Nevera po slovensky

Komedie

Československo, 1980, 138 (3x70) min

Toto sice nie je Jakubiskov "majstrstyk", ale zdaleka ani to najhorsie. Je niekde v strede pelotonu medzi veducou Perinbabou a beznadejnym prepadakom Post Coitum. Dej miestami zadrhava, chyba tomu dynamickejsi rytmus. Napriek tomu je to v mnohych ohladoch dobre dielo, najme vdaka svojmu osobitemu humoru a originalnym pohladom na veci, ktore sa (mozno) deju okolo nas, len ostavaju skryte. Otazka pre "WANDRWALL": Odkedy maju filmy (akekolvek) povinnost ukazovat realitu zivota taku, aka je? Filmove dielo je prostrednictvom kulis a hercov jedinecny pohlad scenaristu, rezisera, kameramana a dramaturga na to co sa mohlo a nemuselo stat. Sudime my Texas podla filmov ako Texasky masaker motorovou pilou? Toto je jednoducho slovenska verzia Slunce, seno so vsetkymi kladmi aj zapormi, ktore z toho plynu. Nenasilna jemna komedia na lahku zabavu. Pre slovenskeho divaka jednoznacne pochopitelne, pre cudzinca mozno nie, lebo su tam jemne nuansy v obrazoch, ktore cudzinec jednoducho nepochopi. Kazdopadne tento film ale nie je urceny pre neho. Pre mna jednoznacne lahko nadpriemerna usmevna oddychovka, ktora patri do trvaleho archivu slovenskej kinematografie.(30.10.2014)

• ferika

Este aj americke sroty plne nacionalizmu a spievania dementnych vojenskych vycvikovych pesniciek, proti ktorym bol Major Zeman propagaciou rydzej demokracie, som dokazal vydrzat az do konca. Nie tak tento film. Budem vdacny komukolvek, kto mi povie, na com sa mam pri tomto diele aspon pousmiat. Protagonistom nedokazem venovat dost mojich sympatii, aby som kvoli nim vydrzal pozerat aspon prvych 30 minut. Vzdy som hovoril, ze Slovaci vedeli robit spicove televizne inscenacie (ktore sa nechali zhnit na dazdi pri budove Slovenskej televizie), ale na komedie a filmy pre deti mali patent "cesti bratri".(24.12.2019)

Nech je amerických variantov na podobnú tému koľko chce, Jakubisko vystihol tuzemskú mentalitu v tomto smere dokonale. Sedliaci a nevera. Neskutočné množstvo úsmevných sexuálnych situácií, do ktorých sa dostávajú neohrabaní truľovia, lesní robotníci. Ako starci platia dievčatám 'Uisky Bľek en Vajt' alebo zhotovia vibračnú kolísku, na to sa jednoducho oplatí pozrieť. Len škoda, že to všetko sa kľudne mohlo spratať aj do menej ako dvoch hodín a amatérske výkony tiež brzdia pomer zo spokojnosti. 70%.(10.3.2008)

• WANDRWALL

Milna Kiš je nedoceněný herec. Ale v tomhle filmu hrát nemusel. Nevěra po Slovensky není odrazem kultury na Slovensku, ale jen Jakubiskovým pohledem. To mě mrzí, neb neukazuje občany Slovenska tak, jak by mohl. Asi to chce mladšího režiséra, který by po něm napravoval jeho chyby. Co si asi pomyslí cizinec, když se na takový film podívá?(12.9.2010)

Moja srdcovka od Jakubiska. Jednoduchá komédia o jednoduchých záletníkoch v jednoduchom prostredí, pri ktorej si vždy dobre oddýchnem. Samozrejme preferujem pôvodný 3-dielný film a nie zostrihaný jeden, z ktorého vypadlo dosť pasáží. Podľa mňa dosť podhodnotený film, ktorý možno utrpel dlhšou stopážou (čo mne osobne vôbec neprekáža), ale kto vydrží, dĺžku ocení, pretože všetky tri filmy tvoria jeden ucelený príbeh a vynechanie čo len jednej časti alebo dokonca scénky, môže priniesť divákovi zmätok, preto je fakt dôležité, aby divák poctivo odsledoval celý film. Film, ktorý obsahuje množstvo drobných gagov, ktorý si divák, sledujúci film na pol oka, nemá šancu všimnúť, čo môže u neho znížiť hodnotenie a nehovoriac o množstve bonmotov, ktoré by slušne vystačili pre bežne hovoriaceho človeka. Vo filme vyniká pár charakterov, u mňa vedie malý Jašterčiak, z ktorého predstaviteľ Anton Trón vytvoril nezabudnuteľnú postavu, hlavne diskusia s nahluchlým dedom v krčme, keď jeden táral o koze a druhý o voze ma vždy dobre pobaví. Ďalej samozrejme Milan Kiš ako Karol Vieroslav "Edison" Tarambula odohral jednu zo svojich najlepších úloh vôbec, jeho tanečný výkon v Diamant bare bolo niečo čo sa nedá zabudnúť. A ešte niečo, pozorný divák si všimne, že Jaroslava Vysloužilová ako manželka Močiarskeho fakt nemala zlú postavu, bolo ju po čom plesknúť. A nakoniec, keď sa na svadbe všetci záletníci priznali manželkám čo napáchali, a úplne zbytočne všetko vytárali, to je jedna z najlepších scén. Bolo tam toho samozrejme viac, ale viac nebudem vyzrádzať. U mňa 5 jednoznačne, dej poznám takmer naspamäť, takže pre mňa je to aj výborná kulisa počas práce na PC.(14.7.2011)

• - Trojicu takmer neznámych hercov, Stanislava Kubiša (Močiarsky), Antona Tróna (Jašterčiak) a Andreja Šilana (Hurdiš), objavil a odporučil režisérovi Vladimír Strnisko, ktorý bol pri filme pomocným režisérom a pár mesiacov pred natáčaním filmu hosťoval v prešovskom divadle, kde všetci traja pôsobili. Na filmovanie ich potom vozili z Prešova do Čierneho Balogu trikrát, štyrikrát do týždňa. (Raccoon.city)

• - Hoci všetci štyria záletníci Močiarsky (Stanislav Kubiš), Jašterčiak (Anton Trón), Hurdiš (Andrej Šilan) a Malíček (Anton Šulík) mali s Polesným (Otto Lackovič) napäté vzťahy, v skutočnosti spolu veľmi dobre vychádzali, keďže sa poznali z Prešovského divadla, kde Otto Lackovič pred rokmi vystupoval. (Zdroj: zivot.sk) (AxelWers)

• - Stanislav Kubiš (Močiarsky) jazdil na motorke Jawe 250 a pri prenasledovaní Milana Kiša (Edison), jazdil tak nebezpečne, že kameraman Stano Szomolányi, ktorý scénu jazdy filmoval z korby nákladného auta, bol taký vyplašený a preľaknutý, že keď videl, ako Kubiš vedie motocykel, zabudol od prekvapenia zapnúť aj kameru. (Raccoon.city)