Ghost Dog - Cesta samuraje

Ghost Dog - Cesta samuraja

Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Francie / Německo / USA / Japonsko, 1999, 116 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,308,029Tržby Celosvetovo $9,380,473║ Jim Jarmusch je zatiaľ pre mňa neznáma, a tento jeho počin aj keď s pomalým tempom vyrozprávaní, bol celkom príjemným mixom samurajskej gangsterky. V určitých rovinách nič nové nepovie, hlavne už na začiatku sú hneď karty rozhodené ako bude dej smerovať, či že vzájomné "krvavé" pomsty až do konca filmu. A čo teda môže na takomto všednom snímku upútať, tak hlavne vedľajšie postavy ako Francúzsky zmrzlinár, dievčatko od susedov, nešťastný pytliaci, .... v podstate cez to pomalé tempo s občasnou akciou sa nám dostáva viac, než by sa dalo spočiatku čakať, plus to všetko čo teda sledujeme pri reakciách Ghost Doga vysvetľujú vkladané samurajské princípy.(11.5.2008)

Kouzelný film o černém samuraji sloužícím svému mafiánskému šéfovi za to že mu zachránil život. Jeho nejlepší kámoš je francouzský prodavač zmrzliny, kterému nerozumí ani slovo. Stará se o holubi a auta krade zásadně v rukavicích a s pomocí nejmodernější tehcniky. Jeho metody někdy složité, jindy přímočaré ale vždy efektivní a efektní. Nejlepší scény jsou vražedné zrovnoprávnění policistky a scéna s lovci medvědů.(31.3.2004)

Jeden z přístupů k tvorbě amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche představuje kulturní globalizace. V jeho filmech se na historickými významy zatěžkaných prostředích (Divoký západ, světové metropole) mísí a protkávají etnika i kultury. Skrze postavu černošského zabijáka, který žije v americkém velkoměstě, následuje kodex samurajů, kamarádí se s Francouzem a pracuje pro italskou mafii, film s nadsázkou demytizuje klasické americké gangsterky a nenásilně oslavuje vnější kulturní a etnické vlivy.(7.6.2009)

Tohle je tak špičkový film! Jenom si na něj vzpomenu a začínám slintat chutí pusti si ho znovu. Má hodně společného s jiným Jarmushovým brilantním snímkem, Mrtvým mužem - tatáž perfektní odlehčená forma, kde se zajímavý námět, svižný příběh a unikátní hudební složkou vykreslená atmosféra snoubí s lyrickými, meditativními polohami a úžasně zahranými postavami, které jsou sami o sobě obdivuhodně specifické. Italský mafián nadšeně rapuje v koupelně, jiný mafiánksý pohlavár zase neustále sleduje dětské kreslené seriály, francouzský prodavač zmrzliny jako nejlepší a jediný přítel hlavního hrdiny... a on sám, Ghost dog, smrtelně nebezpečný filozof, poslouchající rap a kráčející po cestě samuraje antického Japonska. Forest Whitaker je v ústřední roli zcela důstojným pokračovatelem památného výkonu Johnyho Deppa (což už je NĚJAKÝ kompliment). No a scény ve kterých Ghost dog probírá knížky se svou malou přítelkyní Perline, jsou pro mě stejně nezapomenutelné jako hláška "zrovnoprávnil jsem ji", pronesená italským gangstrem, poté, co odpráskne jednu všetečnou policistku. Všema deseti, přátelé! 100%(2.3.2007)

A to som si myslel, že Jarmush, cigaretkový pohoďák, nemá na to natočiť niečo z akčného žánru. A to ma podrž, keď sa do toho už pustil, výsledok je skvost tohto žánru, samozrejme natočený svojským a megaoriginálnym štýlom, nesúci aj čosi viac ako len pomstou za holuby. Whitaker sa vyšplhol, ako a u mňa, tak určite aj vo svojej kariére si polepšil. Trošinku mi prekážala hudba, monotónne scény ale inak strašne cool. 80%.(6.11.2006)

• - Postava "Nobody" je hrána Gary Farmerem. Ten hrál stejnojmennou postavu již ve filmu Mrtvý muž (1995). Také říká stejnou větu: Stupid fuckin white man. (Kulmon)

• - Ghost Dog čte ve filmu dvě knihy. První je Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga, druhá pak Rašómon a jiné povídky. (Witta)

• - Všechny seriály, které postavy ve filmu sledují v televizi, jsou vždy animované. (Indy_Brabino)