Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

• WANDRWALL

Milna Kiš je nedoceněný herec. Ale v tomhle filmu hrát nemusel. Nevěra po Slovensky není odrazem kultury na Slovensku, ale jen Jakubiskovým pohledem. To mě mrzí, neb neukazuje občany Slovenska tak, jak by mohl. Asi to chce mladšího režiséra, který by po něm napravoval jeho chyby. Co si asi pomyslí cizinec, když se na takový film podívá?(12.9.2010)

• Autogram

1. diel - Nevera: Pokusy o neveru, vynálezca s pojazdnou elektrárňou a množstvo ďalších výrazných udalostí v celkovo nevýraznom filme. Ako jednoduchá zábava obyvateľstva možno áno, ale aj na to sú lepšie filmy. –––– Zastrelili ste medveďa? – V poslednom čase strieľam jedným patrónom dvoch. 2. diel - Vykrúcačky: Trochu iná atmosféra, možno dej o niečo lepší, Zlatka vyzerá dosť dobre v rifliach a večne rozopnutej blúzke. –––– Pán doktor, dajte mi potvrdenie, že už nie som chlap. 3. diel - Trest: Návrat k vlastným ženám je skoro ako za trest. Aj sledovanie tohto filmu, stále je to viac trápne ako vtipné alebo aspoň zábavné.(5.12.2013)

Hodnotím iba tretí diel, pretože je jediný, ktorý som videl. Asi by som mal s hodnotením počkať, až kým neuvidím všetky, ale pochybujem, že budem mať na ne iný názor, ako na Trest. Jakubisko vie, ako pracovať s hercami, vie vystihnúť náturu slovenského národa skoro rovnako, ako Forman, ale Trest nemá ani napriek svojej krátkej stopáži žiadny spád. Je to skôr úsmevné, ako vtipné, žiadna scéna vám neutkvie v pamäti a zo žiadnej sa nestane kult.(31.8.2012)

Tento Jakubiskov film na scenar Petra Kovacika je vlastne zostihany povodny televizny serial. Podobne ako pri Tisicrocnej vcele pri ktorej bola tak isto zadavatelom Slovenska televizia je 212 minut serialovych zostrihanych na 143 minut aby sa dosiahla dvojprogramova filmova dlzka. Videl som obe verzie a zda sa mi ze zostrihanie predsa len ubralo z celkovej atmosfery pribehu. Aj napriek mnohym chybajucim scenkam film Nevera po slovensky sa stal po rokoch uz klasikou ktoru si vzdy rad pozriem. .Lesnych robotnikov hraju menej znami herci z vtedajsieho Martinskeho divadla. Okrem vyborneho Milana Kissa tu pre mna exceluje Anton Tron ktory hra Jasteriaka a samozrejme tiez Otto Lackovic (pre ceskych divakov znamy skor svojim hlasom kedze vo Winetuovkach daboval zvacsa zaporakov (v cestine, samozrejme)) ako Polesny. Zaujimava je mala uloha najznamejsieho ceskeho kaskadera a herca neherca Zdeněka Srstku. A najoblubenejsia hlaska? Ty si zbila nasho milacika? PS: Predsa len ale serialova neskratena verzia je lepsia... PS2: Dost ma prekvapilo hodnotenie niektorych prispievatelov, Juraj Jakubisko a jedna hviezdicka, takmer na hranici ODPADU? To snat nie...(18.10.2008)

1. diel: *** Naozajstný "socialistický realizmus" v kulisách slovenských lazov a okolitej prírody. Prízemnosť i socialistický prístup k práci je z toho cítiť na míle a asi sa podarilo vystihnúť i urazenú hrdosť dedinských chlapov. Dnes potešia i zábery na premávajúcu parnú lesnú železnicu. Zato ten fórik s elektrinou stačilo bohato vidieť raz.↵  2. diel: **** si s jemným humorom uťahuje z typických slovenských vidieckych čŕt ako "dobroprajnosť", "galantnosť" či "vynaliezavosť". Scéna rande so servírkami, ktorá dostala najviac priestoru, sa síce vydarila najmenej, ale ostatné scény dojem naprávajú.↵  3. diel: ** je najslabší, jadro tvorí jeden posteľový fór, ktorý sa opakuje až do vyčerpania (všetkých drevorubačov). Akoby humor došiel a tento diel vznikol len preto, aby sa príbeh nakoniec uzavrel.(30.10.2016)

• - Stanislav Kubiš (Močiarsky) síce vo filme jazdil na motorke, no v skutočnosti bol mizerným vodičom. Andrej Šilan (Hurdiš) prezradil, že keď naháňali na motorke Milana Kiša (Karči Edison), tak mal strach o život. (Zdroj: zivot.sk) (AxelWers)

• - Niektoré miesta sa v priebehu rokov veľmi nezmenili, ale chalupa kde býval Václav Baur (Domino), bola zrekonštruovaná a prerobená na rodinný dom. (Zdroj: topky.sk)

• - Nevera po slovensky bola najprv nakrútená ako 3-dielny film s minutážou 68+72+72 minút a až neskôr zostrihaná do jednej snímky s dĺžkou 138 minút. Vysielané bývajú obe verzie, častejšie však tá dlhšia. (Addams-SK)