchto linií. Chtěl být vtipný, ale došel ke vtipu jen na půl cesty, apod.(28.7.2004)

Vydarená úsmevná komédia z prostredia letných brigádnikov, ktorí v lese okrem sadenia stromčekov zažívajú kadejaké veselé príhody...(6.7.2006)

Hodnotím iba tretí diel, pretože je jediný, ktorý som videl. Asi by som mal s hodnotením počkať, až kým neuvidím všetky, ale pochybujem, že budem mať na ne iný názor, ako na Trest. Jakubisko vie, ako pracovať s hercami, vie vystihnúť náturu slovenského národa skoro rovnako, ako Forman, ale Trest nemá ani napriek svojej krátkej stopáži žiadny spád. Je to skôr úsmevné, ako vtipné, žiadna scéna vám neutkvie v pamäti a zo žiadnej sa nestane kult.(31.8.2012)

• GILLWANDER

Juraj Jakobisko nevedel točiť a nikdy vedieť nebude. Je to len slovenský trapko v smiešnom klobúčku, ktorý má veľké režisérske ego...20%(22.10.2014)

Poslední díl (Trest) to zvedl do tříhvědičkového pásma. Lidová komedie o zločinu a trestu ;) . 51%.(30.10.2016)

• - Film sa točil v prírode v okolí Čierneho Balogu a aj v samotnej obci. Niektoré scény sa točili aj v okolí Bratislavy, v Obrubanské, Prostredné a Vydrovské dolině a v obci Plavecký štvrtok. (Marek1991)

• - Hoci všetci štyria záletníci Močiarsky (Stanislav Kubiš), Jašterčiak (Anton Trón), Hurdiš (Andrej Šilan) a Malíček (Anton Šulík) mali s Polesným (Otto Lackovič) napäté vzťahy, v skutočnosti spolu veľmi dobre vychádzali, keďže sa poznali z Prešovského divadla, kde Otto Lackovič pred rokmi vystupoval. (Zdroj: zivot.sk) (AxelWers)

• - Nevera po slovensky bola najprv nakrútená ako 3-dielny film s minutážou 68+72+72 minút a až neskôr zostrihaná do jednej snímky s dĺžkou 138 minút. Vysielané bývajú obe verzie, častejšie však tá dlhšia. (Addams-SK)