Svědek obžaloby (TV film)

The Witness for the Prosecution

Drama / Krimi

Velká Británie, 2016, 2x60 min

Julian Jarrold

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Sarah Phelps, Agatha Christie (divadelní hra)

Felix Wiedemann

Komentáře uživatelů k TV filmu (22)

Že je Agatha Christie klasik, který nezklame, je známá věc již řadu desítek let. Julian Jarrold je ale ještě k tomu zřejmě mistr přes televizní filmy, protože kromě klasicky brilantních britských hereckých výkonů tu je řada originálních momentů a vizuálních vychytávek, které celý dvoudílný film příjemně vyšperkovaly.(31.12.2017)

Potemnělý převod Agathy Christie, zcela odlišný od většiny podobných dramatizací. Zejména herecky a scénáristicky velice zdařilé.(14.1.2018)

Ahatha Christie preskočila dobu. Akoby cestovala časom, pričom aj po pár desiatkach rokov, dokáže svojimi kriminálnymi príbehmi pomerne slušne popliesť hlavu (teda ako komu). Prvotinu som nevidel, no tento TV počin stojí rovnako za pozornosť, ako “Poirot-ovky”. Tempo pomalšie, stupňované, len škoda, že je samotné rozuzlenie napriek pár kľučkám mierne badateľné. Každopádne, slušný nad-priemer ..(26.12.2017)

Krimi pointa podobná so staršou verziou, no predsa len ide o dva rozdielne filmy podľa rovnakej predlohy od A. Christie. Zaujímavé, akým rozdielnym spôsobom je možné poňať jeden príbeh. No staršia verzia sa mi predsa len páčila o trochu viac. Toby Jones bol výborný, no na Charlesa Laughtona sa predsa len nechytá. Na druhú stranu ma tu ale príjemne prekvapila atmosféra, ktorú pekne dotvárala výborná muzika. Slušný nadpriemer. 80/100(12.1.2018)

* Agatha Cristie + * Toby Jones (kterého miluju) + * za atmošku Velká škoda celkově zdlouhavého tempa a počátečních nudných 30 minut. Jeden díl by tomu prospěl.(13.2.2018)

Film ma z úvodu moc neoslovil a pozeral som to tak jedným okom. Asi po 30 minútach som to rozpozeral a bol zvedavý ako to dopadne. Vyvrcholenie bolo pre mňa nečakané a to mám rád, ale na 4* to asi nebolo.(2.1.2018)

Jak nemám psanou Agathu rád, tak ta filmová či seriálová mě naplňuje nadšením. Tohle je pro mě zatím možná nejlepší zpracování některého z jejích příběhů. 20. léta tu dýchají na každém kroku, takže prostředí nemá chybu a je jedno, jestli se děj odehrává v klubu, divadle, vězení či v bytě bohaté paničky. A dokonalého prostředí patří brilantní herecké výkony a o ty tady nebyla nouze. Andrea Riseborough a Toby Jones excelovali a ani ostatní se nenechali zahanbit. Malinkatý problém vidím v lehké předvídatelnosti, protože rozuzlení, na které je divák připravován, je přeci jenom příliš jednoduché. Ale i tak jsem byl na konci lehce překvapen. Jen tak dál. 90%(25.3.2018)

Agatha Christie jinak a přitom pořád stejně. 1) Spoiler. Jedna ze čtyř variant, které se nabízely od samého začátku, pak nastala. Zásadní odhalení se nekonalo. Ale i tak byl příběh docela napínavý. Očividně jsem předchozí filmové verze neviděl. 2) Pěkný 27letý Billy Howle (obžalovaný Leonard Vole) a můj oblíbený herec, 49letý Toby Jones (advokát John Meyhew) mě u obrazovky udrželi až do konce.(22.5.2018)

Další okouzlující tajemství dle povídky Agathy Christie. Ani tentokrát se to bez vraždy a překrucování děje neobejde, takže pro fanoušky mlhou zahalených uliček Londýna povinnost.(26.12.2017)

Natahované jako žužu na pouti a komplikované jako mozek spisovatelky detektivek. Příliš mnoho snů a omdlévání zkrátka dává tušit, že namísto dvou dílů by v případě Svědka obžaloby rozhodně stačil jeden, který by celý příběh zhutnil a zbavil ho rádoby uměleckých momentů.(24.12.2017)

Svědek obžaloby má klid divadelního představení, ale vypadá trochu jinak. Je to taková kombinace filmu a divadla. Diváci dvě hodiny čekají jestli dostane oprátku nebo nedostane. Jít dnes do kina je nadlidský úkol - hodina cesty, film dvě a půl hodiny a hodina cesty domů pokud se s někým nestavíme na skleničku vína a je půlnoc.(14.1.2018)

