Tajomné Karpaty - Život v oblakoch

Život v oblakoch

Dokumentární

Slovensko, 2016, 50 min

Erik Baláž

Erik Baláž je dokumentarista par excellence. Toľko hodín, dní, či týždňov tráviť, aby nakrútil aspoň jeden pársekundový shot. Sám sa v televízii vyjadril, že Angličania prišli na Slovensko nakrútiť niečo a nenatočili nič, lebo by to stálo ohromný kus času a trpezlivosti a radšej to zabalili. Klobúk dole pred ľuďmi s podobným zanietením.(14.1.2017)

Klasicky kvalitná slovenská tvorba zo slovenskej prírody. Trošku sa mi avšak zdal byť skromnejší nahovorený komentár.(1.1.2017)

Vizuálne fantastické, ale na tom komentári by to chcelo buď poriadne zapracovať, alebo ho úplne vynechať. Tak či onak, veľká vďaka dokumentaristom, že sa na to podali.(3.1.2017)

Na slovenské prírodopisné pomery sa nič lepšie natočiť nedá. Rodinka rysov pokope či svište na WC sa nevidí každý deň :)(4.1.2017)

Za mě nejlepší film letošního festivalu AFO 2017. Vizuálně velmi pěkně zpracovaný dokument s optimální stopáží, který se nesoustředí pouze na zmapování života kamzíků, ale celé řady „obyvatel“ horských vrcholků Tater.(1.5.2017)

• - Vzácne zábery rysej rodinky sa podarili natočiť Karolovi Kaliskému až na tretiu zimu. Natočenie celého filmu trvalo tri roky. (Polcas)

• - Filmárom dokumentu sa prihodilo, že kráčali celý deň v hlbokom snehu s ťažkou technikou na hrebeň Belianskych Tatier, kde chceli prespať v jaskyni. Pre náročný výstup však nestihli vyjsť za svetla a jaskyňu po tme nevedeli nájsť. Kým ju objavili sa viacerí z nich vystavili podchladeniu. (Polcas)