Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (TV film)

• Česko

• Austrálie

Fantaghirò: Cave of the Golden Rose

Fantasy / Romantický

Itálie, 1991, 91 + 91 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (164)

Ničím urážajúca rozprávočka pre deti aj dospelích. Presne znázornené, že akokoľvek sa zlo pokúša vás dostať, sila lásky a v tomto prípade aj srdca, môže zlo premôcť, len srdce ma tú silu. Tak toto vyšlo z mojej romantickej dušičky, aj keď nieje veľká. A teraz vážne: Tato časť je najlepšia z celej serie, aj keď na diváka neútočí trikmi, tie sú slabučké a neútočí ani hereckými prejavmi, tie sú ešte slabšie. Ale to čo ho robí zapamätanejším je pekný a príjemný príbeh s milou zábavnou zložkou, aj keď z naivným posolstvom, no v tomto prípade to nevadilo.(28.4.2015)

Už jen kvůli té krasavici v hlavní roli a pohádkové atsmoféře s jednoduchým scénářem ty 4* jsou zasloužené.(14.7.2004)

Pohadka, kteou vazne muzu - nejen kvuli slusnemu pribehu, ale hlavne diky carokrasne hudbe.(8.8.2002)

• Renton

Pohádka, která mne nezasáhla v žádném věku. Zvláštní styl fantazie, který není moje gusto..(29.1.2006)

"Myslel som si, že ste lepšie stavaný." Ako decko som na tejto sérii vyrastal, ale faktom je, že v roku 2018 (kedy som si dal odvážne reprízy) je to vskutku nemalá šialenosť, ktorá, bohužiaľ, nemá s kvalitami veľa spoločného. Strašné akčné scény, primitívne triky a dosť nešťastné (pseudo)davové scény (10 znudených štatistov + koč). K tomu dosť zvláštny žánrový mix - spočiatku drsné a pochmúrne, pomaly ako Excalibur, postupne sa ale z toho stáva neškodná rozprávka s tyranským kráľom, ktorý je tu neviem prečo zobrazený ako sympatický deduško (OK, sme v rozprávke, tak ale ak to chceli takto, potom mali vystrihnúť ponurý začiatok, ale chápem, to máte tak, ak za režiséra rozprávky určíte hororového týpka). Úžasným dojmom pôsobia aj majstrovské prezliekacie schopnosti hneď niekoľkých postáv. napr. žena si ostrihá dlhé vlasy a hneď ju všetci pokladajú za muža. Wtf. Našťastie toho dosť zachraňuje vcelku sympatický kasting (Alessandra Martines, Mario Adorf, Kim Rossi Stuart), absurdnosti súvisiace s miestom nakrúcania (Zedníček!!!), idylická prírodná výprava (hrady, zámky, lesy, jazerá...) a fajn postavy (kto svoje deti v duchu niekedy nechcel premenovať na Cataldo a Ivaldo?). "Až" 60% dávam hlavne preto, aby bolo kam klesať, pretože ďalšie pokračovania boli stokrát príšernejšie.(1.2.2006)

• Faidra

Tento způsob natáčení pohádek, kde je dětskost nahrazena dětinskostí, vtip kvílivými hlásky mluvících předmětů a decentní zamilovanost telenovelními dialogy, zdá se mi poněkud nešťastným. Navíc se moje rozumové já vzpěčuje uvěřit tomu, že by si křehkou Alessandru spletl s chlapem kdokoli bez nároku na bílou hůl a vlčáka. Nicméně můj smysl pro spravedlnost se cítí povinen dodat, že Fantaghiró to s ničím z toho, co jí vytýkám, ještě nepřehání tolik jako její pohádkové nástupkyně, je natočena v malebných českých exteriérech a herecky to nenápadně podepírají takové pilíře jako Mario Adorf a Jean-Pierre Cassel, takže výsledkem je bez následků přežitý průměr.(29.9.2007)

Můj Nejoblibenější Film, Pohádka mého Dětství! Krása!!(23.8.2012)

• flanker.27

Trochu infantilní a mírně přiblblé, ale ještě koukatelné, alespoň pro ty, kdo si myslí, že film pro děti znamená pištění a pitvoření. Hezké exteriéry a pár českých herců.(16.4.2007)

Dodnes neviem, či by som niektoré tituly mal hodnotiť pôvodným dojmom, alebo dnešnými očami. Niečo medzi bude asi najlepšie. 3* ;) zlatá stredná zábava...(2.10.2010)

Pro jednou to oko přimhouřím. Nemusí být všechny pohádky podle českého gusta. Fantazii mají děti a lidé v různých zemích různou a tenhle příběh ji poskytuje vrchovatou měrou. Bohužel, celá série má velmi klesající tendenci a to, co toleruji v prvních dílech, v posledních už nelze.(7.12.2005)

První díl série Jeskyně Zlaté růže a potažmo první tři díly série jako takové, patří mezi unikátní projekty, které jako jedny z prvních ze západu (v revoluční době) ocenili tak výraznou spolupráci bývalého ČSR. První dvojdílný film z roku 1990 musel být připravován už dříve, že, takže už koncem 80. let došlo na výrazně příznivou změnu mezi všemi těmi koprodukcemi s Východními i Západními Němci. Princezna Fantaghiro a její královský dvůr sídlí na Bouzově a valná většina jejích spoluhráčů jsou Češi. Její krásná sestra Karolína je tehdy začínající Kateřina Brožová (dabuje ji Tereza Zajíčková). Romualdův nejbližší Ivaldo je Tomáš Valík (dabuje ho Erik Pardus), v menších rolích pak na sebe upozorňují zejména Pavel Zedníček alias Jan Zedvick jako opilý voják, Markéta Hrubešová jako vodní nymfa, která svede opilého Zedníčka. Jan Kraus a Filip Renč hrají hloupého a domýšlivého prince Issibela a Ussubela, Antinie (Antonie) Hegerlíková vládne kuchyni a konečně Simona Chytrová je orientální tanečnicí. To není skutečně špatná bilance. Nadto samotné dobrodružství odvážné princezny Fantaghiro patří mezi to nejlepší, co mohla TV obrazovka v 90. letech nabídnou (dabing Novy je z roku 1995). Alessandra Martines v hlavní roli je udatná, krásná, pyšná i moudrá. Milující i zranitelná, jednoduše dokonalá princezna. A v příštích dílech budou už i ty mezinárodní hvězdy :)(11.3.2011)

Včera jsem po letech viděla princeznu Fantaghiró a přiznám bez mučení, protože mučením bylo trochu sledování filmu samotné, že moje dětské okouzlení se mi vzkřísit nepodařilo. Hodnocení nechávám, protože, ač necítím potřebu mávat mečem a střílet z luku, mám pochopení pro člověka, který rád čte, chce o sobě rozhodovat sám a povídá si s husou, stromy a kameny. Fantaghiró si povídá dokonce i s Romualdem, i když její dialog s kamenem byl podstatně nosnější, než postřehy, co si stihla vyměnit se svým nastávajícím. Pro mou dětskou duši to mělo správně mystickou atmosféru, krásné (taky naše) exteriéry, včetně exteriéru všech princezen, mé cynické dospělé já se řehtalo jak opilý kůň nad šablonovitostí postav, některými dialogy a zejména nad pekelným dabingem.(22.8.2014)

Je to nebeská hovadina nezměrných mezí? Ano. Je to zároveň neskutečně zábavná guilty plesure (tak nějak mě nenapadá žádný český ekvivalent, který by nezněl vrcholně odpudivě)? Ano! Celá série je pro mě osobně jedním z prvních nakouknutí do nšjského fantasy světa (byť divného a pofiderního), kterému neublíží ani infantilita v první linii doprovázená zjevná hloupostí a afektovaností, ať žije starej dobrej závoj mlhy z dob kdy jsem viděl poprvé, jako malá ploutev...(28.2.2014)

• paascha

Tohle mě úplně minulo. Viděl jsem jednou a už nikdy víc(28.7.2010)

Roztomilá pohádka se zlou čarodějnicí a jejími hliněnými posluhovači..originální, avšak místy až prachbídně nepohádkové a nefilmové..! Avšak hudební kompozici musím jen a jen chválit vždy na uklidněnou a krásný dojem z dobře odvedené umělecké práce.(8.8.2008)

Pohádka zařazená do skupiny mých dětských a milovaných. Nejraději jsem měla ten plavecký závod(21.10.2011)

Kto v detstve nebol zaľúbený do Alessandri Martines, nech hodí hovoriacim kameňom!(29.12.2012)

60%(27.5.2007)

Fantaghiró může mít a možná má plno chyb a vad na kráse, ale také zvláštní, nedefinovatelné kouzlo, které se mi líbí...možná se tomu kouzlu říká = dětské vzpomínky. Alessandra Martines sice občas vypadá jako zženštělý kluk, no možná to jí přidává na zajímavosti. Čarokrásná hudba z pera Amedea Minghiho vystřeluje tuhle sérii vždy o stupínek výš nad "objektivně" subjektivní hodnocení. Zbožňoval jsem moudrou bílou čarodějku s propadlými tvářemi a zvláštními načechranými hadry. Když připočtu hrad PERNŠTEJN, není co řešit. Jo a ještě musím vypíchnout Zedníčkovu miniroli vína věčně lačnícího vojína, jehož chuť na jiskřivý mok přebije chuť jiná, pro jakkoli velkého chlapského alkoholika silnější :-) Princezna Fantaghiro je velepříjemná fantasy pohádka, která se může honosit třemi "P": Překrásnou hudbou, Překrásnou princeznou (Alessandra Martines) a Příběhem populární italské pohádky.(19.4.2006)

Pro italské pohádky jsem měla vždycky slabost a "Princezna Fantaghiro" byla (spolu s "Dračím prstenem") na onom pomyslném vrcholu. Jo, a mimochodem... Nikdy se mi nijak zvlášť nelíbil princ Romualdo (mým hrdinou byl totiž tajemný čaroděj Tarabas), ale teď, když jsem si pohádku po leteh opět pustila, na něm můžu oči nechat.XD(23.1.2011)

Jako malý jsem na této pohádce ujížděl. Dnes už to působí spíš úsměvně...(24.5.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9