Cardinal je po dlouhé době seriál, který neváhám vřele doporučit přesto, že jsme mnoho podobného už viděli, nicméně způsob jak decentně překládá drsnou realitu mi je sympatický do té míry, že poslední dvě porce zasněženého vyšetřování hodnotím 5*. Za zmínku mi stojí autentické podání policajtky Karine Vanasse, budu si jí hlídat, naopak Billy Campbell, ač herecky bez kazu, je další chlápek s protivnou "bronchitidou". 4-5*.(22.3.2017)

John Cardinal, policajt, kterému nevyšlo vyšetřování zmizení jedné dívky, tak odešel do ústraní. Avšak po nějakém čase je nalezeno tělo oné dívky a kolotoč se roztáčí nanovo.. Do toho se přidává jedna policajtka, co má zároveň prověřit Cardinalovu temnou minulost a jeho kostlivce. Seriál se neobešel bez pár much, ale to je skoro u každého seriálu. Rozhodně, když to tvůrci doladí a vykašlou se na náhody, tak další sérii bude pecka. Jinak délka 6x45min je úplná pohoda, kdo nemá do čeho píchnout, určitě kouknout! 7,5/10 PS.: Policajtkám v podpatkách, ve sněhu a s bouchačkou vždycky fandim! Bohužel žádná ještě něhodila frasnu...(10.11.2017)

Skandinávská detektivní škola v kanadském podání a vyšlo to parádně. John Cardinal má v sobě něco Wallanderovy bezútěšnosti, což podporuje jeho ne zrovna ideální rodinné zázemí i vnitřní rozervanost, která pramení z toho, že není tak úplně čistý. Karine Vanasse v roli policistky, která pomáhá Cardinalovi v objasňování zločinů a zároveň pracuje pro vnitřní, je pak ideálním ženským protipólem a prvkem zosobňujícím dvojí vyšetřování, které se seriálem táhne. Vše zastřešují brutální vraždy, ačkoliv v jejich případě jsem měl trochu problém s motivací vrahů. Ale to nebylo nic, co by se nedalo přehlédnout.. Jedinou výraznější výtku bych měl až k samotnému závěru, který odhaluje onu Cardinalovu špinavost. To trochu plavalo na vodě. Ale to celkový dojem nijak zvlášť nesnižuje. Doufám v další řadu. 80%(11.3.2017)

1. díl seriálu mě moc nenadchl. Našla se mrtvola v ledu, případ dostal na starosti lehce nerudný chlápek s chraplavým hlasem a měl po chvilce jasno, že vrah vraždil už dříve. Nevěří mu to ale kolegové, nevěří mu to ani nová kolegyně. Hned mi bylo jasné, o co tu půjde - lehce nerudný chlápek má samozřejmě pravdu, okolí je blbé a on je přesvědčí, že je vše tak, jak tvrdí on. Bylo mi to jasné a ukrutně jsem se mýli. Že mají detektivové co do činění se sériovým vrahem se zjistí hned v dalším díle a nikdo o tom nepochybuje, seriál se v tomto, a vlastně v ničem, nevydá klišovitým stokrát viděným směrem. Směr je to ostrý a chvílemi vyloženě krutý (a tak to má být, vraždy nejsou legrace a vrazi vraždí ne z lásky a dobroty, ale protože je baví způsobovat bolest), skvěle natočený a podaný. Neřeší se tu jen zmíněná vražda toho, kdo byl nalezen v ledu, během seriálu totiž ještě někdo zmizí a je to zcela jistě práce onoho sériového vraha. K tomu je nejspíš nerudný chlápek s chraplavým hlasem namočen v nějakých špinavých kšeftech, což má prověřit právě nová kolegyně, která byla na chlápka nastrčena, aby zajistila zajistit důkazy. U prvního dílu jsem pochyboval, nenadchl mě, při sledování druhého jsem věděl, že seriál určitě dokoukám, u třetího jsem byl natěšen na každý další díl a doufal, že tvůrci seriál nějak hloupě nezazdí. Znělka (Agnes Obel - Familiar) a nádherné záběry zasněžené přírody dobře přiživují atmosféru, která je doslova mrazivá, a to až do konce posledního dílu. Za mě jasných pět hvězd. Cardinal mi ukázal, že bych občas nějakému seriálu měl dát šanci, nejsem totiž vůbec fandou seriálů, spousta mě nechytne a neosloví. Těch pět hvězdiček ode mě berte jako potvrzení, že Cardinal je minimálně dobrý seriál, ne-li výtečný. Ne náhodou v kanadských novinách označují tento seriál jako "kanadský Zločin (The Killing)" a BBC zakoupila seriál pro britské vysílání. P. S. V knižní předloze (kterou jsem nečetl) je dost prostoru věnováno francouzsko-anglické problematice a indiánům, naštěstí v seriálu tato témata čas nedostala. Podle mě to je jen dobře.(5.3.2017)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Parádní "severská" krimi s velmi sympatickým obsazením a uvěřitelným průběhem. Už od začátku je velmi dobře navozena mrazivá atmosféra (boží úvodní znělka) zasněžené Kanady. Překvapuje relativně rychlé odhalení pachatelů, ale na napětí to neubírá. Cardinal totiž není klasická detektivka, kde největší otázkou je KDO, ale děj sleduje jak práci policistů, tak vrahů. Je to fajn změna. Záporáci jsou zahraní parádně, mají uvěřitelné motivace a logiku. Šestidílná porce je tak akorát, aby děj nebyl zbytečně natahovaný. Samotný případ končí uzavřeně a je vygradovaný, přičemž první vrchol se nachází už v pátém díle, který mj. obsahuje i jednu parádní akční one-shot scénu. Hodnocení série: 4/5(20.3.2017)

• - Město Algonquin Bay, kde se děj odehrává, je fiktivní místo. Jeho předobrazem je padesátitisícové město North Bay, kde autor literární předlohy Giles Blunt vyrostl a kde se také minisérie natáčela. (Bluerider)