Smrtelné stroje

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Nový Zéland / USA, 2018, 128 min

• Marigold

Steampunkové Star Wars? Dream on. Wannabe soft verze Mad Maxe, podvyživené Hunger Games a mizerná kopírka Wachowski sis s naprosto nekompetentní režií, přeplácaným vizuálem, na spodek mrtvými herci a spoustou strašně špatných scenáristických řešení. Už dlouho jsem neviděl takhle nefunkční film.(5.12.2018)

• MrHlad

Zajímavý svět, nezajímavý film. Londýn, který na pásech projíždí po zbytcích Evropy a požírá menší městečka, je docela fajn, ale bohužel se kolem něj odehrává nezajímavý příběh, který jeho režisér nedovede atraktivně vyprávět. Spousta slepých dějových linek, průměrně natočená akce a vizuál, který jednu chvíli bere dech a o scénu později vypadá jak z televizního seriálu. K tomu nudní hrdinové, okoukaná zápletka... vlastně se dost divím, že zrovna tahle banalita, která všechny svoje trumfy vyloží v úvodní „městské“ honičce, má něco společného s Peterem Jacksonem. A nemám z toho radost.(6.12.2018)

Velká, drahá Postapo-Fantasy, mix vícero filmů a vysněný projekt Petera Jacksona, který bohužel film jen produkoval a to je škoda, protože kdyby se ujal režie, je z toho mnohem zajímavější podívaná. Vizuálně je film solidní a veškeré trikové atrakce na plátně vypadají hezky, zajímavých nápadů je zde více než dost( čtyřhlavňová brokovnice, jezdící londýn, zajimavě vytvořené města) a neustále se něco děje, takže nuda naštěstí nehrozí, ale vadilo mi, že je to až moc uhlazené a bez krve, určitě by tomu slušel špinavější obal a taky to chtělo lepšího záporáka i zajímavější hlavní hrdiny. Kdo podobné filmy má v oblibě, tak by kino zkusit bez problémů mohl. Peněz jsem sice nelitoval, ale příliš velký zážitek jsem si neodnesl. 60%(11.12.2018)

S kamarádem jsme po filmu vedli takovou diskuzi, jak bychom vlastně film charakterizovali. Shodli jsme se na steampunku, já se ovšem nechtěl vzdát toho fantasy feelingu, z něhož je patrné, že tato potenciální série pochází od tvůrců prstenové trilogie (či hexalogie, chcete-li). Trikově bych se nebál Smrtelné stroje vyzdvihnout na pomyslný piedestal toho, čehož lze maximálně v CGi sféře dosáhnout, ani bych se nebál tvrdit, že udávaný stomilionový rozpočet byl o něco vyšší. Tím však má chvála bohužel pomalu končí. Ještě se zastaví u úvodní naháněčky dvou obřích měst, na kterou se krásně kouká a jako jediná scéna ve filmu naprosto strhne. Posléze už pak pouze sledujeme lapálie několika více či méně nepříliš zajímavě napsaných i zahraných postav, jejichž osudy mě vlastně příliš nezajímaly. Jediný člověk, jež mě potěšilo opět jej vidět na velkém plátně, byl nepřekvapivě Hugo Weaving, ovšem ani herec takového formátu nedokáže vše zachránit. Na filmu je vlastně fakticky vše správně, splňuje kritéra účelového dobrodružného blockbusteru, má naprosto dechberoucí výpravu, jenomže..zkrátka a jednoduše není zábavné to sledovat. Minuty plynou, ani efektní scény mě nijak zvláště neohromily a u finále jsem už jen vyloženě koukal na hodinky a nudil jsem se, což u podobného filmu rozhodně nesmí nastat a proto také ty negativní kritiky. Neodvážím se tipovat, zda-li prozatimní nic moc výdělky i tak dopomůžou ke vzniku dalšího dílu, ale tentokráte já už kino vynechám.(10.12.2018)

Ten monstrózní London je naprostá pecka, také všechny ty hejblátka a udělátka. Člověk se má stále na co dívat a čím se kochat, nechybí ani dobrá akce a velkolepé finále. Postavy mi k srdci moc nepřirostly až na Shrika. Čekal jsem asi trochu víc. [IMAX 2D](10.12.2018)

Ano, Star Wars ve steampunkovém kabátě! A já byl skutečně spokojen. Bohužel, kniha mi zatím leží na stole, jsem tedy zvědav na brzké srovnání s knižní předlohou. Dobro - zlo, padouch a zachránci, mír a válka, touha po moci. Všechno zde je, možná až únavné, možná pro cyniky úsměvné, zejména když Hugo Weaving prohlásí, že historie je mrtvá, poučit se z ní nelze a zajímá ho jen budoucnost. Ze všech fantastických žánrů má tenhle příběh nejblíže k pohádce, vždyť je také pro mládež. Lze tedy odpustit absenci brutálního násilí i krve, byť se umírá ve velkém. V prvním plánu je přímočarý příběh o touze ovládnout svět a o tom, jak se jí postavit. No a? Opravdu jsem nečekal artovou ani intelektuální záležitost a pokud někdo jasný příběh neviděl, pak jeho smůla. Jen pod povrchem, což je rovněž dobře, ale díky za ně, probleskují všechny ty závažné otázky lidstva o válkách, sebedestrukci, otroctví. Vizuálně bezchybné a rozhodně točené pro kina. Moc se nedumá, nerozmýšlí, akce je téměř permanentní, a tak rozličné flashbacky jsou příjemnou kratičkou zastávkou v napínavém dobrodružství. Jen si někdy říkám, co by dnes mainstreamový divák chtěl vlastně vidět?(6.12.2018)

• Slartibarkfast

Steampunk je už nějakou dobu v kurzu, tak si nejspíš Péťa Klakson řekl, že je na čase zas vydělat nějaké ty lowe, natočit hustěkrutopřísnou pohádku a provětrat peněženky a prasátka pubescentnímu potěru. Jelikož však zjistil, že zajímavý bude nejspíš jen název, protože kniha je zřejmě jen tupá slátanina, jal se naházet do jednoho kotlíku vše, co táhlo k obrazovkám v kasovních trhácích. Například hvězda smrti ze Star Wars byla až příliš okatá. Nebudu vás napínat, postapo filmy s Kevinem máte jistě také nakoukány, ačkoliv autor čerpal ještě na mnohých místech. Nejvíc mne však udivuje, jak se dokázal u tak tupého filmu, který je prakticky o ničem, dostat přes dvě hodiny a divákovi nenabídnout ani holou prdel Hugo Weavinga. Pokud totiž nemáte IQ pod padesát a nevzrušuje vás modrá barva, nenabídne vám film žádný děj ani smysluplnou zápletku. Spousta vzdušných soubojů, hromada líbivých barev a výbuchů, nesympatičtí hlavní hrdinové v čele s ohyzdnou šikmookou mužatkou, kterou snad vytáhli z klipu Lost on you. Děs. Štěstí, že mě to nic nestálo, jinak bych ještě hvězdu ubral. Střeste se této blbosti a pokud už to nutně musíte vidět, počkejte si na premiéru v televizi.. 40%(11.12.2018)

Keď sa dávnejšie objavila správa, že sa Jackson púšťa do Mortal Engines a prečítal som si, o čom by to malo byť, tešil som sa ako malé decko. Keď som sa dozvedel, že to režírovať nebude a nakoniec keď som videl trailery, tak mi bolo všetko okolo tohto projektu úplne jedno. Chvalabohu. Nemusel som v kine prežívať sklamanie a svojim spôsobom som si ho tak mohol aj užiť. Film našťastie celkom šľape, rúti sa vpred ako Londýn, ale v podstate nič okrem tempa v ňom nefunguje. Nefungujú vzťahy, nefunguje prepracovanie fikčného sveta, nefungujú ani tie akčné scény a príbeh už vôbec. Tá Jacksonovská majestátnosť tu vystrkuje rôžky iba pri pohľadoch na okolité veľhory. Jednoducho je až priveľmi cítiť, aká to mohla byť vizuálna žranica, ak by si to aj sám "producent a scenárista" nakrútil. Nenechajte sa opiť rožkom hlodom "od tvorcov LOTR a Hobita", je to najmä film nejakého Riversa, ktorý toho ešte stále dosť nezvláda...No a keď sa tu stále porovnáva, tak pre mňa je to mix Vodného sveta a Matrix Revolutions.(6.12.2018)

V diskuzi sem film kritizoval, jelikož trailery mi přišli špatný, nicméně v kině je to dost o ničem jiném a to se člověk nemusí zhulit aby to pobral. Byť film, mohl být o něco delší a u některé postavy, by si zasloužili rovnou i vlastní film, ale i tak je to v pohodě sledovatelné a divák to pochopí co a jak. Je to tedy mix Mad Maxe, Bioshocku, Terminátora (proč ty pláčeš ?) a je tady hodně steampunku, čtyř hlavňová brokovnice, nějaká magie, piráti, mniši, a dojde i na kamikaze. Nicméně tahle kombinace, od všeho trošku a šup s tím na filmové plátno, prostě a jednoduše funguje. Charaktery sou dobře vyvážený a neni tady, žádná kampaň ala Metoo a #ženy sou lepší a podobné kraviny, které dělají jak ve společnosti, tak i ve filmech akorát bordel. A je to spíš taková změť, menších a větších příběhů, které se vzájemně prolínají a funguje to. Akce je tu hodně a je výborná, nějaké bitky, přestřelky, honičky, pak nějaká velkolepá akce, všechno co má mít správný áčkový filmový blockbuster. Takže má to sice, nějaké kazy, ale nad těmi lze mávnout rukou a užít si film a hned bych si dal pokračování.(7.12.2018)

Velmi zajímavý námět a dost dobře zpracované. Bohužel jsem nečetla knižní předlohu, takže mi nejsou úplně jasné pravidla tohoto světa. Plno silných a a zajímavých postav. Film mě vtáhl do děje a až do konce mě nepustil. Bohužel něco málo tomu chybělo a já s čistým svědomím nemohu dát 5*.(9.12.2018)

• JJ.Gibson

Asi se zde shodnu s většinou, že je tento snímek má výborný svět + steam-punkový kabát tomu výborně svědčí. Dokonce i záporák není úplně k zahození. Tak proč, tak proč je to tak nepovedené?!? Cca 90minut nudy, přeplácané digitálnosti, pro mě hodně nezáživných herců až tedy na Huga, který se vážně snaží z dané role vytřískat co jde a Stephena Langa, který strčil do kapsy vlastně všechny. Btw. stylizace hlavních hrdinů alias "divnejch šampónů" a "instagramových hvězdiček" mě vážně nenadchla. Nechápu proč se Hollywood snaží což mu síly stačí, udělat ze všeho popcornovou zábavu pro masy. Proč to nemohlo být brutálně temné drama o přežití na zdevastované planetě s mnohem důstojnějším obsazením?? Velká škoda...(10.12.2018)

Potenciál a ambice by tu byly, bohužel se je debutantovi Christianu Riversovi nedaří ani z půlky naplnit. Smrtelné stroje sice nabízejí dostatek velkolepé akce (byť triky místy až možná příliš pokulhávají) trikových momentů, pod slupkou toho všeho ale nenabízí přiliš nad rámec plochách postav a nepříliš podmanivého příběhu. Pro neznalé diváky je to možná docela přímočará a polopatická blockbusterová podívaná, pro čtenáře knihy pak docela ořezané torzo, které sice v rámci možností funguje, ztrácí však kus ze svého charakteru a komplexnosti. Pokud vám tedy stačí jednorázová dobrodružná podívaná bez nějaké větší hloubky, pak směle do toho. Pokud čekáte přeci jen něco trochu více, budete mírně zklamáni.(11.12.2018)

Z blockbusterových Vánoc (do kterých počítám i Spider-Verse) to budou na 90% právě Mortal Engines, které v kinech nejvíce ostrouhají. Což o to... Vizuálně se film povedl, o tom žádná. Problémem je, že potenciál, který vězí ve zbytku filmu se nedaří uchopit za správný konec. Například nejzajímavější linka kolem Shrika je vyřešena zbytečně rychle. Přitom se v ní skrýval dostatek materiálu jak na kvalitní psychologické drama mezi postavami, tak na zběsilé honičky, či souboje. Zbytek příběhové linie totiž nedosahuje takové kvality, aby diváka místy nenudil. Weaving sice na roli záporáka sedí skvěle, Hera Hilmar je i přes jizvu dost sympatická a města v pohybu jsou jednoduše skvělá, ale to na lepší přijetí nestačí. Musím říct, že je to dost škoda. Celé finále je totiž jistým paradoxním způsobem uspokojivě neuspokojivé a na více než 3* to stačit nebude. Jestli se někdy dostanu ke knižní předloze, je dokonce možné, že budu muset ještě dolů...(10.12.2018)

Musím uznať, že to nevyzerá zle, aj keď nič nové, alebo neskutočne burácajúce sa nekoná. Veľké plátno tomu sedí ( tzn. že na TV obrazovkách stratí polovicu svojej okázalosti ), akcia je tu v hojnom počte a na technickej stránke si dali tvorcovia záležať. Keď tak čítam predchádzajúce vety, tak ma vlastne napadne, že je to tuctová recenzia. Na podobne tuctový film.(7.12.2018)

Tahle steampunková variace na "Šíleného Maxe", "Číslo 5 žije" nebo "Star Wars" (asi rozpoznáte i další zdroje inspirace) pozitivní ohlasy zrovna nesklízí a nebýt Levné neděle v multikinech, nechala bych si ji s klidem ujít. O to více mě překvapilo, že jsem se vlastně docela bavila. Postapokalyptický svět, ve kterém obří mobilní města projíždějí neúrodnými pláněmi a kvůli zdrojům energie požírají menší městečka, je parádní nápad autora knižní předlohy, filmové zpracování ale nabízí jen pramálo informací o tom, co způsobilo globální katastrofu a jakým způsobem byly tyhle působivé stroje postaveny. Scénář nepřichází s ničím extra objevným a dějová linka dvou hlavních hrdinů je velice předvídatelná (hlavně pro ty z vás, kdo jste v posledních letech viděli nějaký film ze žánru "young adult"), přesto vyloženě neuráží, herci se snaží (i když byste si místo nich dokázali představit výraznější tváře) a dvě hodinky v kině utečou jako voda. Docela bych si přečetla knížku.(10.12.2018)

• cubajz

Snad nikdy se mi v kině nestalo, že bych tak trpěl u každý další scény a řikal si, že blbější už to být nemůže...(10.12.2018)

• atomn

kdyby to byla počítačová hra, tak si užiju engine /haha/, grafiku a skvěle zpracovanej setting. bohužel je to ale film s šílenym narativem, šílenejma postavama a stovkou klišé, který plácá pána prstenů, matrix, wild wild west, cloud atlas, terminátora... a vlastně si to částečně půjčuje i jejich hudební témata. palec za nemrtvýho scarface robo-tatu, kterej má jedinej nějakou substanci a alespoň trochu zajímavou backstory. věštim hodně drahej průšvih, v příštim díle chci místo fajtky londýna se zdí skandovat u boxu brno versus kuřim.(5.12.2018)

"Mortal Engines" bude ďalším filmom, ktorý poputuje do mojej filmovej zbierky sklamaní za rok 2018. Nemôžem povedať, že by očakávania boli na nejakej super vysokej úrovni, no aj tak to nakoniec výsledne neponúka to, čo som dúfal, že dostanem. Hoci na úvod to tak ani nepôsobilo. Napriek problémom som bol relatívne chytený filmom. Efekty boli okey, postavy boli okey, vizuálne spracovanie Londýna bolo zaujímavé a aj som mal pocit, že film sa niekam posúva. Zoznamujeme sa s postavami, svetom a jeho mytológiou a pôsobilo to, že by to reálne aj mohlo niekam reálne dospieť. Mal som akurát pocit, že niektoré postavy by si zaslúžili viac času než iné, no bolo to pozerateľné, zaujímavé a chcel som vedieť kam to dospeje. V momente ako sa dostávame k finále filmu sa to pre mňa začalo rozsypávať. Záverečné finále je pre mňa absolútne otrasné. Výsledne dostávame všetko, čo sme videli v prvej trilógii "Star Wars", Final Fantasy: Spirits Within a "Avatar". Vieme, kto prežije, vieme kto umrie, vieme od začiatku do konca ako to všetko dopadne a keď nemáme dobrého padoucha tak je to viac otravné, než je potreba. Pre mňa to film skutočne poslalo do zlých vôd a zrazu som sa strašne nudil a bolo to pre mňa otravné. Lebo som mal pocit, že s tým ako všetko ostatné relatívne film schopne zvládol, tak zrazu mu došli nápady a začal len strieľať na plátno všetko, čo sme už videli a je staré. Ako celok je to pre mňa okey, no film rozhodne mal na viac. Hodnotenie: C+(9.12.2018)

Koukatelná fantasy/sci-fi/pohádka v neokoukanym prostředí. Ano scenáristicky občas zadrhává jak nepromazanej motor (haha). Ústřední herecké duo mohlo být charismatičtější a už mi není 15 abych se s ním dokázal ztotožnit, přesto jsem si ty 2 hodiny v Imaxu užil. Kdo šel na young adult a čekal něco ve stylu Mad Maxe, tak je blázen. Jo a díky za jasnej konec, další ságu co se možná ani nepovede ukončit svět nepotřebuje. Spokojenejch 3 a pul*(5.12.2018)

Film disponuje veľmi dobre zvládnutým vizuálom a počas celého filmu som sa vôbec nenudil. Dejovo je to poslabšie, ale ako hovorím vo filme sa stále niečo deje takže nuda podľa mňa vôbec nehrozí. Hudba fajn. Herci málo známy, ale to vôbec nevadí a záporák tiež ušiel. Celkovo sa na to veľmi dobre pozeralo, ale chýbal tomu nejaký BOOM!!! čo by človeka zdvihol zo sedadla v kine. Pre mňa 70 %.(8.12.2018)

<< předchozí 1 2 3 4