Po Černoušcích přišla BBC s další adaptací Agathy Christie. Tentokrát je to Svědek obžaloby, příběh, který jsem měl tu čest číst jak v divadelní verzi, tak i ve formě povídky. Ovšem to bylo už před delší dobou, takže si to přirozeně moc nepamatuji, ale tahle adaptace mi dala chuť k tomu si to osvěžit a to hlavně proto, že narozdíl od Černoušků mi tahle adaptace moc nesedla a já bohužel nedokážu říct proč. Herecké obsazení je tradičně skvělé, na jedničku jsou obsazeny i ty nejmenší role, vynikající Toby Jones tomu s přehledem zručně šéfuje, režie je fajn a atmosféra parádní, scénář nikam nespěchá, dialogy jsou strhující, jen tam je občas docela dost výplní, zejména v první části. A navíc zrovna v tomto případě je verze Billyho Wildera z roku 1957 lepší, to ale přirozeně nijak nesráží tuhle, i ta je skvělá a já jsem rád, že se BBC do těchto adaptací pustila a že jsem díky ní mohl během svátků strávit parádní dvě hodiny u kvalitního dramatu. Napodruhé mi to snad sedne lépe, ale Agatha by měla radost. 80% a těším se na Zkoušku neviny.(11.1.2017)

Jarroldova verze si o porovnání s Wilderovou verzí z roku 1957 přímo říká. A myslím si, že nemuselo dopadnout špatně. Nevadí, že sépiová barva atmosféru někdejších dob sotva připomene; nevadí, že se tolik nekonverzovalo (možná i k prospěchu věci), nevadí, že tam Marlene Ditrichová nevystavovala svoje nohy, nevadí, že..... ale vadí ten podivně zaranžovaný a protahovaný závěr, ve kterém (na rozdíl od Wildera) zemřou zrovna ti nepraví lidé. Zkrátka, Wilderům závěr a komentář hlavního obhájce: "... ona ho nezavraždila, ona ho popravila... a teď máme další práci ... obhajobu paní...", je zkrátka lepší, než obligátní odchod zneužitého obhájce do oceánu.(14.3.2018)

Prvú verziu z roku 1957 som zatiaľ nevidel. Ľudia v dnešnom svete všetko porovnávajú. Ja nie. Pre mňa to bol skvelý film nech už je ten prvý akýkoľvek. Kim Cattrall bola očarujúca.(29.12.2017)

Asi najdepresívnejšia adaptácia Agathy Christie. Spracovanie filmu má svetlé momenty, súhlasím s výborným hereckým obsadením, ale nakoniec sa divák pýta či by svetu nestačila verzia z roku 1957. A mimochodom, pesnička na mesiace je veľmi zlá.(25.6.2017)

Na toto dílo musí mít divák chuť, neboť je velmi depresivní a realističtější než jiné adaptace od Agathy Christie. A nutno zmínit, že je snímek dobře zpracovaný... to mísení bezútěšnosti, deprese, mizérie nebo třeba sexuální dráždivosti ve spojení s charaktery postav považuji za úctyhodné. Vynikající jsou i herecké výkony. Musím však přiznat, že dle mého zde škodí tlumené barvy... ty nejsou moc vlídné. :) (viděno s dabingem)(1.1.2018)

• Unrealik

Konec je dějově zajímavý, jenže film se mi nelíbil zpracováním.(28.12.2017)

• Mamlas

Na ty předlouhé záběry a velice pozvolný děj se docela špatně zvyká. Námět to byl jistě zajímavý a ke konci to bylo i místy trošku napínavé, ale celkově převládala nuda a bez častého přeskakování dopředu bych to asi do konce bez usnutí nedal.(12.1.2018)

Solidní zpracování nejúspěšnější detektivky Agathy Ch.(3.3.2018)

• poppy75

agatha christie napisala poviedku s dobrym nametom...ked mali tvorcovia to a k dispozicii takych kvalitnych hercov,tak si mohli dat zalezat aj na prevedeni-pre mna bol tento film uspavankou,ziadny typicky christieovsky sarm,kedze jej vytvory nikdy neboli ani tak o napati...tazkopadne,zbytocne natahovana dlzka..premarnena sanca...takto som sa citila aj po and then there were none/2015/ .....body davam za krasnu andreu riseborough a jej pesnicku,ktora sa vam zavrta do hlavy...(25.1.2017)

<< předchozí 1 2