Vánoční koncert z Valdštejnského paláce

(koncert)
všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
Česko, 2016, 52 min

Pohodu Vánoc umocňuje vždy i krásná hudba. Pro letošní rok si soubor Ensemble Inegal připravil známý cyklus písní Loutna česká barokního skladatele Adama Václava Michny z Otradovic. Recitace G. Filippi... Písňový cyklus Loutna česká z roku 1653 je nejznámější sbírkou českého baroka, jejím autorem je Adam Václav Michna z Otradovic. Tento Michnův cyklus čítající 13 duchovních písní se těší velké popularitě a je opakovaně vydáván. Ovšem neúplně, instrumentální mezihry byly až donedávna považovány za ztracené. Díky ojedinělému nálezu houslového partu se podařilo nejznámější barokní sbírku českého původu nově zrekonstruovat. Unikátní notový zápis přitom jen náhodou objevil r. 2014 ve Vlastivědném muzeu ve Slaném muzikolog a pedagog Petr Daněk. V českém kontextu je to naprosto zásadní objev. V srpnu 2015 přineslo americké vydání The New York Times o nálezu houslového partu této sbírky obsáhlou zprávu. Autor článku Michael Beckerman označuje nález za fenomenální a uvádí ho jako jeden z největších hudebních objevů naší doby. (Česká televize)