Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

• Autogram

1. diel - Nevera: Pokusy o neveru, vynálezca s pojazdnou elektrárňou a množstvo ďalších výrazných udalostí v celkovo nevýraznom filme. Ako jednoduchá zábava obyvateľstva možno áno, ale aj na to sú lepšie filmy. –––– Zastrelili ste medveďa? – V poslednom čase strieľam jedným patrónom dvoch. 2. diel - Vykrúcačky: Trochu iná atmosféra, možno dej o niečo lepší, Zlatka vyzerá dosť dobre v rifliach a večne rozopnutej blúzke. –––– Pán doktor, dajte mi potvrdenie, že už nie som chlap. 3. diel - Trest: Návrat k vlastným ženám je skoro ako za trest. Aj sledovanie tohto filmu, stále je to viac trápne ako vtipné alebo aspoň zábavné.(5.12.2013)

Ha, tak krásne jednoduché, obyčajné, priamočiare. Bez Jakubiskových poetických obrazov vykreslený život na dedine v minulom storočí. Keď ženy nemali čas na dezodory a chlapi si umývali nohy raz za dva dni. Aspoň, že tu boli lesné robotníčky, ktoré rozvírili miestnu kľudnú rybničnú hladinu. A ženy boli hneď prítulnejšie, aj anjelik dostal pár materských, keď chcel spať s otcom v jednej posteli, veď hádam nebudú kvôli nemu odkladať manželské povinnosti. To na filme pobaví - priamosť, jednoduchosť. Čo prekáža, to sú niektoré hluché pasáže, bez ktorých by mal film lepší spád, a výkony niektorých hercov.(5.5.2015)

Hodnotím iba tretí diel, pretože je jediný, ktorý som videl. Asi by som mal s hodnotením počkať, až kým neuvidím všetky, ale pochybujem, že budem mať na ne iný názor, ako na Trest. Jakubisko vie, ako pracovať s hercami, vie vystihnúť náturu slovenského národa skoro rovnako, ako Forman, ale Trest nemá ani napriek svojej krátkej stopáži žiadny spád. Je to skôr úsmevné, ako vtipné, žiadna scéna vám neutkvie v pamäti a zo žiadnej sa nestane kult.(31.8.2012)

Jakubisko stvoril absolútne geniálne dielo. Videl som to veľakrát, ale akonáhle sa to v TV objaví, vždy si to pozriem. Niektoré hlášky z filmu sa stali kultovými. Vynikajúce herecké výkony menej známych hercov, nezabudnuteľná hudba od Petra Hapku. A akonáhle sa na scéne objaví Karči - Edison (Milan Kiš), každá scéna má neuveritelne vtipnú pointu. Milan Kiš sa stal určite hercom práve kvôli tomutu filmu. Vtipné dialógy, vynikajúce Jakubiskove pohľady kamery. Obľúbené postavy : Edison, Domino, polesný, Jašterčiak a jeho partia, Terka, Lilka, Zlatka, Ivan Pečiarka, Fero, dedo ....u mňa asi navtipnejší slovenský film, aký som kedy videl, Jakubisko bol v 80 - tych rokoch zárukou kvality.(4.4.2005)

Jakubiska veľmi nemusím, ale tento film sa vôbec nepodobá na ostatné jeho filmové počiny a aj pre mňa je najľahšie stráviteľný. Množstvo rozmanitých postáv v sedliackej komédií, kde idylu ich života naruší až možnosť tehotenstva jednej dievčiny. Osobne mám najradšej postavu Edisona, ktorá ma vždy rozosmeje. Nechápem síce tých, ktorí tomu dali menej ako ***, ale pravdepodobne ide o českých kolegov, ktorým vyššie hodnotenie zhatila buď jazyková bariéra alebo ide o intelektuálov, pre ktorých je toto príliš prízemný humor. Jedno či druhé abo nebodaj iné faktory ich v tomto filme zaskočili, ja musím napriek svojej averzií k tvorbe najznámejšieho slovenského režiséra iba potvrdiť, že týmto filmom splnil svoj účel, ktorým bolo pobaviť diváka.(10.3.2008)

• - Juraj Jakubisko natáčal denne film s takou metrážou, že lámal všetky rekordy, až ho jeho kolegovia režiséri požiadali, aby spomalil a nekazil normy. (Raccoon.city)

• - Chata, na ktorej boli ženy ako brigádničky ubytované, kedysi skutočne plnila svoj účel. Bola určená robotníkom na prespávanie, no v roku 2005 ju zrovnali so zemou, aj keď snahy o jej zachovanie boli dosť intenzívne. (Zdroj: topky.sk)

• - Stanislav Kubiš (Močiarsky) jazdil na motorke Jawe 250 a pri prenasledovaní Milana Kiša (Edison), jazdil tak nebezpečne, že kameraman Stano Szomolányi, ktorý scénu jazdy filmoval z korby nákladného auta, bol taký vyplašený a preľaknutý, že keď videl, ako Kubiš vedie motocykel, zabudol od prekvapenia zapnúť aj kameru. (Raccoon.city)