Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

Chlapi nepriznávajte sa k nevere, musite stále zatlkať.Mňa keby moja žena priamo načapala ako to robím, ja to zapriem.Ako to urobím ? No ono to prebieha v tom vtrhne moja žena ja sa zľaknem panenko Mária človek si tu na chvíľu omdlie a hneď ho strčia do izby s cudzou, nahou ženskou.Dovoľte pani legitimujte sa ja vás vôbec nepoznám. A keď moja žena povie, veď ty si sa na nej pohyboval a vidíš to je ten dôkaz ako nám ľudia neprajú náš krásny vzťah, nie len že ma omámili, nie len že ma strčili do izby s cudzou nahou ženskou ale oni ma ešte aj rozkývali.(10.7.2014)

Moja srdcovka od Jakubiska. Jednoduchá komédia o jednoduchých záletníkoch v jednoduchom prostredí, pri ktorej si vždy dobre oddýchnem. Samozrejme preferujem pôvodný 3-dielný film a nie zostrihaný jeden, z ktorého vypadlo dosť pasáží. Podľa mňa dosť podhodnotený film, ktorý možno utrpel dlhšou stopážou (čo mne osobne vôbec neprekáža), ale kto vydrží, dĺžku ocení, pretože všetky tri filmy tvoria jeden ucelený príbeh a vynechanie čo len jednej časti alebo dokonca scénky, môže priniesť divákovi zmätok, preto je fakt dôležité, aby divák poctivo odsledoval celý film. Film, ktorý obsahuje množstvo drobných gagov, ktorý si divák, sledujúci film na pol oka, nemá šancu všimnúť, čo môže u neho znížiť hodnotenie a nehovoriac o množstve bonmotov, ktoré by slušne vystačili pre bežne hovoriaceho človeka. Vo filme vyniká pár charakterov, u mňa vedie malý Jašterčiak, z ktorého predstaviteľ Anton Trón vytvoril nezabudnuteľnú postavu, hlavne diskusia s nahluchlým dedom v krčme, keď jeden táral o koze a druhý o voze ma vždy dobre pobaví. Ďalej samozrejme Milan Kiš ako Karol Vieroslav "Edison" Tarambula odohral jednu zo svojich najlepších úloh vôbec, jeho tanečný výkon v Diamant bare bolo niečo čo sa nedá zabudnúť. A ešte niečo, pozorný divák si všimne, že Jaroslava Vysloužilová ako manželka Močiarskeho fakt nemala zlú postavu, bolo ju po čom plesknúť. A nakoniec, keď sa na svadbe všetci záletníci priznali manželkám čo napáchali, a úplne zbytočne všetko vytárali, to je jedna z najlepších scén. Bolo tam toho samozrejme viac, ale viac nebudem vyzrádzať. U mňa 5 jednoznačne, dej poznám takmer naspamäť, takže pre mňa je to aj výborná kulisa počas práce na PC.(14.7.2011)

Jakubisko stvoril absolútne geniálne dielo. Videl som to veľakrát, ale akonáhle sa to v TV objaví, vždy si to pozriem. Niektoré hlášky z filmu sa stali kultovými. Vynikajúce herecké výkony menej známych hercov, nezabudnuteľná hudba od Petra Hapku. A akonáhle sa na scéne objaví Karči - Edison (Milan Kiš), každá scéna má neuveritelne vtipnú pointu. Milan Kiš sa stal určite hercom práve kvôli tomutu filmu. Vtipné dialógy, vynikajúce Jakubiskove pohľady kamery. Obľúbené postavy : Edison, Domino, polesný, Jašterčiak a jeho partia, Terka, Lilka, Zlatka, Ivan Pečiarka, Fero, dedo ....u mňa asi navtipnejší slovenský film, aký som kedy videl, Jakubisko bol v 80 - tych rokoch zárukou kvality.(4.4.2005)

1. diel: *** Naozajstný "socialistický realizmus" v kulisách slovenských lazov a okolitej prírody. Prízemnosť i socialistický prístup k práci je z toho cítiť na míle a asi sa podarilo vystihnúť i urazenú hrdosť dedinských chlapov. Dnes potešia i zábery na premávajúcu parnú lesnú železnicu. Zato ten fórik s elektrinou stačilo bohato vidieť raz.↵  2. diel: **** si s jemným humorom uťahuje z typických slovenských vidieckych čŕt ako "dobroprajnosť", "galantnosť" či "vynaliezavosť". Scéna rande so servírkami, ktorá dostala najviac priestoru, sa síce vydarila najmenej, ale ostatné scény dojem naprávajú.↵  3. diel: ** je najslabší, jadro tvorí jeden posteľový fór, ktorý sa opakuje až do vyčerpania (všetkých drevorubačov). Akoby humor došiel a tento diel vznikol len preto, aby sa príbeh nakoniec uzavrel.(30.10.2016)

Chlapi nepriznávajte sa k nevere, musite stále zatlkať.Mňa keby moja žena priamo načapala ako to robím, ja to zapriem.Ako to urobím ? No ono to prebieha v tom vtrhne moja žena ja sa zľaknem panenko Mária človek si tu na chvíľu omdlie a hneď ho strčia do izby s cudzou, nahou ženskou.Dovoľte pani legitimujte sa ja vás vôbec nepoznám. A keď moja žena povie, veď ty si sa na nej pohyboval a vidíš to je ten dôkaz ako nám ľudia neprajú náš krásny vzťah, nie len že ma omámili, nie len že ma strčili do izby s cudzou nahou ženskou ale oni ma ešte aj rozkývali.(28.2.2009)

• - Niektoré miesta sa v priebehu rokov veľmi nezmenili, ale chalupa kde býval Václav Baur (Domino), bola zrekonštruovaná a prerobená na rodinný dom. (Zdroj: topky.sk)

• - Stanislav Kubiš (Močiarsky) síce vo filme jazdil na motorke, no v skutočnosti bol mizerným vodičom. Andrej Šilan (Hurdiš) prezradil, že keď naháňali na motorke Milana Kiša (Karči Edison), tak mal strach o život. (Zdroj: zivot.sk) (AxelWers)

• - Andrej Šilan za svoju úlohu Hurdiša získal honorár 14 000 Kčs. Toho času sa za taký honorár dal kúpiť jednoizbový družstevný byt. (AxelWers)