The Wall

Scénografie:

Jeff Mann

Kostýmy:

Cindy Evans

Hurt Locker meets Phone Booth meets American Sniper. Liman si mezi cruisovskými štacemi jen tak mimochodem natočil výborný komorní thriller z války v Iráku. Bál jsem se, že jak si začnou povídat, půjde míra přesvědčivosti dolů, ale naštěstí se tak nestalo. Dokonce i tu záporákovu optiku "já tu nejsem ten špatný" to neždíme tak moc a polopaticky. Nejlepší výkon v kariéře Aarona Taylora-Johnsona.(1.8.2017)

• Hapretor

Nuda a blbost. Voják, co ho hrál John Cena, by snad ani neměl existovat. Takový by nepřežil snad ani den. Mám podezření, že tam někde je vynikající sniper a já se budu procházet na otevřeném prostranství jako babička v lázeňském parku. Buď jsem tedy úplný debil, nebo chci spáchat "pasivní" sebevraždu ...(3.12.2017)

Nářezova hodina nadměrného nadávání na pozadí nejautentičtějšího filmu z války, se kterým jsem prozatím měl tu čest. Sofistikovaný psychický nátlak od neviditelného krutého útočníka, který si přišel vylít zlost za krutosti osudu z minulosti. Prakticky neviditelný snímek s přiměřenou stopáží ale poselstvím, které ve mě zanechalo nemalou stopu. Znalost o skutečných drsnostech, jež se v Iráku mohou dnes a denně stát.(28.9.2017)

"FROM A PLACE YOU WILL NOT SEE, COMES A SOUND YOU WILL NOT HEAR." --------- Telefónna Búdka v slnkom vyprahnutej irackej púšti. Živé, autentické, bez nejakých rozprávok. Perfektný dialóg medzi Aaronom a Naklim. Záver prekvapí a poteší. Na víkendový odpočinok viac než dostačujúce.(12.8.2017)

Dva herci, poušť, torzo zdi a sluchátko. Potěší, že jsou ve filmový branži pořád lidi, který z mála dokážou udělat víc než by koho napadlo a k uspokojivýmu bijáku nepotřebujou velkej rozpočet s hvězdnym castingem. V tomhle případě stačí nápad a jeho komorní zpracování. Pravda, od Johna Ceny jsem čekal aspoň nějakou efektní akční scénu, přičemž je ve výsledku jeho úkolem téměř bezvládně ležet uprostřed pouště. Nicméně Aaron Taylor-Johnson hraje jako o život a sekunduje mu efektní hlas ze sluchátka. Škoda až moc přepálenýho finále (často jsem měl pocit, že Juba je tak úspěšnej jenom díky tomu, že jsou americký mariňáci velký mamlasové, který mu vždycky skočej na špek) a absence aspoň symbolický fyzický konfrontace s nepřítelem, tři silnější hvězdy.(20.8.2017)

• - Jako vojenský poradce na filmu spolupracoval samotný Nicholas Irving. Skutečný americký odstřelovač s potvrzenými 33 zásahy ve válce v Afghánistánu. (em.redrum)