poster

Ghost Dog - Cesta samuraje

 • Francie

  Ghost Dog: The Way of the Samurai

 • Francie

  Ghost Dog: la voie du samourai

 • Německo

  Ghost Dog - Der Weg des Samurai

 • Slovensko

  Ghost Dog - Cesta samuraja

 • Slovensko

  Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi

Francie / Německo / Japonsko / USA, 1999, 116 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  ****

  Ačkoli Ghost Dog v mlčenlivosti nezachází ani zdaleka tak daleko jako předtím Mrtvý muž, označení „tichý film“ na něj pořád ještě sedí. V Mrtvém muži se mlčelo mimo jiné proto, že slova nedokázala sdělit podstatu věci a naopak byla spíše zdrojem nedorozumění. Nepodstatnost (a nepoužitelnost) řeči byla v Ghost Dog nejenže zachována, ale ještě zesílena, děje se tak ale jejím použitím– např. v rozhovoru osob mluvících jiným jazykem je to, co se říká, naprosto nedůležité, neb obě dvě postavy jsou si schopny porozumět pouze vzájemným vnímáním toho, co z druhého „vyzařuje“, a i pocit přátelství tu nevychází z dialogu, ale z pouhé blízkosti jednoho druhému. Mluví se tu sice výrazně více než v Mrtvém muži, to ale jen ze zvyku a také jako jistá úlitba divákovi, který, ať chce sebevíc, ono kouzlo „nemluveného rozhovoru“ nedokáže nikdy obsáhnout.(10.1.2008)

 • mat.ilda
  ****

  Originální film. Po pomalejším rozjezdu další minuty přinášejí už jen čirou radost z každého záběru, stupňovanou zvědavostí na následující. No kde uvidíte obtloustlého černého samuraje s bydlištěm na střeše plné holubů, s jediným přítelem, s kterým si nerozumí ani slovo a přesto spolu skvěle souzní? A to není všechno - po nocích jezdí kradenými auty vraždit na objednávku pro "rodinu" mafiánských gerontů, z nichž mu jeden kdysi zachránil život a on se v duchu samurajského kodexu cítí být povinován mu sloužit, ať se jedná o cokoli. Extra námět, netradiční zpracování, skvělý humor, hudba úžasně sedící do každé scény, výborný výběr hlavního představitele. A jako bonus se dozvíte něco z moudrých samurajských hlaviček :-)(8.2.2009)

 • kinej
  *****

  Jarmusch je geniální. Rytmus úderného hip-hopu ve scénách kdy Whitaker projíždí ulicem mě fakt dostává a to opravdu nepatřím mezi milovníky black music. Odkazuje, že hip hop nemusí být jen komerce z MTV. Myslím, že se jedná o jeden z vrcholů kariéry Jarmusche, určitě je to plnohodnotný souputník Mrtvého muže. Absurdní námět je srozumitelně komunikován a je okořeněn nenápadným humorem.(18.11.2004)

 • Anthony
  ****

  Velmi dobrý film se skvělým Whitakerem - jinak už si teď samuraje představit nedovedu. Milovník holubů a východní filozofie (citáty ze samurajského kodexu jsou skvělé), který si rozumí s francouzským zmrzlinářem, ač francouzsky neumí ani slovo - jedna z nejroztodivnějších filmových postav vůbec. A když si přečteme, že "samuraj jde do věcí střemhlav", tak pak následují i pěkně udělané střílecí scény.(3.10.2003)

 • Lima
  ****

  Není to taková síla jako DEAD MAN, ale pro širší diváckou obec je to stravitelnější. Jarmusch do vpodstatě jednoduchého příběhu pomsty profesionálního zabijáka, který se řídí kodexem samuraje, dokáže nacpat spousta myšlenek a zajímavých životních postřehů a povyšuje tak svůj film nad běžnou produkci. A co taky na něm oceňuju, je výběr soundtracku. U Dead Man to byl skvostný mimimalismus Neila Younga, tady zas hiphopový sound od RZA, který do nálady snímku skvěle zapadl.(22.6.2003)

 • - Ve vzpomínkové scéně, kdy Louie zachrání Ghost Dogovi život před bandičkou lumpů, si mladého hrdinu zahrál mladší bratr Foresta Whitakera, Damon Whitaker. (adamo_znk)

 • - Ghost Dog a Louie mají odlišné vzpomínky na jejich první setkání. To je odkaz k filmu Rašomon (1950). (Kulmon)

 • - Film obsahuje několik odkazů na filmy Seijuna Suzukiho, např. když se mu posadí před hledí sniperské pušky pták (v Suzukiho filmu to byl motýl) nebo když Ghost Dog zastřelí Sonny Valeria skrz odvod vody z umyvadla (odkaz na Koroshi no rakuin). (Hepp)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace