poster

Ghost Dog - Cesta samuraje

 • Francie

  Ghost Dog : La Voie du samouraï

 • Německo

  Ghost Dog – Der Weg des Samurai

 • USA

  Ghost Dog: The Way of the Samurai

 • Japonsko

  ゴースト・ドッグ

 • Slovensko

  Ghost Dog - Cesta samuraja

 • Slovensko

  Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Francie / Německo / USA / Japonsko, 1999, 116 min

Komentáře uživatelů k filmu (555)

 • golfista
  ****

  Opravdu nádherná kamera nasnímala tenhle vyjímečný snímek o zabijákovi řídícím se velmi netradičními pravidly Samurajů. Krutý, rychlý, necitelný k protivníkovi a přesto citlivý a sympatický. Tohle všechno dal do ztvárnění role Forest Whitaker a vyzdvihl svůj výkon na úroveň Ferguse za Hry na pláč. Skvělá atmosféra a konec, proti kterému nelze nic namítnout.(18.3.2003)

 • kleopatra
  *****

  Naprosto neplánovaný a nečekaný, zato ohromný zážitek. Forest Whitaker v roli nájemného vraha, který ztratí svůj přezíravý klid v momentě, kdy mu jsou vyvražděni jeho přátelé - holoubci. Žádné tradiční akční scény, ale jemná nenásilná režie nás provede kolem zmrzlináře s jeho francouzskou upovídaností, zvědavé holčičky v parku, čtení z "Hagakure" před každým dalším činem ..... Moc, moc pěkný film.(9.8.2004)

 • Houdini
  ****

  Zlatá Palma - výběr(4.2.2006)

 • kOCOUR
  *****

  Stínový zabiják ve službách mafie poprvé v životě objevuje bizarní přátele, krade auta, vyměňuje značky, střílí po lidech a dělá to s tak ledovým klidem, že by mu mohl závidět i Jason Bourne. Aneb jak se herec narodil pro roli.(16.2.2003)

 • Lima
  ****

  Není to taková síla jako DEAD MAN, ale pro širší diváckou obec je to stravitelnější. Jarmusch do vpodstatě jednoduchého příběhu pomsty profesionálního zabijáka, který se řídí kodexem samuraje, dokáže nacpat spousta myšlenek a zajímavých životních postřehů a povyšuje tak svůj film nad běžnou produkci. A co taky na něm oceňuju, je výběr soundtracku. U Dead Man to byl skvostný mimimalismus Neila Younga, tady zas hiphopový sound od RZA, který do nálady snímku skvěle zapadl.(22.6.2003)

 • Gemini
  *****

  Jarmusch umí!!!! Je to geniální, je to pošahané, je to hluboké, a co je hlavní - NENÍ to tragédie. Prostě to nešlo jinak, válečník má svou čest. I když to asi nikdy úplně nepochopím. A mimochodem - Stupid Fucking White Men!!!!!(16.2.2003)

 • Matty
  ****

  Další z Jarmuschových atmosférických, až hypnoticky zpomalených žánrovek, která některými minimalisticky řešenými scénami a redukcí mluveného slova konkuruje Bressonovi (Kapsář) nebo Melvillovi (Samuraj). Oproti filmům francouzských mistrů věcnosti je tady ale podstatně víc literárních (Frankenstein) i filmových (Taxikář) odkazů a absurdního humoru. Ryze jarmuschovské jsou také motivy outsiderství a cesty nebo téma problémové komunikace. Pro lepší pochopení pojmu "žánr" jde o výborný materiál, neboť vám pomůže uvědomit si, navzdory kolika porušeným pravidlům může být nějaký film klasifikován třeba jako thriller o nájemném zabijákovi. 80% Zajímavé komentáře: kleopatra, k0C0UR, CheGuevara, Eddard, TotalFilm(26.2.2005)

 • Radyo
  ****

  Poněkud netypický akční film, ale on Jim Jarmusch točí samé netypické filmy. Forest Whitaker sice nemá image akčního hrdiny, ovšem tahle role mu sedne jako ušitá. Rozhodně se nejedná o žádnou béčkovou akčňárnu, takže příznivci Van Damma a jemu podobných tenhle film asi pomluví.(12.8.2002)

 • Malarkey
  ****

  Vcelku zajímavý film, který mě seznámil se životem samuraje až...do konce. Hudba do filmu opravdu dokonale zapadala a herci na to že nejsou příliš mediálně známí zde předvedli výborné výkony. Kamera byla nádherná například při pohledu kdy Ghost Dog otevírá klec s holuby. Film se táhne necelé dvě hodinky celkem svižným tempem.(24.6.2006)

 • Cervenak
  *****

  Rozhodne najstráviteľnejší a zároveň filmársky najsústredenejší a zďaleka najzábavnejší Jarmusch. Osamelý čierny samuraj a ukecaný francúzsky zmrzlinár sú jedna z najlepších filmových dvojíc vôbec. Niekoľko scén si zaslúži zapísať zlatým písmom do histórie filmu: loď na streche, problém s "negerskými menami", taliansky mafiózo rapujúci na Public Enemy, vrabec pred puškohľadom... Nezabudnuteľné. Keby Jim namiesto točenia roztrieštených artových sračičiek robil iba takéto filmy, mal by som ho naozaj rád.(3.4.2007)

 • Djkoma
  *****

  Muž žijící podle samurejského kodexu vysoko na na střeše činžovní domu, kde chová milované holuby. Občas si zajde za nejlepším kamarádem, kterému nerozumí asni slovo a občas někoho zabije, kvůli svému pánovi..... Jak tohle může dostat 5*?? Jednoduše... Životní výkon F.Whitakera, skvělá režie Jima Jarmuscha, přesně tématická hudba a skvělí příběh. Nezávislá bomba ;-)(10.8.2004)

 • gouryella
  ****

  Po mrtvym muzi (velky zklamani) konecne neco potesujiciho od Jarmusche.(23.5.2002)

 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,308,029Tržby Celosvetovo $9,380,473║ Jim Jarmusch je zatiaľ pre mňa neznáma, a tento jeho počin aj keď s pomalým tempom vyrozprávaní, bol celkom príjemným mixom samurajskej gangsterky. V určitých rovinách nič nové nepovie, hlavne už na začiatku sú hneď karty rozhodené ako bude dej smerovať, či že vzájomné "krvavé" pomsty až do konca filmu. A čo teda môže na takomto všednom snímku upútať, tak hlavne vedľajšie postavy ako Francúzsky zmrzlinár, dievčatko od susedov, nešťastný pytliaci, .... v podstate cez to pomalé tempo s občasnou akciou sa nám dostáva viac, než by sa dalo spočiatku čakať, plus to všetko čo teda sledujeme pri reakciách Ghost Doga vysvetľujú vkladané samurajské princípy.(11.5.2008)

 • Anthony
  ****

  Velmi dobrý film se skvělým Whitakerem - jinak už si teď samuraje představit nedovedu. Milovník holubů a východní filozofie (citáty ze samurajského kodexu jsou skvělé), který si rozumí s francouzským zmrzlinářem, ač francouzsky neumí ani slovo - jedna z nejroztodivnějších filmových postav vůbec. A když si přečteme, že "samuraj jde do věcí střemhlav", tak pak následují i pěkně udělané střílecí scény.(3.10.2003)

 • Radek99
  *****

  Filmový synkretismus Jima Jarmusche, který oproti svým dalším filmům ctícím bezezbytku pravidla žánru (jen je jako v Mrtvém muži povyšuje na umění tím, že se na žánrový tvar podívá jakoby z druhé, do té doby divákům i jiným tvůrcům odvrácené strany) v Cestě samuraje smíchal hned několik zcela nesouvisejících inspiračních zdrojů a přetavil je do ryze postmoderní variace na samurajské filmy okořeněné prvky americké gangsterky, filmů z prostředí italské mafie, nezávislých snímků i filmů čistě intelektuálních a artových. Je to až neuvěřitelné, co všechno se do Ghost Doga vešlo a přesto jde o homogenní filmový útvar, který stoprocentně funguje a jehož percepce ale vyžaduje od diváka jistou míru poučenosti a schopnost číst filmové odkazy a aluze (kdo kupříkladu neviděl předešlý Jarmuschův film Mrtvý muž, těžko ocení kratičký výstup Gary Farmera odkazující k jeho indiánu Nobodymu). Vůbec indián Nobody je analogická postava i s bezejmenným hlavním hrdinou Cesty samuraje - naprostých solitérů odvržených společností majících pouto pouze k přírodě (holubi...) se silným intelektuálním zázemím a jeho naprostým míjením se s většinou společnosti. Indiánovy absurdní promluvy plné skryté hloubky a mystiky stejně jako Ghost Dogův samurajský kodex plní funkci udržení smyslu života - svět kolem nich je totiž dysfunkční, nemocný, nemorální, špatný a zlý a nelze se s ním ztotožnit, jde pouze stát vůči němu v opozici a být nezávislý a fyzicky i psychicky natolik silný, aby se dalo v takové konkurenci přežít. Jarmuschovi sociální vyvrhelové, psanci západního modelu civilizace (jak v historii - Dead Man, tak i v současnosti - Ghost Dog) odráží možná jeho vlastní náhled na svět - intelektuála jdoucího si tvrdohlavě vlastní cestou, nepochopeného a předpokládejme plného skepse a depresí. Ghost Dog - Cesta samuraje je velký film a vypovídá o tomhle světě, kde jakýkoliv etický kodex je pouhou směšnou formulí. Stejně směšnou, jako představa samuraje v New Yorku...(7.7.2007)

 • DaViD´82
  *****

  Jarmusch očividně miluje Melvillova Samuraje. Holt má vkus chlapec.(7.8.2007)

 • Pohrobek
  *****

  Zvláštní samurajské podobenství z velmi nejaponského prostředí. Příběh, lépe řečeno obraz jednoho muže, který představuje spíše legendu než běžný obrázek zabijáka dnešních dnů. To však snímku nebrání, aby v sobě nesl zvláštní poezii a mystiku.(20.9.2004)

 • Superpero
  *****

  Naprosto skvělý film se skvělou hudbou, Jarmuschovským humorem a velice cool Forestem Whitakerem. Do té doby, než jsem Ghost Doga viděl jsem nevěděl, že mafiáni koukaj na starý animáky.(1.12.2004)

 • hirnlego
  ****

  (3,5*, ale nevyšumělo hned z hlavy, takže korouhev nahoru)(29.7.2008)

 • mandes
  ****

  rozpočet : ? tržby celosvetovo : $9,380,473(13.12.2006)

 • Dever
  ***

  // Distribútor: Artisan // Počet premietajúcich kín v USA: 109 // Otvárací Víkend v USA: $166,344 //(1.6.2014)

 • Fr
  ***

  CESTU SAMURAJE LEMUJE SMRT. KAŽDÝ DEN, BEZ USTÁNÍ, SE POVAŽUJ ZA MRTVÉHO. V TOM TKVÍ PODSTATA CESTY SAMURAJE..… Film protkaný samurajskou filosofií, je pro mne zvláštní dílko. Musíte mít náladu přistoupit na režisérův styl vyprávění. Pokud budete naladěni na stejnou notu, určitě budete velice spokojeni. Jestli však čekáte akci, budete zklamáni (myslím však, že kvůli akci se na tento film nikdo dívat nemíní). Až poetický příběh, perfektní filmařina a skvělý F. Whitaker. To vše vás donutí přemýšlet. Třeba o tom, jestli je nezávislý film pro vás to pravé. Já nevím….(21.3.2008)

 • tron
  *****

  „Tak ja som šovinistické prasa, ale že TY si práve odbachol ženskú, to je nič?“ – „Ženské chcú rovnoprávnosť. Tak som ju zrovnoprávnil.“ Pôvodne som chcel napísať, že Jima Jarmuscha vlastne ani nemám príliš v láske. Potom som si ale spomenul na mŕtveho muža Johnnyho Deppa a na polámané kvetiny Billa Murraya... a zrazu zapadol na svoje miesto i tento zvláštny samuraj, v poradí tretí film, ktorý som od Jarmuscha videl. Neviem, kde ten nezávislý bard chodí na tú skvelú snovú atmosféru a čo musí všetko urobiť preto, aby hollywoodskych hercov prinútil k takým krásne bizarným výkonom. Ale žeriem mu to čím ďalej, tým viac.(2.6.2007)

 • B!shop
  ****

  No mozna jsem cekal krapet vic, ale rozhodne nemuzu rict, ze bych se nudil nebo ze bych si film neuzil. Ze zacatku mi krapet nesedla hudba, ale nakonec sem si zvyk a prisla mi vcelku pohodova. Taky se mi hodne libily 3 sefove a jejich rozhovory u stolu, to bylo misty i docela vtipny. Co se tyce pribehu, sice si to hraje na kdovico, ale je to proste klasickej pribeh o zabijakovi, kterymu neco provedou a on se jde pomstit, coz uz sem videl hodnekrat. Tady je to jen okoreneny tim samurajskym kodexem, i kdyz mi pride, ze to vlasne na film nemelo zadnej zvlastni vliv, ne ze by ty prupovidky z knizky o samurajich nebyly zajimavy, jen mi prisly zbytecny. A dalsi vytku mam k hlavni postave, Whitaker ma celej film stejnej vyraz, coz by nevadilo, jenze tenhle herec ma tak neuveritelne tupej xicht, ze to snad neni mozny. Navic pri treninku s mecem vypada strasne smesne, aspon moh zhubnout. Takze mi vlastne ve vysledku bylo fuk, co se s nim stane. Ale aby to nevypadalo, ze mam k filmu jen samy vytky, ackoliv jedina poradna akce pride az nekdy po hodine filmu, po celou dobu dokaze film zaujmout a je slusne napinavej, protoze clovek ceka, co bude dal. Navic dialogy jsou fakt dobre napsany a cely mi to krapet pripomnelo Leona. Slusny 4*.(11.9.2007)

 • movie
  ***

  70% Z GHOST DOG mám takový nijaký pocit. Svým filosofickým rozměrem mi to připomělo pozdější Jarmuschuv film LIMITS OF CONTROL, zároveň mi ale úplně nesedl ten žánrový a náladový mix, samurajská estetika, New Yorská mafie, francouzsky mluvící zmrzlinář (mj. Isaach De Bankolé). Líbilo se mi ale uskutečnění nerealistických nápadů z animovaných pohádek ve skutečném světě (výstřel s krz vodovodní odpad). Měl bych to radši trochu prostější.(12.11.2010)

 • Lateef
  ****

  Rozhodně zajímavě podaný snímek, co jako špína zaleze hluboko pod nehty a nechce ven ani plochým šroubovákem. Film mě obsadil jako vojenská jednotka nepřátelskou základnu a za žádnou cenu se nechce stáhnout. Nejhorší je, že sám nevím, čím to. Skvělým Whitakerem?? Podmanivým RZAem?? Samurajským kodexem, ze kterého je pravidelně citování?? Dabingem?? Možná směsicí všeho. A za důležité považuju i to, že nemám potřebu se na film podívat znovu, protože mě naplnil něčím těžko popsatelným ... nehmatatelným... možná třeba za tři čtyři roky se k němu dostanu opět, ale teď mám pocit plnosti a komplexnosti. Moc pěkný, nestandartní... 90%(7.6.2013)

 • Boss321
  *****

  Mé první setkání s Jimem Jarmuschim nemohl dopadnout lépe. Dostalo se mi perfektní snímku o zabijákovi, který se řídí kodexem samurajů a ctí každé pravidlo. Jarmusch dokázal všem, že i bez velkých nákladů lze natočit skvělý. Forest Whitaker do role zabijáka přesně zapadl a v mých očích podal jeden ze svých nejlepších výkonů. Dále musím poděkovat kameramanovi, který odvedl velký kus práce a skvěle nasnímal každičký okamžik. O konci snímku netřeba se rozepisovat, to musíte vidět......(5.10.2008)

 • EdaS
  ****

  Velmi cool film (ta kamera!), který dokazuje, že Jarmusch by dokázal pobavit i širší okruh diváků, kdyby chtěl. Pro mě je to jednoznačně "nejzábavnější Jarmusch".(2.11.2002)

 • CheGuevara
  *****

  Připište prosím k těm žánrům i komedii!! Na poprvé mi to přišlo jako solidní akčňák ala Leon, ale na podruhé jsem se mohl potrhat smíchy, hlavně díky těm vyšperkovaným dialogům, zejména když se hádají o původu jména Ghost dog. Díky tomuto mému novému objevu se dostal tento snímek do první ligy mých oblíbených filmů. Shrňme si to: výborný Whitaker(dle mě největší černošský talent), brilantní akce, skvěle ladící soundtrack (hip hop jsem nikdy moc nemusel, ale tady to sedlo jak p**** na hrnec) a k tomu všemu dokonalé dialogy. Jarmusch zde potvrdil, že umí točit filmy i pro masového diváka a přesto si zachová svůj punc nezávislosti, a to dovede jenom opravdový génius.(29.5.2006)

 • JFL
  *****

  Jeden z přístupů k tvorbě amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche představuje kulturní globalizace. V jeho filmech se na historickými významy zatěžkaných prostředích (Divoký západ, světové metropole) mísí a protkávají etnika i kultury. Skrze postavu černošského zabijáka, který žije v americkém velkoměstě, následuje kodex samurajů, kamarádí se s Francouzem a pracuje pro italskou mafii, film s nadsázkou demytizuje klasické americké gangsterky a nenásilně oslavuje vnější kulturní a etnické vlivy.(7.6.2009)

 • H34D
  ****

  Poklidná, orientálně meditativní a lehce ujetá vyvražďovačka se sympatickým černým samurajem v hlavní roli. Jim Jarmush velice zdařile kombinuje přemýšlivý art s atraktivními vsuvkami akčního krimi, přičemž jím vykreslený střet kultur má snad až lehce komediální rozměr. Japonský kodex samurajské cti, černošský hip hop, sicilská mafie (na ni by byl Scorsese pyšný) a do toho jeden vyjevený indián... Vše má zde své místo a utváří dosti originální film, na který jen tak nezapomenete. 8/10(26.5.2014)

 • Pumiiix
  *****

  Hned ze začátku jsem si říkal, že mi Forest Whitaker do role samuraje vůbec nesedí, po 116 minutách mohu v klidu říct, že jsem se spletl. Film nabere nečekané tempo a vytváří nekompromisní děj, kde není nouze o vulgární slova a vystřílené olovo. Hodně mě potěšil soundtrack od RZA, který si aspoň střihl menší „kameo“, zazněl i legendární Wu-Tang Clan – nice. Škoda trochu konce, neříkám že nebyl povedený, ale uvítal bych jiný. -9/10*(7.2.2009)

 • Shit
  *****

  Fakt nevim jak tohle hodnotit, na jednu stranu se mi strašně líbil ten styl jakým to Jarmusch natočil, taky je perfektní geniální postava nájemního vraha v podání Foresta Whitakera, ten kdyby byl pohyblivější a hlavně ladnější, tak snad neměl chybu, jenže zároveň mi to přišlo trošku pomalý, trošku moc ukecaný a bez nějaký opravdu výrazný scény, která by mě sundala z gauče, navíc Forest, k velkýmu zklamání všech, nepoužije samurajskej meč, ale přesto to je fakt perfektně natočený a já musim dát i tak za 5*, i když k tomu mam nějaký výhrady(18.4.2009)

 • ORIN
  *****

  "Každé ráno by měl člověk vzdávat úctu nejprve svému pánovi a rodičům a pak svým ochranným patronům a buddhům. Když u něj bude pán stát na prvním místě, rodiče budou rádi a bohové a buddhové mu to jenom schválí. Samuraj totiž nemyslí na nikoho jiného než na svého pána. Pakliže ve svém nitru dospěje k tomuto předsevzetí, nikdy na osobu pána nezapomene a ani na moment jej neopustí. A stejně jako muž v prvé řadě myslí na svého pána, u ženy stojí na prvním místě její manžel." HAGAKURE - Moudrost samuraje z kraje Saga (Cunetomo Jamamoto)(20.9.2009)

 • Dragoni
  *****

  Netradičně pojatý snímek z prostředí New Yorku, kde hraje černoch s pseudonymem Ghost Dog, pomyslného samuraje, který má za nejlepšího přítele francouzského prodavače zmrzliny, kterému vůbec nerozumí. Film, při kterém je vykládám kodex Samuraje, hraje hudba vystřižená jako z anime Samurai Champloo, . . . opravdu dobrý příběh a herci. Nikdy bych nevěřil, že Ghost Dog bude taková bomba s tak dobrým zpracováním. 85 %(4.11.2009)

 • Segrestor
  *****

  Kdo by si byl pomyslel, že nezávislý film dovede být tak akční a veselý a přitom i k zamyšlení. Film je zároveň reklama na Foresta Whitakera, kterého jsem díky Ghost Dog objevil. Do té doby jsem myslel, že je to jen "kamarád" Dian Fosseyové.(10.5.2011)

 • choze
  **

  Vláčná atmosférická zabijácká storka s perfektním Forestem Whitakerem.(20.6.2011)

 • Psema
  *****

  Když na nějaký film slyším chválu ze všech stran, povětšinou si k němu vytvořím hromadu předsudků. U Ghost Doga platilo to samé, jenže pak zazněly první beaty, první sřelba z tlumiče a první verše z kodexu cti a já zjistil, že doplňovat si filmové vzdělání se někdy vyplatí.(30.9.2007)

 • Morien
  *****

  Jak trefně řekl můj tatínek, jediný film, kde si zamiluju i hip hop.(26.3.2008)

 • xxmartinxx
  *****

  Úžasný melting pot kultur. Jarmusch opět točí o globalizaci a o ztracenosti a bezradnosti jedince v dnešní době. A ukazuje, že tahle poloha mu prostě svědčí. Vynikající.(1.3.2011)

 • Gilmour93
  *****

  Majestátný Whitaker ladně proplouvá příběhem a povyšuje zabíjení na krutou poezii. Jarmusch mou oblíbenou samurajskou tématiku a gangsterský film mistrně spojil a oděl do neobvyklého kabátu. No řekněte mi, který mafiánský boss poslouchá Public Enemy?(9.9.2008)

 • molotov
  *****

  Kouzelný film o černém samuraji sloužícím svému mafiánskému šéfovi za to že mu zachránil život. Jeho nejlepší kámoš je francouzský prodavač zmrzliny, kterému nerozumí ani slovo. Stará se o holubi a auta krade zásadně v rukavicích a s pomocí nejmodernější tehcniky. Jeho metody někdy složité, jindy přímočaré ale vždy efektivní a efektní. Nejlepší scény jsou vražedné zrovnoprávnění policistky a scéna s lovci medvědů.(31.3.2004)

 • genetique
  ****

  A to som si myslel, že Jarmush, cigaretkový pohoďák, nemá na to natočiť niečo z akčného žánru. A to ma podrž, keď sa do toho už pustil, výsledok je skvost tohto žánru, samozrejme natočený svojským a megaoriginálnym štýlom, nesúci aj čosi viac ako len pomstou za holuby. Whitaker sa vyšplhol, ako a u mňa, tak určite aj vo svojej kariére si polepšil. Trošinku mi prekážala hudba, monotónne scény ale inak strašne cool. 80%.(6.11.2006)

 • zelvopyr
  *****

  Poměrně zvládnutý pokus, jak předhodit masám k sežvýkání, o čem vlastně to Japonsko je... v čem vlastně vězí ta jinakost a divnost. Taková věc se možná skutečně může povést lépe někomu zvnějšku... jednak protože mu není trapné po lopatě vysvětlovat i to, co by přišlo Japonci až nevkusně jasné a příčící se jejich estetice nevyřčeného... ale zadruhé i proto, že je to někdo vidící věci s odstupem -- a když je umí i předložit dál... A nakonec, kdyby to někdo fakt nechápal, tak je tam i pohled těch fakt nechápajících - což mi přijde tak nějak akorát vkusné.(24.12.2011)

 • Traffic
  ****

  Jarmusch citlivě a přesně konfrontuje etiku starodávných japonských bojovníků se světem současných mafiánských strejců bez špetky morálky, u toho vážně filosofuje nad životem a k odlehčení se nebojí použít do absurdna vyhnané úryvky z Looney Tunes. Že se jedná o do detailů vypiplanou záležitost, kde i Ghost Dogův copánkový účes nápadně připomíná samurajskou přilbici, není pochyb. Přesto ve mně film nerezonoval natolik, abych mu mohl s čistým svědomím udělit plný počet, který si, pokud bych měl hodnotit pouze formální stránku, určitě zaslouží. Možná časem.(12.8.2009)

 • Le_Chuck
  ****

  Pôsobivo natočený snímok miešajúci atmoféru prestárlej talianskej mafie a černošského gheta s príchuťou múdrostí orientálneho japonska v podaní samotárskeho samuraja. Z filmu cítiť netradičný prístup nezávislého režiséra a ja pokus predať zopár hlbších myšlienok. Mne však chýbal nejaký výraznejší moment, ktorý by v mojom osobnom rebríčku vyšvihol film medzi 5 hviezdičkové. Takto "len" nadpriemerný film.(15.6.2005)

 • TheDarKnig
  *****

  Velmi příjemný, pomalu plynoucí film s mnoha krásnými myšlenkama. A úžasným Whitakerem. Víc sympatický nájemný vrah tu nebyl od Leona, a dojemnější příběh taky ne. Akčních scén není mnoho, no když už jsou, jsou zvládnuty na výbornou, další postavy, dokonce i ta dětská jsou velmi sympatické a docela to na mně působí takovým nostalgickým dojmem. asi kvůli té stařecké mafii. Scéna z medvědem geniální(19.5.2011)

 • berg.12
  ***

  "Nezabiješ" je pro mě přeci jen trochu dál než samurajský kodex, spousta věcí ve filmu se tak míjí účinkem. Ale pokud s tímhle problém nemáte, určitě si nějakou hvězdičku přidejte, protože ten film za to stojí.(3.10.2005)

 • Tyler
  *****

  Foresta Whitakera jsem si z žádného filmu nezapamatoval. Ale to po "Ghost Dogu" neplatí. Zajímavý nápad. Decentní režie. Drsný rap. Černý humor. Úžasné zpracování... Nevíte, kde bych mohl sehnat knihu Hagakure?(27.1.2003)

 • Eddard
  *****

  Tohle je tak špičkový film! Jenom si na něj vzpomenu a začínám slintat chutí pusti si ho znovu. Má hodně společného s jiným Jarmushovým brilantním snímkem, Mrtvým mužem - tatáž perfektní odlehčená forma, kde se zajímavý námět, svižný příběh a unikátní hudební složkou vykreslená atmosféra snoubí s lyrickými, meditativními polohami a úžasně zahranými postavami, které jsou sami o sobě obdivuhodně specifické. Italský mafián nadšeně rapuje v koupelně, jiný mafiánksý pohlavár zase neustále sleduje dětské kreslené seriály, francouzský prodavač zmrzliny jako nejlepší a jediný přítel hlavního hrdiny... a on sám, Ghost dog, smrtelně nebezpečný filozof, poslouchající rap a kráčející po cestě samuraje antického Japonska. Forest Whitaker je v ústřední roli zcela důstojným pokračovatelem památného výkonu Johnyho Deppa (což už je NĚJAKÝ kompliment). No a scény ve kterých Ghost dog probírá knížky se svou malou přítelkyní Perline, jsou pro mě stejně nezapomenutelné jako hláška "zrovnoprávnil jsem ji", pronesená italským gangstrem, poté, co odpráskne jednu všetečnou policistku. Všema deseti, přátelé! 100%(2.3.2007)

 • Kaka
  ***

  Jednoduchy příběh neobyčejně podaný. Whitakera jsem snad ještě nikdy neviděl tak cool a dialogové scény mezi hlavními účastníky jsou famózně vyšponované. Je znát, že režisér je starý mazák. Jednoduchá, televizně vypadající, přesto však v některých aspektech výborně vybroušená věc pro úzké divácké spektrum.(10.1.2010)

 • 3DD!3
  *****

  GHOST DOGa mi doporučil Fars a já se po přečtení jeho skvělého komentáře rozhodl 'Cestu samuraje' absolvovat. Škoda, že Fars usnul a nedodíval se dokonce, protože myslím, že by se mu film líbil určitě víc. Forest Whitaker do své role zapadl jako ulitý a opravdu je to jeden z nejcharizmatičtějších zabijáků, co jsem kdy viděl. Citace z kodexu cti měli hloubku a já už vím, čím nechci nikdy být. Samurajem. Holt to není život pro mě. I když pár užitečných postřehů jsem si určitě odnesl. Snímek je i plný skvělých hlášek a taky ty způsoby "provádění zakázek". Taková preciznost se už dneska jen tak nevidí. Bourne by opravdu záviděl.(20.9.2007)

 • Lavran
  *****

  Ani v nejmenším jsem nečekal tak lehce, originálně a hypnoticky podaný zážitek, který navíc překvapí i solidní hloubkou a rozličnými detaily...(28.3.2008)

 • Sarkastic
  ****

  „Je užitečné vnímat svět jako sen. Když zažíváš noční můru, tak se probudíš a zjistíš, že to byl jen sen. Svět, ve kterém žijeme, je prý přesně takový.“ Tak trochu jiná „gangsterka“. Dle indicií jsem čekal něco rozjímavějšího. A to jsem také dostal, ostatně Ghost Dog má dost pomalé tempo, na druhou stranu nuda se rozhodně nekoná. Příběh nájemného zabijáka, který cestu samuraje bere vážně a svým způsobem jím opravdu je (až tak byl Whitaker výborný). To, co dělá, dává naprosto jasný smysl jemu, ale postupně i divákovi (snad až na to kradení aut, kde tu filosofii nějak nemůžu najít). A překvapilo mě na sobě samém, že jsem se na ono precizní vraždění těšil úplně stejně jako nad předčítání z knihy (ony ty myšlenky zdaleka nejsou tak banální, jak by na první pohled mohly vypadat). A dokonce i ten hip hop spolu s faktem, že všichni gangsteři koukají na animované blbosti, do tohohle filmu tak nějak patří. A ten symbolický závěr…no, snad si to Louie přečte a konečně pochopí. Tak zas příště Jime, protentokrát to budou silné 4*.(14.9.2018)

 • NinadeL
  ****

  Další Jarmuschova stylová volovinka. Ten, když natočí western, je z toho táhlá čb hipsteřina s Johnny Deppem. Když se rozhodne pro upíří film, tak se tam tak spokojeně natřásá Tilda s Tomíkem. Případně rád zkoumá bývalé lásky Billy Murraye, takže proč by si neudělal srandu z toho, že by se samurajským kodexem zabýval černoch? Je to sranda.(26.6.2017)

 • castor
  ****

  Jarmusch opět nezklamal. Tentokrát prozkoumal svět nájemného zabijáka, vyznávajícího filosofii japonských samurajů. Žije s holuby, pracuje čistě. Žádný John Woo a jeho milovaní opeřenci. Černý pistolník s vizáží bezdomovce jde navíc inteligentní formou po divákovi, takže to tentokráte není jen čistě o úzké skupině diváků. Vyšlo i odvážné herecké obsazení. Velké sólo Foresta Whitakera Jarmuschovu další lahůdku výborně podporuje. Není to sice film, ke kterému se hned tak (zda vůbec) vrátím, ale opět ho zdobí nadsázka, vtip a výtečná balance na hraně absurdna.(9.4.2012)

 • Niktorius
  ***

  Před Ghost Dogem jsem nebyl s Jarmuschovou tvorbou nikterak obeznámen a tak jsem nevěděl, co mám vlastně čekat. Meditativně laděný art? Netypický, komedií střižený akčňák? Variaci na tarantinovky? Ghost Dog se nakonec ukázal býti lehkonohým a příjemně klidným snímkem, který se lehce dotýká každé z těchto charakteristik a zůstává přitom dostatečně osobitý a žánrově těžko definovatelný. A jak už to u takových filmů bývá, záleží na tom konrétním divákovi, jeslti se dokáže do jejich poetiky naplno ponořit a souznit s nimi tak jako Ghost Dog s francouzsky mluvícím zmrzlinářem...Zkrátka, ač myslím, že jsem tomuto Jarmuschovu snímku porozumněl a strávil jsem s ním hezký večer, nemohu jej zařadit mezi "své" čtyřhvezdičkové filmy, ke kterým přeci jen citím výrazně větší sympatie. 70%(6.9.2008)

 • Mahalik
  ****

  Válečník, který nemá vypracované tělo. Válečník, který neumí žádná bojová umění. Tak to je Ghost Dog- samuraj, který miluje holuby (ne ty z nosu...). Je samotářem a přitom ho všichni obdivují a znají. Čím to?? No vždyť on je nájemný vrah, tak proto. Jeho upřený a upřímný výraz ve tváři ve mě vyvolal pojednou strach, po druhé lítost, potřetí radost. Forest Whitaker zkrátka vystřídal všechny možné grimasy a v roli bezejmeného stražce mě neskutečně pohltil. Jim Jarmusch se s tím zkrátka nes*al a do filmu si rozhodně nenechal kecat. Proto je Ghost Dog tak kultovní dílo. A jestli si nepřečtu Hagakure, tak ať mě po smrti oklovávají holuby... :)(24.2.2008)

 • paascha
  *****

  Po Dead Manovi můj nejoblíbenější Jarmusch.(31.7.2007)

 • Xmilden
  *****

  Dle mého soudu se jedná o dokonalý film. Staré japonské kodexy mají něco do sebe a škoda že v dnešní době je již prakticky nikdo nectí. Forest Whitaker se dokázal přetavit v jednu opět výraznou postavu a vdechl jí život tak jak by to možná nikdo jiný nedokázal. Upřímně mám tohoto herce opravdu moc rád, protože jej těžko přehlédnu a není to jen kvůli jeho postavě:) Jako gangsterský film Cesta samuraje je rozhodně kultovní záležitostí.(7.10.2007)

 • Davies182
  *****

  Nehorázně skvělá gangsterka o osamělém mstiteli dodržujícím kodex cti starodávných samurajů.(11.3.2009)

 • kinej
  *****

  Jarmusch je geniální. Rytmus úderného hip-hopu ve scénách kdy Whitaker projíždí ulicem mě fakt dostává a to opravdu nepatřím mezi milovníky black music. Odkazuje, že hip hop nemusí být jen komerce z MTV. Myslím, že se jedná o jeden z vrcholů kariéry Jarmusche, určitě je to plnohodnotný souputník Mrtvého muže. Absurdní námět je srozumitelně komunikován a je okořeněn nenápadným humorem.(18.11.2004)

 • gogo76
  *****

  "Šahni na holuby a si mŕtvy muž ..." No,konečne...Režisér nezávislých snímkov Jim Jarmusch si dovolil natočiť slušný komerčný film (o tenkej deliacej čiare medzi komerčným a nekomerčným filmom som už písal) s pozoruhodnou komornou atmosférou a originálnym nápadom. Film je niekoľko krát prerušený citátmi o pravidlách samurajskej cesty. Mlčanlivý F.Whitaker bol veľmi dobrou voľbou, napriek svojej miernej nadváhe v akčných scénach pôsobí svižným dojmom. Príbeh o nájomnom vrahovi nie je ničím novým, ale od iných sa odlišuje slušnou atmosférou,dobrou charakteristikou všetkých zúčastnených, vrátane celkom vtipných rapujúcich gangstrov a hlavne trošku netradičná, ale účinná hiphopová a rapová hudba od RZA. Už dosť dlho som si prial, aby to už konečne vyšlo na dvd. Trvalo to, ale mám radosť.90%.(9.2.2009)

 • Madsbender
  *****

  Pôvodne som tu na začiatku plánoval citovať jedno z tých pasáží samurajského kódexu, ale žiadne som si nezapamätal. Preto budem citovať zo začiatku filmu z prvej piesne RZA - No fight, no life. Ghost Dog je skutočne výnimočný film. Keď som si po prvý raz čítal premisu, zloženú z pojmov ako černoch, profesionálny zabijak, samurajské tradície, holuby, hip-hop, mafiáni, Forest Whitaker, Jim Jarmush, francúzsky hovoriaci zmrzlinár a ľahká japonská poetika, zahmlilo sa mi pred očami. Nechal som sa však viesť celkovým hodnotením a Červenákovým komentárom, a neľutoval som. Príbeh osamelého černošského, trošku silnejšieho samuraja počúvajúceho hip-hop a priateliaceho sa iba so svojimi holubmi a zmrzlinárom, ktorý nevie ani ň po anglicky, je zaujímavý, napínavý, ale aj miestami zábavný. Má svoje príjemné, pomalé tempo, výborný hudobný podkres a skvelého Whitakera. A dokonca má svoje vlastné posolstvo. Takýto vkusný žánrový mix sa urodí raz za päťročnicu. V tom lepšom prípade.(21.11.2013)

 • Boogeyman
  **

  Hodně jsem se na ten film těšil….Nebavilo! Whitaker je sice skvělej, ale celkově mně ta jeho postava osamělého samurajského černošského zabijáka, kterej na střeše chová holuby a kamarádí s chlapíkem kterému nerozumí ani slovo přišla děsně trapná! Ve filmu je jedna skvělá scéna se zastřelenou policistkou a rovnoprávností, jinak jsem byl ale dost zklamanej a ukrutně jsem se nudil!(28.4.2008)

 • LiVentura
  *****

  Dobrých filmů je málo a tento mezi ně zcela jistě patří už svým vyzněním a tématem. Skvostný F.Whitaker, takhle hrát ,jsem viděl jen jeho. Zvláštní styl a přístup k tomuto umění.(20.6.2011)

 • Deimos
  ***

  DivX/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 3/10/// +jednoznačně Forest Whitaker, tématická hudba, přítomnost samurajského kodexu -málo akční a dynamický, technická stránka mě oslovila jen z části/// velice zvláštní film, čekal jsem akční nářez, dostalo se mi pozoruhodné krmě. Film mě nenudí, vyčnívá svojí originalitou a Jarmuschovou réžií. Snad jen pro mě v některých částech težko stravitelný. Jinak hudba, mazec/// Celkem 54%///(19.4.2007)

 • Beckett51
  ***

  Nebýt vynikajícího Foresta, šel bych níž. Opravdu jsem se u toho nudil.(2.2.2013)

 • Shrew
  *****

  ...od určité doby to v autě nastavuji na 21...(22.7.2011)

 • Javert
  *****

  "Pořád chtějí rovnoprávnost...Tak jsem ji zrovnoprávnil." Geniální.(29.8.2008)

 • *CARNIFEX*
  ***

  Za všetkým hľadaj černocha, "aneb", ako nie každý divák by samuraiom chcel byť. Strávené chvíle nebanujem, no nijak mimoriadne nebavilo. Od toľkého prepychu z pozície v červených políčok som očakával viac, ako len nápadité "sms-kovanie" za pomoci lietajúceho operenca.(9.7.2016)

 • Legas
  *****

  Na začátku filmu na diváka dýchne prázdnota. Prvních 15 minut filmu je jako moje cesta do práce. Ghost Dog jede "vypůjčeným" Mercedesem na svoji první filmovou "šichtu". Náhle se ovšem příběh vrchovatě plní. Prostřednictvím přátelství s holuby, francouzských prodavačem zmrzliny, vášňivou mladou čtenářskou a také díky uctívání samurajského kodexu nemá divák pochyb, že navzdory své profesi je Ghost Dog poctivý, správný chlapík. Film má úžasnou atmosféru. Nepostrádá ani vtip - mafiánští bossové by sami dali dohromady jeden komediální celovečerák.(12.10.2007)

 • Webb
  *****

  Hagakure - Cesta samuraje končí smrtí. O smrti je nutné meditovat každý den. Dej spočinout tělu i duši a mysli na to, že můžeš být rozerván šípy, střelami, oštěpy a meči. Že budeš spláchnut vlnami či vhozen do planoucího ohně, zasažen bleskem, udolán zemětřesením. Že se zřítíš z útesu, skolí tě nemoc či spácháš harakiri po smrti svého pána. A každý den, bez ustání, se považuj za mrtvého. V tom tkví podstata cesty samuraje. lll Je špatné věci rozmělňovat. V Cestě samuraje nehledej nic jiného. To platí pro všechno, co se nazývá Cestou. Budeš-li věci takto chápat, otevřou se ti všechny Cesty a pochopíš lépe i sám sebe. Má-li se vyjádřit, v čem tkví podstata samurajství, pak je to naprostá oddanost samurajova těla i duše jeho pánovi. Nezapomenout na pána je pro služebníka základní věc. Je vhodné vnímat svět jako sen. Když zažíváš noční můru, tak se probudíš a zjistíš, že to byl jen sen. Svět ve kterém žijeme, je prý přesně takový. lll Jedna z pouček na zdi pana Naošiga tvrdí: "Záležitosti velkého významu je nutno brát s nadhledem". Mistr Ittei odpověděl: "Záležitosti malého významu je nutno brát vážně". lll Zabití nepřítele se podobá útoku jestřába na vrabce. Může jich být v hejnu tisíc, a on se zaměří jen na toho, kterého si už předem vybral. lll Podle mudrců se má člověk odhodlat během sedmi nadechnutí. Vše záleží jen na jeho odhodlání a odvaze. I kdyby samurajovi náhle uťali hlavu, bude ještě schopen bezchybně dokončit úkol. Když se změníš v démona pomsty a projevíš odhodlání, tak nezahyneš, ani když ti utnou hlavu. Je dobré nosit v rukávu pudřenku. Když samuraj střízliví nebo se probouzí, může být bledý. Tehdy je vhodné vyndat pudřenku a nabarvit si líce. lll Rozhodneš-li se někoho zabít, může ti připadat nesnadné zaútočit přímo. Je však jen málo platné jít na to oklikou. Cesta samuraje je přímá. Nejlépe je vrhnout se vpřed po hlavě. lll Naše těla povstala z nicoty. Smyslem věty "Forma je prázdnota" je bytí v nicotě. Smyslem věty "Prázdnota je forma" je to, že všechny věci pocházejí z nicoty. Nejedná se o dvě odlišné věci. lll Nic jiného než přítomný okamžik nemá smysl. Celý život je jen sled okamžiků. Když plně porozumíš přítomnému okamžiku, nebudeš si hledět ničeho jiného. lll V bouři se člověk leccos naučí. Překvapí-li tě déšť, začneš utíkat, abys zůstal suchý. Když se ale budeš schovávat pod okapy, stejně zmokneš. Jsi-li však rozhodnutý už od začátku, nic tě nezaskočí, i když také promokneš na kost. Toto poznání se vztahuje na všechno. lll Takzvaný "Duch doby" se prý nikdy nemůže vrátit. Když se tento duch vytrácí, svět se blíží ke konci. Budeš-li se snažit oživit svět z doby před sto lety, neuspěješ. Proto je důležité vytěžit to nejlepší z každé doby. lll V kraji Kamigata s sebou lidé na vycházky do přírody nosí zvláštní krabici na jídlo. Po návratu domů ji rozšlapou a zahodí. U všeho záleží na konci. [9/10]8/10(25.9.2008)

 • Ajantis
  *****

  V Ghost Dog se vyskytují nejveselejší a možná nejstylovější hlavouni podsvětí, jaké ve filmu pamatuji. Všichni jsou evidentně krok před smrtí, milují infantilní kreslené seriály, mají spory s panem domácím, který jim kvůli nezaplacenému nájemnému vyhrožuje vystěhováním z „klubovny“, v teplákovkách a nepadnoucích oblecích se zadýchají dřív, než vyšlapou schody na střechu, kde mají zlikvidovat svou oběť, mají velmi originální řešení otázek diskriminace na základě rasy a pohlaví, a jsou šokovaní zjištěním, že holub stěhovavý nevyhynul v roce 1914. A mají sličnou neteř. Rovněž jde o film s mimořádnou koncentrací opravdu *krásných* scén, zvláště americko-francouzský dialog, rozhovory ústředního hrdiny s mladou slečnou a jarmushovsky podmanivé záběry (nejen nočního) města, s nimiž se mohou rovnat pouze filmy Wima Wenderse (ostatně je pojí kameraman Robby Müller). Kromě návodu na řešení řady palčivých otázek současného světa je Ghost Dog též neocenitelným rádcem v oblasti kultury – poznal jsem díky němu vynikajícího spisovatele Rjúnosuke Akutagawu. A jeho vážné rovině se v komentáři záměrně vyhnul. :-)(16.12.2005)

 • Fingon
  ***

  Střílí se tu vrazi medvídků i olezlí mafiáni s prošlou záruční dobou, v televizi neběží nic než animáky a kniha Rašomon jde z ruky do ruky (Kurosawa podle ní natočil fílm, jak víme), ale bohužel se ta Cesta samuraje dost vlekla.(28.12.2008)

 • francis
  *****

  Asi moje nejoblíbenější gangsterka, možná proto, že je opravdu současná, ctí pravidla žánru, ale přesto zůstává neotřelá a překvapuje až do konce. Kromě toho je i vtipná a svými stylovými, myšlenkovými a téměř filosofickými přesahy naprosto nadčasová.(17.11.2006)

 • swamp
  ****

  Řekl bych typický Jarmusch - příběh o Ghost Dogovi mi připomněl jiný režisérův film, The Limits of control (správně by to mělo být naopak, protože Ghost Dog je starší, ale já ho bohužel viděl až teď). Forest Whitaker je vynikající a podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ve vtipné rovině mu skvěle sekunduje Isaach de Bankolé (btw. hlavní postava The Limits of control). "If a warrior's head were to be suddenly cut off, he should still be able to perform one more action with certainty."(20.12.2010)

 • lamps
  ****

  Pro mě jednoznačně nejlepší Jarmusch. Nebýt jeho nadpozemské režie, ten snímek by zapadl mezi desítky dalších na podobné téma a za pár let by si na něj nikdo ani nevzpomněl. Takhle je z toho ale skoro kultovní záležitost s podmanivým příběhem, prostým a současně jedinečným zakončením a v neposlední řadě s výtečným Whitakerem, který toho sice moc nenamluví, ale o to víc vynikne jeho herecké mistrovství. Některé hlášky dokonale odzbrojující, dějová linka s upovídaným francouzským zmrzlinářem naprosto skvělá a zvláštní hudba od RZA to všechno krásně podbarvuje. Nejlepší je ale stejně ten závěrečný citát, který celý film i s jeho myšlením trefně charakterizoval.. Nebo ne? :) Přesně mezi čty*mi a pěti.(1.3.2013)

 • boshke
  ***

  Jarmusch prostě není můj šálek kávy. Po Kafi a cigárech a Mrtvém muži, který mne tak zoufale nebavil, že jsem ho ani nedokoukal, je Ghost Dog třetí zářez. A dlužno dodat, že i přes výhrady nejúspěšnější. Chválím Whitakera a hudbu. Začátek filmu byl krušný, neb se nedělo vůbec nic a Jarmuschovy věčné prolínačky mne nebavily. Samurajské říkanky mne stejně jako celá ta filosofická rovina filmu míjely zcela. A Jarmuschova představa o gangsterech, proplešatělých, obtloustlých postavičkách ve směšných košilích a svetrech, byla přinejmenším zajímavá. Přes to přese všechno měl film hlavně ke konci celkem atmosféru... 60%(1.6.2013)

 • HAL
  *****

  Dokonalá poezie obrazů, hudby, příběhu a myšlenek v něm skrytých.(5.8.2007)

 • Okara
  **

  Další názorný příklad špatně zpracovaného slibného tématu. Tvůrce bohužel pro mě zvolil rapovou atmosféru, ke které mám téměř averzi. Přítomnost „hopíků“ a neustálé poslouchání hip-hopových a rapových vyluzování zvuků od RZA mě zkrátka přiváděla k šílenství. A do toho ještě tak uspávající Foresta Whitakera výraz spojený se zbytečně natahovanými scénami vedly k tomu, že jsem se znudil jako málokdy. Každopádně pochvala za frantíka, ten se vážně vydařil :) 40%(14.7.2012)

 • mat.ilda
  ****

  Originální film. Po pomalejším rozjezdu další minuty přinášejí už jen čirou radost z každého záběru, stupňovanou zvědavostí na následující. No kde uvidíte obtloustlého černého samuraje s bydlištěm na střeše plné holubů, s jediným přítelem, s kterým si nerozumí ani slovo a přesto spolu skvěle souzní? A to není všechno - po nocích jezdí kradenými auty vraždit na objednávku pro "rodinu" mafiánských gerontů, z nichž mu jeden kdysi zachránil život a on se v duchu samurajského kodexu cítí být povinován mu sloužit, ať se jedná o cokoli. Extra námět, netradiční zpracování, skvělý humor, hudba úžasně sedící do každé scény, výborný výběr hlavního představitele. A jako bonus se dozvíte něco z moudrých samurajských hlaviček :-)(8.2.2009)

 • sochoking
  *****

  '' Koniec je dôležitý u všetkých vecí. '' , ale ja s bôľom v srdci musím povedať, že tento stál zahovno a ja nemôžem ísť s hodnotením vyššie, pretože mi tu vadilo i viacej iných vecí, ako len ten koniec. Napríklad ma dosť sralo, a už vôbec mi neprišlo smiešne, že všetci mafiáni čumeli na tie debilné kreslené rozprávky. Alebo som nepochopil prítomnosť tej ženskej, ktorú vozili z jedného miesta na druhé, to mi dosť pilo krv a úplne zbytočne som sa rozčuľoval. Atmosféra filmu bola taká, akú ja práve milujem- chlap samotár, tajomne si žijúci na streche večerných daždivých nocí, ale práve vyššie spomenuté veci mi sprznili celý zážitok filmu. Bohu a Jarmuschovi žial. Upgrade : zvyšujem na štyri, pretože ráno o piatej,ked som vstával a šiel meditovať von do záhrady, uvedomil som si, že ma tento film motivoval.Upgrade nb. 2 : Ja to nechápem, ako sa mi ten film zaryl do kože. Dnes je iba týždeň tomu, čo som ho videl, ale každý deň mám iný kúsok inšpirácie z neho a uvedomil som si, že to bola totálna šupa!(14.9.2011)

 • FrodoF
  *****

  Forest Whitaker exceluje ve své životní roli. Spousta scén je nezapomenutelných, kamera Robbyho Müllera a hudba hiphopového producenta RZA (mimochodem se mihne jako černoch v maskáčích) jsou výborné a skvěle se k filmu hodí. Atmosféra úžasná, ty noční jízdy mi připomínaly Taxikáře. Dokonalý film!(13.9.2004)

 • LaciLC
  *****

  Od Jarmuscha mám toto najradšej. Ghost Dog je netradičné, absolútne dokonalé a úprimné filmové dielo. O živote, pomste a smrti. Najviac ma zaujal vynikajúci Forest Whitaker s tým pochmúrnym výrazom na tvári. Veľmi veľa toho síce nepovie, ale aj tak to odohral bezchybne a s veľkou dávkou uveriteľnosti. Páčilo sa mi prakticky všetko a tak sa tu o tom nebudem rozpisovať. Stačí slovko: geniálne!(11.8.2007)

 • InJo
  *****

  Hodně dobrá (a velmi cool) poloparodická gangsterka s výbornou hiphopovou hudbou od RZA, zajímavým příběhem a trochou té hloubky a poetiky. GHOST DOG je navíc exkluzivní přehlídkou skvělých bizarních postav, občas báječně absurdních (a politicky nekorektních) dialogů a sympaticky drsného černého humoru. A taky mám trochu slabost pro filmy o nemluvných a nechybujících nájemných vrazích, kteří zabíjejí bez mrknutí oka a ke všemu se (s až dětskou naivitou) řídí samurajským kodexem. Jarmusch a Whitaker jsou zkrátka machři! 90 %(19.8.2003)

 • klerik
  *****

  KRSTNÝ OTEC+LEON Jednoduchý príbeh a Jarmuschovské dialógy (o zmrzline, medveďoch...). A neuvereiteľne krásna akcia (prestrelky). Mafiáni sú fantastickí, že aj Godfather môže závidieť a násilie je podané takou formou, že z toho zamrazí. A pri tom vám naskočí úsmev. Skrátka výnimočný film, aký dokáže natočiť len výnimočný režisér...(14.3.2006)

 • Bachy
  *****

  Někdy se člověk snaží každou minutou zakousnout a chytit se nálady filmu. A někdy je to tak jednoduché a od prvního záběru máte jasno. Krásné.(4.2.2013)

 • Snorlax
  ***

  Mírně poetický, mírně mystický, mírně zvláštní zabiják v podání Whitakera mě mírně zaujal. Enormně protivná hudba se k filmu vlastně hodila a vůbec všechno v něm asi bylo zcela správně ve správný čas na správném místě, jenom se mi nepodařil odhalit důvod vzniku tohoto snímku.(1.7.2012)

 • nascendi
  **

  Jim Jarmusch je považovaný za kráľa nezávislých filmov, ja si činím nárok na nezávislé hodnotenie jeho výtvorov. Aj v prípade, že pôjdem "proti všem". Cestu samuraja, v súlade s mojim hodnotením, považujem za film, ktorý nemusel byť nakrútený. Samurajstvo je záležitosť japonskej kultúry. Implantovať jeho myšlienky do hlavy nájomného vraha (že tým vrahom je korpulentný černoch bývajúci na svojej základni alternatívnej pošty mi až tak neprekáža) v Amerike mi nepripadalo, ako šťastný nápad. Rovnako ako jazykový rébus bezproblémového dohovoru s francúzsky hovoriacim zmrzlinárom. Vrcholom je samozrejme likvidácia vedenia mafie tretieho veku. A ako čerešnička na torte bolo "žonglovanie" GD s pištoľou, pri ktorom som sa už nedokázal udržať, aj keď film nikde nie je charakterizovaný ako komédia. Zničujúco pomalé tempo a môjmu uchu nelahodiaca hudba iba korunovali nepriaznivý dojem z filmu.(5.4.2013)

 • heyda
  *

  Omlouvám se, že má 1 hvězdička snížila hodnocení z 84% na 83%, ale tohle mě strašně nebavilo. Hudba otřesná, děj utahaný, herci nepřesvědčiví, přitom z toho mohla být super svižná a třebas i zábavná gangsterka. Jenže rejža měl jiný záměr, který se nestřetl s tím mým, takže se nemůže divit, že dám jen 1 hvězdičku.(12.4.2014)

 • Adam Bernau
  ****

  Tohle nebyl tak docela film pro mne, přesto se mi velmi líbil. Viděno dvakrát.(2.6.2011)

 • VenDulin85
  *****

  Moje první oťukávačka s Jarmuschem dopadla nade všechna očekávání. Po první půlhodině, kdy se neděje nic, se začalo dít něco a to velmi příjemným způsobem. Už dlouho jsem nefandila nájemnému vrahovi a už dlouho mě takhle nepobavili gangsteři. Zdánlivě obyčejné scény, obyčejné rozhovory, obyčejné prostředí, ale neobyčejný pohled, který nám rejža servíruje tak, že byste mu ruce líbali. Asi nejvíc mě dostala scéna, kdy si Ghost Dog zaměřuje oběť a na hledáček mu usedne neprozřetelně jakýsi ptáček. Tohle nemá chybu, člověk by si málem monitor poslintal a za reprízu v kině i peníze dal.(11.9.2015)

 • eLeR
  ****

  Film som videla v roku 2013, takže 14 rokov po jeho vzniku. Naozaj zvláštny film, ale bavil ma. Hudba sa do filmu výborne hodila, Whitaker výborný, ostatní herci boli neskutoční (tí ma bavili asi najviac), príbeh fajin ... zaslúžené štyri hviezdy.(26.9.2013)

 • Chrustyn
  ****

  Originálně pojatý příběh o nájemném vrahovi. Rozhodně to není masivní vyvražďovačka ve stylu Johna Woo ale spíše náhlednutí do nitra nájemného vraha. Whitaker jako zásadový zabiják a milovník knížek a holubů je dokonalý stejně jako hudební doprovod. Pro mě nejlepší Jarmuschův film.(31.5.2007)

 • Pejpr
  ***

  Tlusťoch je nájemný zabiják, ale přitom má i duši!! Ještě ke všemu samurajskou filosofickou duši! Ne děti neplačte mi tady....Spojení nájemný vrah a hrdina (ne antihrdina) mi opravdu v tomhle filmu nejde dohromady...(27.1.2009)

 • ArnoldJ
  *****

  Podle mě naprosto vyjímečný film. Odvaha, zbabělost, přátelství i osamělost, skvělá hudba a hlavně jeden samuraj " Ghost Dog " a slovy jeho nejlepšího přítele je jako medvěd " samotářské zvíře, snadno si zvykne na všechny podnebí. Když má hojnost potravy, dělí se ve smečce i přes svou samotářskou povahu. Je hrozivý protivník, ale postrádá instinkt dravce. Když je však vyrušen či zraněn, může být velmi nebezpečný "(20.2.2009)

 • Šandík
  *****

  Formálně dokonalý snímek, ve kterém je prakticky všechno jinak než by člověk čekal. Rozhodně to není parodie, přestože obrací všechna filmařská klišé na ruby. Nezařaditelná postmoderní záležitost vzpírající se žánrovým škatulkám... Jasných pět hvězdiček... Zajímavé komentáře: kinej, Radek99, golfista, kleopatra, Ajantis(6.9.2008)

 • poz3n
  ****

  Jarmusch má schopnost vyprávět klidně, pomalu, ale tak, že to nenudí, naopak, člověka to dostane do určitýho transu, že se naladí na tu rozvážnost a klid vyprávění. To se neporuší ani při násilnejch scénách, Jarmusch si prostě jede svoje a dokáže vytvořit z tématu pomsty uměleckej film, stejně jako třeba Chan-wook Park se svojí trilogií pomsty, ale samozřejmě uplně jinak, nesrovnatelně odlišně.(15.1.2010)

 • MontyBrogan
  *****

  Určite neštandardná gangsterka (asi do takej miery ako Pulp Fiction) a o to zaujímavejšia. Pre mňa úprimná radosť pozerať. V mnohých ohľadoch nostalgia. "It’s ok, Louie. I’ve seen everything I needed to see." 100%(28.8.2012)

 • bouncer
  *****

  Velice emotivní podívaná...Cesta samuraje je film, který si navzdory jeho pomalému ději zamilujete. Jim Jarmush prostě umí točit skvělé filmy, ať už ho řadíte mezi nezávislé filmaře nebo kamkoliv jinak...(9.4.2004)

 • stub
  *****

  Jim Jarmusch víceméně pochopil bushido, čímž v reflexi japonské kultury dosáhl mnohem větších úspěchů, než celý zbytek současného hollywoodu (včetně Tarantina) dohromady. Když připočtu působivý vizuál a pár vynikajících gagů (rovnoprávnost..:D), není co řešit. Jeden z nejlepších hollywoodských filmů posledních pár dekád.(14.1.2008)

 • BoPo
  ***

  Úžasný a genialny? To určite nie. Ale pozrieť si ho nie je na škodu.(3.3.2010)

 • korbitch22
  *****

  Meditativní,melancholické,dojemné,drsné,brutální,pravdivé,temné,fascinující,komické a neuvěřitelně atmosferické.To vše je Ghost Dog,nájemný vrah s kodexem a ctí,pod režisérskou taktovkou artového génia,který světu neustále dokazuje co je to filmová práce,tvorba,režie....prostě filmový art bez producentckých zásahů,ratingu a filmové mašinérie zkažéného Hollywoodu.Jeden z nejzajmavějších filmů kinematografie,který nepobere každý.Zapomentě na Lynchovské báchorky,Gilliamovy barvičky,Spielbergovy patosy,Soderbergův pokus o trapný art bez umu,či Trierův chorý mozek.Je tu Jim Jarmusch a říká...já jsem režisér a tohle je FILM.(23.12.2010)

 • Chermy
  ***

  Opravdu nemám rád rap, ani RZA!! A ten jejich podkladový "sound" mi někdy lezl vyloženě krkem. Zato mám slabost pro Foresta Whitakera, který mě opět nezklamal! Jenže, když to sečtu.....vetšina postav ve mě budila dojem grotesky až naprosté idiocie, plus spousta "uměleckých" záběrů a ta stupidní hudba.......kdyby to točil někdo jiný asi to mohl být opravdu dobrý film, ale takhle mám dojem, že se tu většina nechala strhnout nadšeným davem a zlatými soškami....trochu nadhodnocené(27.3.2008)

 • Tyler:D
  **

  Vedel som, že tento film bude v pomalom tempe, ale že to bude až také pomalé, som nečakal. Hudba sa mi nepáčila, nie je to môj štýl, Forest nič moc a niektoré vedľajšie postavy boli dosť zbytočné, pripadalo mi akoby len slúžili na natiahnutie stopáže. Ako 20 - 30 minútový kraťas to mohlo byť zaujímavé, škoda. 45%(9.5.2009)

 • Mordenroth
  **

  Toto umenie asi nechápem... Ale Forest Whitaker hrá dobre.(29.5.2006)

 • brutale
  *****

  Film je sprevádzaný atmosférou, Ghost Dogovej (Forest Whitaker) charizmy, ktorá je neopísateľne skvelá. Ghost Dog vedený samurajskými pravidlami, dialógy s francúzkym zmrzlinárom ( Postavy vedú dialógy, každá vo svojom jazyku, ang/fra, pričom si nerozumejú ani slovo, ale dokonale sa chápu. Zmrzlinár je Chost dogov najlapší priateľ ), odkladanie pištole do púzdra v štýle samurajskej katany, vernosť (samurajský kódex voči svojmu pánovi, ktorý mu v minulosti zachránil život, každá postava si však na minulosť spomína ináč ), knihy, vraždy pre mafiu, rap a šach v správnej kombinácii, robia s tejto snímky filmový skvost!(30.4.2008)

 • Anderton
  *****

  Bieli sráči, černosi, indiáni, taliani, mafiáni, deti, zmrzlinári, policajti, policajtky, samuraji, medvede, psy, holuby. Všetci stvorení z ničoho, čiže všetci rovnoprávni. Niektorí na vzostupe, iní na pokraji vyhynutia. Animáky, kódexy, knihy, Rashomon a Itchy a Scrathy. Ghost dog je asi jediným filmom spoločne s filmami Sikea Leeho, kde mi nevadí rap a kde dokonca do koncepcie deja zapadá. Ghost dog je možno černoch, myslí si, že je samuraj, pritom je ale medveď, majú ho radi psy, holuby, deti a zmrzlinári. Na veľké veci sa treba pozerať s nadhľadom, tie malé netreba podceňovať. Ak sa schováte pred dažďom pod odkvap, rovnako zmoknete. Život je dôležitý v prebiehajúcom okamžiku, pretože sa z okamžikov skladá. Z podobných a množstva a množstva ďalších myšlienok sa skladá aj tento film a preto je tak dôležitý ako v každom svojom okamžiku, tak aj celku a prinúti vás tak si ho niekedy pustiť ešte znova a zaradiť si možno k vašim najobľúbenejším.(15.3.2013)

 • Johny_fork
  *****

  Příběh ledově klidného zabijáka řídícího se samurajskými pravidli mě dostal. Dostal mě svým klidem, citlivým natočením, geniálním nenuceným rize černým humorem, podivným přátelstvím se zrmzlinářem a holčičkou z parku a jakousi zvláštní symbiózou s holuby.I konec hodný samuraje v naprosto nesamurajském prostředím je možný.(20.12.2007)

 • Nick Tow
  *****

  Krížiť samurajský kódex s rapujúcimi černochmi, existenciálne témy s ironickými úškľabkami a komiksovú mafiánsku pulp story s orientálnou filozofiou - to by nemuselo skončiť dobre. Keby sa pod to nepodpísal Jim Jarmusch. Fakt by ma zaujímalo, kde berie ten bielovlasý chlapík tú svoju bohorovnú istotu a ľahkosť. Vlastne to tuším. Určite po večeroch číta Hagakure. P.S. Tvoji diváci ti rozumejú, drahý Jim. Aj nám chýbajú tie starobylé časy.(15.10.2007)

 • ScarPoul
  *****

  Ghost dog je podobne ako mŕtvy muž vrchol Jarmuschovej tvorby. Tam kde mŕtvy muž rúcal všetky zaužívané pravidlá westernov a vytvoril tak úplne nový pohľad, na divoký západ, tam ghost dog, krásne spája mafiánske filmy, so samurajskými. Krásne skĺbenie týchto dvoch žánrov a prispôsobenie ich Jarmuschovmu typickému svetu, len dokazuje, že aj americký filmári dokážu byť originálny a tým sa nekorunovaný kráľ dostáva opäť do pomyselného prvenstva na poli filmových príbehov. Forest Whitaker a jeho stvárnenie Ghost doga, je krásne minimalistické a každý jeho prejav má svoje opodstatnenie a sedí do filmu ako detský zadok na šerbeľ. k tomu všetkému mu skvelo sekundujú John Tormey, Isaach De Bankolé ako predavač zmrzliny - jeho rozhovory z Ghost Dogom sa kľudne môžu rovnať geniálnym rozhovorom medzi Blakeom a Nobodym. - Mimo iné si tu Gary Farmer strihol krásnu mini roličku. A ktomu všetkému musím pripomenúť aj skvelú Camille Winbush, ktorá má z Ghost Dogom krásnu konverzáciu o knihách. Rozhodne sa jedná o skvelý, ukážkový film, ktorý dokáže skĺbiť rôzne žánre a pritom zostať originálny a svojský a také filmy vedia točiť len Andersonovci a jim jarmusch. Tiež som veľmi potešení japonskými pravidlami, ktoré boli zaujímavo zasadené ako medzi scény. a nakoniec ako obvykle skvelá Mullerová kamera, a hudba RZA, ktorý síce nie je Waits ani Young, ale svojím spôsobom sa do tohto filmu skvelo hodil.(5.8.2009)

 • Marsik
  ***

  Nedokážu si to vysvětlit, ale když vidím ty obrovské chvály a 85%-ní hodnocení na kontě, musím jen kroutit nevěřícně hlavou. Pro mě to bohužel žádný velkolepý zážitek nebyl a po pravdě jsem se krapet nudil. Neřikam, že to byl špatnej film, ale nemělo ty potřebné grády. Celý film se nesl ve strašně poklidném tempu, navíc herci toho také moc nanamluvili, a akční scény velmi jednoduché. Přitom mám Foresta Whitakera rád, ale tenhle film přikládám k jeho nejslabšim. Pro mě to byl slabej průměr, ale ty 3 hvězdičky dám. Jednu za Foresta, jednu za Henryho Silvu a jednu za tu závěrečnou čistku mafiánů. 60%(12.10.2010)

 • Terva
  ****

  Nikdy jsem netušil, že se mi Forest Whitaker bude v něčem líbit. Režie a scénář: Jim Jarmusch. Kamera: Robby Müller. Hrají: Forest Whitaker jako Ghost Dog.(16.11.2012)

 • Hem.m
  ****

  "Jsem ji zrovnoprávnil."(2.8.2014)

 • mis-ko
  ****

  Život nájomného zabijaka riadiaceho sa kódexom samurajov prináša nečakané zážitky. V tomto filme uvidíte viac holubov ako od Johna Woo.(11.5.2004)

 • Sawy
  ****

  Den po zhlédnutí si stále nejsem tak docela jistý,co jsem vlastně viděl.Další Jarmuschovu pokroucenou žánrovku? Fúzi samurajského filmu a gangsterky? Artový náhled na jinak mainstreamový příběh? Náhled do duše člověka,který našel rovnováhu? Nebo panoptikum zvláštních,dětinských postav,které se neumí zařadit do normální společnosti? Má to v sobě hodně z Jarmuschova stylu,za mnohé film jistě vděčí Tarantinovi,Scorsesemu a dalším kultovním tvůrcům.Postava zmrzlináře a scéna s lodí na střeše jsou geniální,stejně jako Forest Whitaker v hlavní roli.A jediné,co můžu s jistotou konstatovat je,že se mi Ghost Dog líbil.Jak moc,to zjistím až po dalších zhlédnutích,která jsou naprosto nevyhnutelná a na která si šetřím tu pátou hvězdičku.Možná mi při nich totiž přestane vadit ten dementní rap. 85 %(1.12.2011)

 • Popluh
  *****

  Je neuvěřitelné že některý film nabitý akcí od začátku do konce je mnohem nudnější než tahle meditativní cesta samuraje.(30.10.2007)

 • Frajer42
  ***

  Tlustý černoch, který má na obou uších naušnice prostě nemůže být samuraj! Takový černoch může být pouze teplouš. Jinak je film celkem fajn. Dost podstatně zde chybí žánrové zařazení filmu jako komedie, ale na imdb.com tento film za komedii nepovažují, takže snažit se ho považovat za komedii tady by bylo zcela zbytečné. Zasmál jsem se opravdu hodněkrát. Úplně nejlepší byl ten děda, který pronášel skvělá moudra. Film je docela netradiční a nejenom proto, že zde hraje samuraje negr, jak by řekl ten starý pán. Docela film připomíná stylem vyprávění film Dead man s Johhnym Deppem v hlavní roli. No stejný režisér se zde nezapře. I moje hodnocení a jeho obhajoba bude stejná. Mně se film prostě líbil, ale já nevím za co mám dát více než ty 3*. Jim Jarmusch je zajímavý režisér a já jsem s ním rozhodně tímto snímkem neskončil. Možná že i hodnocení půjde časem nahoru.(19.7.2012)

 • Suzie05
  *****

  Na Ghost Doga jsme se s 3DD!3 dívali na Farsovo doporučení, ale to jsme si mysleli, že to bude krutě nudná volovina o samuraji, který krmí holuby. Ale byli jsme velmi mile překvapeni, že se ve filmu děje i něco jiného než jen že Forest sedí na lavičce a líže zmrzlinu.(12.4.2008)

 • LV.Helter
  ****

  Jarmusch má vlastný žáner a vlastný svet.+ sfetovaný Whitaker, ukecaný francúzsky zmrzlinár,nepopisateľný RZA a ťažko uchopiteľné citáty z Hagakure. Silná averzia obyčajného mafianského žánru.(23.8.2014)

 • GodComplex
  ****

  Skvele natocena Jarmuschova poezie o negroidnim zabijakovi ridicim se kodexem samuraje. Tenhle film dava smysl a oplyva radou lahudkovych momentu. Vrchol pro me byla scena, kdy se veteransky snem mafie bavi o hiphop kulture, cele navic skvele okorenene o ultimatni hlasky prisediciho mafianskeho duchodce. 8/10(14.8.2008)

 • Pishin
  *****

  Forest Whitetaker hraje najemneho vraha, ktery zije dle zasad samuraju. Nepouziva elektroniku snad az na kazetak v kterem stale prehrava sve oblibene Hip-hop CD (vzdy na volume level 28) a par elektronickejch hracek, kteryma se dostava do aut + nejmodernejsi zbrane. Se svymi bosem kumunikuje skrze posilanim vzkazu pres holubky. Zije sam a jedinymi kamarady mu jsou holubci,mala holcicka ,ktere pujcuje knizky a francouzsky prodavac se kterym si diky neznalosti francozstiny slovne nerozumi ale dusevne ano. Naprosty kult ,ktery je cernou komedii a parodii na gangsterske filmy presto nepostrada hloubku a temnou atmosferu. 9/10(2.10.2006)

 • Ridick
  ****

  cierny zabijak riadiaci sa samurajskym kodexom a vyuzivajuci holuby...dost drsne, dost jemne s vynikajucim whitakerom a cool hudbou...80%(4.7.2007)

 • Marek1991
  **

  Pomýlený pseudopsychologický film, ktorý akoby obhajoval nájomných vrahov, aj keď sa to tu týka likvidácie akože tých zlých, je to pomýlené, lebo ak sa už začne s vraždením na akýkoľvek dôvod, bude sa s tým pokračovať a budú trpieť aj nevinný, aj tu si to odniesli, aj keď ten dojem možno mať nebudete, ale treba si všímať. Film je obrovská nuda, je popretkaný citátmi, no pochybujem, že Japonci by s takýmto stvárnením úplne súhlasili. Hlavný herec sa na to hodil, lebo má kamennú tvár a bolo to aj o tom, no nemyslím, žeby to zahral nejako skvele, ani ten humor mi tu nesedel, je to taká podpriemerná akčná záležitosť.(2.4.2013)

 • adamo_znk
  *****

  Mystická, stylová, originální a naprosto komplexní gangsterka se skvělým hlavním hrdinou. Pro mě jednoznačně nejlepší Jarmusch.(13.8.2010)

 • Laxik
  ***

  Je to poetické, je to jiné tím správným způsobem, je to pekelná nuda.(30.3.2011)

 • zipper111
  ****

  "Ježiši Vinnie! Vždyť jsi zastřelil babu!"..."Poldu!...Zastřelil jsem poldu...Chtěj rovnoprávnost... Tak jsem jí zrovnoprávnil..." :D Ghost Dog je opravdu originální film, zajímavě natočený, z delšíma ale stylovýma scénama, jedním výborným francouzským černochem, obrovským indiánem a vynikajícím Whitakerem... A taky je tam hafo holubů a geniální hudba, ta se fakt povedla. No ne, prostě je to docela jízda se zajímavým koncem. Jak je řečeno i ve filmu, konec je prostě nejdůležitejší...(10.4.2011)

 • kobejn
  *****

  Jarmushova osobitá pocta gangsterským filmům je zároveň i parodií jeho klišé...výborný FW v titulní roli.(12.3.2009)

 • blackrain
  ****

  Zajímavé skloubení samurajských kodexů s podsvětím současného New Yorku. Forest Whitaker hraje nájemného zabijáka, který oddaně slouží svému pánovi a vykonává za něho špinavou práci. Ale jen do doby, než v jeho životě nastane zlom. Existuje velká spousta filmů, kde je hlavním motivem pomsta. Některé jsou nudné. Některé jsou akční podívanou, při jejíž sledování nestačíme chroupat popcorn. Z některých dýchá romantika. Některé jsou psychologickou studií. Možná, že bych dokázala přijít i s dalším zaškatulkováním. Ale nemám potřebu hledat další škatulku. Ale ještě nikdy se mi nedostal do ruky film, který by umně skloubil filosofickou rovinu, jistou dávku poezie a samozřejmě zabijení. V tomhle směru mě Jim Jarmusch velmi překvapil.(2.3.2010)

 • Vojcl
  *****

  Hodně zvláštní film. Námět o pomstě osamělého zabijáka, kterému mafie vystřílí jeho milované holuby, sice zní kýčovitě jak videoprodukce od Stevena Seagala, leč Ghost Doga zvedá do nadprůměru kvalitní a netradiční zpracování. Především ústřední hrdina je vedle Bessonova Leona nejsympatičtější nájemný vrah v historii kinematografie. Forest Whitaker se pro tuto roli snad narodil. Jeho pouhá přítomnost na plátně by snímek utáhla, i kdyby zbytek byl úplně o ničem. Kromě toho se dočkáme i spousty černého humoru, zajímavých vedlejších postaviček a odkazů na staré samurajské filmy. Určitě to není snímek pro každého, ale já se bavil dobře.(13.7.2012)

 • OG_Swifty
  *****

  Forest Whitaker si povida se zviraty, ridi se kodem samuraju a strili taliany ve vetrovkach za zvuku stary rap music. Mam tenhle typ filmu rad a navic jsem zase zkouknul nekolik epizodek Betty Boop, Felix the Cat a Itchy & Scratchy.(5.6.2017)

 • sonnak
  *****

  Mafiáni, samurajové, negři, indiáni....všechno jedna verbež. Všichni pohromadě v jednom filmu, proloženi skvělým a decentně dávkovaným humorem...a funguje to, naprosto bezvadně.(4.2.2007)

 • Elfias Dóže
  *****

  "Nejstravitelnější Jarmusch" (k dnešnímu datu); který divák by také odolal robustnímu new yorskému samurajovi kakaové barvy, vyjádříme-li se metaforou, negrovi, vyjádříme-li se nekorektně, jenž si ještě ke všemu, snad po vzoru Indiánů (jako by těch kulturních inspirací nebylo málo...), říká Ghost Dog? Nebo kterému říkají Ghost Dog? Hele(n), už fakt nevím, přeci jen od zhlédnutí utekla spousta vody v řece, je tomu již nějak ten pátek, jistojistě však vím, že jsem se setsakramentsky bavil při pohledu na toho korpulentního holubáře kosícího ten ne-ctnostný mafiánský plevel. 85%(22.7.2014)

 • Skip
  *****

  Jedinečné přenesení samurajského kodexu do jiné doby a kultury. Výborný film, který se prostě neomrzí. A k tomu zmrzlina, která je fakt zdravá...nebo že by ne?(1.10.2004)

 • YURAyura
  **

  To se Jarmushovi zase neco nepovedlo, i kdyz vystrileni toho domova duchodcu nemelo chybu ;]](2.8.2005)

 • Tygrys
  ***

  Další Jarmushův film, který je zajímavý, ale zbytečně protahovaný. Jime zkrať to tak o 20 minut a budou tady pro tebe odemě hvězdy 4. Takhle je to zase jen 3,5*(26.8.2006)

 • K.I.N.G.
  ****

  Sonny: "If a warrior's head were to be suddenly cut off, he should still be able to perform one more action with certainty." ...What the fuck does that mean? Ray: It's poetry. The poetry of war. ****(16.3.2013)

 • Dont
  ****

  Podivné skloubení japonského samurajského kodexu, černošského nájemného vraha a prostředí italo-amerických mafiánů funguje až překvapivě dobře a výsledkem je chytrý snímek o elegantním zabijákovi. Forest Whitaker válí, hledání toho správného Doga na střechách nemělo chybu a nemusím být ani fandou do hip hopu abych dal vysoké hodnocení.(28.5.2013)

 • JASON_X
  *****

  Jarmuschův bezkonkurenčně nejkrásnější, nejpoetičtější, obsahově nejhodnotnější, myšlenkově nejbohatší, nejvtipnější, nejsmutnější, zkrátka nejlepší film ze všech jeho nejlepších filmů. Viděl jsem ho mnohokrát a pokaždé jsem z něj nadšený. Fantastický Forest Whitaker v geniální a nezapomenutelné roli nájemného zabijáka a milovníka ptáků (a zvlášť holubů), řídícího se samurajským kodexem cti. Sladce melancholická a nostalgická atmosféra konce starých časů, ve kterých vojáci mafie byli mladí, štíhlí a scházeli se ve vlastních podnicích. Nádherné úryvky z knihy Hagakure. Dobře zvolená hudba. Perfektní kamera. Scény Ghost Doga se zmrzlinářem a Pearlinou. Muž stavějící loď na střeše činžáku. Velevtipný příspěvek ke zrovnoprávnění žen-policistek. A potěšil mě také 'Nobody' Gary Farmer aka Kajuga aka "red nigger-looking Sitting Bullshit motherfucker".(9.9.2013)

 • Sheldra
  ****

  Moc řečí se tu nenadělá, ale jak píše kiddo, řeč je často spíš zdrojem nedorozumění. Možná právě tahle pointa je příčinou toho, proč všechny dialogy v Ghost Dog vyznívají neskutečně bláznivě, bizarně, ne-li v některých momentech přímo mysticky. Koneckonců, mlčení často řekne víc než tisíc slov, což platí dvojnásob ve světě, kde nikdo nikoho neposlouchá. A největší perla ze všech samurajských pouček, která se dá využít v praktickém životě nesamurajů? "Matters of small concern should be treated seriously." Neskutečně zvláštní film...(16.8.2010)

 • Ignus.cz
  **

  Chápu, že film poukazuje na nadčasové hodnoty, které platí neustále, na moudra, která neumírají a film celkově oslavuje "starý styl", ale tohle pozlátko se snaží odvrátit pozornost od mělkého příběhu a nepřesvědčivém hereckém výkonu Whitakera, který spíše nehraje nic. Italská mafie spíše irituje svou nelogičností a neschopností. Film se snaží být něčím jiným, ale je velice průhledný, třeba takový DRIVE, který je velice podobný je mnohem lépe udělaný. A to si myslím, že různá podobenství, odkazy a skryté detaily jsem pochopil správně a všiml jsem si správně i míchání různých nesourodých žánrů.(21.6.2012)

 • flyboyeda
  *****

  Silne kontrastni kombinace JJ & RZA + FW dala zniknout opravdovemu skvostu, jenz kombinujice hned nekolik forem poetiky.(10.1.2013)

 • Ellmariachi
  ***

  Abych se přiznal , tak jsem si film pouštěl s velkou nadějí, že mi unikala výborná akční podívaná. Bohužel se tak nestalo. Ani zdaleka nejsem nakloněn vysokému hodnocení zde na CSFD. Film mě přišel hrozně utahanej. FW roli určitě pojal dobře, ale jeho postava si mé sympatie nezískala. Postavy kolem něj taky žádná sláva. Klobásníci na odstřel taky spíš nic, než něco. Přiznám se, že jsem se do poslední třetiny filmu spíš nutil. Každopádně body za střelbu umývadlem jsou načtený. 68 procent.(14.3.2014)

 • Stanislav_H
  *****

  Velmi humorná gangsterka s velmi humorným obtloustlým černým Forestem, trochou samurajské filozofie a řadou skutečně nevinných obětí.(27.5.2008)

 • SonG
  ****

  Nevím, proč jem se tak dlouho tomuto snímečku vyhýbal. A dělal jsem chybu. Forest Whitaker je borec, Ghost doga ztvárnil výborně. Vyzdvihuji kameru, celý film je nasnímán velice dobře, takže veškeré dialogy či přestřelky jsou pastvou pro oči. Film zachycuje život trošku netradičního zabijáka, který je vám velmi sympatický, i když zabíjí bez citu a celý film si vystačí s jedním jediným výrazem. Trošku mi připomněl Leona ze stejnojmenného filmu, který byl také chladný až na kost, a přesto ho všichni milujeme. Co dodat, Ghost dog je výborný film se silnými okamžiky a vytříbeným smyslem pro detail. A ten konec......mmmm...lahoda.(6.8.2009)

 • Vědma
  ***

  Docela ráda bych se na to podívala ještě jednou, aniž bych usnula, abych vstřebala ta samurajská moudra. Ale strašně nesnáším rap. Uznávám, že Forest Whitaker byl v roli výborný a moc se mi líbil zmrzlinář. Asi bych neměla hodnotit vůbec, ale miluju Mrtvého muže a Jim se mu v žádném svém filmu nepřiblížil. I když uznávám, že tohle mělo v sobě něco Pulp Fictionovitého a nebylo to špatné. Líbila se mi Tricia Vessey, která právě vypadala trochu jako Uma Thurman v Pulp Fiction a trochu jako mladá Tereza Brodská.(1.12.2011)

 • Lacike
  ****

  Zvlastna gangsterka, ktora mi svojim stylom najviac pripomina filmy Takeshi Kitana. Ma to podobne pomale tempo, akcie je minimum a ked na nejaku prestrelku dôjde, tak je bleskova a stroha. Par vystrelov a je po vsetkom. Postavy starych gangsterov tiez pôsobia trochu komicky. Chudaci maju co robit, aby vysli do schodov a nevedia prist na chut negerskym menam. Uvod je pomalsi a asi 40 minut trva, kym sa poriadne rozdaju karty, ale potom som sa uz naladil na styl a tempo filmu a pomaly si ho vychutnaval. Je to ten typ filmu, ktory je miestami trochu rozvlacny, ale na konci mi je luto, ze som s postavami nestravil este viac casu. Skoda, ze namiesto vnutorneho filozofovania ich Jarmusch nenechal viac viest vzajomne dialogy. Aj ked niektore nikam neviedli a tie medzi Dogom so zmrzlinarom prakticky neustale vzajomne opakovali to iste. Väcsi priestor by som dal tomu dievcatku. Jej sceny s Dogom mi trochu pripominali Leona. Ale v artovejsom prevedeni. Forest ako Dog je fantasticky. Trochu ma mrzel ten samurajsky nevyhnutny zaver. Vdaka nemu nemam chut si film hned pozriet znova, ale zase za takych 18 rokoch. Po vzore jednej z postav som dostal chut si na streche môjho panelaku postavit nieco absurdne. Akurat to nebude lod ale ponorka, lebo tie su viac cool. 8/10.(29.6.2018)

 • Carlossss
  *****

  Nedávno mě napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby se Kurosawa narodil za velkou louží a točil by filmy dnes... Teď už je mi to víc než jasné. Nevím, jestli to byl Jarmuschův záměr, ale pro mě je Ghost Dog pocta všem gangsterkám a samurajským filmům. A nevypadá to nijak složitě... stačilo vybrat to nejlepší z nejlepšího, zasadit to všechno do nezvyklého, leč atraktivního prostředí, přihodit jednoho vynikajícího černocha - ornitologa a máte geniální snímek, kterým mě Jarmusch dokonale odrovnal... bravo!(13.12.2008)

 • stration
  ****

  Zajímavý film Jima Jarmusche. Odplata v komorním stylu.(23.12.2008)

 • Sandstorm
  *****

  Děkuji Jarmuschovi za tento vyjímečný zážitek a nechápu, že mi tento kult tak dlouho unikal. Třetí film, který jsem od něho viděl, Noc na Zemi mě také okouzlila, ale naopak Dead Man mi nic neřekl. Whitaker je bůh.(26.1.2011)

 • Wormboy
  ****

  Jarmush..krasne, perfektne natocene, hlboke, ale aj tak to nie je Dead Man:)(7.8.2004)

 • zdepapepa
  *****

  Geniální snímek, dokonale skloubená hip-hop hudba (RZA - Wu Tang Clan rulezz), US současnosti, mafiáni a jeden týpek, co se řídí starým japonským kodexem samurajů. Nevim jak v češtině, ale v eng se tomu říká masterpiece.(20.12.2005)

 • Rafik
  ****

  zisk v čr : $? návštěvnost : 26,020(2.9.2007)

 • Aelita
  *****

  Nemyslet si, že to, co vnímáme smysly, je podstata existence. ___ Všechny výchozí informace a důvody pro naše vlastní rozhodnutí můžou být falešné a konečná jistota není ani ve smrti, protože nevíme, co to je a co je nebo není po ní, avšak pro náš život a pro jednání, které se musí o něco opírat a z něčeho vycházet, je hlavní umět se pro něco rozhodnout a umět být pevný ve svém rozhodnutí. Síla Ghost Doga je v jeho svobodném odhodlání sledovat vlastní zvolenou cestu.(17.7.2011)

 • kaylin
  ****

  Skvělá ukázka toho, jak je Jim Jarmusch žánrově všestranný, a i když to není zběsilá akční podívaná, z které doslova tryskají peníze, které do ní byly vloženy, o to je to chytřejší. A na akci samozřejmě dojde, to ne že ne. Hodně se zde střílí a je to místy hodně nápadité, až se budete divit. A navíc je to opravdu chytré.(29.3.2017)

 • Crawler-D
  *****

  Minimalistický a poutavý film, který převádí samurajskou mantru, kodex japonských rytířů, jejich cestu života do přelomu 20. a 21. století. I když je hlavní dějovou linkou Ghost Doga zabijácká kariéra, v nitru je film poetický a odkazující k zapamatováníhodným tradicím a víře.(5.4.2008)

 • Trainspotter
  *****

  Víte jak se u mě pozná 5* film na DVD? Tak, že mě film natolik pohltí, že se ani jednou nepodívám na display přehrávače, abych zjistil, kolik času zbývá do konce a u tohoto filmu se to právě nestalo ani jednou, proto 5* zcela zaslouženě. K výsledku připočítávám geniální hudbu RZA, pár narážek na kmotra a Pulp Fiction, stejně tak se pokusím vyhledat pár knížek, které se ve filmu objevily. Cesty samuraje jsou nevyzpytatelné...(10.12.2008)

 • easaque
  ***

  film s pomalým příběhem o zabijákovi. Není to však můj styl, tak proto jen lepší 3*, ale rozhodně moc dobré a doporučuji. Trochu podobné téma jako Leon, ale mnohem lépe zpracované aspoň pro mně. Více filozofický, což se hodí k člověku, co rozhoduje o životě druhých. Hudba taky zajímavá a seděla tam dobře.(22.9.2011)

 • d-fens
  ***

  ocenenia : MFF Cannes 1999 - nominácia na 1. cenu(2.6.2013)

 • SgtPepper
  *****

  Nejstylovější film ever a zároveň vyznání lásky Samuraji od Melvilla. Nikdy bych nevěřil, že kombinace hiphopové kultury, černého samotářského samuraje a taliánských páprdů může tak neskutečně šlapat. Filmová magie, kterou bych mohl vidět stokrát a pokaždé bych v tom našel něco nového. Definice swagu.(4.4.2015)

 • TomikZlesa
  ****

  Jak může z tak nudné a utahané první poloviny vzejít tak skvělý konec, to opravdu nechápu.(5.5.2009)

 • nithiel
  *****

  Vynikající Forest Whitaker jako samotářský sečtělý černý samuraj, jehož jediný přítel mluví jinou řečí - pčesto si vždy rozumí. Ale vůbec nejvíc mě dostaly animované střílečky, na které se koukali všichni z "rodiny" (jednu episodu itchy a scratchy si dokonce pamatuju ze simpsonových) a kterými se, minimálně jednou, Ghost Dog inspiroval.(2.12.2009)

 • mmmxzzz
  ****

  I holubí trus má své vášnivé obdivovatele .(18.4.2010)

 • chelseaman22
  odpad!

  Nutkání zvracet mě provázalo každou vteřinou téhlé chcípárny. Jen si to vezměte: Snímek pojednává o chlapíkovi jménem Ghost Dog. Tento chalán je černoch s třiceti kily navíc, šilhá a říká o sobě, že je samuraj. Málokoho udeří do očí skutečnost, že SAMURAJ Ghost Dog nebojuje katanou jako Ema Thurman, ale své SAMURAJSTVÍ zdůrazňuje obyčejnou devítkou s artigionalle tlumičem, jež je poslepován páskou z nějakého blevajzu. Tento SAMURAJ během meziher recituje knihu o samurajích a v hlavním ději je jeho hlavní náplní kupování zrní a krmení prašivých holubů. Náš SAMURAJ bojuje proti "mafii". Proč uvozovky u tohoto posvátného sicilského uskupení? Protože nejmladšímu mafiánovi je kolem šedesáti let a stěží vyjde schody. HROZNÉ!!! P.S. RZA odvedl klaunskou práci! odpad! Celosvětový výdělek k 4. 12. 2012: $9,380,473(2.12.2012)

 • starbrejkr
  *****

  Nikdy bych neřekl, nakolik spojení "meditativní gangsterka" dovede dávat smysl. Ale jinak zkrátka Ghost Doga nemůžu vystihnout. Zdánlivě banální gangsterskou zápletku dokázal Jarmusch svým neobvyklým pojetím a samurajskou filozofií zabalit do výjimečného hávu. Scén, které se filmový fanoušek vychutná je kupa a není to jen precizně nasnímaná akce, kdy si říkáte, jaký je Ghost Dog frajer, ale i zdánlivě bezvýznamné mezihry. Perfektní a neopakovatelná záležitost, která sice (SPOILER) skončí tak, jak skončit musí, ale bylo to podáno tak, že jsem i onen očekávaný konec zkousl bez potíží.(18.3.2013)

 • SallyZen
  ****

  Kdo by to byl řekl, že samurajská filosofie půjde zajímavě napasovat na svět téměř 21.století. A kdo by to byl řekl, že ten samuraj bude vysokej černoch žijící na střeše opuštěné budovy a jeho nejlepšími přáteli jsou holubi. Skvělé provedené, originální, symbolické a výborně zahrané. Akorát tu hudbu měl Jarmusch dát někomu zkušenějšímu. RZA sux. 80%(13.11.2014)

 • zette
  **

  Jarmusche mam rad a toto byl jeho devaty film, ktery jsem od nej videl. Bohuzel je v mych ocich jasne nejhorsi. Nesympaticke postavy, prebytecne michani zanru, kultur... Nebavilo me to.(5.10.2018)

 • Fallen_One
  *

  Dead Man se mi líbil. A moc! A tak jsem čekal že uvidím něco podobného (samozřejmě ne doslova), tentokrát ve městském prostředí. Ale fakt jsem se nudil. Nevím čím to bylo, ale...prostě mě to nijak nezaujalo. Holt ne pokaždý se mi Jarmusch trefí do noty. Snad bych jen ocenil dobrou kameru :-)(5.5.2007)

 • fars
  **

  Tak, tohle je presne film ktery vubec neni pro me. Citace samurajskych kodexu, petiminutove zabery na nehybny vazny oblicej Foresta Whitakera, Forest jede autem pryc a za zvuku hip hopu se zase jen divam dalsich 7 minut na jeho jedouci auto, Forest si cte, Forest jde na zmrzlinu, Forest krmi holuby, Fars spi. Film ma nejspi svou hloubku, misty se mi to libilo, ale nuda prevladala. Jeste kdyz byla na scene mafie a resila jak se samuraje zbavit tak to jeste uslo (i kdyz to byli sami 90tileti paprdove, divim se ze tu brokovnici vubec udrzeli), ale do konce jsem to nedokazal dokoukat.(9.9.2007)

 • lakikaki
  ****

  Forest Whitaker je v role Ghost Doga vynikajúci, zúčtovanie s gangstermi je natočené veľmi osobitne a originálne a hip hopový soundtrack nejakým divným spôsobom filmu fakt pristal. To všetko je skvelé, ale najväčší problém som mal s tým, že 116 minútový snímok mi pripadal ako trojhodinový - a ak odpočítavate čas do konca filmu, niečo je nedobre. Slabšie štyri hviezdičky.(9.8.2008)

 • miciveres
  ****

  Cierny samuraj, je ako samuraj bez katany... a takymto samurajom aj bol...(7.3.2010)

 • venison
  ***

  Tím, že jsem to viděla až teď mi přišel ten film lehce vyčpělej, ale Forest Whitaker byl jako samurajskej rapper, co rád holuby, naprosto boží :-) Hodně originální počin :-)(30.4.2014)

 • ad
  *****

  Jarmusch se sice možná pokusil obrátit víc ke komerci, ale nepovedlo se mu to. Prostě další Jarmuschovka se vším všudy: přesnými herci (v čele s perfektním Forestem W.), nádherným humorem "sedící" hudbou a povznášejícím koncem. Celkově na mne sice film nezapůsobil tak, jako Mrtvý muž, ale to už bych možná chtěl moc :)Ps. : Abych pochopil hlášku Stupid Fuckin´ White Men, musel jsem si Mrtvého muže pustit :))(7.7.2003)

 • mortak
  *****

  Cartoons nejsou odrazem světa, nýbrž svět se řídí podle cartoons. Jarmushova dokonalá hra se žánrem - francouzský i americký černoch myslí stejně, takže k porozumění nepotřebují jazyk, samurajská cesta se otvírá ženám, od policajtky, která je "zrovnoprávněna", k nástupci Ghost Doga, černošské holčice, a to vše pozoruje pes ze zásvětí kontrolující lidský běh osudu - vytváří příběh, který nenudí ani minutu.(5.2.2009)

 • Doudis19
  ****

  Jarmusch pro širší publikum. Emoce stále fungují, stejně jako sympatičnost hlavní postavy. Jen těch otázek už není nahozeno tolik, jak by jsme u filmu asi nejzajímavějšího, nezávislého filmaře očekávali.(3.5.2012)

 • laik_60
  ****

  Zaujímavý scenár, nenápadná a skvelá réžia, od whitera by som ani nečakal , čo nám predviedol(31.3.2013)

 • SoolenJV
  *****

  Jim Jurmusch byl vždycky mistrem ve spojování na první pohled nespojitelných věcí. V Ghost dogovi tuto svou schopnost dotahuje k dokonalosti - alespoň ve srovnání s tím, co jsem od tohoto režiséra zatím viděl. Gangsterka střižená podle žánrových pravidel (přesněji - "bílá gangsterka", ta o Italech či Irech) se střetává s černošskými ghetto filmy a hiphopovou kulturou, zavalitý černoch je nositelem samurajských tradic a zároveň nájemným zabijákem. Všechno to koření do absurdna dotažený humor a skvěle napsané dialogy. Postmoderní hlavní chod, jedna z učebnic toho, co dělá postmodernu postmodernou - čtení na více rovinách, přičemž všechny jsou srovnatelné a naprosto vyvážené. A záleží jen na divákovi, kterou z nich se rozhodne sledovat.(15.6.2013)

 • campix
  ***

  První setkání s tvorbou Jima Jarmusche a neproběhlo zrovna hladce. Ghost Dog je opravdu zajímavý film. Tempo plyne opravdu velmi volným tempem a tak nějak mimoděk sledujeme cestu tichého metrák vážícího černého ninji. Tento styl mě popravdě moc neuchvátil, ale na druhou stranu mě ani nijak výrazně nenudil. Ghost Dog mě lehce pohladil po filmové duši a hned odešel, tak snad příště Jarmusch zanechá něco víc.(15.9.2014)

 • senor
  ****

  V kontextu Jarmuschovy tvorby celkem zvláštní úkrok stranou, ale ne nepovedený. Přestárlá partička mafiánů je opravdu k popukání, i když na vás mávají pistolemi.(28.2.2006)

 • Elementál
  **

  No nevím... Zdlouhavý rádobyhlubokomyslný film o ničem, který vás neustále zatěžuje samurajskými poučkami, které jsou ale spíše otravné, než mystické a v kontextu film ani nikam neposunují ani ho nevylepšují. Postavy jsou sice sympatické a i prostředí mafie je vykresleno pěkně, ale pokládám si otázku - proč to všechno? Co mi ten film dal? Odpověď je, že asi nic. Příběh se skládá z toho že sympatický afroameričan si pouští v autě někdy příjemnou někdy nepříjemnou hudbu a potom vystřílí celý gang, načež se sám nechá odrovnat. Tečka, konec, hotovo. Ach jo.(12.11.2008)

 • Sonnik
  *****

  All assassins live beyond the law... only one follows the code. Monotóní, statický, ale výborný film. Život stokilového čeného samuraje stojí a padá s podřadným italským mafiánem, kterému Ghost Dog dluží život. Ghost Dog žije na střeše s holuby, řídí se Hagakurou a zabíjí pro taliány lidi. Jediným jeho kamarádem je prodavač zmrzliny, který mluví jenom francouzsky. Bohužel musel přijít čas, kdy začne být pro taliány nepohodlný... "Live by the code, die by the code"(29.12.2008)

 • M-arta
  *****

  Nejdřív mi tempo celého filmu přišlo snad až moc pozvolné a musím přiznat, že chvíli trvalo, než si mě získal. Ale když už to udělal, udělal to úplně - nezapomenutelná atmosféra, která nejde z hlavy, způsob vyprávění, určitý druh klidu... důstojnost hodná přítomnosti smrti i vtípky, absurdity a kouzelné hlášky hodné života... ( Nebo naopak? ;-) )(27.7.2009)

 • Decker
  *****

  Velmi zajimava Jarmuschovska vyvrazdovacka, se samurajskou poetikou, podtrzena hiphopovymi beaty a bezchybnym Whitakerem. Zni to nesourode, ale je to kupodivu funkcni a to primo perfektne!(29.12.2009)

 • Midori_Mike
  ****

  Možná už jsem viděl příliš snímků s podobným tematem, jaký má Ghost dog, takže jej nedokážu pořádně ocenit. Ale mám za to, že tento film je z části nezvládnutý. Hlavně režisérsky... nicméně má jakousi osobitou atmosféru, která třeba někomu přesně sedne. Hlavní ale je, že to, o čem se film snaží mluvit, se z něj vyčíst dá. Jenom mi to nešlo tak lehce, jako např. u Posledního samuraje (teď myslím ale jenom z hlediska samurajské filozofie, jinak jsou filmy každý poněkud z jiného soudku). Prostě tu na mě tolik nepůsobila síla okamžiku. Ale abych jenom nehanil, pokud nebudete mít od snímku přehnaná očekávání, může se stát, že budete velmi příjemně překvapeni :) . Takže já dávám trochu slabší, ale přesto 4*(6.8.2010)

 • Martin741
  *****

  Vyborny film od Jima Jarmuscha s vybornym Whitakerom v hlavnej ulohe. Moj prvy film of Jarmuscha, pacili sa mi samurajske principy, ktore vyznava Whitaker a pomale tempo . 87 %(16.2.2013)

 • hallelluja
  *****

  No nemilujte ho, Jimyho, keď tvorí takéto filmy... Zážitok nemerateľný hviezdami, tu akákoľvek intelektuálna analýza neprichádza do úvahy. Ghost Dog je živý organizmus a keď ho rozpitvete na kúsky, neuvidíte jeho podstatu. Funguje ako celok, vdýchne gangstra, vydychuje samuraja a jeho srdce bije v hiphop rytme RZA...(16.3.2013)

 • AffectedFace
  ***

  Je to hezky natočené bez zbytečných přeplácaných filmových filtrů a celé to působí jako fajn gangsterka. Na můj vkus to bylo občas až moc natahující se a nudilo mne to, ale i tak jsem film do konce dokoukat musel. Zabití skrz trubku do umyvadla? Kdo tohle kdy kurva dokázal, kdo by si sakra tohle pomyslel, tak geniální nápad jsem snad ještě neviděl. Občas mi přišlo, že je tam moc klišé a choreografie "nepřátel" v rozpočtu 2 milionů působí přirozeně dobře. Film má příponu "cesta samuraje", ale ve filmu jsou zobrazeny jenom části textu a nic z toho ve skutečnosti neuvidíme. I tak Forest Whitaker ukázal skvělý herecký počin s málomluvným, ale drsným černochem v hlavní roli.(25.3.2017)

 • lennyd
  ****

  Velmi zvláštní film. Skvělý Forest Whitaker, který představuje "černošského samuraje", místo meče má pistole, a s ničím a nimým se nepáře. Řídí se samurajským kodexem, který mu přikazuje sloužit tomu, kdo mu v mládí zachránil život. Tento někdo ale pracuje pro mafii, takže špinavou práci nechavájí na něm. Až do chvíle, kdy na jejich přání zabije jednoho z "rodiny".... Jediné co mně na filmu zklamalo, byla právě ta mafiánská rodina -- jejich základna mi přišla spíše jako domov důchodců :)(7.2.2004)

 • Tomesh
  *****

  Plusy: Whitaker, Rappová hudba (z duše ji nemám rád, tady mi kupodivu nevadí), poštovní holuby, literatura všeho druhu, samurajský kodex, mafie, režisér.. Minusy: Někomu to připadá pošahaný, mně ne!(21.11.2007)

 • BS
  *****

  Atmosféra v Ghost Dog: The way of the samurai by se dala krájet snad jen mistrně ukutou katanou z dob největší slávy japonských mistrů meče. Mistrně zahraný tajmené blackguy v podání Foresta Whitakera. Ghost Dog zaujímá přední místo v mé filmotéce...(27.3.2008)

 • dvopet
  *****

  Jedna z pouček na zdi pana Naošiga tvrdí: "Záležitosti velkého významu je nutno brát s nadhledem." Mistr Ittei odpověděl: "Záležitosti malého významu je nutno brát vážně." Citáty z Jamamotovy filozofické sbírky Hagakure se táhnou jako pevná niť celým filmem a jsou leitmotivem nejen samotného snímku, ale i Jarmuschovy tvorby obecně. Nájemný vrah ve službách místní mafie, černoch, jenž se řídí samurajským kodexem cti a osaměle žije na střeše jedné z výškových budov, kde chová holuby. Hlavní postava, jakkoliv na první pohled absurdní, je ve výsledku daleko opravdovější než většina ostatního světa a lidí kolem ní (i díky hereckému výkonu Foresta Whitakera, který dodává svému stínovému zabijákovi obrovský vnitřní rozměr). Jeho nejlepším přítelem je francouzský zmrzlinář, se kterým si sice intuitivně rozumějí, ale navzájem neovládají jazyk toho druhého – neustále se navracející Jarmuschovo téma jazykové bariéry, která však dorozumění nebrání. Jarmusch karikuje chod mafiánských rodin, když obecná klišé v jejich zobrazování užívá záměrně ad absurdum. Po formální stránce jsou Dogovy noční jízdy zobrazeny podobně jako v Noci na Zemi, je zde přítomna také významná role náhody (s níž Jim pracuje pravidelně). Přestože se Jarmusch zdánlivě vrací do linie předchozích snímků před Mrtvým mužem, témata obsažená v Dead Manovi však intertextuálně propojuje do současnosti. Ghost Dog má styčné tématické prvky nejen v přímém odkazu v podobě Garyho Farmera („Nobodyho“). Jasně viditelná paralela zde existuje mezi zastřelením jednoho z posledních černých medvědů lovci a vyhlazováním Indiánů, Ghost Dog podobně jako Nobody stojí vyčleněně na pomezí starých a nových časů a je představitelem kultury, jejíž duchovní hodnoty už v dnešní době prakticky neexistují. Symbol, jenž nosí Ghost na krku, jsou ptáci uzavření v kruhu, což vyjadřuje cyklickou povahu přírody, jež se projevuje v závěru Mrtvého muže „návratem“ do mořského lůna. A nakonec, motiv alegorické cesty za smrtí je přítomný i zde, neboť: „Každý den bez výjimky by se dotyčný měl považovat za mrtvého. To je podstatou cesty samuraje.“ Typický autorský rukopis, který mám na tomto tvůrci tak rád, prozrazuje např. scéna, kdy Ghost Doga krmícího v parku holuby ze zvědavosti osloví holčička jménem Pearline (jež v závěru snímku nese naději do budoucna). Nechat takto své postavy jen tak si sednout v parku, a povídat si o svých zálibách, umí jen Jarmusch. Závěrečný nesmyslný anti-souboj mezi Ghost Dogem a Louiem záměrně popírá veškerá pravidla přestřelek díky absurditě důvodu a neozbrojenosti Ghosta. Müllerova kamera je opět fascinující, soundtrack RZA v hip-hopovém stylu ve svých čistě instrumentálních částech s dotykem východních melodií výborně dokresluje jednotlivé scény. Vrcholný Jarmuschův film (společně s Mrtvým mužem) předkládá své filozofické myšlenky velmi nenápadně, o to déle ale rezonují.(8.6.2008)

 • MiCM
  ****

  Zvláštní poklidný film, kde samotář Forest Whitaker jde po cestě tichého samuraje. Pro mně naprosto nečekaný film s nečekaným obsazením. Zajímavý film.(3.10.2008)

 • ywo666
  **

  Slabé dve hviezdičky. Veľmi slabé, na hrane jednej. Nudný film. Nepodarený film. Zlý film. Počas celého zážitku som si želal nech to skončí. Pár prestreliek, pár hlášok pár dobrých nápadov. Ale to zaberá tak 5-10 minút filmu. Zvyšných vyšše 100 minút je otrava. 30% a totálne nepochopenie vysokého hodnotenia.(2.7.2012)

 • tuntavala
  **

  Kdyz si cistis zuby a netece voda, nedivej se tomu na kloub.(16.3.2013)

 • Savo
  *****

  Výtečná černá komedie která nestále překvapuje lacinými detaily. Za zmínku stojí skvělá atmosféra stylu "klid před bouří" a zvuková kulisa.(18.6.2003)

 • kurcatovium
  *****

  Vynikající! Na filmu mě opravdu dostala jeho atmosféra, ledový klid Whitakera a skloubení tradičního japonského samurai učení s moderním hip hopem (kterýžto jako samotnou hudbu zrovna nemusím...) a celkovým životním stylem. A samozřejmě holubi...(31.3.2005)

 • Natabar
  ***

  Takový filmový ementál - chutná vcelku uspokojivě, ale těch scénáristických děr zde bylo víc než jsem schopen a ochoten akceptovat.(14.9.2008)

 • KimmyJ
  ****

  Koukám, že si Jarmush zase jednou s divákem pěkně pohrál. Ačkoliv to na první pohled vůbec nevypadá, tak asi víc než třeba v Mrtvém muži. Líbí se mi, že všechno podává pěkně nenásilně a pomalu a cítím zde i lehký náznak parodie. Pěkný příběh o samurajovi s pistolí.(10.2.2009)

 • Sfinkter
  ****

  Milá parodie mafie, výborná nadsázka samurajských činů. Jinak než v nadsázce bychom je totiž nepochopili.(27.3.2009)

 • terunka003
  ***

  Stara dobra klubovkova narezarna. Super herci, poutavy pribeh a myslenky. Jen na patecni vecer asi trochu delsi a nudnejsi.. "..neni to projev neucty.. " (15.3.2013)

 • Ramones77
  *****

  Nezávislé filmy mám hodně rád a Jim Jarmusch je skutečný mistr svého oboru. Výběr hlavní role se povedl přímo na jedničku a Forestu Whitakerovi sedla dokonale. Celý film podkresluje vynikající hudba a snímá krásná kamera. Takhle si předtavuji opravdovou nezávislárnu.(4.6.2013)

 • C0r0ner
  ****

  Že Jarmusche zrovna nemusím, ale Ghost Dog byl tak perfektně natočený, že jsem měl problémy od něj i vůlí odtrhnout oči. Časem sice trochu ztrácel tempo, ale i se jedná o hodně nadprůměrný film, kde Forest Whitaker v hlavní roli předvádí asi nejlepší výkon svého života. Nečekal jsem nic a byl jsem velmi mile překvapen. Víc takových prosím. 90%(24.10.2016)

 • Topco
  ****

  Hypnotická a cool žánrovka s poetickým presahom. Potešili odkazy na neo-noirové chuťovky z roku ´67: japonský Branded to Kill (vták pristávajúci na zbrani, zabitie cez potrubie) a francúzskeho Samuraja (spôsob krádeže áut a biele rukavičky).(23.7.2017)

 • ganz
  *****

  Film který mě nadchl svou vyjimečností a to hlavně u Ghost doga, který je naprosto jedinečná postava stejně jako jeho přítel se kterým si nerozumí ani slovo. Ghost dogova vendeta je výborná a jeho chladnokrevná přesnost při "práci" spojená s uctíváním samurajských kodexů je opravdu výborná. "Tys zastřelil ženskou!" "Furt volaj po zrovnoprávnění-Tak sem ji zrovnoprávnil"(18.12.2007)

 • Teebo
  **

  Tedy nevím, co mám na tomto filmu obdivovat. Určitě ne pomateného zloděje aut s mizerným společenským životem a špatným hudebním vkusem, který má zálibu v japonské literatuře a tuctu úžasných mouder. Tahle novodobá podoba samuraje mi vážně nesedla. Nejprve myšlenku, poté styl, prosím. Film má navíc strašně utahané tempo a nevídím v něm špetku originality či nějakého přínosu. Co naopak musím ocenit, jsou dialogy mezi hlavní postavou a zmrzlinářem. Ale celkově bohužel dost zklamání...(4.8.2009)

 • tomtomtoma
  ****

  Zajímavý film o smrti a připravenosti na smrt. O určité životní filozofii, kdy jediný hlavní čas je přítomnost. O cti, i když pokřivené, i u těch, kteří zákony rozhodně nedodržují. O přátelství, kde slova, i když neustále znějí, nic neznamenají. O lidech, kteří zabijejí protože je to živí a o velké krutosti, která se s tím pojí. Film, který nutí se zamýšlet nad tím, co je nyní. Nemyslet na to, co bylo a ani nepřemýšlet, co bude. Zkrátka žít přítomností a vychutnávat si prosté radosti života. Forest Whitaker v roli nájemného zabijáka Ghost Doga, který je schodou nešťastné souhry náhod určen k likvidaci. Ale sám je všechny zavraždí a zachrání tak život sobě a svému "pánovi", mafiánovi Louievi (John Tormey), který mu před lety sám zachránil život. Ale protože i lidé, kteří nedodržují normální zákony mají své kodexy, musí Louie zabít Ghost Doga, který s tím počítá. Film o těžké cestě při hledání přátel. Film, který s nadhledem pokládá otázku o ceně života a ceně smrti.(18.9.2009)

 • BuryGol
  ***

  Jime, je mi to líto, ale dávám jen tři hvězdy. Nápad jsi měl dobrej a nebylo to nejhorší, ale těch ALE je přece jenom víc. Už ta idea že ne.gr si hraje na samuraje co poslouchá hiphop je hrozná. Mávání pistolema místo meče, až podivný rozdíly v technice (moderní ovládání aut a sto let stará bedna v bytě Italů?) Do toho hiphopová muzika, okolí samej čmoud, "zhasínání opony" co fungovalo třeba v Mystery Train ale tady ne. Nevim...dobrý bylo zúčtování s mafií, myšlenka, anglicko-francouzská konverzace a poučení o samurajích. Ale že bych to musel ještě někdy vidět, to fakt ne.(6.10.2009)

 • pugs
  ****

  "Chcú rovnoprávnosť. Tak som ju zrovnoprávnil!"(2.10.2010)

 • Honzíno
  ***

  Ghost Dog mě v podstatě zklamal. Asi jsem opět udělal tu chybu, že jsem čekal hodně. Bohužel pomocí dlouhých záběrů na Ghost Doga jedoucího v autě za kolovrátkového hopového rytmu mě atmosféra nepohltila. Fajn odkazy na pohádky, různé pohledy na setkání služebníka a pána, prolínání textovými záběry se zajímavým textem, ale k obecnému nadšení se přidat nedokážu, šlo to tak trochu mimo mě. Slabých 60% zachraňuje celkem charismatický Forest Whitaker, občas trefné hlášky, semtam vychytávka v přestřelce (kéž by jich bylo více), či originální smrti gangstera a černý humor (pohádky, zmrzlinový kamarád, rasismus atd.). Plakát navíc avizuje, že se bude též mlátit rukama a sekat mečem. To raději nikdo nečekejte. Film mohl být alespoň o deset minut kratší a nic by se nestalo, přesto stojí určitě za vidění.(4.1.2011)

 • Bl00dsuck3r
  *****

  Na tomto filmu bych vyzdvihl opět skvělý Jarmushův humor a brilantně vytvořené mafiánské prostředí (televize s animáky nás u mafiánů provází celým filmem), které ještě vylepšuje herecké obsazení (zvláště trojice mafiánů a pohled na ni je už humor samotný). Výborně zahráli též Forest Whitaker a Isaach de Bankolé, kteří jsou přáteli mluvícími každý jiným jazykem, nicméně Jarmusch dokázal to, že si oba jakýmsi způsobem "rozumí", ačkoli o tom ani jeden zřejmě neví, celá tato problematika je také, jak jinak u Jarmusche, humorně zpracována. Líbí se mi i výborně zvolená hudba k filmu od RZA z Wu-Tang Clanu, která dokresluje atmosféru (zmínil bych například song Samurai Showdown - http://www.youtube.com/watch?v=5chO4D4oGsE). Toto vše + výborně propracovaný příběh a skvělá kamera znamená *****.(14.8.2011)

 • solskjaer
  ***

  Zcela průměrný film, pro mne nezáživný, místy silně nudný. Forest Whitaker je moc dobrý herec, ale tahle role mu prostě nesedla, roli samuraje, i když trochu jinak myšleného, jsem mu nevěřil ani chvilku, navíc jsem se někdy musel fakt smát jeho plnotučným pohybům. Každopádně jednu věc bych vyzdvihl a to je soundtrack RZA a hlavně úvodní písnička při krádeži Lexuse.(24.3.2012)

 • BetuSKA
  *****

  Miluje ptáčky, kterýmžto pádem já miluju jeho!(11.2.2013)

 • mab
  **

  Tento film by unudil k smrti i mistra světa v nudění. Patetické, filozofie tolik, že by se i Kant picnul.(15.3.2013)

 • Hollohlaway
  ****

  Kdysi dávno shlédnuto, a nyní zopakováno. Mlčenlivý zabiják Foresta Whitakera je typická postava Jima Jarmusche, plná odkazů a náznaků na jiná díla. Skvělé portfolio postav, např. úžasný zmrzlinář a komunikace mezi ním a Ghost Dogem, kamera, dialogy...lahůdka. Plus neopakovatelná muzika.(2.6.2013)

 • Hees
  ***

  Keď je vo filme niečo super čo k vám hovorí a má pravdu neznamená to, že celý film je super (aspoň v tomto prípade je to tak).(4.9.2014)

 • Brain-D
  *****

  Z průměrného začátku se vyvinulo něco víc. Díky "Dead Man" s Johny Deppem vím, že Jim Jarmusch netočí klasické filmy a tohle není vyjímkou. Tady je tohle neskutečné pozitivum. Všechny kodexy z knihy samuraje prolínané z příběhem mají neskutečnou sílu dodat člověku náboj a vykreslují postavu Ghost Doga. Jeho aktuální cítění nebo to jakým směrem by měl směřovat. Hudba RZA, gangy a noc tomu dodali neskutečně silnou temnou černošskou atmosféru. Čím více nad filmem přemýšlím, tím bych dal větší hodnocení. Takže 10/10(15.1.2015)

 • majo25
  ***

  Veľmi atypický film. Kombinácia samurajskej filozofie a afroamerickej kultúry s jej raperskou (anti)hudbou a zvykmi bola tak excentrická, že som si ani po celú dĺžku filmu nemohol na ňu navyknúť. Whitaker ja fajn herec, ale do takejto role sa vôbec nehodil. Technické spracovanie bolo tiež na nevalnej úrovni, na druhej strane, aspoň snaha o humorný podtón vcelku vyšla. Za pozornosť stála aj prácička nájomného vraha a chladnokrvnosť, s ktorou ju vykonával. Poznámočka pre tvorcov, aj malé decko musí vedieť, že poštové holuby lietajú iba domov, teda je to len jednosmerka...naštudovať si to a nabudúce takúto kravinku už viac na svetlo sveta nevypustiť.(23.12.2016)

 • Almásy
  *****

  budem prehanat ked poviem ze najlepsi Jarmusch? nemyslim..(27.6.2007)

 • BMAJTZ
  *****

  Neskutecny zazitek s paradnim hlavnim hrdinou v nezvyklem filmu se zvlastni zapletkou.(19.10.2008)

 • Ravi
  *****

  Film podle mého gusta - nenápadný název, skvělý a jasný příběh, výborná hudba, nápad i provedení a excelentní herecké výkony a dialogy. Ještě jsem nedodal, že obdivuji kameru v tomto snímku. Cestu samuraje by měli vidět všichni fandové poctivých gangsterek i milovníci sólo mužských hrdinů na pokraji existence. Dostala mě věta: "Ježiši, tys zabil policajtku! - No a? Furt chtěj tu rovnoprávnost, tak jsem ji zrovnoprávnil!". Nejlepší byl film poprvé 100% = 5/5(22.7.2010)

 • Maynard.
  ***

  Těmhletem umělcům jako je Jim Jarmusch nikdy nepřijdu na chuť. Jejich způsob vyprávění příběhu mi vůbec nesedí. Sice sem se o tu jednu hvězdu bavil více než u prapodivnýho Mrtvého muže, ale pořád je to pro mě pořádná porce nudy. Nuda, která je zde doprovázená celou dobu úděsnou černošskou muzikou, která je pro mě téměř odpudivá. Film beru spíše jako k pobavení, páč kde jinde se vidí obtloustlí gangsteři, kteří nahání hrůzu a respekt asi tak jako strašák v kukuřičným poli. Do toho všeho hlavní hrdina se vzhledem "jedno voko - kam deš? Druhý - na pivo" :o), který mi byl celou dobu značně nesympatický. Jediný, co se mi jakž takž líbilo, tak jeho nejlepší kamarádství s Francouzským zmrzlinářem, se kterým si nerozumněl ani jedno slovíčko, to sem se jako bavil. Ale řadit tneto film mezi mafiánský, či snad samurajský je stejně ujetý jako poslouchat RAP a nerozumět ani slůvko anglicky. No a navíc ty časté samurajské citáty... Podobným "uměleckým" filmům nepřijdu nikdy na chuť, je to pro mě španělská vesnice. Puente ove chůna, sice jen matně tuším co to znamená, sice je to mimo mísu, no ale líbí se mi to :o)(22.2.2011)

 • ranp
  ****

  Zajímavý film s inteligentním hlavním hrdinou, který vždy dovede provést svou práci precizně a v tichosti. I on však bohužel jednou udělal chybu, čímž vyvolal hněv mocných lidí. Ve chvíli, kdy pronásledovatelé ublížili Ghost Dogovým holubům, si v podstatě předplatili svou smrt. Události pak nabraly rychlý spád. Snímek je výbornou kombinací akce a jakéhosi "ciltivého duchovna." Forest Whitaker tu přesvědčil o svých hereckých kvalitách. Každopádně jde o neobvyklý film, jehož zhlédnutí můžu ostatním jen doporučit.(10.10.2011)

 • Unnamed
  *****

  Jsem rád, že se mi stále daří jednou za čas narazit na film, který mě naprosto dostane. Ghost Dog jím určitě byl. Nevím čím to bylo, ale jednoduše jsem hltal každou scénu. Bylo to jiné než všechno ostatní okolo, klidné, hluboké, ale při tom ne nudné, ba naopak.(26.6.2012)

 • sator
  ****

  Když plně porozumíš přítomnému okamžiku, nebudeš si hledat nic jiného...(3.3.2013)

 • milancecil
  *****

  "....A každý den, bez ustání se považuj za mrtvého. V tom tkví podstata cesty Samuraje" ano, právě takovým velmi výmluvným úryvkem z knihy Hagakure - Cesta Samuraje nás diváky uvádí do děje svého vyprávění nájemný zabiják s přezdívkou Ghost Dog, skvěle herecky podaný mým velkým oblíbencem, s bravůrou mu již vlastní, Forestem Whitakerem, žije si jen tak sám, v utajení, velmi prostě v dřevěném přístavku na střeše jednoho z domů, vzdálený běhu všední každodennosti a událostí tam dole, pod ním, v ulicích velkoměstské periférie, sám, jen se společností hejna holubů, o které se s takovou něžnou péčí stará, ano, právě tak nám Jim Jarmush na úvod představuje velmi zvláštní postavu muže, je sice zabijákem, tedy člověkem z kriminálního okraje společnosti a měli bychom jím tedy spíše právě proto opovrhovat, ale není to vůbec tak snadné, když právě díky nastavení událostí příběhu začnou nepotlačitelně převažovat sympatie a ty mne osobně až do samého, spíše očekávatelného, tragického vyústění nikdy zatím neopustily, ano, tak mistrně je na nás diváky příběh nastaven a nemůžeme jinak, než snad stát právě po boku tohoto neochvějně přímočaře jednajícího muže a společně s ním jít za nemilosrdnou pomstou k lidem, kteří tak zlovolně a krutě zasáhli do jeho malého střešního ráje, do toho hájeného světa, tam blízko oblakům, kde se on v myšlenkách volně vznášel, jakoby společně se svým tak milovaným ptactvem, ano, je to opravdu velmi zvláštní dílo, i když naplněné tak početným, krvavým násilím, přesto s pozoruhodnou, jakoby právě tím ladným, holubím letem povznášející, nadoblačně vzletnou poetikou.(10.3.2013)

 • standsiller
  ****

  V centre stojí koncentrácia človeka v mihavom prúde veľkomesta. Bežný prípad obyvateľa metropoly s obtiažnou identifikáciou vlastnej osobnosti medzi všetkými ostatnými... a tu sa to začína - gangstermi. Hlavne v prípade , pokiaľ samotný čierny " samuraj " mal byť už dávno mŕtvy a vydáva sa na smrtiplnú cestu, aby pomstil vlastnú smrť.(13.10.2014)

 • LeoH
  ****

  Svébytný postmoderní mišmaš s mnoha typickými jarmuschovskými absurditkami pozvedá na úroveň hypnotického zážitku totálně stylová muzika rappera RZA a jeho Wu-Tang Clanu a neuvěřitelná pohybová elegance Whitakerova zavalitého těla. V době premiéry byli někteří Jarmuschovi fanoušci včetně mé maličkosti možná trochu zklamaní, že se nedočkali dalšího Dead Mana, připadalo nám, že cool stylizace tentokrát dostala přednost před filosofickými hloubkami; s odstupem času se ale zdá, že Ghost Dog i tak stárne víc než důstojně. — This ain't no ancient culture here, mister. –Sometimes it is.(12.2.2016)

 • Smileface
  ****

  Jarmush jako nezávislý tvůrce snad nikdy nezklame.Tohle dílko se opravdu zdařilo,stejně jako jeho přechozí "Mrtvý muž"(16.3.2003)

 • vincent
  *****

  Atmosféra, hudba, postavy, humor - to všetko vo svojskom podaní pána majstra Jarmuscha. Film, ktorý dokáže vtiahnuť, a tým lepšie a inovatívnejšie premýšľať o postavách a príbehu. Takéto filmy sa len tak nevidia a ak sa niekedy postaví múzeum filmov 20. storočia, tak Jarmusch by tam mal mať osobitné miesto. Skrátim to: Pán režisér a jeho brilatné 100% dielo.(27.1.2006)

 • ABCD Marta
  ***

  Ať se snažím jak se snažím, nejsem schopen pochopit, proč je Ghost Dog tak vysoce hodnocen. Vyvětlení může být několik, ale já nenacházím žádnou motivaci je hledat, takže děkuji Jime, ale toto nebyl můj šálek kávy (výbornou hudbu a způsob, jakým Jarmusch ztvárnil život stárnoucích gangsterů, kteří se kromě řešení ,,svých" obchodních záležitostí musí potýkat i s problémy stařeckými, mě však dostal).(18.1.2010)

 • Wlck
  *

  Naprosto nechápu tak kladné hodnocení celého filmu. Hip hopový soundtrack od RZA sice krásně navozuje atmosféru ghetta, nicméně představa, že se v takovémto ghettu objeví afroameričan posedlý samurajským kodexem a chovem poštovních holubů, ve mně vyvolává krajně nepříznivé stavy. Prostě děs. Připočtěme k tomu skupinu prakticky neschopných italských mafiánů zralých na důchod a je to ještě hlouběji. Na druhou stranu se mi to aspoň povedlo dokoukat, proto asi ta jedna hvězda.(29.1.2011)

 • Mistickzz
  ****

  Zaujímavý a štýlový film, ktorý ma zaujal o mnoho viac ako Mŕtvy muž, ktorého som videl od Jarmuscha naposledy. Dokonca mi ani nevadil ten preťahovaný dej, ktorý ubehol svižne a v pohode. Forest Whitaker bol fajn, no najlepší bol aj tak soundtrack od RZA. 79%(15.4.2012)

 • latvar
  ***

  V prvé řadě musím vyzdvihnout výbornou hudbu(hlavně v úvodu). Z filmu mám divné pocity, chvílemi jsem měl chuť to vypnout a pak jsem se zase dost bavil. Zbytečné mě přišly samurajské citáty, které film často přerušovaly, bez nich bych to viděl kladněj. 55%(26.5.2012)

 • Pavlík
  ****

  20. 03. 2014 (88.); doporučuji(20.3.2014)

 • Pedross800
  ****

  "CESTA SAMURAJE KONČÍ SMRTÍ. O SMRTI JE NUTNÉ MEDITOVAT KAŽDÝ DEN. DEJ SPOČINOUT TĚLU I DUŠI A MYSLI NA TO, ŽE MŮŽEŠ BÝT ROZERVÁN ŠÍPY, STŘELAMI, OŠTĚPY A MEČI. ŽE BUDEŠ SPLÁCHNUT VLNAMI ČI VHOZEN DO PLANOUCÍHO OHNĚ, ZASAŽEN BLESKEM, UDOLÁN ZEMĚTŘESENÍM. ŽE SE ZŘÍTÍŠ Z ÚTESU, SKOLÍ TĚ NEMOC ČI SPÁCHÁŠ HARAKIRI PO SMRTI SVÉHO PÁNA. A KAŽDÝ DEN, BEZ USTÁNÍ, SE POVAŽUJ ZA MRTVÉHO. V TOM TKVÍ PODSTATA CESTY SAMURAJE" Otřepané téma podané originální formou mající hloubku, šarm, poselství i vtip. Cesta černého mstitele je sice pomalá a rozvláčná, o to více však atmosférická a vtahující. Film, který má v sobě velké množství nezapomenutelných chviliček a okamžiků a skvělou černošskou hudbu. A hlavně toho nejoriginálnějšího zabijáka všech dob v podání fantastického Foresta Whitakera!(10.3.2015)

 • Perverz
  ***

  Koukám na naprosto skvělý film, co se filmařiny týče, ale prostě mě nudí. Koukám na zpracování, je to skvělé, ale nebaví mě to, a měl jsem problém to dokoukat.(10.5.2015)

 • black_adder
  ****

  Natočit film o samurajovi žijícím v chatrči na střeše výškové budovy v NY, tak aby nevyzněl jako nějaká trapná béčková akčňárna, chce pořádnou porci umění, naštěstí Jarmusch ho má na rozdávání a tak tady máme další špičkovou gangsterku. Taky Whitaker se své role zhostil ve velkém stylu, i když jsem si ho jako samuraje nedokázal předtím vůbec ani představit:-) Není to sice takový nářez jako MRTVÝ MUŽ, ale určitě tenhle film stojí za vidění.(25.9.2003)

 • Theraphosa
  ***

  Jedna věc, kterou nemůžu tomuto snímku odpustit je ta, že na nájemné vraždy zde byli...jiní odborníci, tedy ninjové. Samurajové by se k něčemu takovému nikdy nesnížili. Možná je to naprosto banální věc, já v tom ale vidím stejnou chybu, jako by udělal Clint Eastwood, kdyby si do nějakého ze svých Westernových filmů vzal poloautomatickou zbraň a celej film by se tvářil jakoby nic. 60%(4.11.2005)

 • miklaras
  *****

  Film, který jsem si kdysi oblíbila a dodneška fascinace nezmizela.(30.8.2008)

 • LEATHERFAC
  ****

  spíš 3,5*(7.12.2008)

 • P1tr
  **

  Pokud je cesta každého samuraje takto nudná, podivná a nejasná, pak se nedivím častému ukončení života pomocí harakiri. Ghost Dog je film prakticky o ničem. Mnohdy není poznat proč a koho zabil, celkově se toho o hlavním hrdinovi příliš nedozvíme. První půlhodinu jsem se slušně bavil, připadal jsem si, jako bych se díval na parodii, ale jak postupoval "děj" dál, došlo mi, že tento film se bere opravdu vážně. Akční scény působili až směšně, když každý důležitý zastřelený protivník po třech zásazích ještě zůstane deset vteřin stát, pak si v klidu sedne a odebere se do věčných lovišť. Ghost Dog mi vyloženě nesedl a nechápu, co tímto chtěl režisér světu říci.(18.12.2008)

 • Warsheek
  **

  I když myslim, že samurajskou filosofii chápu, vůbec nemůžu akceptovat její aplikování na současný svět. Tím spíš na Ameriku a jedno zachráňený dítě ulice. "Italská rodina", která hraje tu špatnou stranu je navíc neuvěřitelně trapná. Proto mi tenhle příběh připadal, jak to říct, trochu mimo. Znovu to vidět nemusím.(2.11.2009)

 • Cracker
  ***

  Hrozne nezaujímavý film, teda až na poslednú scénu a plus tie samurajské múdrosti boli v celku zaujímavé. Scenárista si však nedal veľa práce, mohlo tam byť viacej postáv alebo keď už tak viac stretnutí napríklad so zmrzlinárom alebo malým dievčatkom. Škoda, týmto u mňa Jim Jarmusch pohorel, ale dúfam že jeho ostatné projekty neodvrhnem... Palec hore Forest Whitaker.(7.5.2010)

 • mohamedsfinger
  *****

  Tenhle film jsem hledal. Jim Jarmusch mistrovsky poskládal dohromady příběh dost podivného nájemného vraha se spoustou odkazů a filmových žánrů, které všude zapadají naprasto dokonale. Máme tady taky asi nejzajímavější italskou mafii vůbec, která neplatí nájem a poslouchá Public enemy, dále ukecaného zmrzlináře, který umí jen francouzsky, a přesto si s ním pokecáte, no, a taky zvědavou holčičku-knihomolku. Ti všichni nás společně s famozním Forestem Whitakerem provedou cestou samuraje v Americe. Ten vrcholný zážitek se nám ale dostává také díky nádherné kameře a skvělému soundtracku od RZA, takže odhoďte, prosím, své předsudky k hip hopu.(1.8.2011)

 • mcleod
  ****

  Gangsterský film ve velmi netradičním samurajském hávu. Filmem je protnuta samurajská filozofie, kterou se řídí i hlavní postava. Jinak by se taky dalo říci, že film je o chlapíkovi, který vzal příliš vážně jednu knihu o samurajích. Ve filmu vlastně nic jiného není, vše co souvisí s příběhem, ale je mimo tuto samurajskou linii, se divák buď nedozví nebo je mu předloženo jen velmi povrchně. Jim Jarmusch prostě dává jasně najevo, co je ve filmu podstatné... cesta samuraje.(5.1.2012)

 • Sociopath
  *****

  Film, ktorý ma ovplyvnil natoľko, že som siahol po Bušidó. Že je Forest Whitaker pán plátna mi už dokázal mnohokrát (a boh mi je svedkom, že popri Morganovi Freemanovi je to u mňa najlepší afroamerický herec), ale čo predvádza tu jednoduchými gestami a pár slovami je neuveriteľné. Nechýba typicky absurdná atmosféra, ktorá sa už tradične stala Jarmuschovým podpisom (najlepší kamoš nevie ani slovo po anglicky), obľúbení spolupracovníci (RZA, Gary "Nikto" Farmer) a celkovo je to tak sympatický výsledok, že ani predvídateľné finále mi ho nemohlo pokaziť.(25.10.2012)

 • herr_carter
  *****

  "But it makes me think about Indians.They've got names like Red Cloud, Crazy Horse,Running Bear, Black Elk...That kind of shit. - Indians, niggers... same thing!"..................bezvadně ujetý film z dílny ještě ujetějšího J.Jarmusche, viděno v jihlavském filmovém klubu kdysi dávno.................. moje hodnocení = 9 z 10.(7.8.2015)

 • DannyBoy80
  *****

  Tak toto je pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Nechybí mu vůbec nic. Všichni hrajou skvěle. Nádherná kamera a střih. Akce (nadherné vystřílení mafiánského doupěte), humor (rozhovory Ghost Doga a zmrzlináře, zastřelená policistka). Žádná postava není nadbytečná, každá má svoje podstatné místo. Když už se ve filmu mluví (sice to není moc) tak to opravdu stojí za to. Hudba zdánlivě zvolená netradičně, což vůbec nevadí, protože je skvělá a do filmu zapadá. Pro mě 100% bez jedinné výtky. Moto: ty jsi mě postřelil....promiň není to vyjádření neúcty.......(1.4.2007)

 • joshula
  ***

  Asi jsem tenhle film nepochopil, ale prostě mě zklamal. Myslím, že jedině komediální scény, kdy starší pán co sotva jde s taškami z nákupu dvěma chvaty zpacifikuje lupiče stojí za to. Směšně mě připadla hlavně skupina mafiánů, která myslím sama nevěděla co chce...(24.9.2007)

 • Han22
  ****

  Krásný film, se samurajským hitmanem Forestem Whitakerem, který dodržuje kodex samurajů až do úplného konce a perfektními oldschool mafiány. Líbily se mi zde všechny ty zdánlivě nepodstatné a krásné scény - rozhovory se zmrzlinářem, přátelství s malou dívkou, schůze mafiánů i naprosto bezchybné scény zabíjení. Forestovi jsem mrtštného samuraje moc nevěřil - ale jen na začátku. Ukázal mi, že i přes svoji tloušťku dokáže vnitřně zahrát postavu, na kterou nemá fyzičku. Jediný co mi vadilo byla (pro mě) veliká podobnost se starším Leonem a tady by Ghost Dog prohrál - Leon byl působivější, tragičtější, dojemější. A taky mi film hodně kazily otřesné hiphopové písničky, ale to už je jen otázka hudebního vkusu. Jinak krásný film.(26.10.2008)

 • Schuldiner
  ****

  Hodně zvláštní, rozvleklý a pomalý film, který, jak si matně vzpomínám, mě příliš nezaujal, když jsem ho viděl poprvé před lety. Dnes jsem měl při sledování tohoto počinu přeci jen lepší pocit. Pořád je pro mě pomalý, rozvleklý a dosti zvláštně pojatý, tenhle fakt, tenhle můj názor se nemění, jen jsem se do toho možná více ponořil. Chvílemi má člověk pocit jako by se to chtělo stát kultem, ale na tohle já kašlu. Důležitý je můj subjektivní dojem a hlavně ten POCIT! Mám rád citáty, věty k zamyšlení. Mám rád filosofii, filosofii jako takovou, i když nejsem rozhodně bůhvíjaký znalec.. a tenhle film mě prostě dokázal právě pro tyhle substance vtáhnout. Samozřejmě by se dalo polemizovat nad hloubkou oněch myšlenek.. Musim se ale přiznat, že i přes moje vysoké hodnocení se divím tak vysokému celkovému hodnocení. Nečekal bych, že to tolik lidí zaujme...(30.10.2010)

 • Paity
  ****

  Přiznávám, hodně mému hodnocení pomohl Forest Whitaker sám, jinak to bylo takové strašně filosofické a zdlouhavé. Ale možná právě takový film měl být a tvůrci přesně to od Ghost Dog očekávali´.(14.5.2012)

 • Gildor
  *****

  Povedená gangsterka se špetkou japonské filozofie a moudrosti, jak se říká uvnitř "jako ze staré školy". Místy byla trochu Tarantinovská (kamera, mladá černovláska, gangsteři), takový nezávislý Pulp Fiction. Ale mnohem lepší :-) 95%(12.12.2013)

 • Bafo
  ****

  Jarmuschuv trochu zvlastni akcni film ktery je rozhodne lepsi nez americke klasiky... Trosku mi pripomina Cronenbergovy Dejiny nasili ktere sem nedavno videl... Kazdopadne je to velice dobry film ale na mrtveho muze to rozhodne nema :)(18.11.2005)

 • Shimitz
  ****

  77%(29.7.2007)

 • M.I.K.E.
  ***

  Ghost Dog : Cesta samuraje - už z názvu srší, že jde o zajímavý a originální snímeček, navíc s přesně hrajícím Forestem Whitakerem. Před shlédnutím jsem sice nečetl obsah, ale už jen dle názvu jsem čekal trochu rozvinutější příběh, kterého jsem se bohužel nedočkal. Vadila mi přílišná předvídatelnost a vykonstuovanost, už i tak slabého příběhu (po 20 minutách bylo jasné jakým směrem se bude celý film ubírat,trochu napětí a tajemna by neuškodilo). Cesta samuraje byla moc krátká a jednoduchá než jak sem si ji představoval, je to docela škoda, protože snímek měl potenciál obrovský. Dále mi vadila směšná italská mafie s nejtrapnějším bossem v čele, který hledí na kreslené filmy a jako svou pravici má ještě směšnějšího týpka s naslouchátkem. Hudba byla použita skvěle, ale hip-hop mi dost vadil.Celkově mi tyto zbytečné chyby házeli na tento snímek světlo béčkových filmů, ale na druhou stranu akční scény ( ikdyž jich nebylo moc) byli výborně natočené ( sice jsme čekal, že bude využit hlavně samurajský meč, ale GD byl s puškami velmi elegantí). Největším kladem bylo jednoznačně použítí kodexu, jenž posunuje Ghosta do trochu jiné dimenze filmů. Dále záběry ze střechy byli famozní (kamera briliantní a hlavně nácvik boje s mečem byl úžásný). Toto dílko považuju za dost povedé, ale chyběl mi trochu vážnější podtext který by snímek posunul o dost výš, proto dávám jen 3*.(3.5.2008)

 • Ondis
  ****

  Zvláštní filmík. Forest hraje samotáře zabijáka, který se řídí pravidly japonských samurajů. Je to zvláštní, tichý uzavřený člověk, do puntíku plnící úkoly svého bosse. Pro "Ghost Doga"(jak si říká) není problém sejmout za deset minut chladnokrevně deset hajzlů...a přitom vypadá tak nevinně:-)(15.9.2008)

 • dormouse
  *****

  S Mrtvým mužem mé nejoblíbenější Jarmuschovy filmy. Příběh černocha ptáčníka Ghost Doga (Forest Whitaker), kterému kdysi italský mafián náhodně na ulici zachránil život a on se pak rozhodne po vzoru samurajů zasvětit mu své služby i svůj život. Film provází úryvky z knihy Cesta smuraje, podle níž má být samuraj vždy připraven na smrt (a nosit sebou rtěnku a pudr, kdyby opouštěl bitvu příliš bledý) a život brát jako bonus, který obdrží před nevyhnutelnou smrtí. Díky této filosofii Ghost Dog proplouvá životem s lehkostí holuba, v pohybech mohutného černocha je elgance a radost, ať už se ohání samurajským mečem nebo červeným praporkem, s nímž své holuby naviguje. Poslouchá zpěvnou mluvu svých barevných bratrů na ulici, která sama o sobě je rapovou písní, kamarádí se se zmrzlinářem, s nímž si rozumí, přestože oba hovoří jinou řečí, nachází přátelství, ač se mu vyhýbá, a radost, i když od svého rozhodnutí stát se samurejme, je de fakto mrtvý.(28.11.2008)

 • ClimbVibe
  ****

  Dobrý film s myšlenkou i formou... viz.přemítání o čokoládové zmrzlině.(2.6.2009)

 • Crackonosc
  ****

  Tragicky vtipný snímek o samuraj assassinovi který připoutá myšlenkou a stylem, pobaví bizarní skvadrou postav, protáhne jednoduchoučkým příběhem a nabídne řadu zajímavých dialogů. Samurajská poetika v mafiánském prostředí je zajímavá, ale celkově mě film nijak výrazně nestrhl. Přesto krásných 70%(22.7.2010)

 • Witta
  ****

  Ghost Dog čte ve filmu dvě knihy. První je Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga, druhá pak Rašómon a jiné povídky.***Hudbu k filmu složil RZA, který si ve filmu i zahrál (muž v maskáčích, který se s Ghost Dogem pozdraví na ulici).(18.3.2011)

 • Movie Gourmet
  ****

  Nejedná se o film komerčního ražení. Forest Whitaker zde představuje dredatého nájemného vraha, který se řídí filozofií japonských samurajů, kterou čerpá z knih jejichž úryvky jsou ve filmu předčítány. 4* a 75-80 %.(3.7.2011)

 • showxman
  ****

  Čistý "nezávislák" a role jako stvořená pro Whitakera, který se zuby nehty drží samurajského kodexu a ten ho dostane až... 75%(1.2.2012)

 • figgo jr.
  *****

  Tenhle film mám doma už pár roků ale až ted jsem si ho konečně pustil a dobře jsem udělal. Famózní Forest Whitaker v roli nájemného zabijáka milujícího své holuby a skvělý příběh, který vyvrcholí do ještě lepšího konce. Tenhle film není prostě jen tupá akce ale je v něm něco mnohem víc.(19.6.2012)

 • Mikino00
  ***

  Film o opravdu prazvláštní věrnosti či vděčnosti za svůj život vypráví klasický ničím neoriginální příběh o zabijákovi, které postřílí celou mafii, ale nese se v Jarmuschovském hávu a právě tato netradičnost zpracování této látky pozvedá jinak obyčejný film.(9.12.2012)

 • Sdoom
  ****

  Vlastně vcelku průměrný příběh o pomstě z gangsterského prostředí, jenže je tu naprosto skvělý Forest Whitaker a soundtrack od RZA, který dodává ději skvělý feeling.(14.9.2014)

 • agentmiky
  *****

  Tento film je geniální ve všech ohledech.Jim Jarmusch ukazuje,proč je výborným režisérem.Film je mnoha aspektech specifický a vymyká se ostatním filmům.To mě na něm ale bavilo.V hlavní roli skvělý Forest Whitaker,který mě svým výkonem nadchnul.Nesmím opomenout ani výbornou italskou mafii,která mě nespočetněkrát rozesmála brilantními hláškami.Taktéž se mi líbily rozhovory mezi Raymondem a hlavním hrdinou,které byly velmi vtipné.Jeden z nejlepších filmů týkající se mafie a gangsterů.Hodnocení:90%(11.10.2015)

 • Martrix
  *****

  Jakýkoliv žánr "prohnaný Jarmuschem", ze sebe vydá prazvláštní, ale pro mě přitažlivý mix poetiky a realistického znázornění života běžných američanů. Byl jsem ve státech víc než rok, takže vím o čem píšu. Ten chlap v sobě má optiku, přes kterou se dívá na svět podobně jako Tarantino, ale Jarmusch je mnohem, mnohem chytřejší a zdaleka ne tak krvelačný a úchylný. Forma, jakou je Ghost vyprávěn, hudba, kterou je ta forma poslepována, obsazením, postavami a dialogy...vším se Jarmusch odlišuje od stereotypu, kterým nás standardní hollywoodská produkce prokrmuje. To pak může být samotný příběh klidně i průměrný a stejně půjde o dobrý film. A tady ten příběh navíc ani průměrný není. Velká spokojenost.(15.4.2017)

 • Brejlil
  *****

  Moderní samuraj předvádí kodex cti v prostředí velmi netradičním. Atmosféra amerického předměstí s rappery, zanikající italskou mafií a jistým bezčasím je dokonalá. Mafiáni jsou sice jen směšným odleskem dávné slávy, nejsou ale o nic méně nebezpeční. Pomalý film s dlouhými jízdami za hypnotického doprovodu rapu ve kterém náhlá eliminace famiglie působí jako exploze. Jarmusch si pohrává s různými klišé (komunikace založená na empatii překonává jazykové bariéry) a filmovými odkazy. Whitaker podává maximálně soustředěný výkon. Vhodné k meditaci v podvečerní čas.(3.6.2008)

 • CjKukis
  **

  Od tohohle filmu sem čekal dost , bohužel se dostavilo jen sklamání. Skoro žádná akce, místo toho žvatlaní a žvatlaní. Nechápu co na tom je k vidění, ale ne každého to zaujme že? Pro mě nuda....(6.6.2009)

 • conery1
  *****

  " Toto je môj najlepší priateľ. Akou rečou to hovorí? Po francúzsky. A vy mu rozumiete? Nerozumiem mu ani slovo. Najlepšiemu priateľovi? Áno." Neskutočná atmosféra! Fantastický Whitaker.(30.3.2011)

 • Prochy38
  ***

  I když jde o kvalitní a silný film, přiznám se, že na mě to zase tolik nepůsobilo. F. Whitaker je jasně tahounem filmu a je fakt dobrý. Ale nějak mi přišlo, ře film ničím nepřekvapil. Zápletka byla celkem jednoduchá a průběh taky. Filozofie samurajů a styl zasunutí do děje se moc povedl, ale já teda čekal něco trochu jiného. Špatný film to určitě není, ale nadšení se z mojí strany bohužel nedostavilo. Hudba byla celkem kvalitní, i když tento styl nemusím, volba byla dobrá.(10.6.2012)

 • javaznenevim
  ****

  Když Marsellus Wallace mluvil o negrovi schovaném v míse s rejží, nejspíš tím myslel právě Ghost Doga...(28.3.2015)

 • RomanHyde
  *****

  "Nic není podstatnějšího než samotný smysl současného okamžiku. Celý život je řetězcem momentů jdoucích po sobě. Pokud člověk pochopí současný okamžik, nemusí již dělat nic jiného, ani se o nic jiného snažit" zaznělo ve filmu společně s jinými moudry. Nadčasový, dramatický a přitom filosofický je počin Jima Jarmusche...(6.5.2007)

 • GeorgeHans
  *****

  Geniálny samuraj Forest Whitaker, prepracovaná mafia, či výborná kamera robia z tohto filmu výbornú záležitosť. Hudbu, objavujúcu sa v tomto filme fakt nemusím, ale tu mi nevadila ani v najmenšom. A najlepšie sú scény s najlepším priateľom.(25.9.2008)

 • Nightbreed
  ****

  Skvelý film so strašným soundtrackom.(14.6.2009)

 • Pawlisman
  ****

  Z mého pohledu jeden z nejslabších Jarmuschových snímků. Přímý děj, pomalá gangsterka, atmosféra nějaká, ale taky ne extra silná či něčím vynikající, originalita a míra překvapení také ničím extra nevyniká. I tak hezky plynoucí film. 7,5/10(18.1.2010)

 • Martyr
  ****

  Rap neznasam a davam 4 hviezdy. Ale vobec neviem preco...(2.5.2010)

 • Ukko
  *****

  Jim Jarmusch je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. Film Ghost Dog sice patří k jeho více komerčnějším titulům ale i tak mu na kráse nic neubírá. Atmosféra, hudba od Rza, přestárlí gangsteři, a jeden novodobý samuraj, který se rozhodne "vypárat" se s problémy po staru. Američani mají Ghost Doga a Evropani Leona.(9.6.2010)

 • Wawer
  ****

  "Toto je můj nejlepší kamarád, nerozumím mu ani slovo"(10.6.2010)

 • Kratoc
  *****

  Forest Whitaker jako nájemný zabiják? Děláte si ze mně srandu? Ale po shlédnutí filmu se musím omluvit a nejméně dvakrát. Celé je to natočeno tak, že filmem proplouváte a ani se pořádně nerozkoukáte a film je u konce. Myslím, že přízvisko akční si tento film snad ani nezaslouží. Akční scény nejsou až tak důležité i když do děje pevně patří, ale celá filosofie filmu mi byla velmi blízká a dost mne to oslovilo.(26.7.2010)

 • Helldo
  *****

  Geniální dílko...Skvělý Whitaker, bizarní kamera a nevšední hudba, to vše si 5 hvězd zaslouží samo o sobě. Navíc celková struktura filmu členěná do pasáží, jimiž předchází samurajské promluvy, dávají snímku úplně jiný rozměr a hloubku. Animáče, Frantík u stánku na zmrzlinu či pes s neodolatelným kukučem jsou poté jen drobnými detaily dokreslující omamný zážitek.(25.11.2012)

 • Jaroslaf
  ***

  Spoustu věcí se mi tam nelíbilo. Hlavně ten rádoby cool zbytečnej střih u některejch pohybů ghost dogga nebo i v jinejch scénách. Pak zvuk švihu při každým jeho pohybu a to jeho podivný zakroucení zbraněma doprovázený tim zvukem. Setkání s RZA na ulici bylo spíš trapné než cokoliv jiného. Taky mi zůstalo záhadou proč se tam každá postava koukala na animáky a to i na Itchyho a Scratchyho... Jak je vidno, s Jarmuschovými filmy mám prostě problém a hudba nebo téma filmu mi můžou být sebevíce bližší.(16.4.2014)

 • Atheas
  **

  Motiv poslušnosti v tomto filmu sráží hodnotu tohoto snímku. Čekal jsem od tohoto filmu mnohem více. Bohužel, většina filmu zívarna. Vše bylo plýtké, zdlouhavé, fádní. Kromě čtení z knihy Hagakure byl tento film o Ničem.(17.9.2016)

 • jilda
  *****

  Mě se to líbilo mnohem víc, než mrtvý muž. Parádně natočené.(1.4.2006)

 • pend
  ***

  Film je zajímavý, ale nemusím hip-hop.(19.1.2007)

 • Czernozub
  *****

  Film natočený podle bushidó, co víc dodat?(14.6.2008)

 • Radek.SCH
  **

  Na Jarmuschovu vlnu jsem se ještě nenaladil a asi nikdy nenaladím.(13.12.2008)

 • Wargoo
  ***

  85% na CSFD ma presvedčilo, aby som si tento snímok kúpil, a pozrel. Tak sa aj stalo, a 85% pre tento snímok je pre mňa moc. Forestovi som úlohu samuraja nejako extra nezjedol, asi preto, že som s ním videl Škótskeho kráľa a tam som mu to zožral aj s navyjákom. Proti kamere akou je film nasnímaný niet čo dodať, strih do temna sa mi celkom páčil, ale hudba mi moc nevravela. Nemusím takýto čo-to-bolo-hip-hop a trošku mi vadili tie citácie z Knihy - aj keď sa tam pred tou-ktorou scénou hodili. Čítal som si tu komentáre, a celkom pre mňa identický má aj Niktorius. Film ma nejak extra akciou nenadchol. Hviezda naviac patrí komunikácií Ghost Doga a Francúzskeho zmrzlinára - rozumeli si aj keď si nerozumeli... :) 3a pol *** a 70,283%(18.5.2009)

 • evil_ryu
  *****

  Vynikajúco natočený a zrežírovaný film. Drsný oldschool príbeh s úžasnými nápadmi (Ghost Dog a zmrzlinár). Aj keď je Whitaker ten posledný na koho by som povedal že sa hodí do role "Samuraia" milovníka vtákov, čítajúceho knihy ako jeho náplň voľného času, rola mu na počudovanie sadla výborne. 5*(16.1.2010)

 • Mr. Sandman
  *****

  Po shlédnutí jsem si hned musel obstarat vlastní výtisk Hagakure. Dosud jsem neviděl poutavějšího samotáře.(5.4.2011)

 • kenkaku
  *****

  Pamatuju si že film jsme viděl poprvé v jednom menším kině (respektive pokusu o kino protože tam byli židličky místo sedaček) a možná i ta komorní atmosféra pomohla tomu že na mě film udělal velký dojem. Několik dní jsem ho vůbec nemohl vyhnat z hlavy a dokonce jsem i i knížku Hagakure kvůli tomu sehnal a také přečetl. Co dodat. Neskutečně podmanivý film se specifickým soundrackem který patří také mezi ty nejoblíbenější (přestože nejsem extra fanda žánru).(2.7.2012)

 • Aere
  *****

  Velmi zajímavý film, který mi ještě další den ležel v hlavě. Neotřelé podání příběhu zabijáka s kodexem samuraje. Whitaker se v hlavní roli překonává. A vše je to podkresleno hudbou, která výborně zapadá do atmosféry. Určitě se vyplatí udělat si na tento film čas.(17.9.2012)

 • TrebleClef
  *****

  Můj nejlepší Jarmusch. Ani nevim proč, ale atmosféra tohohle filmu mě neskutečně dostává. Výborně sladěný záběry s hudbou. Málo slov, ale silnej význam. Typický Jarmuschácký kecy podsvtěských postaviček. Krutej svět paralelně provázanej duchovnim významem. Krásnej film, kterej je nutný mít doma.(12.4.2013)

 • poet
  ***

  Niekto chcel urobiť druhého LEONA, ale je to skôr desná zývačka a zo spánku vás preberie sem tam nejaká morda...(18.11.2013)

 • Kochanski
  ****

  rozhodne ne tak dobré jako Mrtvy muz. Obcas prilis nudné... oceňuji některém výborné nápady, ale uprimne mi to moc nesedlo..(24.8.2003)

 • Risolutore
  *****

  Neskutečný zážitek. Tomu idiotovi, který v distrubučním listu použil slova jako "dílko" "zábavné" a "parodující", bych ustřelil hlavu.(19.8.2007)

 • mala_kea
  ****

  Před Ghost Dogem jsem nebyl s Jarmuschovou tvorbou nikterak obeznámen a tak jsem nevěděl, co mám vlastně čekat. Meditativně laděný art? Netypický, komedií střižený akčňák? Variaci na tarantinovky? Ghost Dog se nakonec ukázal býti lehkonohým a příjemně klidným snímkem, který se lehce dotýká každé z těchto charakteristik a zůstává přitom dostatečně osobitý a žánrově těžko definovatelný. A jak už to u takových filmů bývá, záleží na tom konrétním divákovi, jeslti se dokáže do jejich poetiky naplno ponořit a souznit s nimi tak jako Ghost Dog s francouzsky mluvícím zmrzlinářem...Zkrátka, ač myslím, že jsem tomuto Jarmuschovu snímku porozumněl a strávil jsem s ním hezký večer, nemohu jej zařadit mezi "své" pětihvezdičkové filmy, ke kterým přeci jen citím výrazně větší sympatie. 80%(30.8.2010)

 • PanPes
  *****

  Hagakure - tak tenhle příběh se vypráví sám a člověku uteče 116 minut dlouhá stopáž jako by nic. Filmy od Jarmusche jsou přemýšlivé a ani Ghost Dog nebyl vyjímkou - mimo to je všechny spojuje i umně vybraná hudba stejně tak jako zde... Mě osobně hodně bavily scény se zmrzlinářem a neschopností lidské komunikace - přece jen trocha Jarmuschova existencialismu zůstane v každém z jeho filmů...(3.9.2010)

 • *Colorado
  ****

  70%. F. Whitaker dobrý. Taková těžší samurajská váha proti mafii plné důchodců :) Jede si to na své vlně, ale nutno říci, že je film přinejmenším zajímavý a stojí za shlédnutí. Dobrý konec.(7.1.2011)

 • animario
  *****

  Můj tichej favorit mezi nájemnýma zabijákama a Jarmuschovkama obecně. Unikátní spojení afroamerický pouliční kultury a filosofie japonských válečníků v osobě zavalitýho černošskýho zabijáka, žijícího asketicky vedle holubníku na střeše paneláku. Jeho jedinými přáteli jsou francouzsky mluvící zmrzlinář (výtečnej Isaach De Bankolé),se kterým si rozumí bez ohledu na jazykovou bariéru (scéna, kdy komentujou stavitele lodi na střeše dokáže rozesmát i dojmout zároveň),sečtělá dívenka z parku a všudypřítomní vrkající spolubydlící. Celej snímek doprovází citace z Hagakure, kodexu samurajů z tuše Cunetoma Yamamota a podkresluje vynikající syrová hudební produkce od RZA, lídra legendárního Wu-tang Clanu ze Staten Islandu. O svéráznej humor se stará gang hláškujících mafiánských veteránů. Pro mě srdeční záležitost za plnej počet *. Díky,Jime.(18.12.2011)

 • 2Hitman3
  ****

  Uzasny pomalu plynouci snimek s velkym detailem na charaktery postav. Skvele, paradni, plne samurajskych mouder a nesmim zapomenout na hudbu, ta je totiz naprosto skvela.(2.3.2012)

 • Folky
  ****

  Má to dobrý scénář, výbornou kameru, super soundtrack, výbornou režii, úžasného Whitakera, ale přesto nemůžu dát 5 hvězdiček. Možná po dalším zhlédnutí, to na mě zapůsobí víc.85%(2.8.2012)

 • KosiR_ksr
  *****

  Skvělá kamera, atmosféra, scénář i herecké výkony. Ghost Dog dělá čest "akčním" postmoderním filmům 90. let. Shlédnutí filmu jsem poměrně dlouho odkládal, protože Forest Whitaker na mne v novějších filmech nikdy neudělal příliš dobrý dojem (i přesto, že obvykle nehrál hlavní roli, měl jsem často pocit, že mi do filmu nepasuje a někdy přehrává). Jeho postava samuraje Ghost Doga mi ovšem byla více než sympatická a přirostla mi k srdci (začínám tak měnit i svůj názor na Whitakera a asi se podívám i na některé starší filmy s ním, protože v této roli předvedl opravdu skvělý výkon). Ghost Dog se tak pro mne stává postmoderní klasikou, která konkuruje i takovým filmům jako je Pulp Fiction. Film je skutečnou poctou samurajských filmům a gangsterek. Završením geniality filmu je úsměvné přátelství se zmrzlinářem.(30.9.2012)

 • Everyone
  *****

  V mnoha směrech naprosto dokonalé...směšní mafiáni, co svoje řemeslo provozují v podnájmu, do schodů se zadýchávají, střílejí nevinné chovatelé holubů nebo holubi samotné, apod. Na druhé straně stojí někdo, kdo je svým způsobem ještě směšnější, který tomu všemu, s duchem a samurajskou tradicí někde na periferii New Yorku slouží, ale i na druhé straně (vnitřně) i neslouží. Každý si hraje svoji malou hru a žije ve světě, který dávno pominul (ať vyčpělí mafiáni, nebo z knih vyčtená postava samuraje, kteří přenášejí/oživují místo [Sicílie/Japonsko] a tamní historii o tisíce kilmotetrů a staletí do současnosti a vzniká něco jako "patetický kosmopolitismus", kde nikdo nepůsobí šedě a hraje jasnými, byť loser-ovskými barvami). Symbolicky nejvyšší kodex mají ti, co svět pozorují shora, byť i z míst plné výtrusů a mají za kamarády existence, kterým, díky jazykové bariéře, nerozumí ani slovo (holubi nebo Francouze :-)). Ubohost a komiku postav nikdo z nich nemůže, byť sebevíce drsňácky působícím činem, popřít. Směšně působí i další obyvatelé New Yorku - od člověka, co si staví "Noemovu archu", po zmrzlináře, který není schopen prohodit i po dlouhých letech slovo anglicky a vytrubuje, že zmrzlina je zdravá, protože to slyšel v rádiu. No prostě dokonalé. ___ Whitakerův herecký minimalismus se k poloze o smrti přemýšlejícího "samotáře z New Yorku" výjimečně hodil. ___ Film by se dal přejmenovat na Ztracen v současnosti.(29.12.2015)

 • Besyn
  ****

  Dost se mi to líbilo a vůbec vlastně nevím proč.(6.4.2004)

 • plagjoklas
  *****

  Veľmi, ale veľmi dobrý film. priam unikátna podívaná. Samuraj - assassin chovajúci holuby a dodržiavajúci samurajský kódex. Všetko natočené v pomalom tempe kde sa postavy nádherne rozvíjajú a nie ste svedkom len zbesilého porcovania tiel, ale skutočne hlbokého príbehu. Pri sledovaní KB 2 som si veľa krát spomenul práve na tento snímok, lebo sú si veľmi podobné a zároveň aj tak veľmi rozdielne. toto je podľa mňa asi Jarmushov najlepší film.(19.1.2005)

 • bolf!k
  ****

  Celej film jsem sledoval se zatajenym dechem a konec tomu nasadil korunu. Paráda, jak se Jarmuschovi podařilo skloubit neskloubitelné. 85%(23.10.2006)

 • Axident
  *****

  Můj oblíbený Whitaker promine, ale obsadit do role novodobého samuraje pidlookého, silnějšího černocha a spojit to s hip-hopem, taková masakrální šílenost může napadnout snad jen Jarmusche! Bravo!(5.11.2006)

 • Blaogranas
  ***

  Dost nekonvenční film s výborným Forestem Whitakerem, ale bohužel plný rapu :-((2.12.2007)

 • Shona
  ***

  Těšil jsem se moc a o to větší bylo zklamání. Ghost Dog je pro mě pouze solidní průměr, ale nic víc. Hudba, kterou všichni opěvují jak tam sedne, tak mě se nelíbí ani náhodou, protože ,,hipec" není zrovna můj šálek kávy. Konec ten by šel taky udělat lépe. Na druhou stranu Forest Whitaker hraje fakt dobře. Kocoure věř tomu, že Jason Bourne může být naprosto v klidu a závidět nemusí zhola nic.(31.5.2008)

 • raelz
  *****

  Zvláštní... celou dobu je tam tak nějak jasná ta parodie a přitom se celý film (velice úspěšně) tváří jako vážný film o cestě novodobého samuraje. Trochu mě to mate, nevím, co si o filmu mám myslet, každopádně těch pět hvězediček to stejně nezmění.(8.6.2008)

 • iNKa 1104
  *****

  ...život je spletenec přítomných okamžiků, stačí pochopit onen "přítomný okamžik" a máš vyhráno...(21.7.2008)

 • maaan
  *****

  Parádní dílo J. Jarmusche. ***SPOILER*** Podle mě mu nic nechybí...ovšem kvůli poslední scéně, kde je bezbranný GD naprosto laxně zastřelen nebohým mafiánem a svým rádoby bossem nemůžu dát plný počet. Po pár dnech jsem si to rozmyslel :-) 90%, tedy 5*****.(16.8.2008)

 • Johny M.
  **

  Dle zdejších hodnocení jsem takovej opruz nečekal. Whitaker šíleně nijakej (aspoň v momentech, kdy jsem byl vzhůru) a k tomu ten šílenej hip hop. Nic proti němu, ale RZA byl fakt příšernej a vůbec mi tam nesed :-/ Od Jarmusche jsem ještě nic neviděl a na další jeho snímek tudíž ani spěchat nebudu, ale Foresta mam radši v jinejch rolích (Úhel pohledu, Telefonní budka...).(13.12.2008)

 • Luckyman
  *****

  Skvelý film s napínavým dejom má v mnohom čo povedať. Forest Whitaker ako Ghost Dog vyznávajúci filozofiu japonských samurajov žije sám so svojimi holubmi na streche. Je nájomným vrahom, ale v jednej zakázke sa niečo zvrtne a "všetko sa okolo nás mení". Najviac sa mi páčil, ak to tak môžem nazvať, čierný humor v istých situáciach, keď nie je veľmi do smiechu. Tiež bola dobrá scéna s "na pravé poludnie". Skvelá akčná dráma.(2.1.2009)

 • Ygnor
  ****

  Číšící smutek a srozumění se svým osudem má v očích napsáno Forest Whitaker...(15.3.2009)

 • alonsanfan
  ***

  Hned na úvod si dovolím prohlásit, že Mrtvý muž je rozhodně lepší western než Ghost dog samurajský film nebo gangsterka. Citelně jsem pociťoval spoustu nadbytečného místa, které bylo ve filmu zřejmě jenom proto, aby RZA mohl prezentovat svoji hudbu. Přestože nejsem fanouška RZA musím uznat, že hudbu do filmu ušil dobře, byť na mě film v některých pasážích působil spíš videoklipově (popojíždění Ghost doga po gethech, kradení aut…). Nejzajímavější momenty pro mě byly (a bohužel se opět chytám za svůj moralistní nos) ty gangsterské. Naopak násilně na mě působily včleněné dialogy (francouzský přítel, dívka s knihami, dcera mafiánského bose) i ukázky ze stoletých animáků, na které se gangsteři dívali. Celý film ve mně budil dojem, že byl napsán a poskládán horkou jehlou a chyběla mi preciznost a promyšlenost s jakou Jarmush přistoupil k Mrtvému muži. To, že si hlavní hrdina pročítá Hagakure a Rašomon a na střeše plné holubů máchá katanou z něj pro mě samuraje bohužel nedělá. Nicméně musím uznat, že představitel hlavní role Forest se jí zhostil dobře a byl dost charismatický, i když ne samuraj. ___Hodnotím jako slušné 3*. Nejzajímavější momenty především ty gangsterské a střílecí (přepadení sídla bose, setkání s lovci medvěda).(17.3.2009)

 • fr3ak
  *****

  Tak takového vraha jsme tu ještě neměli. Má svůj svět, svoji morálku a není to žádný superhrdina, opravdu vybroušený snímek, který je zde celkem mylně zařazen mezi akční, protože to od tohoto filmu opravdu nečekejte. Mimochodem je to první film od Jima Jarmusche, který jsem viděl a už vím že toho pána budu muset ještě prověřit. Jo a Forest Whitaker má po téhle záležitosti už jen kousek k tomu aby se dostal do mých oblíbených herců.(6.7.2009)

 • mdouglas
  *****

  Tenhle film jsem měl už pár led doma a než jsem se k němu dostal, trvalo to dlouho. Pro mě docela atipický, za to opět výborný Jarmusch. Zkrátka, trochu jiná gangsterka. 92%(8.8.2009)

 • Sign
  *****

  no tak to je neco, ze zacatku sem si rikal ze to bude naky divny film ale uplne me sebral moc moc pekny film(5.10.2009)

 • smrtacik
  *****

  Cesta samuraja je založená na smrti, meditácia pre nevyhnutnú smrť by mala byť cvičená denne...tak týmito slovami sa nám prihovorí kódex samuraja. Podľa úvodu by sa nám mohlo zdať, že príbeh nás zavedie niekde do starovekého Japonska, kde bolo rinčanie samurajského meča a smrť v prospech pána na dennom poriadku, ale už úvod nás vyvedie z omylu. Ponurá atmosféra, rapová hudba, noc a do tejto tmy kráča veľký muž v kapuci, ktorého volajú ho Ghost Dog. Ako vyznávač kódexu samuraja aj on má svojho pána, pre ktorého robí čiernu robotu, presnejšie nájomné vraždy. Ale keďže jeho pán je taliansky mafián podliehajúci svojej ,,rodine“ s Ghost Dogom sa už akosi nepočíta a chcú ho odstraniť. A tak v rytme černošského rapu s kufríkom v ruke sa vydáva na cestu svojej pomsty. Jeho jedinými priateľmi sú holuby žijúce s ním v harmónii na streche, jeden francúzsky zmrzlinár Raymond, s ktorým si rozumie i keď nehovoria rovnakým jazykom a jedno malé dievča Pearline, ktoré má rovnakú záľubu ako Dog a to knižky. Napriek tomu, že je to zabiják, jeho charizma, vnútorný kľud a láska k prírode (zastreli dvoch pytliakov, lebo zabili medveďa), nám nedáva inú možnosť ako fandiť mu ... najmä keď sa blíži zúčtovanie s talianmi. Okrem vynikajúceho Foresta Whitakera v roli Ghost Doga, nám film ponúka rôzne úryvky a múdrosti už zo spomínaného kódexu, ktoré niekedy vyznievajú tak trochu poučne: ,,Záležitosti veľkého významu, nech sú brané z ľahka a záležitosti malého významu, nech sú brané vážne.“ niekedy zaujímavo: ,,Keď sa jeden rozhodne, že zabije človeka, potom i keď by malo byť veľmi obtiažne postupovať priamo, premýšľať nad obklukami nepomôže.“ niekedy na zamyslenie: ,,Je dobré pozerať sa na svet ako na sen. Keď sa zobudíte a mali ste zlý sen zistíte, že to bol iba sen. Hovorí sa, že svet v ktorom žijeme sa od zlého sna vôbec nelíši.“, ale najmä skvele dokresľujú atmosféru celého filmu. A tak i keď napríklad nevyhľadávam rapovú hudbu, tu pôsobila spolu s atmosférou veľmi dobre a toto všetko pri zaujímavom príbehu nenechá nikoho na pochybách, že ide o veľmi kvalitný pohľad na to, čo vlastne slovo samuraj znamená, v prenesení na dnešnú dobu. Doporučujem pozrieť a verím, že sa zapáči tak ako mne. A ešte mi nedá pripomenúť scénu, keď istý talian zastrelí ženu policajtku a povie, že keď stále hovoria, že chcú rovnoprávnosť, tak ju zrovnoprávnil...kto videl, pochopí. :) Hodnotenie: 90%(23.5.2010)

 • Gastovski
  ****

  Nedovedu si představit někoho jiného v roli Ghost Doga než Foresta Whitakera. Je to role, pro kterou byl stvořen. Skvělá režie, kamera a v neposlední řadě i soundtack, a to jsem na hip-hop alergický. Mafiáni zde mají opravdu italské xichty a když se střílí tak je to opravdu lahůdkové. Velmi mě potěšila scéna s lovci medvědů, takhle na ty kriply pytlačivý.(14.7.2010)

 • amarth
  ****

  Whitaker je mi sympatický víc a víc. Poté, co jsem viděl skotského krále, ve mě utvrdil pocit, že se jedná o vyjímečného herce nemalých kvalit, což dokázal i v tomto Jarmuschově dílku, které zajisté svým minimalismem neurazí...(23.8.2010)

 • mattea
  ***

  Překvapuje mne všeobecně toliko pozitivní hodnocení tohoto počinu. Ve mne i nadále přetrvává ( možná vsugerovaný ) dojem, že Jarmusch barevné filmy točí horší, než černobílé ( zvláštní to dojem ). Až na pár světlých chvilek ( typické prvky jarmuschovy tvorby ) mi film přišel příliš nucený, zbytečné efekty dodávali filmu ráz béčkových akčních filmů , stejně tak zbytečně "přeakčnělé" přestřelky. Předčítání z "knihy samurajů" čistě "aby se líbilo" a vůbec, celý film příliš na efekt a na Jarmusche moc , ehm, nevím jak to přesně vyjádřit. Řekněmě třeba "jasný". Třeba jsem to celé jen špatně pochopil, ale tohle byl takřka hollywood.(18.10.2010)

 • salamandrr
  *

  Jéžiš to sem se rovnou mohl kouknout, že je to francouzský, proto je to kravina. OK idea pěkná, ale provedení zoufalé, vlastně jako všechno od frantíků(29.12.2010)

 • candy_daze
  ****

  Hádka o tom, jestli je Jarmusch génius, nebo ne je hlavně díky Ghost dogu pro jakoukoliv opozici prostě předem prohraná. Pokud nemáte ze svý podstaty rádi jeho kecací, povídkový filmy, budete mít rádi tuhle "samurajskou" ujetost. Pokud se vám nelíbí tahle ujetost, většinou budete typ diváka, kterýmu se líbí jeho okecávačky. Neříkám, že se vám nemusí líbit nic, ale ve většině případů to bude prostě tak, jak jsem řekla (protože mám vždycky pravdu!). Já jsem pravověrná, líbí se mi oboje! Jim tímhle dílkem dokázal, že není muž jedný škatulky, umí odhodit stativ a zručně natočit i akčňárnu. Navíc se jedná o akčňárnu, která má hlubší etický poslání a přitom je až komicky zasazená do špatnýho místa, špatný kultury, špatnýho období a přijde mi, že hlavní hrdina je zdánlivě taky úplně mimo. O soundtracku snad ani nemluvím. Dostala jsem naservírovanej dobře natočenej a skvěle zahranej, atypickej kulturní miš-maš a bylo to mňam!(3.11.2011)

 • Tomihiro
  *****

  Jedinci, jež se pokládají za válečníky, by se měli pokusit napodobit v různých směrech dávné samuraje uplynulých dní, i když se jim třeba nikdy nebudou schopni plně vyrovnat. V žádném případě by neměli předčasně vzdát onu snahu o sebezdokonalení. Taira Shigesuke - Bushido(28.4.2012)

 • theSaint
  *****

  Skvost.(5.1.2014)

 • Brinkley
  *****

  Jak je Jarmuschovým dobrým zvykem, jde o velmi neobvyklý snímek. Základem je sice klasický námět o nájemném vrahovi a pomstě - ovšem beze známky plytkosti, obalený zajímavými myšlenkami i poetikou. Nepřicházím na nic, co bych mu vytkla: kamera, střih, sympatická malá čtenářka, mihnutí Garyho Farmera z Mrtvého muže, nejlepší přátele (kteří si rozumí a zároveň nerozumí jedinému slovu). Snesla jsem i hip hop, neb jiný hudební styl nepřicházel v úvahu. ... I po druhém shlédnutí mi výkon Foresta Whitakera vzal dech(26.10.2014)

 • Methodix
  ****

  Kedysi sa tak na streche o svoje milované holuby staral i Marlon Brando, no Forest Whitaker to ešte vylepšil vďaka svojím vraždiacim schopnostiam. Jarmusch v tomto prípade klame jeho výzorom a prejavom - na jednu stranu krehký milovník, na druhej vraždiaci stroj. Pekne zašpinený film, ktorému tá režisérova originalita padla veľmi vhod. Má to hĺbku.(28.6.2017)

 • Weruss
  *****

  Absurdní srovnání dvou kultur a myšlenek. Americký tanec na japonské čepeli.(20.10.2005)

 • spacylemon
  ****

  Mám rád Jarmuschovy filmy (teda aspoň ty, co jsem zatím viděl)... "rád" ale taky někdy může znamenat, že mi úplně k srdci nepřirostly. Líbí se mi jejich poetika, líbí se mi vizuálně, jenže jsem člověk netrpělivý a to uspávací tempo mě prostě ubíjí... (přitom bych tak chtěl)(6.1.2008)

 • arkie
  ***

  Ach, to bola somarina. Strasne vela kecov o tom, aka je to super filozofia byt samurajom a koniec presne v tomto duchu. Nevyplyva z toho ale nic podstatne v ramci "zapadnej" kultury, ak by sa niekto rozhodol nasledovat Foresta, tak by bol pre okolity svet rovnako potrhly. Je to divny film.(24.1.2008)

 • Stefan_M
  *

  Skoda straveneho casu sledovanim. Totalne nudny film. Bez stipky napatia. Trosku humoru bolo akurat pri dialogoch Ghost Doga a jeho kamarata.(18.6.2008)

 • HonzaMag
  ****

  Excelující Forest Whitaker v roli nájemného zabijáka, který se řídí samurajským kodexem. Na jedné straně dokáže bez hnutí brvou poslat do ˇvěčných lovišť" nepohodlnou (pro mafii) osobu, na straně druhé dokáže být i citlivý (holubi, holčička). Tak jako tak bych nechtěl stát na druhé straně barikády než on. Což si na rozdíl ode mne neuvědomili jeho chlebodárci ...(13.8.2008)

 • pride
  ****

  Skutočne nečakajte hrdinu typu JetLi. Výnimočná, zvláštná podívaná v netradičných kombináciach. Hudba RZA, tlstý černoch riadiaci sa kódexom samuraja. Neľútostný, priamy, presný nieje to presne to ako si hlavého hrdinu predstavujeme? No dominantou filmu boli pre mňa geniálné hlášky starých tlstých mafiánov. "Tys zabil ženskou", "Ne byl to polda" , "Chtejí rovnoprávnost tak sem ji zrovnoprávnil". Bravoo(8.9.2008)

 • marusaj
  ****

  Skvělý Forest v takovém "jiném" filmu. Po Dead Manovi nejlepší Jarmusch.(3.4.2009)

 • CrazyLom
  ***

  Ten film v žádném případě nebyl špatný, bavil jsem se výborně, ale...čekal jsem trochu víc. Na čtyři hvězdičky to u mě nemá, i kdyby tam běhalo dvakrát víc tlustých důchodců s brokovnicemi nebo víc podobně tlustých samurajů(21.5.2009)

 • teyra
  *****

  Obyčejný mafiánský příběh v neobyčejném provedení. Něco mezi samurajským filmem, gangsterkou, parodií a existenciálním dramatem. Namísto budování napětí přichází meditativní záběry, namísto nastínění motivů pohání děj citáty z japonské duchovní příručky Hagakure, vážný příběh o pomstě a věrnosti s filosofickým podbarvením se střídá s brutálním karikováním mafiánské tématiky (dýchavičnost, nezaplacená činže). Tento pohyb na hranici žánrů a naladění sdílí tento film s předchozím Mrtvým mužem. Vzájemné odkazy mezi knižními citáty, scénami z cartoons a vlastní dějovostí tvoří sofistikovanou skládanku, v níž vše zapadá dohromady, včetně narážky na Rašomóna. Hudba od zástupců Wu Tang Clanu je snad až příliš dobrá a místy si nárokuje samostatnou pozornost, což se mi jeví jako chyba.(13.10.2010)

 • ondrejmagic
  *****

  Snímek Ghost Dog je mistrovským dílem Jarmusche, který dovedl mě maximálně sympatickým způsobem představit ctnostnou postavu samuraje Foresta Whitakera. Přestože se jedná o zabijáka, člověk nemůže mít ve filmu ani na chvíli dojem, že je špatným člověkem. Ba dokonce ani ve chvíli, kdy postřelí člověka, jehož je služebníkem. Stěžejní pro mé zařazení tohoto díla mezi mé nejoblíbenější je, že tento snímek ukazuje, že i v dnešní době existují dávné vyšší principy a existují osoby, jež jim jsou věrné.(30.10.2010)

 • closed.eye
  ****

  Pokud bych měla vyjádřit dojem z celýho filmu jediným slovem, napíšu "vyváženej". Protože aby se s naprostou nenuceností střídaly scény, kdy je chladnokrevně odpraveno všecko, co se hne (a nemá to křídla) s milýma "dialogama" mezi zmrzlinářem a Ghost Dogem (typickej jarmuschovskej humor :-)), to věru neuvidíte zrovna často. Tyto rysy filmu upomínají na Mrtvýho muže, kterej mě nadchnul. A já ted' nevím, kterej vrahoun je mi sympatičtější :-D. Mimochodem, skvělá hudba!(6.2.2011)

 • Dr.Cilka
  ****

  ..zaujimave, no nic prevratne som nevidel. Hlavny hrdina riadiaci sa "kodom samuraja" na mna posobil nepresvedcivo, okrem par samurajskych klise, ktore poznaju aj male deti nic nepredviedol, + nepacili sa mi niektore zbytocne dlhe sceny s "ciernou" hudbou.. naopak, ine momenty boli velmi podarene, ako napriklad. Cayuga, french best friend, cartoons, rashomon a podobne :) *** Po druhom pozreti musim filmu pridat 1 hviezdu. Taktiez negovat poznamku o zbytocne dhych pasazach s "ciernou hudbou". Pocitil som akysi kultovy nadych tejto snimky.(6.5.2011)

 • Valentin
  *****

  Černý samuraj... zní to děsivě jako nějaký novodobý hollywoodský blockbuster. A přitom jde o výborný film o zabijákovi (a holubářovi) svázaného filosofií samurajů v Jarmushově stylu (takže se dočkáte i podivných scén). Navíc konečně nám film ukázal, jak zrovnoprávnit ženy :-)(31.10.2011)

 • longercz
  ****

  Na to jak pomalé tempo film měl, nezačal mě nudit a za to, jak je originální a za těch pár extra povedených hlášek přidávám ještě 4. hvězdičku.(23.6.2012)

 • tranquill
  ****

  "U všeho záleží na konci." Ano, škoda toho konce... Jarmusch film vede v pomalém tempu, až na pár akčních scén. Dialogů je též pomálu, avšak to není na závadu, o to jsou zajímavější. Příběh je totiž protkán filosofickou nití, podán s nadhledem a stojí především na charismatickém Forestu Whitakerovi, který si hlavní postavu užívá ( ostatně asi nejen v tomto snímku :-) . Ač by měl být negativním hrdinou, držel jsem mu všechny palce až do konce. Ale to jsme zase na začátku...(16.3.2013)

 • Zikus
  *****

  !!!SPOILER!!! Normálně bych 5 hvězd nedal, ale tenhle film mě vůbec ničím nenaštval, a to se skoro nikdy nestává. Naopak mě hrozně těšil například vyvražděním celého gangu, ale nejvíc mě dostalo pozabíjení lovců medvěda- to byla bomba!! (takhle bych to dělal i v realitě....) Jen kdyby na konci Ghost Dog neumřel, tak by to bylo asi lepší. Rozhodně se na tenhle neobyčejnej filmek ještě někdy rád podívám.(7.4.2013)

 • bono22vox
  ****

  Režisér Jim Jarmusch spojil ducha samurajských legend a prostředí bezkrupulozních mafiánů v podivuhodném příběhu neobvyklého nájemného zabijáka. Toho našel ve skvělém F. Whitakerovi, který dokázal skloubit majestátní zavalitost, lehkost pohybu a subtulní herecký projev. Jeho samotářský hrdina žije na střeše ve společnosti holubů. Atmosféru filmu, v němž je navzdory množství násilných scén překvapivě málo akce, působivě doplnuje hiphopová hudba, a že já ji moc nemusím...(6.1.2014)

 • Nail
  *

  Námět dobré, ale jinak byl film zdlouhavé a místama dosti nudné. Do teho příšerná muzika....mno Jarmuschi dostaneš za uši.(28.3.2015)

 • Raziel_cz
  **

  Jim Jarmusch nemá ponětí, co je to účelnost. Příběh, který by se dal shrnout třemi větami, natahuje na bezmála dvě hodiny ve filmu, jehož většinu tvoří záběry na hrdinu, jak někam jde, tam ukradne auto a jede někam jinam. Scény jdou za sebou bez jakékoliv souvislosti a celé to korunuje věta: "Všechno má svůj důvod." No, nevím jaký důvod má Forest Whitaker cvičící s katanou do rytmu rapu, ale rozhodně je to jedna z nejabsurdnějších věcí, co jsem viděl.(14.12.2015)

 • mogul01
  ****

  Rozjíždí se pomalu, ale pak začne bavit. Jen by mě zajímalo, jestli opravdu všichni gangsteři sledují animáky.(9.3.2016)

 • Narciska
  *****

  Jedná se o úchvatné dílo, v němž se autorovi podařil složitý přenos samurajského kodexu do dnešní doby a odlišného prostředí. Autor tak činí v čisté dějové línii, jejímiž jedinými odbočkami jsou inteligentní a zábavně podané vedlejší postavy. Přátelství, jak je zde s lehkostí vykresleno, je tak krásné a unikátní, že ani v tomto ohledu Ghost Doga nelze srovnávat s jinými filmy. Nezapomenutelný film překvapí též působivou hudební kulisou.(7.8.2016)

 • Knor
  ***

  Tenhle film leží na bedrech Foresta Whitakera, jeho postava je super a dala by se z něj udělat přinejmenším legenda. Jinak je to ale zdlouhavá a ukecaná nuda.(2.7.2017)

 • gazogazo
  **

  Amatérská hnusná kamera a napětí jak bažina . Velké zklamání a největší overhype co jsem letos viděl . Stěží jsem to dokoukal. Těšil jsem se, že se povede netrapně spojit niggas a samuraje - no , nepovedlo se a je to stejná píčovina jak to zní ... Každou minutu debilní samurajská citace, která velmi polopaticky reflektuje děj. Hloubky by se člověk nedořezal.(2.8.2018)

 • Mata
  ****

  "Z každé generace by jsme si měli brát to nejleší! věta z filmu, která podle mně vystihuje Jarmushův Ghost Dog (stejně jako Mrtvého muže). Z každého žánru si bere Jarmush to nejlepší (v tomto případě samurajské filmy a gangsterky alá Kmotr - mimochodem Sonny je postava z kmotra), využije veškeré fráze a stylizace u vytvoří nádhernou podívanou. Jenom škoda, že Peatlin prozradí základ příběhu jedné z povídek Rašamonu - ta citace na Kurusawu (vzpomínky na to jak "byl GD v problému") by stačila sama o sobě. Opět ukázka jak nádherně pracovat s vzhraněným žánrem a pomocí jeho vlastních prostředků ho posunout úplně jinak. Myslím, že je to divácky nejpřístupnější Jarmushův film, čímž ani náhodou nechci říct, že je horší.(19.8.2003)

 • Raaavenek
  ****

  Od začátku filmu jsem přemýšlel, jestli tu pitomost vypnout nebo ne. U závěrečných titulků jsem jen tiše mlčel.(22.2.2004)

 • KillerZeli

  Ted si kladu jednu otazku - proc sem to sakra nevidel . . .(18.7.2004)

 • AlexDLarge
  ***

  Musím se přiznat, že opravdu nevím, proč je tento snímek tolik oceňovaný. Mě to přišlo jako statický dvouhodinový obrázek. Je pravda, že tam můžeme pozorovat zajímavou atmosféru a herectví Foresta Whitakera je velmi přesvědčující, ale jinak není moc o co stát a tak trochu to celé vyšumí do prázdná. Není to pro mě sklamání, ale nic, čím bych mohl být nadšený. P.S.: Ty samurajské vsuvky v podobě textu byly velmi působivé.(27.5.2007)

 • Bounded
  *****

  BACHA Spoiler. Tohle byl jeden z mála filmů, které mě opravdu překvapily a taky snad jeden jediný, ve kterém mi na konci nevadila smrt hlavního hrdiny. Přišla mi prostě akceptovatelná a velice smířlivě natočená.(4.9.2007)

 • RobbieM@N
  ****

  Minimalistický, skvěle nasnímaný, zabíjení je zde podáno podobně jako v Leonovi, tedy necitlivě směrem k obětem. Hodně netradiční výborný filmový zážitek, těch 116 minut je fakt málo. Navíc bílej gangster, který sleduje cartoonovky, rapuje a zadek si natírá kondicionérem (fakt), to mě dokáže vždycky rozesmát.(3.2.2009)

 • wito
  *****

  pokorná cesta a vír pocitov, ktoré pretrvávajú a smerujú...(26.4.2009)

 • merlinovic
  odpad!

  Gangsta ala samuraj, film je prokládaný citáty z hagakure, které ze záčátku mají jakž takž taký efekt, nicméně tím, že sou tam snad každých 5 min sou spíš otravné... no nevím jediná zajimavá scéna byla vyvraždění mafinásnkého domova důchodců... dost nuda, spousta zbytečných scén, pomalý posun děje, naprosto nelogické a trapné scény... viz zamíření přes odpad a zabití, nevím jak u vás, ale u nás odpad netvoří rovná trubka dolů.... dál dojemná umírací scéna kdy po tom co dostane několik kulek do hrudi si kráčí dál a místo toho aby umřel si ještě vykládá ... Film má vysoké hodnocení a byl to taky jeden z důvodů proč sem se na něho díval, tak nedělejte stejnou chybu jako já...(3.4.2010)

 • Exix
  odpad!

  Film bych přehodnitil spíš na akční komedii.Stačí se podívat na ty rádoby gangstery to byla banda dědku,šermovat zbraněma no tak to byla taky perlička celkově vzato naprostá zmata.(1.7.2010)

 • polonius
  ****

  První film, ve kterém jsem viděl kdysi Foresta Whitekera v hlavní roli. Od té doby sháním každý film, kde se třeba jen mihne...Jarmusch trochu jinak, než jsem čekal.(1.10.2010)

 • Dony Gorila
  ****

  Skvělej film, naprosto úžasná hudba a k tomu ještě kodex samurajů. Pro mě kombinace která mi vyhovuje a to tak, že velice :) . 4 krásný hvězdičky.(18.10.2010)

 • Bezmenny
  ****

  Zaujímavý film plný skvelých scénok. Ja osobne som sa najviac bavil na rozhovoroch so zmrzlinárom. Ale ani vrabec na hlavni nebol určite zlý. Stránky knihy vsadené do deja - super nápad. Celkovo, dobre som sa pobavil, nenudil som sa, stálo to za to...(17.1.2011)

 • Indyi
  *****

  Naprostá pecka, po Dead Man pro mě nejlepší film Jarmusche. Forest Whitaker je naprosto úchvatný, nádherná kamera, perfektní klidný a plynulý děj a naprosto fantastické obrazy a scénky, které se nedají všechny ani vypočítat (scéna s lodí, rozhovory Foresta a jeho kamaráda, holubi a pes, Pearline, skvělí groteskní mafiáni...) a to vše podtržené nádherným soundtrackem.(12.1.2012)

 • Kingjiri
  **

  Ne, tohle neni druh akčního filmu pro mě. Ghost Dog má hodně pomalý tempo a svym pojetim připomíná Drive. Za celou dobu jenom jedna pořádná akční scéna, hlavní hrdina toho moc nenamluví a ochranku hlavnímu kápovi dělaj starý páprdové (ty by přepral snad i ten holub). Genialita tohohle díla mě minula světelnou rychlostí, a osobně si myslim, že v něm spoustu lidí hledá něco mnohem víc, než ve snímku skutečně je. Jediný, co mě potěšilo, byla slušná hudba. Dvě hodiny nudy za dvě slabší hvězdy.(6.2.2012)

 • Kalisek
  *****

  5 hvězdiček je málo ...(24.3.2012)

 • fantomas19
  ****

  Francúzsko-nemecko-japonsko-americkú krimidrámu o osamelom zabijakovi vyznávajúcom zásady samuraja natočil v roku 1999 režisér Jim Jarmusch. Ghost Dog (Forest Whitaker) žije na streche obytného domu v New Yorku, chová holuby, číta knihy a samurajská česť je mu všetkým. Je profesionálny zabijak, a dlh svojmu pánovi ako i svoju oddanosť dokáže až do posledného dychu. Princípy života samurajov sú obdivuhodné, a Ghost Dog ukáže všetkým členom mafiánskej rodinky, že urobili osudovú chybu, keď ho nielen podcenili, ale najmä neuváženými činmi naštvali. Ghost Dog: Cesta samuraja je skvelý film, rozvaha a kľud Foresta Whitakera ako presvedčivý samuraj je až v komickom kontraste k ukvapeným činom namyslených a uhádaných mafiánov, Ghost Dog potvrdzuje nadčasovosť morálnych princípov cti, odvahy a oddanosti, avšak nevzdáva sa svojich koreňov - najmä obľúbenej rapovej hudby.(11.4.2012)

 • degster
  ****

  Bozk na rozlúčku od úžasných 90. rokov. Klasická kamera, pouliční rapperi v parkoch s hudbou od RZA, šachové partie na domlátených debniach, dievčatká s knižkami v parkoch, černošský samuraj a banda komických tučných Talianov. Môj prvý Jarmusch a ja som čakal niečo oveľa nudnejšie. Tento film je na povrchu zábavný a pod povrchom hlboký, od lodi na streche, čakajúcej na koniec sveta až po dvoch ľudí, ktorí nehovoria spoločnou rečou a predsa hovoria to isté. A tie násilné animáky? Žeby obžaloba našej spoločnosti? "The end is important in all things."(1.12.2012)

 • papaguy
  *****

  Ghost Dog tančí s nedbalou elegancí mezi žánry. Jediné srovnání, které mě napadá, je s Historkami z podsvětí. Ale ukázněně zjednodušené. V podstatě to ani není příběh, ale moc se mi to líbí, pokud bych měl citovat. :-) Dlouho jsem se u gangsterky tolik nenasmál. A rapu je tam jen v podstatě malinko.;-) Perfektní příjemný film, který zařazuji mezi své top.(9.12.2012)

 • karlee
  ****

  Až na ten konec a zbytečné citáty o samurajích pěkný film. Hlavně mafiáni se povedli, třeba když platí domácímu činži.(21.3.2013)

 • Muhehee
  ****

  Černej bouchač řídící se samurajským kodexem, bouchač, kterej miluje svý holuby, to je Ghost Dog a je skvělej!(24.3.2013)

 • departed
  **

  Tak jsem tam tu vaší genialitu bohužel neviděl. A to jsem se na prvního Jarmusche vcelku těšil. Teď nevím, jestli se mi po takovýhle utahaný pseudo-artovině bude chtít do jeho dalších počinů.(14.4.2014)

 • Mahowny
  *****

  Není divu, že byl mistr Müller Jarmuchovym dvornim kameramanem, protože jeho přínos je tady obrovský. V kombinaci s velice zajímavou volbou hudebního doprovodu od RZA, skvěle buduje atmosféru. Scénář je peckovej a herci hrají slušně. Co ale na filmu oceňuji nejvíc je typický Jarmuchovský důraz na filozofii.(31.10.2018)

 • BrunoA
  ****

  Velmi dobrý film, ani ne tak moc parodie, jako spíš příběh o sebeovládání a dodržování mravních zásad a kodexů.(19.8.2003)

 • Hydr0gen
  *****

  Film, který jsem si v 15 letech postavil (možná trochu pozérsky) na piedestal. Možná proto, že byl to byl snad první nezávislý flim, který jsem shlédl... Ale od té doby jsem ho viděl nejméně ještě 2x, možná 3x a vůbec se svému já z minulosti nedivím. Opravdu zajímavá a neotřelá kombinace hip-hopové hudby, výborných nápadů (francouzský zmrzlinář, cartoons) samozřejmě výkon Foresta v hlavní roli...Krása.(27.12.2004)

 • Sir Ludvig
  *****

  Všetci vieme že Jarmusch vie...a bol opäť vo forme :)(22.5.2005)

 • Fungi
  ****

  Furt chtěj rovnoprávnost, tak sem jí zrovnoprávnil... :)(30.3.2006)

 • pepino
  *****

  Velice působivý "akčňák" .Příznivci Jarmusche určitě ví proč jsem ke slovu akčňák dal uvozovky...Herecký výkon Whitakera je opravdu přesvědčivý. Naprostý opak k jeho roli v Hře ne pláč. No těžko říci která mu sedla více..V ghost dogovi se objevuje jako tajemný mstitel. Nečekejte ale nějakého Zorra. Ghost dog jde na všechno pěkně v klidu. Odbít si svou práci, zajít si na zmrzku, pokecat s kámošem kterému vůbec nerozumím a zpět na střechu ke svým milovaným holubům. Že by nový druh filmového hrdiny? V žádném případě. On není hrdina. Ukažte mi jediné dítě které by si hrálo na Ghost doga. Já vím, je to absurdní. Které dítě by se taky dívalo na tento film. Vizuální stránka je super. Kamera taky. Hudba...není moje kafe ale hodí se k němu jak ušitá Zajímavé je jak Jarmusch u svých filmů střídá hudební styly...tady zařadil něco z rapu. No dám nakonec těch 5 hvězdiček. Vždyť Ghost dog si je zaslouží...(18.6.2006)

 • LukeSharp
  *****

  Takový celkem netradiční ''samurajský'' film,ale podán ve vynikající režii Jima Jarmusche vše podbarveno vynikající hudbou.90%(17.9.2006)

 • Killer_The
  *****

  Experimentálny film nezávislého režiséra Jimmyho Jarmuscha rozpráva zvláštný príbeh o samotárskom nájomnom vrahovi Ghost Dogovi žijúcom na streche v drevenom domčeku spolu s množstvom holubov. Plnokrvnú gangsterku v pomalom rytme režisér prekladá úryvkami z japonskej knihy o samurajských kódexoch. Tie ctí aj hlavný hrdina. Z flashbacku sa dozvedáme, že mu záchranil život druhoradý mafián Loui, a keďže samurajský kódex hovorí o slepej oddanosti tomu, kto vám zachráni život, stáve sa Ghost Dog jeho dvorným zabijakom. Louiho sa chce ale zbaviť miestna mafia a Ghost Dog vyráža do krvavého boja. . .Netradičné skĺbenie gangsterky, hip-hopu a samurajských tradícii funguje aj vďaka subtílnemu hereckému výkonu Foresta Whitakera (už tu bolo jasné, že tento herec na oskara má:-)), čiernemu humoru a režisérskej genialite Jarmuscha.(16.11.2006)

 • Barak
  *****

  Forest Whitaker se nám představí v roli "samuraje", který je tichý a jediným kamarádem jsou mu jeho holubi, s kterýma žije na střeše. Do obrazu nám občas vstoupí nějaký úryvek ze samurajské knihy, kterou Ghost Dog čte a poučí nás nějakým moudrem. Jednoduchý příběh a spousta hezkých, vtipných konverzací a výjevů. Nejlepší kamarád v podobě prodavače zmrzliny, kterému nerozumíte ani slovo, protože umí jen francouzsky.. mafiánská mluva vás rozesměje - je to doopravdy hezké. Hraje nám tam hip-hop do toho, což moc nemusím (vlastně vůbec), ale hodí se to tam, Ghost Dog umí originálně zabíjet - scéna, když vlítne do zámku a všechny je tam pobije, ta se povedla.. nebo scéna s umyvadlem (uvidíte sami, až to skouknete) - fakt super. Celý film je strašně hezký, možná citový, dojemný.. nevím, jak bych to řekl, prostě hezký....(7.8.2007)

 • Weirdman
  ****

  8/10... Svojské, úprimné, samurajsky primočiare, tajomné a pritom veľavravné...(28.10.2007)

 • JK77
  *****

  druhz film od Jarmusha, ktory som videl a je to super. Po Noci na Zemi ma ani tu vobec nesklamal.(11.12.2007)

 • Jaromír
  ***

  Příběh o černoškém "samurajovi", v novodobém prostředí amerického velkoměsta. Místo meče má pistole, co ale zůstává je bezvýhradná poslušnost ke svému mistrovi a filozofie.(14.12.2008)

 • kacir
  odpad!

  Vysoke hodnotenie filmu ma prehovorilo aby som si ho pozrel. ChYYYYBA. UZ som si tolkokrat povedal ze nebudem pozerat hodnotenie filmu, len obsah. Tak. To mam za to. Film je nudny a trapny. Ked si Forest zasuval pistol do puzdra "akoze mec" bolo to nechutne trapne. Ja nechapem ako moze mat film s vacsinou tupych dialogov take hodnotenie. To je v prdeli. Kazdy mafian hladi na 50 rocne rozpravky...su fakt drsni. Nabuduce si radsej hodim do slipov morskeho jezka, to bude vačšia zábava.(17.4.2009)

 • Soubi
  ***

  Mně se to zase až tak nelíbilo. Samuraje si představuji pořád trochu jinak. Jsem svírán asi svými utkvělými představami .)(21.11.2009)

 • fraktal
  *****

  Takhle si představuju artovou "gangsterku" - žádná (zbytečně "cool") klipovitost, minimum klišé hlášek ("jdi mi z cesty" apod.) - dlouhé záběry nutící k zamyšlení s následnou reinterpretaci, klidně vystavěný příběh, sebereflexe (nejen) hlavního hrdiny.(23.10.2010)

 • barteca
  *****

  Můj oblíbený JJ. Na výraz F. Whitekra v tomto filmu se hodí výraz krutopřísný.(4.1.2011)

 • Daxus
  *****

  Černý samuraj, čtoucí po večerech Poučení samuraje za zvuků hip-hopu, a bojující proti partě starých italských mafiánů. To nemůžete nemilovat. Parádní kamera, parádní soundtrack, parádní scénář. 95%(9.4.2011)

 • vaclaw
  *****

  Geniální film. Zatímco ostatní režiséři akčních filmů sází na kulometný střih, efektní choreografii cool hlášky, tam Jarmusch sází atmosféru, emoce a charisma hlavní postavy, která se mimo jiné Whitakerovi náramně povedla.(25.7.2011)

 • Everwin
  *****

  Tento film je mi rozhodně mnohem bližší než Dead man či Kafé a cigára. Silné prvky japonské filmografie, akce i nadsázky, přesto obrovská síla vykreslení hrdiny. Spousta krásných detailů, které osvěžují a zároveň zpomalují klasickou akční stránku snímku a z řežby vzniká unikátní snímek, který nemůžeme jen tak odbýt jedním podíváním.(11.1.2012)

 • markyzgero
  *****

  rza aka samurai in camouflage. ultimátní soundtrack.ultimátní whitaker. ultimátní old fashioned style italský mafiáni. ultimátní mix westernu s japonskym easternem... zkrátka jedna velká pochvala... cestou necestou životem jednoho černýho pomatence s morálním kreditem. jarmusch se zamiloval do wu tang clanu a každou další scénou to je viditelnější a lepší...(6.2.2012)

 • GoustDog
  *****

  Neřadím se mezi velké příznivce Jima Jarmusche, ale tento filmový počin je balzámem na srdce. Možná se skutečně jedná o životní roli Foresta Whitakera, ale to není až tak podstatné. Podstatná je jakási poezie, které se vyprávění drží; jeho podtext a kontext. Pokud si přejete zhlédnout "tak trochu jiný film", u něhož neočekáváte vidět a cítit vše "doslovně", Ghost Dog vás nezklame. Velmi milé překvapení.(11.9.2012)

 • iz67
  ****

  Kdyz jsem to pred lety videl, tak jsem si to nepochopitelne zaradil mezi filmy ani dobre ani spatne. Ted musim rict, ze je to nadherny film: klidna ale neuprosna gradace, uvaha o tom, jak pevne postoje davaji zivotu jasny a pevny smer, byt by mel byt zakoncen tragicky.(11.10.2012)

 • Nightmare89
  *****

  Ghost Dog je vyhynutý druh. "Tak sa aspoň tešme z okamihov".(1.8.2014)

 • unclejack
  ***

  Ghost Dog beriem ako takú meditáciu z ulice, hlas, ktorý treba vypočuť, ale aj hlas, ktorý nepočuje len tak niekto. Už dávnejšie som si uvedomil, že filmy Jima Jarmuscha sú tak pomalé a hlbavé, tak zvláštne neukončené a nejednoznačné, že pri nich jednoducho neobsedím. Forest Whitaker je talentovaný, ale ubíjajúca hudba od RZA a Jarmuschov zvláštny štýl rozprávania a kompozície dialógov mi jednoducho nesadne. Ja tuším, že za tým všetkým je čosi viac, po čase ma však ovládne nuda, ktorá mi nedovolí preniknúť za tým, čo chcel majster povedať.(17.9.2014)

 • ČR
  ****

  80%(8.3.2016)

 • petite fille
  *****

  americký černošský zabijak s najsmutnejším pohľadom na svete v službách talianskej mafie, s tvrdou japonskou disciplínou hagakure a najlepším priateľom francúzskym zmrzlinárom. porozumenie si v cudzích jazykoch, naprieč kultúrami. no nemiluj to.(21.11.2017)

 • Fallout
  *****

  Stylová božárna s melancholicky-uvolněnou atmosférou, úžasně cool Whitakerem v hlavní roli zabijáka-samotáře, který bydlí na střeše, chová holuby, ctí samurajské kodexy a s nejlepším přítelem si nerozumí ani slovo.(8.8.2005)

 • Bratr
  *****

  Tento film je moje číslo jedna. Otevřel jsem s ním svůj čsfd účet a bude i mým prvním komentovaným kusem. Co o něm říci? Není nejkrásnější, scénář není nejnápaditější, příběh rozhodně není nejkontroverznější. ALE! způsob, kterým tento snímek plyne kupředu závěrečným titulkům je prostě odzbrojující.(1.11.2005)

 • charcoal
  *****

  Zřejmě o chlup lepší než Dead Man. Excelentí Whitaker a spousta ostatních, pohodová muzika.. jasná pětka. Nejdřív to vypadalo, že si chce Jarmusch udělat prču úplně ze všech - z černejch, bílejch, indiánů, taliánů, mafiánů nebo samurajů - nakonec však právě samurajský kodex Bušido záměrně odolal náporu parodie a odešel se ctí. Tak to má byť, tak je to správné.(13.12.2006)

 • radimartin
  *****

  Každé sledování je úžasné rozjímání. Výborný příběh, styl vyprávění, charaktery postav a především hudba. Ghost Dog jako jasný příklad toho, že ve filmech je zbytečné spěchat.(30.1.2008)

 • dražis
  *****

  Moje první setkání s Forestem Whitakerem mě překvapilo a dá se říct, že i okouzlilo. Whitakerův utahaný a plouživý styl hraní je perfektní a vypadá to, že by neublížil mouše, ale opak je pravdou, jen co se dotknou jeho holubů(na střeše) začne to sekat hlava nehlava. Parádní gangsterka nevšedního typu.(2.10.2008)

 • Wabia
  *****

  Velká paráda. Jima Jarmusche si začínám čím dál tím víc vážit. Skvělé komorní, "mafiánské drama". Celý film plyne v takovém oparu vykulených očí a pomaléhu dechu. Skvěle natočeno, skvěle zahráno. Hlavní postava je výrazná a přitom nijak nevyčnívá. A Forest Whitaker je výborný killer. Už se těším na Dead mana.(2.12.2008)

 • Achab
  ****

  Forest Whitaker je výborný a i s těmi kily navíc působí velmi přesvědčivě (ba právě to je asi tak působivé - jeho přirozenost), zhostil se své role nad rámec mých očekávání.(14.12.2008)

 • Firko
  *****

  Paradny snimok! tvrdy, kruty, a pritom tak pokojny a nevytvarajuci vo vas pocit zlosti...dokonale nakrutene, dokonale zahrate...s vetami na zamyslenie...co viac si moze clovek priat! cht+(17.7.2009)

 • maxmi
  *****

  nejlepší Jarmush(21.8.2009)

 • Kokska
  *****

  Netypický film o samotě, samurajích, smrti a hip-hopu. Skvělý Whitaker absolutně dominuje tomuto dílu, jehož zadumaný a málomluvný hrdina, toho jenom svou existencí sděluje mnohem víc, než kdyby jeho postava přetékala košatými dialogy. Pro mě nějlepší z Jarmuschových filmů, který navíc RZA vybavil maximálně padnoucí hudební kulisou.(3.3.2010)

 • wlk1
  ****

  Nebýt úchylně prolínajících záběrů, šel bych o * nahoru. Kamera dobrá, ale tenhle střih mi vůbec nesedí. 4*(7.8.2010)

 • Voyer
  ****

  Srovnání pevné hierarchie japonské společnosti a uvolněných mravů afroamerické společnosti mi připadalo opravdu mimo. Ale možná šlo právě o ten kontrast, jenže já to nějak nepochytil. Film má některé zajímavé momenty, ale v souhrnu jsou to spíš silnější 3*.(5.9.2010)

 • yazik
  ****

  Velice příjemné překvapení byl pro mne tento počin a skvělý herecký výkon F. Whitakera.(21.10.2010)

 • egbert
  *****

  Skupinka obtloustlých pánů, kteří mají radost, když si můžou připadat jako opravdoví mafiáni... Bizarní a dokonalé vystižení zla.(17.3.2011)

 • Vegavinc
  ***

  Scény jako poslední slova před smrtí moc nemusím. Možná jsem čekal něco jiného. Možná že až se na Ghost Doga mrknu znova mu ty 4**** loupnu.(7.4.2011)

 • maxnot
  ****

  Velmi pěkně spojena japonská kultura s gangsterkou. Když film dorazil do českých kin, měl označení ART. To mně odrazovalo, ale nenechte se mílit, je to pořádná a nefalšovaná akce. Mohu jen doporučit!(23.7.2011)

 • Seev
  *****

  Foresta Whitakera si prosím domů jako člověka, který mě obejme před usnutím a ochrání před vším zlým.(4.12.2011)

 • calculus
  ****

  Copak z tohoto filmu asi vypadne? Černoch, který vypadá jako kamarádský medvídek s velkou medailí na krku. Jen tak se kolébá po ulici, dlabe zmrzlinu, mudruje nad samurajským kodexem a pak si se svými vypečenými filmovými udělátky šlohne jednu luxusní káru za druhou. Mafiáni, tak to byla taky dobrá sorta! Ze všeho nejvíc mi připomínali nějaký vyfešákovaný zájezd organizovaný místním domovem důchodců. Jeden z nich mimochodem skvěle rappuje. To už jsem nevydržel a začal jsem se smát. Líbily se mi časté střihy na ukřičené animované seriály v televizi, dobrý protiklad s Ghost Dogem, navíc dotvářely potřebný dojem nadhledu. Celý film měl vůbec takovou zvláštní atmosféru, i díky těm holubům, bavilo mě to. Dobrý detail skoro na závěr byla policajtka, opět docela zajímavý typ:-)(17.5.2013)

 • p.i.t.b.u.l
  *

  Viděl jsem to až teď a nechápu co je na tom zajímavé. Celou dobu jsem se docela nudil. Proč je to tak oblíbený film nedokáži pochopit. Na můj vkus zdlouhavé, nudné.(2.6.2013)

 • Urgost
  *****

  90%(12.8.2013)

 • Hruskovice
  ***

  Mělo by se mi to líbit, ale nelíbí. Škoda že to nebylo vymyšlené trochu lépe. Nedává to smysl, zabijákovy rupne v bedně po tom co se ho snaží mafie oddělat za to že splnil svůj úkol tak jak měl ? ? ? Co to jako je :D To že tam byla svědkyně dcera mafiánskýho bosse vůbec nic neřešilo, aspoň to tam teda nebylo nijak zdůrazněný. Prostě mohl to být opravdu zajímavý film ale to by musel mít příběh smysl. Za scény s holubem, psem a medvědem 3 hvězdičky :) 3/5(8.6.2014)

 • chewbac.Ca
  **

  opravdu nechápu co se vám všem na tomhle filmu líbilo... přežijí jen milenci bylo o 3 třídy lepší podívaná!(20.8.2014)

 • prochyn
  *****

  Asi nejlepší Jarmuschův film. Forest Whitaker v roli chovatele holubů a nájemného vraha, řídícího se kodexem samurajů je prostě nepřekonatelný. A k tomu hudba RZA - mix rapu a soulu - dokresluje...nerad bych byl patetický, ale ano, dokresluje filozofii filmu.(10.10.2015)

 • Plastík
  *****

  Film jsem viděl dvakrát. Jednou a to hned při prvním promítání u mne okamžitě propadl. Po druhém promítáí mě neskutečně oslovil a zamiloval jsem si Foresta Whitakera - hraje to, jako by měl zkušenosti s tímto povoláním, které provozuje ve filmu. *****(5.6.2016)

 • garry
  *****

  O prvního okamžiku jsem věděl že to bude mimořádný film. Forest Whitaker a letící holub. Co mi trochu nesedí je, že člověk ze dna lidské společnosti studuje a řídí se japonskou filosofií. Za svých skoro 60 let jsem se s něčím takovým nesetkal. Většinou jsou to hrubiáni a hlupáci. Pokud by nebyli zvedli by se ze dna.(29.6.2016)

 • Dr.Linus
  *****

  Moje prvé stretnutie s Jarmuschom dopadlo na veľmi silné bolesti brucha, ktoré bolelo ako po rozrezaní katanou. Neviem, neviem, akoby som strávil jeho ťažkú artovú tvorbu. No toto ťažko stráviteľné wasabi, bolo vynikajúce, nielen po filmárskej stránke, ale kupodivu aj výberom hudby. Priznám sa, nemusím veľmi rap, ale RZA vytvoril k tomuto filmu zaujímavý afro-aziatský soundtrack. Tento film si chcem ešte niekedy pozrieť, ak už nie kvôli záberom patriacich do filmovej histórie (tá scéna s loďou na streche bola naozaj zapamätaniahodná ako písal predo mnou Cervenak), tak kvôli cenným myšlienkam, obsiahnutých v knihách starých majstrov bušidó. Okrem toho potešili aj podivní mafiáni (V ktorom filme vidíte krstného otca talianskej mafie s tvárou vyslúžilého zabijaka CIA/KGB, ako pozerá kreslené seriály dávané v podvečerných hodinách deťom pred spaním?). I ked tvorbu Jarmuscha nepoznám, dovolím si tvrdiť, že to bola jeho osobná rozlúčka s asi najfilmovejším desaťročím v histórii kinematografie."Krucinál, vždyť to je ten posranej vtáčník". Zujímavé komentáre: Cervenak, kOCOUR.(9.2.2017)

 • Juto
  ****

  Režiséra Jima Jarmucha som nepoznal, ale po zhliadnutí filmu mám chuť si dohnať jeho filmy. Film je spojený s násilím a poéziou a pravidlami samuraja.Film má pomalé tempo, ale vôbec to nevadí. Skôr som sa zamyslel nad životom samuraja aké to pre nich bolo. Hudba dobre dopĺňa príbeh. Musím pochváliť hercov okrem Foresta Whitakera som nepoznal nikoho.(20.3.2018)

 • chucky
  **

  Nudný film a k tomu ještě strašná hudba, i když jako psychologické zamyšlení to nebylo špatné.....(15.5.2003)

 • nash
  ****

  Velmi zvláštní film, tak trochu parodie na samurajské filmy. Hlavním hrdinou je černošský samuraj poslouchající hiphop (mimochodem soundtrack od RZA je fakt super). Uznávám že při druhém shlédnutí už to může trochu nudit, ale poprvé je to netypický filmový zážitek. Hlavní roli velmi přesvědčivě ztvárnil Forest Whitaker.(28.11.2003)

 • LiDoOp
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Výtečný Forest Whitaker, kterému snad byla role ušita na tělo. Celkově působí film dosti ponurým dojmem, avšak scénám, kde se Ghost Dog baví (anglicky) se svým jediným přítelem zmrzlinářem (francouzsky) a nerozumí si ani slovo, se zkrátka nelze nesmát. Naopak je ve filmu jedna scéna při které jsem měl na krajíčku. Ghost Dog měl totiž svoje holuby očividně opravdu rád. Celkově vzato: životní Whitakerova role, skvělá kamera, propracovaný scénář a velmi, velmi dobrý soundtrack (tedy v případě, že máte rádi hip hop).(14.6.2004)

 • TotalFilm
  ****

  Chost Dog je tak trochu ulítlý film. Jako bychom přecházeli z filmu do filmu: neskutečně různobarevný koktejl byl namíchán z prvků asijských bojových umění, zákonů italské mafie, pouliční gangsta kultury amerických černochů a melancholické nálady bílého krále nezávislých. Pod taktovkou „nejpomalejšího režiséra po Kubrickovi" se na plátně potkávají Scorseseovi Mafiáni s filmem Udělej správnou věc Spikea Leeho. Výsledek se zdá být velmi americký - i když mu nejspíš, jak je u Jarmusche zvykem, lépe přijde na chuť evropské publikum. Věrné fanoušky možná překvapí, že Jarmusch je očividně velkým fanouškem gangsterek. Nenápadně cituje z podobných snímků a opepří si je vlastními nápady - vražda v koupelně má nejlepší předpoklady stát se okamžitě klasikou. Do paměti se vryje také sám italský kápo s bravurní znalostí rapových textů, který tak bídně skončí nad umyvadlem. Přes všechno explicitní násilí, zbraně a vraždění se Chost Dog vehementně příčí nálepce akční film. Nechybí mu totiž nic z toho, na co jsme u Jarmusche zvyklí: posmutnělý, absurdní humor, mnohoznačné otázky, pomalé tempo, zadumaná atmosféra (ve které hutný soundtrack asijských hiphoperů pěkně tvrdí muziku). A především - film nese jasné morální poselství o hodnotě přátelství a lidského života. Jenom ho předkládá v trochu nečekaném balení. Černý samuraj je vlastně pokračovatelem cesty Mrtvého muže Williama Blakea. Také pro něj vědomí neodvratné smrti znamená osvobodit se a skončit jako chlap. A stejně jako Blake i on je pravděpodobně trochu šílený. Jeho příznivější stránku odhaluje přátelství s prodavačem zmrzliny, s nímž si rozumí i bez vzájemné znalosti jazyků. To je režisérovo oblíbené téma - vždyť spolupráce s Robertem Benignim ve filmu Mimo zákon, kdy spolu komunikovali lámanou francouzštinou, přinesla velmi vydařený výsledek. Jarmusch napsal roli Ghost Doga na tělo svému příteli Forestu Whitakerovi. Ten vytvořil chytrou a působivou směsici nelítostného hněvu, laskavosti, uzavřenosti i vstřícnosti. Jen zřídka se na jeho tváři objeví úsměv, ale pak je to úsměv hravého chlapce. Kolem jeho impozantní figury, připomínající černý ledovec, se to jen hemží téměř komiksovými figurkami mafiánů. Herecké obsazení nemá žádné slabé místo a i když tu nikdo nemá moc velký part, všichni svoje role využívají s přehledem. Zejména frenetický Henry Silva v roli Varga připomene nezapomenutelného psychopata Tommyho ze zmíněných Mafiánů. Střílečky možná některé slabší povahy zaženou od pokladny kina, ale Ghost Dog určitě stojí za vidění pro svůj chytrý humor a jedinečný styl, se kterým přináší zamyšlení o ceně života a smrti. A navíc je to pěkná podívaná.(27.11.2004)

 • wir2k
  *****

  Forest Whitaker jako smurai?!?! to musí bejt nějaká sranda ne? NE naopak je to nádherný film který stojí za to vidět.(19.2.2006)

 • boqvai.
  *****

  Kdyz to bezelo v kinech, moc me to nelakalo, ale kdyz jsem na tenhle film narazil ve filmove klubu, doslova me uchvatil. Pribeh o jednom netradicnim "samuraji" v soucasne dobe, ktery sem tam nekoho odklidi pro italskou mafii. Akcni film co vas donuti premyslet, ale ne tolik aby vas bolela hlava. Snimek prolozen uryvky z kodexu Busido. Smutny zaver je celkem logicke vyusteni a vsem nam je jasne co vyroste z male holcicky co rada cetla.(7.2.2007)

 • da_silva
  *****

  Nádhera !!!(1.7.2007)

 • Slick
  *****

  Poprvé jsem tento film objevil víceméně náhodou, když jsem přepínal programy a na ČT2 vysílali filmový klub. Od té doby je Forest Whitaker jedním z mých nejoblíbenějších herců... Skvělé scény včetně soundtracku působí jedinečným dojmem, který ještě více dokreslují citace ze samurajského kodexu. Hodnotím jednoznačně *****(29.11.2008)

 • Tartaros
  ***

  Fajn mafianske story, i ked par minusov znacnych... opät dalsi film kde je narazane na rasizmus (kuknem si snad niekedy film s ludmi s ciernou pletou bez rasizmu ?), cesty ghost doga autom boli dost nudne - hladal som skryty zmysel ale nenasiel :) snad mi to prislo len ako reklama na hip hopove pesnicky ktore si v aute pustal. A posledne minus, pri rozhovoroch s jeho "naj" kamosom som mal pocit ze sa pozeram na dvoch retardov ktori sa len tvaria ze si rozumeju :) ale to bol zamer, a vacsinou to vyznelo vtipne ked obidvaja i cez jazykovu barieru mysleli nato iste. Ale inak skvely film, opät nieco nove, co sa lisi od inich filmov(6.1.2009)

 • Dr.Abe
  *****

  Tak tenhle film má u mě jméno a váhu. Nejenom nekonveční originální námět, ale i spracování mě tu velmi oslovuje. Hned vedle vysoce rapové hudby sladěné s volným otevřenými záběry, ale hlavně celkovým zpracováním, které mě osobně přijde jako zhmotnělý komix. Ne film podle komixu, ale hraný komix. Prostě nářez. -" Dobří holuby se vracejí, samuraji "-(15.1.2009)

 • dereksmart
  ***

  Legračního indiána vystřídali směšní mafiáni, mlčenlivého Deppa stejně vyrovnaný Whitaker.. rozhodně ne nuda ale ani velké umění, zejména velmi předvídatelné /tak po 15 minutách je všechno jasné, i nevyhnutelný závěr/...velmi slušně strávených 116 minut, 70%...(14.5.2009)

 • JohnTheOne
  *****

  Další s Jarmuschových filmů, u kterýho se člověk nechá unášet krásnou kamerou. V tomhle filmu je navíc Ghost Dog takovej machr, že mu nejeden závidí.(22.6.2009)

 • Gor'seye
  ***

  Fajn, takže samuraj je človek, ktorý číta japonské knihy, šermuje mečom (ideálne katanou - ak nie, nevadí), šermuje revolverom a je oddaný svojmu pánovi. Výborná predstava. A čo sa týka filmu ako takého - dal by sa skrátiť o polovicu a nič by sa nestalo (divák by bl akurát ukrátený o trojminútové jazdy autom po nočnom meste a pod).(23.5.2010)

 • kolacky
  *****

  Ano, nejvíc mě dostala scéna, kterou cituje tron. Přesně, kolego.(8.9.2010)

 • HennessyVSOP
  *****

  Můj oblíbený film a srdcová záležitost. Super hudba, perfektní herecké výkony a spousta narážek na gangsterky :) Jedny z nejlepších scén jsou rozhovory se zmrzlinářem. Pro mně jednoduše velkolepé komorní dílo na kterémůžu koukat stále dokola. Jinak koho tato tematika zajímá, doporučuji si Hagakure přečíst celé. 95%(12.9.2010)

 • E.T.Martin
  *****

  Divácky nejpřístupnější film Jima Jarmusche může být na první pohled pouze netradičně natočenou gangsterkou o zabijákovi žijícím podle samurajského kodexu. Nebyl by to ale Jarmusch, kdyby zároveň nenabídl něco jiného. Mně především pobavila mafiánská "antikmotrovská" rovina: scény s mafiánskými kápy trávícími všechen čas sledováním přiblblých kreslených grotesek, břichatí tatíci funící s pistolemi do schodů, rapující mafián, atd... Dalším plusem snímku je Forest Whitaker jako Ghost Dog. Sledujte minimalistickou účelnost, s jakou vyvraždí dům plný pistolníků. Přestě takhle stroze pracovali s katanou dávní samurajové.(5.10.2010)

 • -Yojimbo-
  *****

  Z pohledu obyčejného diváka : film o Afroameričanovi, který si hraje na samuraje, dělá pro senilní mafiány , chová holuby a jeho nejlepší přítel je zmrzlinář, který ani nemluví anglicky…no toto. Pro mě : jeden z nejlepších filmů, kde vše do sebe neskutečným způsobem zapadlo a ihned po skončení jsem si ho musel pustit znovu. Bravo pane Jarmuschi.(3.3.2011)

 • brodži
  *****

  Hodně dobrý film o černochovi, který je vlastně vrah a samuraj. Stane se ale jednoho dne nepohodlným a rozjíždí se spousta akce a napětí, která není natolik tupá jako v jiných filmech kde dotyčný s jednou zbraní vyzabíjí celou mafii. Záběry jsou propracované a kamera opravdu stojí zato.(28.3.2011)

 • Borin.P
  *****

  Tak tady není co vytknout. Po všech stránkách excelentní. Kamera, filozofická moudra z Hagakure, Forest Whitaker, RZA a jeho soundtrack, trefně dokreslující atmosféru celého filmu. Užil jsem si každou minutu od začátku až do konce. 90%(9.5.2011)

 • Texxa
  *****

  Poetická gangsterka. Že to nejde dohromady? Jde, a funguje to perfektně. ,,Nothing seems to make sense anymore..."(20.10.2011)

 • dvurkarlin
  *****

  Tady jsem velice váhal,jestli se mám koukat na velkého tlustého černocha,jak si hraje na samuraje . Pak jsem tedy zkouknul a myslím, že jsem i oněměl. Pak jsem zkouknul ještě a už vychutnával. Já dávám aspoň 90% . RZA mi uhranul v soundtracku i když tuhle hudbu nemusím.(11.11.2011)

 • gezper
  *****

  Po velkém zklámání u Jarmuschova Dead man příchází nenápadný komorní nářez v podobě osamélého najémného vraha řídícího se kodexem samurajů a poslouchající hip hop. Je s podivem jak může od stejného tvůrce být jeden film skoro až bytostně nepříjemný a další skvěle sednout. Ale je to tak. Dvojka postav Ghost dog vs. zmrzlinář je k pohledání a mafiáni jsou jak vystřižení z Kmotra - ten svetr jednoho z nich nemá chybu [90%](4.8.2012)

 • rey17
  ****

  Opravdu dobrý mafiánský film s množstvím odkazů na japonskou kinematografii a skvělými "mafiánskými" dialogy...(22.8.2012)

 • Zelda knihkupec
  *****

  Cesta samuraje pro mě byla něco naprosto dimenzionálně odlišného než jsem do té doby vyděl. Uchvátila mě zde atmosféra nevyhnutelnosti, absolutní oddanosti no prostě ono se opravdu vážně blbě popisuje film, který mě uchopil a a nepustil a já vlastně netušil cože se to stalo ale bylo to sakra dobrý. Pořádná filmařina s myšlenkou nápadem a hromadou pro mě dnes už kultovních hlášek.(22.12.2012)

 • BOURQUE
  ****

  Po úvodných, veľmi dlhých 10 minútach, som si myslel, že som opäť narazil na nejaký „B“-čko. Chvála Bohu – mýlil som sa. Po tom, ako som to „prežil“, môžem konštatovať, že tento snímok určite patrí do kategórie „kultovka“. Herecký výkon F. Whitakera ma veľmi prekvapil – klobúk dolu. Scéna, kde „spraví poriadok vo vile“ a jeho držanie zbraní mi pripomínal A. Banderasa z filmu Assassins. Na rozdiel od Antonia však bol veľmi pokojný. Mne osobne najviac páčili filozofické citácie z „knihy samuraja“. PS: Dávajte si pozor, keď budete skúmať príčinu toho, prečo vám netečie voda z kohútika! Osobné hodnotenie: 80% (****) (16.2.2013)

 • brasek
  ***

  Zvláštny film. Po filmárskej stránke by som sa priklonil k názoru, že je to zážitok. Kréda samurajov dávajú snímku zvláštneho ducha, možno preto že samuraj je Forest Whitaker. Na druhej strane ako gangsterská krimi dráma je to skôr prepadák, či pokus o lacný trhák a akčné scény sú priam tupé.(16.3.2013)

 • kolodej1
  *****

  příběh samotný nebyl nijak zvlášť originální ani komplikovaný. Ovšem způsob zpracování - to bylo skvělé. Vysloveně jsem si užíval jednotlivé záběry, to byly hody. Ten den jsme ani večeři nepotřeboval....Když k tomu přičtu výborný výkon Whitakera, napětí i občasné opravdu vtipné osvěžení, vychází mi z toho, že tohle je asi nejpůsobivější "jarmuschovka"(8.4.2013)

 • zekon
  odpad!

  Nehorázná splácanina ze spousty s ničím nesouvisejících scén a bez jakéhokoli zajímavého děje. Naprostá odporná nuda která neudrží. Vzhledem k tomu že film má být zábava, nelze to označit jinak než odpad. To co je zajímavé a co souvisí s filmem a dějem by dalo tak 30 minut.(30.4.2013)

 • Fugito
  *****

  Veľmi dobrý film s trochu predvídateľným koncom :) no aj napriek tomu som ho hltal a hltal do samého konca. Super herecké výkony zo strany : Forest Whitaker a Isaach De Bankolé :) Mon meilleur ami !(29.9.2013)

 • Reketrebn_
  *****

  Pro mne snad vždy jeden z nejkultovnějších filmů a potažmo i soudtracků k filmu. Díky tomuto filmu jsem poznala režiséra Jima Jarmusche, který se později stal jedním z mých oblíbených. I přes to, že je to film s gangsterskou tématikou, tak je neuvěřitelně plný poezie a filosofie. Skutečně jen máloco se vyrovná zážitku, který přináší shlédnutí tohoto filmu. A nemohu samozřejmě i opomenout specifické pojetí postavy Forestem Whitetakerem.(5.11.2013)

 • Goumen
  ***

  Tak tohle mi moc nesedlo. Po prvních 15 minutách jsem to už chtěl vypnout, pak se alespoň začlo něco dít, ale i tak mě to moc nechytlo. Překvapivě mi ani tolik nevadilo, že se černoch vydal na cestu samuraje, i když je to trochu jako kdyby japonec chtěl rapovat. Vůbec to nemělo tempo, zajímavější momenty apod. Celej film byl takovej mdlej, nezáživnej a utahanej. Vzhledem k dobrým referencím jsem od toho čekal o hodně víc.(10.3.2014)

 • kubilov
  *****

  Černý samuraj, bojující ve stylu medvěda, který bydlí na okraji New Yorku na střeše opuštěného domu s hejnem holubů okolo sebe. Snaží se být nenápadný, ctí kodex a svého pána a občas zajde na zmrzlinu ke svému francouzskému kámošovi, který v jednom kuse mele pantem. Výtečný Forest Whitaker si sednul spolu se zbytkem filmu naprosto dokonale. Tím nejlepším jsou ale samozřejmě jako vždy různé fintičky Jima Jarmusche. Ať už jde o různé detaily, popkulturní odkazy, odkazy do své minulosti (Nikdo) a úžasná atmosféra jednoho velkého newyorkského ekosystému. Ghost Dogova osamělá pouť životem za pomstou proti celé mafiánské organizaci se tak může po právu vyhřívat na vrcholu Jarmuschovy filmografie. Jarmusch a hip hop culture je skvělost!(23.4.2014)

 • Desmi
  **

  Ghost Dog (černoch, >100 kilo), náramnej fanda do samurajskýho řemesla se zvláštní úchylkou pro pravidlo týkající se ochrany svýho pána... Jasně, je to netypickej film. Černoch vyznávající samurajskou nauku, jenž je vyobrazován jako citlivý, obětavý sympaťák, kterej občas, aby měl na zmrzku, někoho sejme.. Hrozná nuda a v jádru i dost stupidní..(1.5.2014)

 • RoSzomak
  *****

  Je zaujímavé, ako sa práve tomuto filmu podarilo vystihnúť podstatu zen-buddhizmu lepšie ako desiatkam a stovkám filmov predtým, napriek tomu, že v hlavnej roli nie je ani jeden "mysticky" aziat. Využitie hudby a násilie ako viac ako len swagu ale priamo ako komunikačných/naratívnych prostriedkov; na akčný film zriedkavá zaležitosť, ma očarilo. Pre mňa druhy film od Jarmucha po Dead manovy, ale toto zaručene vedie. Postava zmrzlinara a obstarožny taliansky mafiany boli perfektní. Plne výborných poznámok a odkazov ktoré neboli ploche ale naopak príťažlivé a zaujímave. Film nie je len pre hipsterov (sic,) ale aj pre milovníkov americkej a východnej kultúry (miestami by som sa nebál s trochou prehánania hovoriť o black- a asian- plotetion)(12.1.2015)

 • ProfiDivak
  *****

  Všetko na čo Jarmusch siaha, sa mení na zlato a nič na tom nezmenila ani samurajská príručka. Je udivujúce ako kombinácia mafiánskeho príbehu so samurajskými múdrosťami drží pokope a chutí.(25.4.2015)

 • Jehan
  ****

  Po čertech podivný film, jak je u Jarmushe zvykem. Whitaker v jedné ze svých nejlepších rolí. Plíživá atmosféra provázená hudbou, kterou jinak nesnáším. I tak ty své 4 hvězdy musím dát - a vlastně ani nevím proč.(25.5.2015)

 • harycek
  *****

  Pěkné a dost šokující i drsné, dlouho mi trvalo než jsem to strávil!??(13.8.2016)

 • Pepe1783
  *

  Nezajímavý, nelogický, nudný... navíc s totálně trapným koncem...(27.2.2017)

 • ESW
  *

  Mother!(2.8.2018)

 • os10
  *****

  Skvělej film po všech stránkách, kterému dávám pět hvězdiček díky hudbě, kterou RZA dodal opravdu vynikající, plně proplouvající a doplnující samotný film...(22.5.2003)

 • xcomex
  *****

  ...bez komentare -snad jen, ze tento film ma v sobe o trochu vice, nez se divaku muze zdat(9.8.2004)

 • Imouse
  ****

  Film je opravdu kvalitní a tak ho nebudu zbytečně vychvalovat a pouze pár výtek. Karate cviky v podání Foresta Whitakera vypadali směšně a degradovalo to film minimálně o úroveň niž. Film byl místy zbytečně ukecanej. Opravdu mi tam neseděla ta trapná brožovaná knížečka - řekl bych, že měla s hlavním hrdinou společný pouze přebal.(7.9.2004)

 • hansen
  *****

  Absolutně a velmi umně natočený dáli se říci akční film,akce tam mnoho není i když jak se to vlastně vezme.Já prostě takové filmy miluji už jen pro tu svou atmosféru.Nesmím zapomenout na perfektní rojvíjení charakterů.Bomba film.(22.5.2005)

 • Werewolf2
  *****

  Jezis to je nadhernej filmec. Jeden z nejlepsich.(6.3.2006)

 • Luke55
  *****

  Takový celkem netradiční ''samurajský'' film,ale podán ve vynikající režii Jima Jarmusche vše podbarveno vynikající hudbou.90%(6.7.2006)

 • aciss
  ***

  tak nevim ... mne tenhle film moc nenadchnul. Byl jsem na to celkem dost zvedavi, ponevadz to je jeden z nejlepsich filmu nekolika mych pratel. Ale zadne velke drama se nekonalo. O co se vlastne jedna? Najemny vrah chovajici holuby je strasne nastvanej, kdyz mu je pozabiji a hodla se za to pomstit. Problem je v tom, ze musi zaroven ochranit sveho pana, kvuli kteremu je vlastne v loji. Proc se mi film libil jen na 3 hvezdy? 1) Celkem absurdni pribeh mne odchovanem na Kmotru moc nerikal 2) To reziserske shazovani sama sebe (treba mafiani neplatici cinzi) mne dokazalo zvednout ze zidle - at se reziser sakra rozhodne, esli toci gangsterku nebo komedii (skloubit oboje dohromady dokazali snad jen v Pulp Fiction) 3) Nevyrazne hlavni osoby (krome hlavniho hrdiny a zmrzlinare) Na druhou stanu je ve filmu videt par dobrych scen a jsou tam dobre zachycene nektere momenty, ktere Vas nuti zamyslet se. Suma sumarum * * *(11.11.2006)

 • ExecutorQ3
  *****

  Jeden muž. Nájemný vrah ze staré školy. Věrnost. Oddanost. Zrada… Naprosto dokonalý a netradiční snímek o nájemném vrahovi řídícím se starým kodexem samurajů, který se ve svém volném čase stará o své holuby a sem tam si zajde na zmrzku ke svému (jedinému) příteli. Jedna z rolí Foresta Whitakera, díky které si získal mojí oblibu. Kdo neviděl, nepochopí. Škoda jen, že se tenhle skvost u nás nedá koupit.(29.3.2007)

 • mr.Bambino
  *****

  další z mých oblíbených. Skvěle natočený příběh o zabijákovi řídící se samurajským kodexem, který žije v naprosto odlišné společnosti než kdysi samurajové. Věřit svému přesvědčení navzdory nepochopení je v tomto filmu opravdu krásně ztvárněno. Atmosféra, hudba, herci, Jarmusch: pro mě plných pět hvězd.(8.4.2007)

 • NezPercé
  *****

  Tak to je veliká věc! Jim Jarmush - můj veliký oblíbenec, jeden z mála rytířů donquijotského typu, který umí proklouzávat pod obrovskými lopatkami hollywoodských finančních mlýnů a ponechává si tak dostatečnou nezávislost se pustil do vyprávění o černošském nájemném zabijákovi s duší samuraje! Nejradši bych v kině sledoval samurajské činy Foresta Whitakera, který se pro tuto roli snad narodil, v japonském tradičním sedu/kleku:) a poklonil se tak mistrovství a preciznosti s jakou byl snímek natočen! Hai doso! Vnitřní meditativní příběh novodobého samuraje na pozadí komediální gangsterky dějově oddělovaný čtením z kodexu Hagakure je tím pravým pro moje vnitřní já. Nesmím opomenout znamenitou hudbu Wu-Tang Clanu/ RZA, která vás dostane do té pravé nálady samurajské nehybné mysli. Vřele doporučuji!(14.7.2008)

 • Petro
  **

  Pro všechna ta kladná hodnocení jsem si tento film zhlédnul po čase ještě jednou a můj výstup je tento: To si asi ten Jarmusch dělá ... srandu, ne? Zcela směšní mafiáni a Whitaker, kterému tu jeho roli prostě nevěřím. Jsem na rozpacích s citacemi samurajského kodexu. Ty jsou zřejmě tím hlavním proč tento film byl natočen a taky nic pro nim. Jsou také to hlavní co mi ten film dal (a ještě pár lidských srandiček jako je ta loď). Jsem sto věřit tomu, že tento snímek je dokonalá blamáž.(28.10.2008)

 • FireBlader
  *****

  Ghost Dog dokáže překvapit rychlou akcí, poklidnými chvilkami pozorování holubů, malými radůstkami, nečekanými zvraty a dokonce i dojemností několika scén. Svižně plynoucí a přesto ne bezduchý, naopak - citace starých mudrců nenásilně protkávají dění a nutí k zamyšlení. Po delší době film, který zanechal dojem na dýl než jen tu chvíli během promítání.(11.3.2009)

 • smrtubohem
  ****

  Solidní, ovšem nikterak výjimečná záležitost. Oceňuji některé dobré nápady.(19.5.2009)

 • ghostwo
  *****

  Netradičně pojatý a krásný film. Střídají se pasáže, které zaujmou především vizuální stránkou, pasáže v kterých je jistá dávka humoru, pasáže které jsou natočeny s neobyčejným citem a lidskostí, akční pasáže, pasáže zaměřené na duchovní stránku....... . Jenom sledovat Forest Whitekera je zážitek, má obrovský styl a charizma. Vrcholem jsou pro mě možá scény s jeho francouzkým "přítelem" a scéna s lodí na střeše ( ale našlo by se toho víc ). Jinak doporučuji i soundtrack, který je vynikající a to jsem do té doby určitě nebyl fanoušek hip-hopu (nebo co to je).(5.7.2009)

 • regin
  ***

  Moc sranda na to, jak se to snaží tvářit vážně. Velký plus - hudba, velký minus - všechno ostatní.(29.8.2009)

 • Mesmeric
  *****

  Již při shlédnutí traileru na tento snímek mě příjemně mrazilo v zádech a při zjištění, že Jim Jarmusch si vzal tento film pod taktovku jako režisér bylo pro mě rozhodnuto-musím ho vidět. Nechtělo se mi věřit, že by jakýkoliv film se samurajskou tématikou mohl být zakomponován do dnešní doby a to ještě s postavou afroamerického původu, ovšem po shlédnutí jsem musel uznat, že Forest Whitaker svojí roli sehrál více než dobře. Zápletka je veskrze jednoduchá, ale ani na minutu jsem se nenudil, skvěle vybraná hudba od Wu-Tang Clan´s a RZA podporuje atmosféru zapadlých čtvrtí New Yorku, kde se Ghost Dog pohybuje. Naproti tomu vystupuje postava Raymond, vtipný Francouz co prodává zmrzlinu a mluví jenom a jenom francouzky, přesto si rozumí s Ghost Dogem i beze slov, rozhodně mě tato myšlenka přátelství velmi zaujala. A na závěr musím říct, že mě zamrazilo při každé odcitované části kodexu samuraje, opravdu skvělá vsuvka. U mě tento film bez diskuzí 100%(28.11.2009)

 • SpeedyL
  ***

  Velké pozitivum tohoto filmu bych viděl v tom, že si na nic nehraje a předkládá nám originální téma. Černý hiphoper, který ctí samurajské zásady a s nimi chladnokrevně zabijí místní mafiánské důchodce. Hmmm, dobré. Dále bych vyzvedl i to, že určitě se nejedná o film, na který se dnes podíváme a zítra si řekneme: "O čem to vlastně bylo?!". Vryje se do paměti minimálně jako pozoruhodný snímek, avšak mne nijak neurazil, ale ani nijak nenadchnul... 70%.(5.1.2010)

 • frenkie
  *****

  Ghost Dog - Cesta samuraje je můj nejoblíbenější film od Jima Jarmushe. Film s jednoduchou zápletkou, který si na nic nehraje, je okořeněný perfektním výkonem mého oblíbence Foresta Whitakera, kterému psal JJ roli přímo na tělo. Ve filmu je přítomno spoustu jemného humoru(Ghost Dogova záliba v luxusních vozech, rozhovory se zmrzlinářem, střelba skrz vodovodní odpad apd.) , je prokládaný citacemi z hrdinovi oblíbené knihy Hagakure, kterou se vlastně řídí a tím dostává i konec filmu jasný smysl. Tenhle film mě vyloženě baví a nic mu neubírá dost volné tempo, právě naopak, tempo jako by rezonovalo s klidem v duši hlavního hrdiny.(2.4.2010)

 • surprise
  ****

  Civilně, jak je u Jarmushe zvykem a s lehkým úsměvem natočeno. Výborní herci, výborně vedeni. A navíc protiklad trapné dekadentní mafie a nadšence pro nekopromisní oddanost a stavovskou čest. Co tím chce asi autor naznačit?(6.8.2010)

 • Medic.Droid
  odpad!

  Francouzko-německo-japonský film. To se dal očekávat otřes. Gangster wanabe ninja se furt tváří jak idiot, celý to je utahaný, nudný... většina scén působí trapně, čtení kodexu je otravné. Prostě hnus. Nechápu hodnocení zde.(8.8.2010)

 • Jartian
  *****

  kdo dal 3 a méně měl by se všeobecně na sledování filmů vysrat a jít třeba skládat lodičky nebo vybarvovat omalovánky. Film kterej má koule, díky za to Jardo Jardoviči(24.10.2010)

 • Tomulka
  ****

  Film, který většinu času nemá spád nemá svižnost se staví na vysoké místo díky naprosto perfektně provedené kameře a hlavně a to opravdu až stěžejně díky Forestu Whitakerovi. Ten opět ukázal, že charakterní role umí dokonale.(25.3.2011)

 • R.Hammond
  *

  Veni , vidi , nechápu. Prosím nesuďte mě, možná to byla i souhra okolností při nichž jsem měla příležitost toto dílo shlédnout. Zdá se, že je film rozhodně utvořený k obrazu svému ale.... nechápu :((16.4.2011)

 • wrzec
  *****

  Skvělý film s velmi podmanivou atmosférou i díky dobrému soundtracku od rapera RZA. Whitaker v hlavní a De Bankolé ve vedlejší roli jsou vynikající. Dovolím si označit za vrcholné Jarmuschovo dílo.(28.6.2011)

 • turistta
  ***

  Zaujímavý film, ale čakal som trochu viac. Škoda, ten meč na obale môže zmiasť, lebo to nie je film o pravých samurajoch, ale o černochovi, ktorý žije na streche s holubmi a posiela prostredníctvom nich správy svojmu "pánovi". Je milovníkom kníh a kultúry samurajov. Taký nadpriemerný film, ale zachraňuje ho hlavne koniec.(30.6.2011)

 • Fracek
  *****

  Zřejmě Forestův herecký vrchol ... film lahůdka.(20.7.2011)

 • Saprofag
  *****

  Forest je výbornej herec, ale téměř vždycky mi je nesympatickej. Nevím proč. Tady ne! Tady je sympaťák až na půdu. Jarmusch i on tady předvedli to nejlepší, co v nich je. Na Jarmusche dost netradiční hudba. Na to že nejsem nijak zvlášť velký příznivec rapu atd., tak tady to sedlo jak brutální hýždě na hrnec! Velmi citlivě udělanej film. O čem to je? Je to o cestě samuraje! Musím za pět ikdyby celý peklo na koze jezdilo!!!(4.9.2011)

 • Snakefinger
  ***

  Typický Jarmusch. Kdo čeká honičky, akci atd. ruce pryč. Kdo čeká zajímavou kameru a v podatě vleklý přiběh je zván.(16.11.2011)

 • Oakenshield
  *****

  Vůbec první film s Whitakerem co jsem viděl a díky scénám s mafiány, prolínáním východní filosofie se současností, naprosto legendárními hláškami např. o zrovnoprávnění :-) a super zahraným zabijákem řídícím se samurajským kodexem jsem získal jak svůj neoblíbenější film tak i jednoho z nejoblíbenějších herců. Nehledě na to že všechno dotváří soundtrack v podání RZA. Takže pro mě není co vytknout a dal bych 100%(11.3.2012)

 • nickymilka
  ****

  Výborná hudba a snad nejoriginálnější vražda, co jsem kdy viděla. Filosofický, přesto jednoduchý a přímý děj. Líbilo se mi, že doporučoval knížky.(16.8.2012)

 • UrsusDom
  *****

  Osamělý zabiják s postavou ewoka a duší lva. Mimochodem. Ta duše a život náležela jeho pánu, podle kodexu samurajů, jenž byl Ghost Dogovi biblí, zákonem nad zákony. Možná neuměle jsem se vyznal ze svého okouzlení tímto filmem, jenž si ode mě odnáší plné hodnocení.(9.3.2013)

 • FandaF
  *****

  Protože žil na 100% podle HAGAKURE (kniha z které je ve filmu citováno), nemohl jednak jinak... Super film.(15.3.2013)

 • smike
  ***

  Některé momenty jo, ale celkově nic... a to jsem se opravdu snažil. Edit: A víte co, zvedám to na tři. Některé scény se fakt podařily. Schválně se na to někdo podívejte, dáme pak řeč v hospodě...(16.3.2013)

 • Spike86

  Nevydržel jsem a musel to vypnout po 20 minutách. Byla to děsná nuda a fakt jsem v tom neviděl smysl.(16.3.2013)

 • gizi
  ***

  Takový zvláštní film, který se dá celkem dobře sledovat, je celkem poutavý, není nudný, ale přesto mě nijak zvlášť neoslovil. Snad moc praštěný. 70% a 3*, 18.3.2013.(18.3.2013)

 • metaverz
  *****

  Tak tenhle chlapík se srdcem samuraje mě opravdu dostal.Vždy jsem si vážil a obdivoval lidi,kteří mají silný morální kodex,který jim v podstatě určuje kudy se životem ubírat a tady to mám "černé" na bílém.Myslím,že si vždy najdem výmluvu proč tak nemůžem žít v normálním životě.Ale ono to tak jde!A nemusíme být nájemní zabijáci a ani stroje bez duše.Možná jen stačí udělat pár prvních krůčků k pocitu zodpovědnosti,k loajálnosti a zachování si hrdosti a cti.Buďme samuraji v naší uspěchané době,nekoukejme na peníze,majetek,postavení.......dělejme jen to co nás neuvádí v rozpor s naším svědomím.Snad jen tedy můžu ještě doufat,že naše svědomí se aspon trochu podobá tomu Ghost Dogovu :) 5*....(26.8.2013)

 • SKl247
  **

  Nepotrpím si na akčné scény či digitálne efekty. No očakávam, že to bude vyvážené myšlienkou, zaujímavým nápadom a hlavne, že to bude mať logiku! Ghost Dog je založený na Louiem, ktorý nefie mafiánčiť, na predavačovi zmrzliny, ktorý nevie anglicky, malému dievčatku, ktoré rado robí to, čo by nemalo a dokonalom zabijákovi, ktorý sa remeslu naučil za pár rokov lebo raz dostal nakladačku (a to som si myslel, že z mladých robí vrahov GTA :D ). <spoiler>O tom aký malo zmysel dať tú knihu malému dievčatku, či aký bol účel scény s chlapíkom, ktorý ako svoje hobby staval loď na streche, už vôbec netuším,</spoiler> no v každom jednom aspekte film zaostáva za Léonom.(10.9.2013)

 • Bull2
  ****

  Náročný film pro dnešní publikum, avšak vynikající Forest Whitaker v dramatu o tajemném zabijákovi. Měl být samurajem, četl o tom poezii, ale meč vytáhl jen jednou a to navíc při tréninku a kradl auta a oblečení lidem. Takhle se samuraj nechová.(16.9.2013)

 • IZFNP
  *****

  Zdanlivo len ťažko spracovateľný námet sa ukázal byť citlivým, netradičným a myšlienkovo hlbokým snímkom s výborným Whitakerom v hlavnej úlohe. Ešte dni po zhliadnutí vo mne film rezonuje. 90%(9.2.2014)

 • XTrader
  odpad!

  Tenhle film je neskutečná slátanina. Naprosto o ničem. Nechápu to hodnocení.(1.5.2014)

 • v.indruchova
  ***

  Velmi zajimavá dumavá záležitost. Nejedná se zde o bezduchou bitkařinu. Vše je promyšleno. Vzájemné možná až podivné zásady se zde dodržují, hlavně podle starých pravidel a proto je možná potřeba na ně zapomenout a neničit životy. Odhodlanost, jít si za svým cílem, klidně a smířeně. Tak by se možná dala vyjádřit věc Ghost doga. Ano, jeden z nej zabijáků, jako duch. Závan jaké si modrosti je příjemným větříkem. Spousta excelentních zabijáků byli chladní a inteligentní. Možný spoiler: Avšak moc jich nepřežilo. A s toho milé děti plyne ponaučení, že si nevyplácí zabíjet lidi, i když si myslíme, že si to zaslouží.(9.8.2014)

 • SantaCruz
  *

  Na co si to jako hrálo? Jakože samurajský myšlení je něco víc? Škoda Foresta :/(5.4.2015)

 • Drslw
  ***

  Haluz. Cool. Cool haluz.(13.6.2015)

 • KorenGeorge
  *****

  Hluboké, symbolické,ryze originální a v tom nejlepším smyslu artové. Fantastická podívaná k zamyšlení od začátku do konce. A snad nikde nebyli adorovaní italští mafiáni vylíčeni tak reálně - banda neschopných špinavých křivých hajzlů.(24.11.2016)

 • Parabot
  *****

  Ghost Dog pro mě jednoznačně představuje absolutní vrchol Jarmushovy tvorby. Meditativní jízda newyorskými periferiemi nájemného zabijáka Foresta Whitakera, afroameričana žijícího podle japonského kodexu Hagakure, pracujícího pro italského mafiána s upadajícím vlivem. Kromě toho Whitakerova postava chová holuby a za jediné dva přátele má malou vášnivou čtenářku a francouzského zmrzlináře, jež neumí ani slovo anglicky. Dále se filmem proplétá kniha Rašómon, staré kreslené grotesky, hiphop od RZA a mnoho jiných prvků a motivů. Ghost Dog - Cesta samuraje je jako New York, do nějž je zasazen. Tavící kotel kultur, vlivů, odkazů.___A to mu dává další rozměr. V době jeho uvedení do kin vrcholila devadesátá léta. Uvolněná dekáda po konci studené války, bez globálního nepřítele a výraznějších společenských třenic, kdy mezi nejsledovanější kauzy patřil blowjob v oválné pracovně. Tuto atmosféru usekl nástup nového tisíciletí s jedenáctým zářím. Sám Jarmush měl následně ve svých fimech problém, nebo možná nechuť, reflektovat aktuální společenské fenomény a vracel se ke staromilským modelům. I v jeho zatím posledním počinu - Patersonu. Ghost dog reprezentuje takovou filmovou tečku za jednou dlouhou lidskou érou. Autentický otisk doby.(23.3.2018)

 • Dienzenhofer
  *****

  95%(22.11.2018)

 • RPGman
  ****

  Geniální dílo s nezapomenutelným zmrzlinářem, u kterého jsem se skvěle bavil.(19.8.2003)

 • Hungry Ant
  **

  skoro dvě hodiny vcelku o ničem, sem tam moto z východního učení, aneb jak se chovat a myslet, abych byl správným samurajem. Dobrý film před spaním, člověka uspí po dvaceti minutách.(11.12.2004)

 • bemygirl
  *****

  Vzpoměl jsem si na Forest Whitakera v souvislosti s novým filmem "Poslední skotský král",kde hraje prim. Ghost dog je zatím jeho nejlepším filmem.Uvidíme kam posune laťku teď.(21.2.2007)

 • Marčus
  *

  Něco tak nudného jsem už dlouho neviděl. Obtloustlý černoch v roli samuraje. Nekonečně pomalý pohyb děje kupředu. Raději jsem to vzdal někde kolem poloviny, takže nevím, jestli se to třeba potom nějak zásadně nevylepšilo. První půlka 0 %(26.8.2007)

 • Triathlet
  ***

  Zase tak mě to nezaujalo..Zdálo se mi, že se film poněkud vleče a při sledování jsem se párkrát nudil..Ale to neznamená, že se jedná o nějaké béčko, to ne, spíš mi to prostě nesedlo...(1.3.2008)

 • Vinczent
  *****

  Výborná pocta samurajskému žánru který by si Kurosawa jistě oblíbil. Akce je sice přemálo, film plyne pomalu ale tyto věci pojí postava G.D. (životní role F.Whitakera) který dokáže být zlý, hodný, sentimentální, filozofující, zasmušilý a smutný, když mu povražděj jediný kámoše holuby. Tato postava sama o sobě je ten nejzajímavější charakter co jsem kdy na plátně viděl, jasně neni to takovej mazák jako Mifune, ale je spíš víc poetičtější a Whitakerova vizáž jí dodává respekt a harmonii(už jsem někde říkal že Whitaker vypadá pořád jako když spí na jedno oko?). Pro neznalé samurajského kodexu může jednat trochu podivně,např. když si jde sám pro smrt. Jenže tyto atributy dělají z balady o černém samurajovi nezapomenutelný film.(24.5.2008)

 • kvetazal
  *****

  Důležité je číst.(14.8.2008)

 • Kňour
  *****

  Soutěžní otázka: Který z následujícíh mužů je samuraj? Že by za a) malý japončích s drsným výrazm? nebo za b) dvoumetrový svalovec s asijským mentorem? Nebo za c) zavalitej černoch s rastama, co chová holuby a poslouchá hip-hop? Ano, c) je správě. A tady začíná, ale nekončí výčet kladů tohohle dílka. Colá ta záležitost je výborně odlehčená a humorná, počínaje již zmíněným spojením pojmů "samurai" a "Forest Whitaker", pokračujíce mafiány, kteří nařídí smrt jednoho z nich a pak se za ní mstí, rozhovory se zmrzlinářem, nebo střílené holůbů na střeše. I přes všechno tohle odlehčení je tanhle film ještě o něčem. Je to o morálce. "Radši já než ty." Aneb oddanost až za hrob, vyvolaná pocitem vděčnosti. Což kromě zábavy připojuje i silny citový zážitek a já připojím pět hvězdiček.(21.8.2008)

 • jirkalala
  ****

  nesouhlasím s tím, že by toto dílo parodovalo gangsterky. Toto dílo je ryzí a uvěřitelná gangsterka. Miluju tento film, oddanost pánovi, pomsta, hudba 100% (RZA) a izolovaný soundtrack na DVD z trafiky mě skutečně baví(29.10.2008)

 • luis13
  *****

  Nemám slov. Tenhle film je pro mě srdeční záležitost a navíc neskutečná hudba v podání velkého RZA.(27.12.2008)

 • JoudaCZ
  *****

  Jednoduchý příběh věrnosti a pomsty. Geniální spojení filmového vyprávění s přesnou hudbou tvoří z tohoto filmu svým způsobem operu. Režijní vychytávka: bodyguard sleduje v TV animák, v němž jedna postavička zastřelí jinou přesně stejným způsobem, jak se to o chvíli později přihodí i Sonnymu.(29.12.2008)

 • corax8
  *****

  Ukázněnost a síla jednotlivce, vítězí nad neschopností velké organizace. Mám v tom filmu rád i maličkosti, jako třeba, že pokud se objeví televize, tak tam jsou pouze kreslené seriály. Dlouhý záběr na Ghost dogovu tvář jedoucího autem a poslouchajícího řízný hip hop u azuje všechno. Mám vždycky pocit, že tomuhle citlivému zabijákovi rozumím.(11.2.2009)

 • sugar80
  ****

  Pro obyčejného diváka určitě jeden ze zkousnutelnějších filmů Jima Jarmusche, v němž vidíme hlavně Foresta Whitakera v hlavní roli zabijáka Ghost Doga. Ten ale není len tak ledajaký, nýbrž sympatický, řídící se kodexem samurajů a také velký milovník holubů. Po jedné méně vydařené akci se proti němu obrátí jeho mafiánští bossové a Ghost Dog má až do konce filmu co dělat, aby je přesvědčil o tom, že to byl špatný nápad. ______ PLUSY: Atmosféra, kamera, hlavní hrdina ______ MÍNUSY: Trochu rozvleklé(16.5.2009)

 • robzombie
  *****

  a zase pan Jarmusch a zase bomba (např. Dead man) ... netradiční gangsta mafiánská podívaná(8.6.2009)

 • Nickkk
  ****

  Je to takový černý kůň nezávislého filmu ač se tak netváří tak jím dle mého názoru bezpochyby je.Žádní příliš známý herci a rozpočet také určitě nebyl nějak vysoký.Sice je tu jedna obehraná písnička a to ta, že klasicky kopíruje samurajské filmy, ale tím že je zasazena do prostředí černošské čtvrti dělá film jedinečným počinem na který je radost pohledět, ale nečekejte nadupané akční scény, čekejte hlavně příběh a skvělý výkon Foresta Whitakera. Nejlepší postava: Ghost Dog(14.7.2009)

 • elgato
  ****

  -"Ježiš Vinny, pravě jsi sejmul ženskou, víš to?" -"Víš ty, co seš, Louie? Seš zasraný, maskulinní, šovinistický prase." -"Jak to, že jsem šovinistický prase? Vždyť si zastřelil ženskou!" -"Poldu ... zastřelil jsem poldu. Chtěj rovnoprávnost, tak jsem ji zrovnoprávnil" tahle Jarmuschova, ne až tak typická, gangsterka se řadí mezi ty povedené kusy žánru. Výborný film ke kterému se rád vracím.(3.8.2009)

 • Astu.
  *****

  ''Pořád chtěj rovnoprávnost....tak jsem ji zrovnoprávnil.'' ______ Zajímavý koment: Radek99(16.10.2009)

 • UjoLenin
  *****

  Po dopozeraní som nemal slov. Úchvatý zážitok, ktorý som absolútne nečakal. To, že Jarmusch natočí "normálny" film som považoval za rovnako pravdepodobné ako zmŕtvychvstanie Ježiša Krista (ehm.. t.j."nepravdepodobné"). A stalo sa. Keby len stalo, ide o skĺbenie atmosféry Jarmuschových "podivností" s príbehom a celkovým poňatím, ktorý je schopný stráviť aj bežný divák. A najzaujímavejšie je, že filmu to prospelo a sklamaný nebude ani zaritý Jarmuschov fanúšik, navyknutý na poriadnu dávku atmosferickej dekadentnej nudy. Vtipné, pútavé, napínavé, dojímavé. A tá hudba, tá hudba!(20.11.2009)

 • Lucky001
  ****

  Jak pomstít své holuby? Ne tak o tom to není... Má to velkou myšlenkovou hloubku...(7.2.2011)

 • ghost274
  *****

  U mna jeden z najlepšich filmov ake som kedy videl. Genialny soundtrack , komicky mafiánkovia , citaty z hakagure, nekompromisny Whitaker, .....proste filmová lahôdka(10.2.2011)

 • 712
  **

  Pomalu plynoucí film. Nejzajímavější jsou asi "dialogy" mezi Ghost Dogem a zmrzlinářem.(3.7.2011)

 • nauru
  *****

  Jarmuschovi filmy prostě nemají konkurenci, pokaždé jiný ale zajímavý příběh, přesto vzdy skvělá hudba i kamera. Vše působí nenuceně a přirozeně.(9.7.2011)

 • Honey007
  ****

  Netradiční gangsterka, skvělý Forest Whitaker a výborná režie. Příběh nájemného vraha, který se stane nepohodlným a po ztrátě svých nejbližších opeřených přátel vyráží na cestu samuraje. Tenhle film vás prostě dostane, nebo úplně zklame. 80% Zajímavé komentáře: Radek99(12.7.2011)

 • Misastrejcek
  *****

  V Kamigatské oblasti mají vázané košíky na svačinu které použijí jen jediný den, když se jdou dívat na květiny. Po návratu je zahodí na zem a pošlapou.Konec je důležitý u všech věcí.(26.10.2011)

 • onevoice
  *****

  Výnimočný film. Skvelý soundtrack od majstra hiphopu RZA privodí stav príjemnej melanchólie. Whitaker černošský samuraj ma dostal. No a kamera jednoducho super.(1.12.2011)

 • ujo_chmel
  ****

  Vynikajuci soundtrack.(9.12.2011)

 • Boylina
  *****

  Celkem zvláště propojené - vážnost a modrost japonské filosofie a do toho celkem slušná parodie na mafiánské bosse.. Aniž by to ztratilo svoje kouzlo.. A hlavně výborná muzika a atmosféra.(15.2.2012)

 • stuj
  ***

  Klasická italská mafie vs. černoch Forest Whitaker jako samuraj(15.2.2012)

 • pee-jay
  *****

  Po deseti letech od prvního vidění zvedám na 100 %. Asi nejstravitelnější Jarmush, moc jsem jich teda neviděl. Při odpadní scéně jsem zase vybouch smíchy, už ňák zapomínám :)(16.3.2013)

 • Podhorsky
  ****

  Doteď jsem Foresta neznal jako tahouna filmu. Překvapil mě, jak mu tohle sedlo. Kouzelné dialogy se zmrzlinářem. Stavitel lodi na střeše, pták na hlavni. Stojí za shlédnutí.(16.3.2013)

 • pelegryna
  ****

  To byl velký zážitek a až na pár drobností kdykoliv zkouknutelné. Marně sháním někde verzi s titulky, protože ten dabing není nic moc.(21.3.2013)

 • Tomingo
  **

  Ten film je tak velké umění, že přízemní člověk jako jsem já, má problém vydržet u jeho sledování vzhůru. Trochu mě probrala pasáž se "zrovnoprávněním" policistky, ale to bylo fakt všechno.(9.5.2013)

 • alkaba
  *

  Vůbec nic mi tento film nedal. Málem jsem u toho usnul. Film plný klišé. Italskou mafii autor vykreslil jako bandu neschopných tlustých páprdů. Spousta věcí tam ani nedávala smysl. Nájemný vrah tlusťoch, kterému se klepou ruce. Herec, který se hodí akorát na komedie pro děti, v kterých i v mnoha případech hrál. Rozhodně nedoporučuji.(13.9.2014)

 • tomas665
  ***

  Tešil som sa na tento film hlavne z dôvodu, že tam hral môj obľúbený herec Forest Whitaker a samurajská téma ma celkom zaujímala. Ale nič z Toho som si moc nevychutnal hlavne nie samurajstvo, lebo hlavná postava tam moc nebojovala a s mečom už vôbec nie, okrem scény kde trénoval na streche s holubmi, sem tam trošku strieľania. Nečakal som, že to bude úplne akčné, ale toto bola vcelku nuda, občas trochu filozofie. Charakter postáv bol dosť plytký, jediná scéna v ktorej sa ako tak prejavili páni mafiáni bola keď sa vysmievali z mena Ghost Dog a postava francúzskeho zmrzlinára pri ktorej som si musel dosť domýšľať. Jedine Forest to dobre zahral a z tej nočnej letargie, keď som to pozeral ma prebrala akcia okolo vyvraždenia mafiánskych šéfov, vďaka tomu dostal odo mňa film 3 hviezdy a čakal som viac na konci. Možno keby ten holub začal ďobkať do rany postreleného, ležiaceho Foresta tak by som jednu hviezdu pridal. Celkový dojem bol sklamanie, lebo som očakával podstatne viac.(16.12.2014)

 • mpet
  *

  Asi budu jeden z mála, ale tento film byl pro mě totální zklamání. Neskutečně nudné záběry Whitakerovy tváře tvoří snad polovinu filmu a ta druhá je tvořena velice rozvleklým tempem a dějem. Jediné co na tomto filmu stálo za to byl samurajský kodex, který mě aspoň trochu zaujal. Jinak je to jen neskutečně nudný a utahaný film bez jediné jiskry života.(21.8.2015)

 • Werrona
  *****

  Chach chach. Tak tenhle film je fakt divnej. A skvělej zároveň. Ne každý mu přijde na chuť.(24.11.2015)

 • Peter.Cajgel
  *****

  Skvelý nekomerčný film a skvelá hudba od RZA... Na rapujúceho gangstra sa len tak nezabúda :)(24.12.2015)

 • FLVEKK
  *****

  Samurai Hip Hop, TOP !(20.10.2016)

 • Fujin
  ****

  Jde natočit film se samurajských podkresem bez jediného souboje s meči, kde hraje hlavní roli velký černoch? Navíc má za nejlepšího přítele zmrzlináře, kterému nerozumí ani slovo? Zní to jako pěkná blbost, přitom je to neuvěřitelné chytrý, krásný a emotivní kousek, kvůli kterému si Foresta Whitakera musíte oblíbit.(11.6.2017)

 • Ajbell
  ****

  Človek z geta, ktorému raz jeden dobrodinec zachráni život, sa cez literatúru dostane k filozofii dávnovekých samurajov, ktorú začne uznávať a podľa ktorej začne aj žiť. Svojmu záchrancovi je teda dlžníkom a každý príkaz je pre neho svätý a to aj za cenu vlastného života. Odo dňa, kedy mohol byť mladý Ghost Dog zabitý racistami, nedovolil nikomu, okrem jeho pána -dobrodinca, siahnuť na jeho život. Prvých 30 minút som mal neustále chuť film pre nedostatok hudby a akcie vypnúť, ale potom ma čosi nútilo dopozerať si ho aj napriek neobvyklému podaniu až do záverečných titulkov.(4.4.2018)

 • LEFTFLANK
  *****

  Po trochu spomalenom ale stále dobrom Paternsonovi som si z Jimovej tvorby vybral toto a je to veľký rozdiel. Asi najlepšia postava/charakter ktorý som u Whitakera videl. Úžas. Mám pocit, že Jarmusch by mohol nakrútiť hocičo aj predávanie čučoriedok za Kraľovanmi aj tak by to bola pecka :)(8.12.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace