Paródia na frankensteinovské príbehy. Príbeh chlapca - siroty, ktorý sa na potulkách svetom ocitá na hrade baróna Frankensteina, uprostred sveta záhadných, ale občas i trochu smiešnych strašidelných bytostí. Hoci je každá z nich celkom iná, jedno majú všetci predsa spoločné - cítia sa osamelo a zúfalo túžia po troche lásky. (oficiální text distributora)

Gemini

Stejně jako si Shakespeara nejlépe vychutnáte v klingonském originále (schválně, fanoušci Star Treku, odkud je tahle hláška?:)), tuto parodii na kultovní horrorová díla devatenáctého století, ve které opravdu září Andrej Hryc, je nejlépe konzumovat ve slovenčině. ()

gouryella

Fakt mě dost vadí, že zatímco české pohádky omílají všechny TV stanice pořád dokola, tak na tento výborný slovenský snímek plný napětí a humoru jaksi pozapomínají. ()

tron

„Bál si sa, že stratíš niekoho, koho miluješ. To z teba urobilo človeka.“ V rokoch 1983 – 1987 natočil fenomenálny génius a krásny blázon Jakubisko tri božské filmy. Tisícročnú včelu, Perinanbu a Pehavého Maxa a strašidlá. Netuším, prečo keď príde reč na filmy tohto milovníka magického realizmu, sa posledný menovaný skloňuje tak nečasto. Veď je skvelý. A absolútne nepredvídateľný. Trvá 96 minút, no všetky povinné klišé má Jakubisko z krku v úvodnej štvrťhodine (predvídateľný útok na hrad plný strašidiel) a následne sa môže baviť. Je to šialené, je to originálne, je to bizarné. Upíri tu lietajú aj za bieleho dňa a malé deti sa pohybujú po hladine jazera na bizarnej lodi, ktorú poháňa obrovská ryba, pred ktorej papuľou chlapec umiestnil hadicu s návnadou. Je tu Dr. Frankenstein i jeho monštrum (ktoré sa však volá Albert a v lebke má zips, ktorý stačí odzipsovať a strčiť do prázdnej lebky mozog), gróf Dracula, vlkolak (ten sa ale naplno prejavil až v seriáli Teta), Bátorička (tu uvádzaná ako Biela pani) a vodník. Jednotlivé nápady sú nádherne milé, pôvabné a rozkošné. Už vidím toho úžasne šialeného Juraja Jakubiska, ako behal po pľaci a s pomocou odborníkov ich dával dokopy. Napr. vodníkovi z rúk strieka voda, je to predsa vodník, ale zjavne sa to dosiahlo komplikovaným systémom dobre zamaskovaných hadičiek, umne schovaných trubičiek a vodoinštalatérskych postupov. Atmosféra je neskutočná, čosi medzi Cirkusom Humberto a Perinbabou. Niektorým možno nebude sedieť romanticko-komediálny dej, do ktorého sa to preklopí vo svojej druhej polovici, no aj som si užil aj ten. Ale áno, musím priznať, že prvá „hororová“ polovica ma bavila o dosť viac, ako druhá, ktorá sa odohráva čoraz viac v bežnej ľudskej dedine, čo nie je ani zďaleka také magické miesto, ako hrad. Kasting je skombinovaný z rakúskych, amerických (Eddie Constantine), francúzskych (Jacques Herlin zo Scottovho Dobrého ročníka), talianskych (Barbara De Rossii z Chobotnice, Flavio Bucci zo Suspirie), švédskych (Viveca Lindfors z Hviezdnej brány), slovenských a českých hercov. Slávne tuzemské hviezdy majú skôr okrajové úlohy (Lasica! Satinský! Skamene!). Vyzdvihnúť musím Andyho Hryca ako chronického pyromana. Objavuje sa tu (v podstate len na začiatku) Bolek Polívka nadabovaný Karolom Čálikom, to proste musíte vidieť resp. počuť (vo verzii pre CZ trh mu samozrejme zostal jeho vlastný hlas). Rozkošné dialógy („Vy ešte žijete?“ – „Som nesmrteľný.“) a hlášky („Igor? Ten šíri len samé klebety a poplašné správy."), ale žiaľ tiež klasicky jakubiskovsky divný strih na hranici zrozumiteľnosti. Napr. v jednej scéne Hryc v lekárni kupuje prášky na spanie a v nasledujúcej scéne postavy spia bez toho, aby sme videli, ako k tomu došlo (v seriáli Teta je to rozvedené oveľa lepšie). Obrovská škoda, že Jakubisko nikdy nenatočil folk horor. Absurdné je, že Juraj Jakubisko natočil také kvantum materiálu, že okrem "klasického" Pehavého Maxa a strašidiel existuje i 7-diely seriál Teta, v ktorom sa dej viac sústredí na Frankensteinovu tetu. Keďže je seriál o cca 255 minút (!!!!!) dlhší ako film, je v ňom pochopiteľne viac času na veci, ktoré boli v celovečeráku buď okresané, alebo úplne vystrihnuté (viď scéna s vlkolakom). Zvláštnosťou je, že kým pri seriáli sa ako jeden zo scenáristov uvádza ikonický Jaroslav Dietl (Nemocnica na okraji mesta), pri filme nie. () (méně) (více)

Morien

Kouzelná věc. Jeden z tak suverénně vystavěných poetických světů, že kdybych dostala nabídku žít v něm svůj život, nejspíš bych jen těžko hledala argumenty proti. Jestli bych váhala - no neváhala, dokud bych neuviděla další takový svět. ()

Jezinka.Jezinka

Na Pihovatém Maxovi člověk pozná, jak sám stárne. Zatímco jako pubertě se blížící děcko mě nejvíc okouzlovala romantická milostná linie vztahu Alberta a Kláry, v současném pokročilém věku jsem si užívala celý ten pohádkový ztřeštěný svět strašidel, ve kterém se Max (ano, opět kategorie dítěte - Bože, to je krásnej kluk) ocitl a proti němuž je prostředí potulného cirkusu, odkud utekl, málem nuda. ()

MM_Ramone

Malý chlapec Max sa ocitne na starom hrade s celým panoptikum podivných, strašidelných bytostí. Postupne sa s nimi spriatelí, spozná ich životné osudy a pomôže im nadviazať dobré vzťahy s dedinčanmi, ktorí žijú v podhradí. Snímok "Pehavý Max a strašidlá" (Freckled Max and the Spooks) je v podstate len zostrihaná verzia televízneho seriálu "Teta" do podoby celovečerného filmu. Tento ťah sa filmovým producentom celkom vydaril. Avšak predsa len by som potenciálnym divákom odporučil, aby si radšej pozreli klasickú sedemdielnu sériu. *** ()

Ruut

Celovečerní film Pehavý Max je vlastně sestříhaný seriál Teta do stopáže filmu. Vzhledem k tomu že seriál má sedm zhruba hodinových filmů, tak musel být značně krácet a je to na něm znát. Když jsem na něj nedávno koukal byl jsem celkem zmatený. Pro toho kdo nezná serial je tam příliš nelogičností a má velké problémy si zamylovat všechny ty skvělé svérázné postavičky. A to je škoda. Doporučuji sehnat celý seriál. Jinak je to světlá vyjímka v tvorbě režisera Jakubiska. ()

Anderton

Jedna z najväčších talianskych sexbomb osemdesiatych rokov Barbara De Rossi v československom filme! Bohužiaľ nie v erotickom, ale keď neprší, tak aspoň kvapká. Jakubisko je tu ešte atmosférickejší ako v Perinbabe a nech zdvihne ruku ten, ktorý tento film, respektíve seriál svojho času nehltal v televízii a nebol z neho nadšený rovnako, ako z Nekonečného príbehu. Má zmysel sa pri každom našom polozabudnutom skvoste a prístupe našich tv k nim znova a znova rozpisovať? ()

dopitak

Evergreen porevolučního dopoledního víkendového programu ČST, na který dnes už v programu komerčních televizí nenarazíte, protože by "musely" zaplatit za dabing, bez něhož to podle nich nejde. I na této pohádce je vidět Jakubiskův smysl pro velkofilm, pochvalme skvělou kameru i střih (však taky bylo z čeho stříhat). ()

marhoul

Moje srdcovka... Jakubiskův majstrštik, dokonalé v každém záběru, vtipné, poučné, zábavné, perfektně obsazené, s výbornou hudbou a nezapomenutelnou atmosférou. Preciznost tvůrce a herecké nasazení všech zúčastněných se dnes už moc nevidí. "Čo by bol náš svet bez strašidiel?" Doporučuji podávat ve slovenském jazyce, jak verzi seriálovou, tak verzi kratší-filmovou. Bolek Polívka byl, na vcelku minimálním prostoru, senzační. ()

SOLOM.

Tak já tento zapomenutý „klenot“ československé filmové (pohádkové) tvorby a Jakubiskův celovečerní počin nějak závratně vychvalovat nebudu. Seriál Teta si pamatuju už jen matně, takže srdcovku u mne nehledejte. Místy to bylo velice zajímavé – děti se budou jistě bavit, jindy místy trochu nezáživné (zřejmě kvůli sestříhání a poslepování jednotlivých dílů seriálu), přesto to v mých očích stačilo na průměrné hodnocení. Nerad bych ovšem jen hanil, protože herecké výkony se opravdu vydařili, stejně jako hudební vložka (Guido De Angelis - Maurizio De Angelis). ()

claudel

Nostalgie, vzpomínky na dětství, veselá strašidla v čele s oblíbencem Aloisem, výborná hudba a skvělá atmosféra. ()

mm13

Je neuveriteľné ako dokáže Jakubisko natočiť film aj TV seriál zároveň, pričom seriál neobsahuje jedinú prebytočnú scénu a filmu nechýba ani sekunda... Pozriete si Max a strašidlá a ste z plnokrvného, pôvodného príbehu takmer vo vytŕžení. Potom sa dostanete k seriálu Teta a hltáte každú pridanú scénu (máte pocit, že polovicu z nich ste už videli vo filme, i keď je jasné, že jeho minutáž by potom musela vyzerať úplne inak). Ani známky po nadstavovaní a z toho plynúcej nudy. Skrátka zázrak po všetkých stránkach, i keď je samozrejme vzrušujúcejšie, pobývať medzi strašidlami čo najdlhší čas. ()

Iggy

„Keď je človek dlho sám, stáva sa strašidlom.“ Už se těším na seriál Teta, protože film sice není špatný, ale děj je dost překotný, tempo vyprávění přerývané a spousta zápletek očividně zkrácených. ()

blackrain

Lepší je opravdu vidět tenhle hororový příběh ve slovenském jazyce. Bez slovenštiny by přišel o své kouzlo a to by byla velká škoda. A to kouzlo stále působí, i když už dávno nejsem dítě. Znovu jsem všechno viděla očima malého Maxe, který kočoval s komedianty a pak se hříčkou osudu ocitl mezi podivnými pohádkovými bytostmi. No, ona to vlastně nebyla ani hříčka osudu, spíše byl osud lehce popostrčen. Každá bytost je originál a to samozřejmě platí i o vesničanech, kterým spolehlivě kraluje Andrej Hryc jako věčný škodílek. Všichni zde mají své nezastupitelné místo a díky tomu tvoří perfektní celek. Za to pobavení tenhle film určitě stojí a jestli je tu někdo, kdo má na něj hezké vzpomínky z dětství, tak ať ho vyhledá. Nebudete litovat. ()

Martin741

Dalsi priserne nudny Jakubisko. Filmu nepomohol ani Julius Satinsky /Prodavac Humoru, Srdecny Pozdrav ze Zemekoule/. Krasny dokaz toho, ze normalizacne filmy uz dodychavali a nemali co ponuknut. 55 % ()

Rodriguez

Německo-československý počin, kdy na scénáři kromě Juraje Jakubiska spolupracoval i Jaroslav Dietl. Film je nenavazující slepenec jednotlivých sekvencí, které byly dokonale rozvinuty, až v seriálu Teta. Pozitivem snímku Pehavý Max a strašidlá je původní slovenský dabing, oproti české verzi Tety. 75% ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko