Smrtelné stroje

Smrteľné stroje

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Nový Zéland / USA, 2018, 128 min

Mortal Engines na stříbrném plátnu představují nový zajímavý fantasy svět, ale nedělají to úplně nejlepším způsobem. Postapokalyptický svět tu vypadá opravdu zajímavě co se týče nápadu i vizuálu, přestože vývoj světa po atomovém holokaustu už jsme viděli mockrát. Film ale, bohužel, často táhnou ke dnu postavy. Všechny hlavní mají svůj "background" a vlastně tedy alespoň přibližně chápete jejich motivace (jakž takž). Problém je ale v tom, že zajímavých postav je tu málo a i ty mají ve filmu jen minimum chvil, během kterých by opravdu zářily. A to film táhne ke dnu především proto, že scénáři jde hlavně o postavy a okolní svět bere skutečně jen jako kulisu, byť hezkou. A zrovna postavy tu jsou tak trochu odfláklé, přestože nemůžu říct, že by byly špatně zahrané (Hugo Weaving oplývá osobitým kouzlem i tady). Spíš jako by scénář nevěděl, jestli se na ně skutečně chce tak moc zaměřit nebo ne. Celkově se nejedná o vyloženě špatnou fantasy, ale na začátek nové ságy, která bude v kinech trhnout rekordy, to stejně jako v případě loňského Krále Artuše nejspíš nestačí. U toho Artuše mě to ale mrzí znatelně víc.(10.12.2018)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $15,951,040Tržby Celosvetovo $81,651,040Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Už ukážka k filmu naznačovala, že tento úlet pohybujúcich sa miest na pásoch bude asi dosť mimo a aj sa tak stalo. Digitálne blato a fádny dej tomu na kráse nepridáva. Herci suchý ako piesok na púšti. Trochu zaujme aspoň ten zeleno okí terminátor, z ktorého sa nakoniec vykľuje starostlivý mechastroj, skoro by som aj slzu upustil. Ani neviem čo by som tu pochválil. Jacksonova produkčná výlevka sa čoraz viac utápa v bahne fádnosti na entú. /30%/(10.2.2019)

• Marigold

Steampunkové Star Wars? Dream on. Wannabe soft verze Mad Maxe, podvyživené Hunger Games a mizerná kopírka Wachowski sis s naprosto nekompetentní režií, přeplácaným vizuálem, na spodek mrtvými herci a spoustou strašně špatných scenáristických řešení. Už dlouho jsem neviděl takhle nefunkční film.(5.12.2018)

• MrHlad

Zajímavý svět, nezajímavý film. Londýn, který na pásech projíždí po zbytcích Evropy a požírá menší městečka, je docela fajn, ale bohužel se kolem něj odehrává nezajímavý příběh, který jeho režisér nedovede atraktivně vyprávět. Spousta slepých dějových linek, průměrně natočená akce a vizuál, který jednu chvíli bere dech a o scénu později vypadá jak z televizního seriálu. K tomu nudní hrdinové, okoukaná zápletka... vlastně se dost divím, že zrovna tahle banalita, která všechny svoje trumfy vyloží v úvodní „městské“ honičce, má něco společného s Peterem Jacksonem. A nemám z toho radost.(6.12.2018)

• tron

Napriek všadeprítomnému trikovému megalomanstvu od prvých minút strašne nudné, nezáživné a nechutne predvídateľné. Mal som veľké problémy vôbec ho dopozerať do konca. Herci už nemohli byť nudnejší, postavy strašne podpriemerné, žiadne tempo. Zaujalo ma iba lietajúce mesto, Mimoni (!) a Terminátor. Inak celé zle. Behom pár sekúnd sa z priateľov/rodiny stávajú nepriatelia na život a na smrť a podobné kávoviny.(3.2.2019)

Postapokalyptický rodinný film s přístupností pro děti, ve kterém ryzí dobro bojuje proti ryzímu zlu a neukápne u toho ani kapka krve, ačkoliv akce je ve filmu požehnaně. Scénáristé přišli s celkem originálními nápady, které nechají velmi ojediněle připomenout nedávného Mad Maxe (možná i díky hudbě od Junkie XL), od nějž se ale zásadně liší tím, že tohle je na rozdíl od ultimativních pouštních soubojů s Tatrami až příliš dětské a asi žádný stroj z filmu by v reálném světě nefungoval, takže je to ještě k tomu čistokrevné fantasy - naštěstí bez nadpřirozených schopností postav. Pokud ale má divák rozpoložení nálady na jednoduchý a odsejpající výplach, akceptuje ten umělý svět, přístupnost pro děcka (krom pár flashbacků ve filmu kupodivu žádné nejsou), dokáže přehlédnout určitá klišé a především nerealističnost, pobavit to rozhodně umí. Za rok si na tento film nikdo ani nevzpomene, ale jako instantní zábava k nenáročnému odpoledni to funguje. Rozhodně sympatičtější počin než libovolná bezpohlavní teen dystopie, která si žánr uzurpovala v posledních letech. 68 %(1.2.2019)

Velká, drahá Postapo-Fantasy, mix vícero filmů a vysněný projekt Petera Jacksona, který bohužel film jen produkoval a to je škoda, protože kdyby se ujal režie, je z toho mnohem zajímavější podívaná. Vizuálně je film solidní a veškeré trikové atrakce na plátně vypadají hezky, zajímavých nápadů je zde více než dost( čtyřhlavňová brokovnice, jezdící londýn, zajimavě vytvořené města) a neustále se něco děje, takže nuda naštěstí nehrozí, ale vadilo mi, že je to až moc uhlazené a bez krve, určitě by tomu slušel špinavější obal a taky to chtělo lepšího záporáka i zajímavější hlavní hrdiny. Kdo podobné filmy má v oblibě, tak by kino zkusit bez problémů mohl. Peněz jsem sice nelitoval, ale příliš velký zážitek jsem si neodnesl. 60%(11.12.2018)

6/10. Ten svět je beze srandy fantastický a to platí i pro jeho využití, ovšem postavy a příběh jsou přesně něco, co jste jinde viděli milionkrát. Weaving se snaží, Sheehan je i po Misfits solidní sympaťák ale jinak opruz a šeď. Na jednu stranu mě mrzí, že to propadlo, na druhou to plně chápu.(17.12.2018)

• xxmartinxx

Má to skvělý námět a rozmach zděděné jistě od knižní předlohy, ale od ní to zároveň přebírá nerozumné množství postav vedoucí k mělkosti a nefunkční struktuře. Nemám nic proti myšlence soft-teen-sci-fi-fantasy, i v takovém žánru jde dosáhnout kvality a Mortal Engin es nejsou tak hrozně daleko jejího dosažení, jak by se podle některých názorů zdálo. Chtělo by to lepší dramaturgii a hned by to bylo o něčem jiném. 5/10(22.4.2019)

• Asia_Power

Tak odpad tomu dát nemůžu protože Sasanka má stejně velký kozy jako já (mínus jedničky) a celkově je to prostě soukmenovkyně, co se děsně oblíká, vypadá silně lesboidně a váží 36 kg i s postelí. Takže až na ten účes celá já, akorát víc cool s více obdivovateli a nakonec dostane i víc přes píču. Zjizvená hlavní hrdinka si měla ten červenej šál dát zpátky na hubu, ale chápu, že doba se posunula a tak jsou v kurzu handicapované hrdinky do kterých se zamilují rachitičtí looseři, co se během dvou hodin vyvinou z absolutně neschopnýho hovada v zabijáckej postrach nebes i když celej film ty nové smrdící, éééé teda smrtící, skilly získavaj max tím, že choděj pěšky za Zjizvenou. Prostě jste tragéd, jdete pěšky, jste menší tragéd, jdete pěšky a najednou MRD umíte všechno! To je evoluce, pyčo! Pak Vás nemá šanci zastavit ani Kostěj Nesmrtelný ani jezdící město ba dokonce ani předčasná ejakuace. Hlavní záporák Hugo budí tolik respektu jako jeho jméno a když zrovna nečumí do dalekohledu, nebo nelže dcerce, tak se snaží prorazit zeď. Posledním bonusem je pak jedna úžasná naháněčka městečka městem, která se stane hned na začátku filmu a šlus flus. Takže po sečtení všech kladů - Sasanka a její plochá dráha místo hrudníku, Kostěj Lang - musím uznat, že Smrtelný stroje jsou vskutku parádní píčovina .(10.3.2019)

S kamarádem jsme po filmu vedli takovou diskuzi, jak bychom vlastně film charakterizovali. Shodli jsme se na steampunku, já se ovšem nechtěl vzdát toho fantasy feelingu, z něhož je patrné, že tato potenciální série pochází od tvůrců prstenové trilogie (či hexalogie, chcete-li). Trikově bych se nebál Smrtelné stroje vyzdvihnout na pomyslný piedestal toho, čehož lze maximálně v CGi sféře dosáhnout, ani bych se nebál tvrdit, že udávaný stomilionový rozpočet byl o něco vyšší. Tím však má chvála bohužel pomalu končí. Ještě se zastaví u úvodní naháněčky dvou obřích měst, na kterou se krásně kouká a jako jediná scéna ve filmu naprosto strhne. Posléze už pak pouze sledujeme lapálie několika více či méně nepříliš zajímavě napsaných i zahraných postav, jejichž osudy mě vlastně příliš nezajímaly. Jediný člověk, jež mě potěšilo opět jej vidět na velkém plátně, byl nepřekvapivě Hugo Weaving, ovšem ani herec takového formátu nedokáže vše zachránit. Na filmu je vlastně fakticky vše správně, splňuje kritéra účelového dobrodružného blockbusteru, má naprosto dechberoucí výpravu, jenomže..zkrátka a jednoduše není zábavné to sledovat. Minuty plynou, ani efektní scény mě nijak zvláště neohromily a u finále jsem už jen vyloženě koukal na hodinky a nudil jsem se, což u podobného filmu rozhodně nesmí nastat a proto také ty negativní kritiky. Neodvážím se tipovat, zda-li prozatimní nic moc výdělky i tak dopomůžou ke vzniku dalšího dílu, ale tentokráte já už kino vynechám.(10.12.2018)

• Xmilden

Nemůžu už déle zůstat mlčet, film se mě nelíbil a neskutečně mě rušilo, že roli ultimátního namachrovaného bouráka zastává pětadvacetiletá padesátikilová asijatka s poměrně krátkým sestřihem, která se od té doby co vstoupí na plac nosí jako hovno na košuli. Dále zde hrají mladí krásní kluci, kteří mají někteří dlouhé vlasy a když jim teče do bot, tak je nějaká ženská vždy zachrání. Začínám být opravdu solidně v téhle bezpohlavní době zmaten, cítím že se hranice mezi ženami a chlapama jsou setřeny a chlapi hrajou ženské a naopak. A proto by například lásce mezi Hester Shaw a tím homosexuálním týpkem věřil jen naprostý najiva co v životě neviděl třeba Hříšný tanec. Hrozně se bojím jakým směrem se bude filmový svět vyvíjet. Tohle byla pro mě téměř nekoukatelná kravina. 20%(4.3.2019)

5/10 - páč je to úchvatnej náznak úchvatnýho bizáru. Bohužel, pod bombastickýma trikama a atraktivním designem i akcí se skrejvá typickej vopruz, kterej vás přestane zajímat zhruba v polovině filmu. A přitom je tam tolik super možností, fakt! Rozhodně mě mnohem víc zajímala podzápletka "ohyzdnej zombie-kyborg vychovává zjizvenou holčičku v úchylně hračkářským doupěti" než ústřední "megapadouch vyrábí megazbraň aby ovládl celej svět". Bohužel, tvůrcům chyběly koule i větší nezávislost, takže blockbusterovej tradicionalismus válcuje všechny zajímací vedlejší linie i pozadí moc hezky načrtnutýho postapokalyptickýho světa (což se vyplatilo, v USA výdělek patnáct mega, hahaha). Líto je člověku všech postav (ukradený jsou člověku úplně všechny) i jejich představitelů (všichni vesměs vypadaj jako výběr z modelingovýho katalogu). No, a taky je to zbytečně dlouhý a ani Junkie XL není v tradiční formě. Za vidění každopádně Smrtelný stroje stojí - už jen proto, že prostě skvěle vypadají a pod všim tim balastem se nachází spousta zajímavýho potenciálu. Strašná škoda, že nebyl využitej... a po kolosálním neúspěchu v kinech už nejspíš ani nebude.(22.4.2019)

• Wacoslav1

Smrtelně promrhaný potenciál na eventuální guilty pleasure roku. Nápad super, zpracování nuda.45%(27.3.2019)

Vidím, že ostatných to moc nechytilo takže bude plávať proti prúdu, ale čo už. Mne sa to páčilo. Verím, že v Jacksonových rukách by to bolo oveľa lepšie žrádlo, pretože nováčik Christian Rivers to natočil presne podla šablóny. Chýbalo mi tam niečo prekvapujúce, nejaká lepšia akcia, lepší dych berúci záber čo ma posadí na zadok ale hold, doteraz Rivers len pomáhal točiť druhý štáb v Jacksových filmoch. Tak či tak sa mi to ľúbilo. Bavil ma príbeh, bavili ma postavy, bavila ma Junkieho dunivá hudba a hlavne stroje a svet, ktorý tu platne ešte nebol. Nie je to tak velkolepe ako to mohlo byť, ale funguje to, dokáže to upútať a aj menej známe mena (Hera Hilmar) potiahnu film dopredu. Škoda, že je s toho prepadak, rad by som si pozrel dvojku, každopádne za skromnejší rozpočet tvorcovia ponúkli celkom vymakaný a neokukaný svet strojov. 75% - 4*(14.4.2019)

• LiVentura

Kdyby tohle nevzniklo, nic by se nestalo! Metrosexuální hlavni hrdina mi pil krev.. Záporák vhodný.(4.4.2019)

Nevím, jestli se automaticky předpokládalo, že mají všichni knížku v malíku, ale mohli teda aspoň trochu počítat s bambulama, jako jsem já, kteří se zasekli u Slabikáře. Zajímala by mě totiž větší sonda do fungování a pravidel tohohle světa, protože vizuál se mi líbil celkem dost a že příběh není zrovna veletrh těch nejlepších nápadů? No, tak třeba taková dvojka Fantastických zvířat je splácaná z myšlenkového bazaru a jak se to všem líbí. (Vancouver, Kanada)(31.12.2018)

Ten monstrózní London je naprostá pecka, také všechny ty hejblátka a udělátka. Člověk se má stále na co dívat a čím se kochat, nechybí ani dobrá akce a velkolepé finále. Postavy mi k srdci moc nepřirostly až na Shrika. Čekal jsem asi trochu víc. [IMAX 2D](10.12.2018)

• liskam

Takovejch prachů a přesto tak tupé. Ach jo.(2.2.2019)

Když si plně uvědomujete nedostatky, ale přesto máte pocit, že na daném místě, v daný čas a za daného rozpoložení jste nemohli vidět lepší film... Narozdíl od většiny zdejších odborníků jsem dostala přesně to, co jsem od "Mortal Engines" očekávala, tj. vizuálně odzbrojující post-apo s originálními predátory a černobílými charaktery. V rámci žánru lepší 4* (vizuální stránka, efekty, hudba, myšlenka mobilních měst, originální zobrazení Londýna, napínavá akce, neokoukaná hlavní hrdinka atd. atd.), tu poslední hvězdu přidávám za ňůňáckého Sheehana a za těžké podhodnocení. Modrá? To jako vážně? O co sofistikovanější je úsměvný "Avatar"?(13.12.2018)

• Cappuccino

Klišovité, predvídateľné a miestami aj nudné. Originálny námet absolútne pohorel na málo kreatívnom spracovaní, ktoré v žiadnom smere neriskovalo. Hlavná herečka Hela Hilmar bola skvelá, no jej kolegu Roberta Sheehana som nemohol vystáť. Zvyšok hercov pre nevýraznosť ich postáv radšej ani nespomínam. Bohužiaľ, taký Hugo Weaving bol úplne nevyužitý. Na domácu projekciu prekúsnuteľné, ale popravde som veľmi rád, že som na Mortal Engines nakoniec neišiel do kina.(21.2.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16