Paródia na frankensteinovské príbehy. Príbeh chlapca - siroty, ktorý sa na potulkách svetom ocitá na hrade baróna Frankensteina, uprostred sveta záhadných, ale občas i trochu smiešnych strašidelných bytostí. Hoci je každá z nich celkom iná, jedno majú všetci predsa spoločné - cítia sa osamelo a zúfalo túžia po troche lásky. (oficiální text distributora)

tron

„Bál si sa, že stratíš niekoho, koho miluješ. To z teba urobilo človeka.“ V rokoch 1983 – 1987 natočil fenomenálny génius a krásny blázon Jakubisko tri božské filmy. Tisícročnú včelu, Perinanbu a Pehavého Maxa a strašidlá. Netuším, prečo keď príde reč na filmy tohto milovníka magického realizmu, sa posledný menovaný skloňuje tak nečasto. Veď je skvelý. A absolútne nepredvídateľný. Trvá 96 minút, no všetky povinné klišé má Jakubisko z krku v úvodnej štvrťhodine (predvídateľný útok na hrad plný strašidiel) a následne sa môže baviť. Je to šialené, je to originálne, je to bizarné. Upíri tu lietajú aj za bieleho dňa a malé deti sa pohybujú po hladine jazera na bizarnej lodi, ktorú poháňa obrovská ryba, pred ktorej papuľou chlapec umiestnil hadicu s návnadou. Je tu Dr. Frankenstein i jeho monštrum (ktoré sa však volá Albert a v lebke má zips, ktorý stačí odzipsovať a strčiť do prázdnej lebky mozog), gróf Dracula, vlkolak (ten sa ale naplno prejavil až v seriáli Teta), Bátorička (tu uvádzaná ako Biela pani) a vodník. Jednotlivé nápady sú nádherne milé, pôvabné a rozkošné. Už vidím toho úžasne šialeného Juraja Jakubiska, ako behal po pľaci a s pomocou odborníkov ich dával dokopy. Napr. vodníkovi z rúk strieka voda, je to predsa vodník, ale zjavne sa to dosiahlo komplikovaným systémom dobre zamaskovaných hadičiek, umne schovaných trubičiek a vodoinštalatérskych postupov. Atmosféra je neskutočná, čosi medzi Cirkusom Humberto a Perinbabou. Niektorým možno nebude sedieť romanticko-komediálny dej, do ktorého sa to preklopí vo svojej druhej polovici, no aj som si užil aj ten. Ale áno, musím priznať, že prvá „hororová“ polovica ma bavila o dosť viac, ako druhá, ktorá sa odohráva čoraz viac v bežnej ľudskej dedine, čo nie je ani zďaleka také magické miesto, ako hrad. Kasting je skombinovaný z rakúskych, amerických (Eddie Constantine), francúzskych (Jacques Herlin zo Scottovho Dobrého ročníka), talianskych (Barbara De Rossii z Chobotnice, Flavio Bucci zo Suspirie), švédskych (Viveca Lindfors z Hviezdnej brány), slovenských a českých hercov. Slávne tuzemské hviezdy majú skôr okrajové úlohy (Lasica! Satinský! Skamene!). Vyzdvihnúť musím Andyho Hryca ako chronického pyromana. Objavuje sa tu (v podstate len na začiatku) Bolek Polívka nadabovaný Karolom Čálikom, to proste musíte vidieť resp. počuť (vo verzii pre CZ trh mu samozrejme zostal jeho vlastný hlas). Rozkošné dialógy („Vy ešte žijete?“ – „Som nesmrteľný.“) a hlášky („Igor? Ten šíri len samé klebety a poplašné správy."), ale žiaľ tiež klasicky jakubiskovsky divný strih na hranici zrozumiteľnosti. Napr. v jednej scéne Hryc v lekárni kupuje prášky na spanie a v nasledujúcej scéne postavy spia bez toho, aby sme videli, ako k tomu došlo (v seriáli Teta je to rozvedené oveľa lepšie). Obrovská škoda, že Jakubisko nikdy nenatočil folk horor. Absurdné je, že Juraj Jakubisko natočil také kvantum materiálu, že okrem "klasického" Pehavého Maxa a strašidiel existuje i 7-diely seriál Teta, v ktorom sa dej viac sústredí na Frankensteinovu tetu. Keďže je seriál o cca 255 minút (!!!!!) dlhší ako film, je v ňom pochopiteľne viac času na veci, ktoré boli v celovečeráku buď okresané, alebo úplne vystrihnuté (viď scéna s vlkolakom). Zvláštnosťou je, že kým pri seriáli sa ako jeden zo scenáristov uvádza ikonický Jaroslav Dietl (Nemocnica na okraji mesta), pri filme nie. () (méně) (více)

Biopler

Milý počin v Jakubiskovej tvorbe. Opäť popustil uzdu fantázie kde pospájal rôzne strašidelné postavičky a dal tomu všetkému uveriteľný rozmer. Avšak hlavnú pasáž resp. hlavnú líniu akosi zle zostrihol, zobral to strašne skratkovito. Nespravilo to dobrý dojem. Zvyšné príbehy vysvetlil niekde obstojne, niekde nie. ()

subic

Film udělaný střihem sedmidílného seriálu Teta (1987). Na scéně opět mladý Bolek Polívka v roli šíleného Frankensteina, Gerhard Karzel jako jeho výtvor, dál Flavio Bucci jako chlupatý vlkodlak, Viveca Lindfors jako hraaběnka věčně s doutníkem a sklenkou cherry, Ferdy Mayne jako gróf Drákula (škoda že nikdy nehrál v žádné bondovce padoucha), Jacques Herlin jako sluha, Martin Hrebeň jako malý zrzavý pihatý Max a hlavně ohromně sexy žena Barbara De Rossi. ()

diodoros

Film zostrihaný zo seriálu Teta - kto ten seriál videl, tomu to asi príde príliš ukrátené, kto ho nevidel tam nejaké výrazné dejové nedotiahnutosti vidieť nebude. Film je natočený pútavo, efekty sú na dobu vzniku kvalitné, paródia na klasické hororové diela je podarená a inteligentne vtipná. Dej je jednoduchý rozprávkový a romantický, dobro víťazí nad zlom, hlavný hrdina sa zmení z tupého neotesaného škaredého blbca na rozumného a vychovaného sympaťáka... Okrem toho je vo filme aj náznak nejakej tej myšlienky alebo posolstva i keď pomerne jednoduchého - hľadanie šťastia, nedôvera a povrchnosť ľudí naokolo, posudzovanie podľa vzhľadu a nie podľa skutočnej povahy človeka atď... Film je však hlavne príjemnou oddychovkou pre všetky vekové skupiny a jednoduchou rozprávkou so šťastným koncom a v tomto poli funguje výborne. ()

dopitak

Evergreen porevolučního dopoledního víkendového programu ČST, na který dnes už v programu komerčních televizí nenarazíte, protože by "musely" zaplatit za dabing, bez něhož to podle nich nejde. I na této pohádce je vidět Jakubiskův smysl pro velkofilm, pochvalme skvělou kameru i střih (však taky bylo z čeho stříhat). ()

• Pri natáčaní scény, kde Albert (Gerhard Karzel) dostane prvý skutočný bozk od Kláry (Barbara De Rossi) a následne spadne do jazera, sa herec skoro utopil. Pod šatami mal vypchávky, ktoré nasiakli vodou a ťahali ho pod hladinu. (Raccoon.city)
  • Natáčanie prebiehalo v Hallstadte, Salzburgu, Dachsteine a Boskoviciach. (dyfur)
  • Albertovi (Gerhard Karzel) pripevňovali plastový zips na čele lepidlom, z čoho mal početné vyrážky, ktoré sa museli zakryť mejkapom, a preto trávil v maskérni aj dve hodiny. (Raccoon.city)

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko