Reklama

Reklama

Un homme de tętes

  • USA Four Troublesome Heads, The
Krátkometrážní
Francie, 1898, 1 min

Obsahy(1)

Minutový filmeček z roku 1898 ukazuje, jak si praotec filmu, Georges Méliés, v roli kouzelníka sundavá svou vlastní hlavu z těla a pokládá ji na stůl vedle sebe. Po chvilce se mu na krku objeví další. Takto to pokračuje, až je na stolech kolem něj hlav hned několik. Nakonec všechny kromě jedné "šťastné" zmizí a příběh končí... (Stegr)

(více)

Recenze (71)

Vyrida 

všechny recenze uživatele

Když se na to člověk podívá z pohledu roku výroby a co film vlastně dokázal ukázat, tak je to jednoznačně bez debaty na pět hvězdiček. Jenomže já z tohodle pohledu hodnotit nehodlám a beru ohled i na ostatní podobnou tedy především novější tvorbu. Un homme de tętes i tak vcelku obstál a pobaví, ikdyž co se týče triků je to dneska slabší kousek. Není se však čemu divit, tak jde čas a to samé budou o dnešní filmové tvorbě tvrdit naši kolegové třeba za 100 let. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Georges Méliès byl velký vtipálek a rád si zřejmě hrál s tehdejšími možnými filmovými efekty. Zde můžeme vidět, jak si sundavá svou vlastní hlavu na stůl, načež se mu na ramenou objeví nová, která poputuje také na stůl. Takhle si kouzelník dělá nejspíš sbírku geniálních mozků, které mu sle ke konci všechny zmizí a je konec. Myslím, že to je na svou dobu vcelku vtipná podívaná. ()

Reklama

Wysch

všechny recenze uživatele

Jakkoli hodnotit se mi zdá tenhle kraťas zcestný. Buď budu tolerantní k době vzniku a budu předstírat, že jsem si nevšiml té černě místo hlavy, která Georgeovi lezla i na hrudník, ale i potom se budu tvářit všelijak, pač pitvoření a tak zrovna o ničem nevypovídá... Anebo budu netolerantní, ale zato upřímný, a řeknu, že hodnotit vysoko tenhle kraťas jen proto, že má 112 let, je kravina na entou a velkou pózou, kterou si odpustím. Pač ten kraťas mě nijak emocionálně nenaplnil. Bohužel. A proto nehodnotím a jen řeknu, že ano, jsem vůl, ano, jsem blbec, že to nechápu, a taky ano, vím, jakou zásluhu Mélies má. Tak. P.S. ty hlavy na stole zpívají, nikoliv zívají :) ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Vlastně si tu hlavu ve skutečnosti sundá čtyřikrát, třikrát ji položí na stůl a dvě z nich zničí úderem banja. Třetí rovnou odhodí a nasadí si tu, kterou položil na stůl jako poslední. Mezitím hraje něco jako pantomimu nebo tak. Je to hodně v divadelním nebo revuálním duchu, prostě hodně ztřeštěné. Dovedu si představit, jak tehdy publikum padalo smíchy, když to viděli. A určitě ještě dlouho po zhlídnutí si ty ctihodný dámy a bohatí manželé říkali, jak to kouzlo asi provedl. Zajímalo by mě, co by tehdejší lidé říkali dnešním filmům a trikům. A co by na to asi říkal Meliés? Tomuhle chlapíkovi patří velkej dík nás všech, protože bez jeho iniciativy a nápadu bysme byli hodně ochuzení. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Láska mága Mélièse ke kouzlení s hlavami je všeobecně známá. V tomto případě se jedná o nekompromisní útok na bránice diváků, při kterém na ploše necelé minuty mistr ukazuje hromadu předpotopních triků, promixovaných s tak zábavným poskakováním často bezhlavého kouzelníka, že tohle může odzívnout pouze profesionální morous. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama