Ghost Dog - Cesta samuraje

Ghost Dog - Cesta samuraja

Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Francie / Německo / USA / Japonsko, 1999, 116 min

Opravdu nádherná kamera nasnímala tenhle vyjímečný snímek o zabijákovi řídícím se velmi netradičními pravidly Samurajů. Krutý, rychlý, necitelný k protivníkovi a přesto citlivý a sympatický. Tohle všechno dal do ztvárnění role Forest Whitaker a vyzdvihl svůj výkon na úroveň Ferguse za Hry na pláč. Skvělá atmosféra a konec, proti kterému nelze nic namítnout.(18.3.2003)

GHOST DOGa mi doporučil Fars a já se po přečtení jeho skvělého komentáře rozhodl 'Cestu samuraje' absolvovat. Škoda, že Fars usnul a nedodíval se dokonce, protože myslím, že by se mu film líbil určitě víc. Forest Whitaker do své role zapadl jako ulitý a opravdu je to jeden z nejcharizmatičtějších zabijáků, co jsem kdy viděl. Citace z kodexu cti měli hloubku a já už vím, čím nechci nikdy být. Samurajem. Holt to není život pro mě. I když pár užitečných postřehů jsem si určitě odnesl. Snímek je i plný skvělých hlášek a taky ty způsoby "provádění zakázek". Taková preciznost se už dneska jen tak nevidí. Bourne by opravdu záviděl.(20.9.2007)

Jarmusch prostě není můj šálek kávy. Po Kafi a cigárech a Mrtvém muži, který mne tak zoufale nebavil, že jsem ho ani nedokoukal, je Ghost Dog třetí zářez. A dlužno dodat, že i přes výhrady nejúspěšnější. Chválím Whitakera a hudbu. Začátek filmu byl krušný, neb se nedělo vůbec nic a Jarmuschovy věčné prolínačky mne nebavily. Samurajské říkanky mne stejně jako celá ta filosofická rovina filmu míjely zcela. A Jarmuschova představa o gangsterech, proplešatělých, obtloustlých postavičkách ve směšných košilích a svetrech, byla přinejmenším zajímavá. Přes to přese všechno měl film hlavně ke konci celkem atmosféru... 60%(1.6.2013)

V Ghost Dog se vyskytují nejveselejší a možná nejstylovější hlavouni podsvětí, jaké ve filmu pamatuji. Všichni jsou evidentně krok před smrtí, milují infantilní kreslené seriály, mají spory s panem domácím, který jim kvůli nezaplacenému nájemnému vyhrožuje vystěhováním z „klubovny“, v teplákovkách a nepadnoucích oblecích se zadýchají dřív, než vyšlapou schody na střechu, kde mají zlikvidovat svou oběť, mají velmi originální řešení otázek diskriminace na základě rasy a pohlaví, a jsou šokovaní zjištěním, že holub stěhovavý nevyhynul v roce 1914. A mají sličnou neteř. Rovněž jde o film s mimořádnou koncentrací opravdu *krásných* scén, zvláště americko-francouzský dialog, rozhovory ústředního hrdiny s mladou slečnou a jarmushovsky podmanivé záběry (nejen nočního) města, s nimiž se mohou rovnat pouze filmy Wima Wenderse (ostatně je pojí kameraman Robby Müller). Kromě návodu na řešení řady palčivých otázek současného světa je Ghost Dog též neocenitelným rádcem v oblasti kultury – poznal jsem díky němu vynikajícího spisovatele Rjúnosuke Akutagawu. A jeho vážné rovině se v komentáři záměrně vyhnul. :-)(16.12.2005)

70% Z GHOST DOG mám takový nijaký pocit. Svým filosofickým rozměrem mi to připomělo pozdější Jarmuschuv film LIMITS OF CONTROL, zároveň mi ale úplně nesedl ten žánrový a náladový mix, samurajská estetika, New Yorská mafie, francouzsky mluvící zmrzlinář (mj. Isaach De Bankolé). Líbilo se mi ale uskutečnění nerealistických nápadů z animovaných pohádek ve skutečném světě (výstřel s krz vodovodní odpad). Měl bych to radši trochu prostější.(12.11.2010)

• - Postava "Nobody" je hrána Gary Farmerem. Ten hrál stejnojmennou postavu již ve filmu Mrtvý muž (1995). Také říká stejnou větu: Stupid fuckin white man. (Kulmon)

• - Film obsahuje několik odkazů na filmy Seijuna Suzukiho, např. když se mu posadí před hledí sniperské pušky pták (v Suzukiho filmu to byl motýl) nebo když Ghost Dog zastřelí Sonny Valeria skrz odvod vody z umyvadla (odkaz na Koroshi no rakuin). (Hepp)

• - Vždy, když si Ghost Dog pouští v autě hudbu, nastaví hlasitost na 21. (Kulmon)