Le Royaume des fées

• USA Fairyland: A Kingdom of Fairies (více)
všechny plakáty
Fantasy / Krátkometrážní
Francie, 1903, 16 min

Princezna Azurina je zasnoubena s princem Bel-Azorem za přítomnosti laskavých sudiček. Otec Azuriny však na oslavu zásnub zapomněl pozvat i zlou čarodějnici. Ta nelení a již během zásnub Azurinu unese. To si však nemůže čerstvě zasnoubené princ Bel-Azor nechat líbit. Okamžitě se vydává na dobrodružnou cestu a s pomocí víly Aurory opět nalezne svoji milovanou. (Snorlax)

fragre

Jsem okouzlen! Kolik poetiky dokázal pan Méliès vyčarovat jen s pomocí lepenkových kulis a prostých filmových triků. Hravé dílko, jemuž na působivosti přidává kolorování, které jednotlivé scény připodobňuje starým pohlednicím. Obvzvláště kouzelné jsou podmořské scény. Pouťově bombastické a krásně naivní. ()

Radko

Zelenojedovatý čarodej a jeho suita zelených oharpúnovaných gnómov. Miznú v kúdeľoch prachu, dymu, alebo jednoducho sa len tak stratia v podlahe. Tam kdesi, do kráľovstva zlomyseľnej mágie unesú princeznú. Záchranná akcia na seba nenechádlho čakať. Loď s udatnými hrdinami ale podľahne nepriazni počasia a mizne pod morskou hladinou. Tam sa začne otvárať svet ďalších, pre režisérove filmy príznačných čarov, plných ožívajúcich mŕtvych, nadprirodzených bytostí, života v prostredí, ktoré je pre bežný život neprirodzené. Svet kúziel, fantázie, čarokrásnych trikov a dobrodružstiev, snažiaci sa zachrániť život a česť spanilej dievčiny. Všetko nádherné kolorované. Radosť pozerať. ()

Marek1991

Takúto rozmanitosť záberov vám zrejme neprinesú ani ospevované filmy Cesta na Mesiac, či Veľká vlaková lúpež. Film však trpí na chaotickosť, kde možno nielen terajší divák, ale aj vtedajší nevedel pochopiť, čo sa práve deje. Síce nadväznosť scén nie je zlá, no niekedy som nechápal prečo postavy robili práve to, čo robili, prečo sa tam zjavovali a mizli, aký zmysel mali vôbec niektoré postavy vo filme. Niekedy mám rád jednoduchosť a film, ktorému dávam najvyššie hodnotenie by mal byť pre mňa aj takým, že by som si ho neváhal pustiť znova. Veľa má veľkú historickú hodnotu, no originálnosť a a posolstvo, či nadčasovosť nie je doménou každého, často sa totiž experimentovalo, no výsledok je pri niečom lepší, pri inom nie. Pri takýchto starých dielach nevyžadujem prehnanú dĺžku, lebo podaktoré môžu miestami nudiť, aj tu trocha, no ten prínos okrem výrazného dobrodružného diela vo svojej dobe to podľa mňa nemalo. Méliès podľa mňa podal štandardný výkon, no vo väčšej minutáži. ()

Kmotr76

Tak tohle je snad to nejlepší, co jsem od Mélièse zatím viděl. Určitě na úrovni mnohem slavnější Cesty na Měsíc, snad jsou kulisy ještě dokonalejší a celkově je to ještě kouzelnější. Nemluvě o tricích a povedené koloraci. Když si uvědomím, že všeho docílil snad jen s kusy kartónu, nevěřím svým očím. Jednoznačně nejlepší je část odehrávající se v moři. Už jen scéna potápějící lodi je úžasná, o nejrůznějších podmořských tvorech (kteří často slouží jako dopravní prostředek pro víly) - skvělé byly chobotnice, nebo ta velryba - ani nemluvě. Iluze moře je ještě dokonalejší díky akváriu, které bylo postavené před kameru..............Jednoduše nemám slov! ()

Anderton

Podľa mňa scenáristicky aj vizuálne podarenejší film ako Cesta na Mesiac, čiže film, na základe ktorého všetci spoznávajú nielen Meliésa, ale aj počiatky kinematografie. Úžasné podmorské scény, ale aj scény na mori a na súši. Všetky triky sú absolútne úžasné, čo neznamená aj dokonalé, ale na tom nezáleží, ono sa to lepšie urobiť nedalo a ako keby Meliés týmto filmom po trikovej stránke značne predbehol dobu, pretože ako tu už padlo, je to proste "Zemanovka" ako vyšitá. ()

• Film Království víl je ručně kolorován. Aby ho diváci pochopili, bylo každé jeho promítání provázeno živým komentářem. (Snorlax)