Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

1. diel: *** Naozajstný "socialistický realizmus" v kulisách slovenských lazov a okolitej prírody. Prízemnosť i socialistický prístup k práci je z toho cítiť na míle a asi sa podarilo vystihnúť i urazenú hrdosť dedinských chlapov. Dnes potešia i zábery na premávajúcu parnú lesnú železnicu. Zato ten fórik s elektrinou stačilo bohato vidieť raz.↵  2. diel: **** si s jemným humorom uťahuje z typických slovenských vidieckych čŕt ako "dobroprajnosť", "galantnosť" či "vynaliezavosť". Scéna rande so servírkami, ktorá dostala najviac priestoru, sa síce vydarila najmenej, ale ostatné scény dojem naprávajú.↵  3. diel: ** je najslabší, jadro tvorí jeden posteľový fór, ktorý sa opakuje až do vyčerpania (všetkých drevorubačov). Akoby humor došiel a tento diel vznikol len preto, aby sa príbeh nakoniec uzavrel.(30.10.2016)

Moja srdcovka od Jakubiska. Jednoduchá komédia o jednoduchých záletníkoch v jednoduchom prostredí, pri ktorej si vždy dobre oddýchnem. Samozrejme preferujem pôvodný 3-dielný film a nie zostrihaný jeden, z ktorého vypadlo dosť pasáží. Podľa mňa dosť podhodnotený film, ktorý možno utrpel dlhšou stopážou (čo mne osobne vôbec neprekáža), ale kto vydrží, dĺžku ocení, pretože všetky tri filmy tvoria jeden ucelený príbeh a vynechanie čo len jednej časti alebo dokonca scénky, môže priniesť divákovi zmätok, preto je fakt dôležité, aby divák poctivo odsledoval celý film. Film, ktorý obsahuje množstvo drobných gagov, ktorý si divák, sledujúci film na pol oka, nemá šancu všimnúť, čo môže u neho znížiť hodnotenie a nehovoriac o množstve bonmotov, ktoré by slušne vystačili pre bežne hovoriaceho človeka. Vo filme vyniká pár charakterov, u mňa vedie malý Jašterčiak, z ktorého predstaviteľ Anton Trón vytvoril nezabudnuteľnú postavu, hlavne diskusia s nahluchlým dedom v krčme, keď jeden táral o koze a druhý o voze ma vždy dobre pobaví. Ďalej samozrejme Milan Kiš ako Karol Vieroslav "Edison" Tarambula odohral jednu zo svojich najlepších úloh vôbec, jeho tanečný výkon v Diamant bare bolo niečo čo sa nedá zabudnúť. A ešte niečo, pozorný divák si všimne, že Jaroslava Vysloužilová ako manželka Močiarskeho fakt nemala zlú postavu, bolo ju po čom plesknúť. A nakoniec, keď sa na svadbe všetci záletníci priznali manželkám čo napáchali, a úplne zbytočne všetko vytárali, to je jedna z najlepších scén. Bolo tam toho samozrejme viac, ale viac nebudem vyzrádzať. U mňa 5 jednoznačne, dej poznám takmer naspamäť, takže pre mňa je to aj výborná kulisa počas práce na PC.(14.7.2011)

Tento Jakubiskov film na scenar Petra Kovacika je vlastne zostihany povodny televizny serial. Podobne ako pri Tisicrocnej vcele pri ktorej bola tak isto zadavatelom Slovenska televizia je 212 minut serialovych zostrihanych na 143 minut aby sa dosiahla dvojprogramova filmova dlzka. Videl som obe verzie a zda sa mi ze zostrihanie predsa len ubralo z celkovej atmosfery pribehu. Aj napriek mnohym chybajucim scenkam film Nevera po slovensky sa stal po rokoch uz klasikou ktoru si vzdy rad pozriem. .Lesnych robotnikov hraju menej znami herci z vtedajsieho Martinskeho divadla. Okrem vyborneho Milana Kissa tu pre mna exceluje Anton Tron ktory hra Jasteriaka a samozrejme tiez Otto Lackovic (pre ceskych divakov znamy skor svojim hlasom kedze vo Winetuovkach daboval zvacsa zaporakov (v cestine, samozrejme)) ako Polesny. Zaujimava je mala uloha najznamejsieho ceskeho kaskadera a herca neherca Zdeněka Srstku. A najoblubenejsia hlaska? Ty si zbila nasho milacika? PS: Predsa len ale serialova neskratena verzia je lepsia... PS2: Dost ma prekvapilo hodnotenie niektorych prispievatelov, Juraj Jakubisko a jedna hviezdicka, takmer na hranici ODPADU? To snat nie...(18.10.2008)

Trojdielny Jakubiskov film, ktorý sa pre mňa a moju rodinu už stal pomerne klasickou záležitosťou a raz rok si ho určite zopakujeme. Snáď ani netreba vravieť, že je to mimoriadne vtipná záležitosť hlavne pre pamätníkov, ale každý by sa pri tom mal pobaviť. Všetky tri diely sú vydarené, ale najradšej mám asi predsa ten prvý.(22.8.2007)

• Jiří K.

Moc mne to nenadchlo, bylo to takové neslané, herci přehrávali, až moc bylo poznat že jsou před kamerou a né uprostřed hlubokých slovenských lesů. Vyrůstal jsem na SVK a na salaši to takhle nevypadalo. Jakubisko zklamal - ženský se ani trochu neodhalily. Film má mít alespoň jeden z těchto atributů: má být vtipný - lechtivý - napínavý - civilní. Zde byly jen pokusy o nějakou z těchto linií. Chtěl být vtipný, ale došel ke vtipu jen na půl cesty, apod.(28.7.2004)

• - Stanislav Kubiš (Močiarsky) jazdil na motorke Jawe 250 a pri prenasledovaní Milana Kiša (Edison), jazdil tak nebezpečne, že kameraman Stano Szomolányi, ktorý scénu jazdy filmoval z korby nákladného auta, bol taký vyplašený a preľaknutý, že keď videl, ako Kubiš vedie motocykel, zabudol od prekvapenia zapnúť aj kameru. (Raccoon.city)

• - Andrej Šilan za svoju úlohu Hurdiša získal honorár 14 000 Kčs. Toho času sa za taký honorár dal kúpiť jednoizbový družstevný byt. (AxelWers)

• - Chata, na ktorej boli ženy ako brigádničky ubytované, kedysi skutočne plnila svoj účel. Bola určená robotníkom na prespávanie, no v roku 2005 ju zrovnali so zemou, aj keď snahy o jej zachovanie boli dosť intenzívne. (Zdroj: topky.sk)