poster

Cesta na Měsíc

 • Francie

  Le Voyage dans la lune

 • Slovensko

  Cesta na Mesiac

 • USA

  A Trip to the Moon

 • Velká Británie

  A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Scénář:

Jérôme Savary

Komentáře uživatelů k filmu (446)

 • dr.horrible

  Nad hodnotením k tomuto filmu váham už niekoľko rokov.Historickú dôležitosť tomu uprieť nejde a z dnešného pohľadu je to veľmi veľmi roztomilé, ale to je tak všetko.Plný počet z princípu nedám - prvý film to nie je a objektívne Méliesa hodnotiť nedokážem, tak radšej Cestu na mesiac ponechám úplne bez hodnotenia.Ale tá atmosféra počiatku storočia samozrejme nemá chybu(18.4.2013)

 • POMO
  *****

  Pre zainteresované publikum najkrajší možný večerníček.(3.5.2003)

 • Lima
  *****

  Kouzelné, roztomilé, půvabné. Slovy se to popsat nedá, musí se vidět, ale nedá mi to podělit se aspoň v několika větách: Kamera je statická, celý film se skládá z pouhých 14 záběrů, plných roztodivných lidiček a papundeklových kulis, které jsou prostě k sežrání. Počínaje modelem kosmické lodě, konče povrchem Měsíce a jeho obyvateli měsíčnany, vše nese stopy obrovské Meliésovy fantazie, plné roztomile naivních představ. A ti měsíčnani, ti jsou prostě k pomilování :o)) Film je kratičký, ale zanechá v člověku nesmazatelné stopy. A ty triky, ty neztratily nic ze svého kouzla ani po více než sto letech. 101 let, čtyři generace....je to vůbec možné?(28.9.2003)

 • Tosim
  *****

  Cesta na Měsíc jako paralela k objevování nových, filmařských světů.(25.10.2012)

 • Matty
  *****

  Nikdy nepřestanu litovat, že Cesta na Měsíc nebyla prvním filmem, který jsem v životě viděl. Zajímavé komentáře: Lima, Arius, Master19, wosho(10.2.2007)

 • Malarkey
  *****

  Z knížky 1000 a jeden film, které musíte vidět než zemřete, je právě Cesta na Měsíc tím prvním. Ještě aby ne. Je to totiž zlom ve světě filmů, který se už nikdy, nikdy, a do třetice, NIKDY, nebude opakovat. Nechápu ty, kteří dají míň, jak pět. Pro ty lidi, kteří to tenkrát viděli je to něco takového, jako kdybychom my koukali na teleport nebo perpetuum mobile, něco, co se v životě prostě znova opakovat nebude. Dneska je to trošku směšnější pohled, ale když se člověk vcítí do člověka té doby, zpříjemní si čtrnáct minut obrázků, které obletěly svět, a dokáží zaujmout i sto let po svém vzniku.(10.1.2009)

 • T2
  *****

  Rozpočet FRF 30,000Tržby USA Tržby Celosvetovo $-║ __Prvá polovica tejto snímky je len o takej príprave na cestu na mesiac, tam sa ešte nič také zvláštne, čo by príbeh spestrilo nedeje, až v tej druhej polovici to naberá po pristaní na mesiaci ten správny nádych dobrodružstva a dokonca príde aj na akciu. Jedná sa o jedno z prelomových diel kinematografie, ktoré treba zaručene vidieť aby si filmový fanúšik mohol spraviť obraz o tom ako to vyzeralo v úplných začiatkoch kinematografie a na akej špičkovej úrovni sa už vtedy dokázali tvorcovia obracať a tvoriť nezabudnuteľné snímky. /85%/(vzhliadnute na youtube, čierno-biela verzia) ___ 8.9.2012, Cinematik report: Druhý festivalový deň ponúkol bohatý program, taký malý-veľký vrchol celého dňa sa stalo uvedenie zreštaurovaného “nemého” filmu Cesta na mesiac (1902) vizionárského režiséra Georges Méliésa. Tento film v rozsahu 12minút je veľmi uznávaný a označuje sa na dobu vzniku za veľmi vyspelí a pokrokový, začiatky kinematografie ani nemohli mať lepšieho kúzelníka pred kamerou než bol Méliés. Jeho film bol vyrobený v čierno-bielej verzii ale dokonca aj v colorizovanej, keď v tej dobe políčko po políčku vyfarbovalo 300 žien. Práve o túto farebnú kópiu bol veľký záujem a dlhé roky bola považovaná za stratenú, až sa v roku 1993 objavila v jednej Barcelónskej filmovej zbierke. Projekcia v kine priniesla úžasný zážitok, klenot. /videl v kine: 100%/ (videl na festivale Cinematik 2012)(10.1.2009)

 • Radek99
  *****

  Malý vizualizovaný zázrak... Nikdy mne nepřestane fascinovat, že takovéhle invenční dílko mohli natočit již v roce 1902 (tedy v době, kdy se statickou kamerou pouze zaznamenávala holá realita a jakákoliv umělecká stylizace byla věcí neznámou...). Viděl jsem sice filmovou verzi ozvučenou houslovým recitálem a s vysvětlujícím anglickým komentářem, nevím tedy, jak bych reagoval na verzi původní, tedy němou, ale takhle jsem skutečně nadšen. Snímek z úsvitu filmové éry, jenž ovlivnil vizuální ztvárnění mnohých dalších filmových děl (nejkouzelnější variace na dané téma byla v klipu americké skupiny Smashing Pumpkins Tonight, Tonight...). Z dnešního pohledu sice jen mile naivní výsledek dobového opojení vědecko-fantastickou literaturou a romány Julese Vernea, kde se cestuje na Měsíc v projektilu děla, ale v chronologii filmové historie nesmrtelné dílo...(24.10.2007)

 • DaViD´82
  ****

  První opravdové sci-fi a navíc s výbornou výpravou. Takový Karel Zeman o půlstoletí dříve. Ale nejlepším filmem dřevních dob kinematografie pro mě zůstává i nadále Velká železniční loupež.(25.6.2007)

 • Superpero

  Já tenhle filmový pravěk nedokážu hodnotit. Je to takové roztomilé, ale i ta čtvrthodinka na mě byla fakt moc(14.9.2014)

 • Shadwell
  *****

  Oldschoolová adventura. Horizontální scrolling obrazovky, logické hádanky (jak se dostat na Něsíc), interakce, výstřední lokace (kongres, měsíční kráter), hledání a používání předmětů (nelogické píchání deštníkem do měsíčňanů je v duchu nelogiky některých adventur). Cesta na měsíc zakládá konvence, vychází z ničeho, je to příběh vytvořený čistě pro zábavu, echo budoucnosti. Méliès se v době, kdy byla filmová tvorba chápána jako zachycení každodenního života, projevil vpravdě vizionářsky.(28.8.2007)

 • May
  ****

  Roztomilé, trikově úchvatné, dílko.(12.3.2004)

 • TheMaker
  *****

  A pak, že jsme prý poprvé na měsíci přistáli v roce '69 ....(13.11.2009)

 • Fr

  …PO OBNOVENÍ POŘÁDKU JE VÝPRAVA DLE REKTOROVA NÁVRHU HLASOVÁNÍM SCHVÁLENA. SLUHOVÉ PŘINÁŠEJÍ CESTOVATELSKÉ OBLEKY… /// 109 let po jeho natočení se můžu i já, kulturní barbar pokochat odkazem předka Mélièse a doplnit si chybějící mozaiku k Hugovi. Každej, koho aspoň trochu baví pojem kinematografie, by měl na tenhle celovečerák mrknout! P.S: Hodnotit nebudu, páč to svádí k póze (nebo známce punku?). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Učaroval mi ,,ten“ ,,SMĚJÍCÍ SE MĚSÍC“. 2.) Filmy si doma zásadně dobarvuju. 3.) Thx za titule ,,joSew“ a ,,kahilom“.(4.12.2013)

 • novoten
  *****

  Dobrodružná sci-fi na ploše několika minut, fantazie plná dodnes úžasných nápadů a hlavně snímek, který naprosto vystihuje význam spojení "milníkový film". Druhá polovina s krásným měsíčním dobrodružstvím je nezapomenutelná.(23.3.2007)

 • Gimli
  *****

  Výborná podívaná, která není až tak grotesková, jak by se mohlo zdát. A to je dobře. Hlavně druhá polovina je krásnou hříčkou pojetí neznáma, nechybí napětí i humor, ale humor opravdu vkusný, nebavíte se poskakujícími pajduláky, ale Méliesovými nápady, které kloubí s triky, za něž by se nemusel stydět snad i o desítky let později. Vizáží kulis a z nich plynoucí atmosférou je toto Meliesovo dílo podobno filmům Karla Zemana. Zajímalo by mě, jestli se zde Zeman alespoň trošku inspiroval. Jak řekl Tsunami_X, komentář ruší, já jsem si jako podklad zvolil Band of Brothers od Michaela Kamena, konkrétně skladby Discovery of the Camp a Austria, které přidaly na dramatičnosti. Cesta na Měsíc je opravdu nejkrásnější filmový večerníček pro filmového fanouška!(5.2.2004)

 • monolog
  *****

  Nedávám to kvůli nostalgii, nebo tomu, že by byli první. Kdepak. Mně se to vážně líbilo. Děj je sice jednoduchej, ale to zpracování nemá chybu. Hodně mi to připomnělo Zemanův Vynález zkázy, nejen zpracováním, ale i pojetím scén. A ty kulisy jsou nádherný. Mnohem hezčí, než nejnovější počítačově animovaný triky v nových trhácích. A navíc všechno tam bylo vytvořeno ručně. Tomuhle říkám klasika. Povinně pro každýho fandu SF. Ti mimozemšťani mi hodně připomněli pozdější ještěrkáče z Flashe Gordona z roku 1982. A co se týká doprovodnýho mluvení, tak to jsem vypnul a pustil si k tomu jiný. Na začátku, než odletí jsem si pustil znělku ze seriálu Law and Order, potom když jsou na měsící jsem si pustil melodii Maddalena z filmu Profesionál s Belmondem a když začnou bojovat jsem si pustil melodii ze Sedmi statečných a zakončil to hudbou z Rudé Soni. A ani jsem nemusel poslouchat nějaký pitomý žvásty, který stejně jen popisujou, co se děje na obrazovce.(14.2.2006)

 • Boss321
  *****

  Dílo od muže, který je právem považován za prvního skutečného režiséra v historii kinematografie - Georgese Mélièse. Muže, kterého jako prvního napadlo co s Lumiérovým kinematografem. Bohužel zemřel silně nedoceněn a jeho přínos filmu si uvědomily až generace po něm. Na Cestě na měsíc mě nepřestane udivovat jak mohl tohle natočit v roce 1902!!!!!!!(5.2.2008)

 • EdaS
  *****

  Tohle není film, to je cesta v čase do doby počátku kinematografie - kouzelně naivní, výtvarně působivé, snové dílko. Každý fanda filmu a sci-fi zvláště to musí vidět. http://www.archive.org/details/Levoyagedanslalune(14.4.2006)

 • CheGuevara
  ****

  Skupinka vědců, kteří však zprvu připomínají tlupu Brumbálů, se vydají na bláznivou cestu na Měsíc. Dětská naivita a fantazie se u nejslavnějšího Meliesova díla kříží s tehdejší technickou finesou tvůrců, kteří neznali slovo "nemožné". Kouzelný výlet, po kterém konečně mohu ocenit osobitou variaci Nicka Parka. Melies už před sto lety řádně nakopal zadek Lucasově ILM či Jacksonově WETě.(26.2.2009)

 • RHK
  *****

  Právě jsem viděl první sci-fi film a jeden z prvních uměleckých filmů vůbec - Mélièsovu Cestu na Měsíc. Nutno dodat, že je z roku 1902 a je barevná, tedy políčko po políčku ručně kolorovaná. Ve čtvrthodinovém snímku vidíme konstrukci rakety, její vystřelení z děla a přistání na Měsíci 66 let před Armstrongem, Aldrinem a Programem Apollo. Řekl bych, že NASA i Michael Bay se svým Armageddonem se odtud inspirovali. Mlácení vybuchujících Měsíčňanů deštníkem už je režisérův bonus. Celý film: http://vimeo.com/39275260(10.12.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace