Destination Moon

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1950, 92 min

Irving Pichel

Předloha:

Robert A. Heinlein (kniha)

Robert A. Heinlein

Lionel Lindon

Leith Stevens

George Pal

Základní kámen 50´s sci-fi boomu, velmi vážně a seriózně pojatý, v té době s přelomovými triky. Nechybí zobrazení stavu beztíže (který kosmonauti překonávají pomocí magnetických bot) a s tím související scény jako např. ve vzduchu volně poletující tableta, kterou se jeden z hrdinů snaží spolknout, spousta kamerových fíglů, optických klamů a netradičních záběrů, aby se docílil vizuální dojem beztíže. Dále je tu výstup kosmonautů na plášť rakety při letu, kdy se jeden z nich dostane do volného prostoru, nezajištěn a jeho kamarádi ho za pomocí lana a vzduchové bomby snaží zachytit. Nechybí ani záběry z povrchu měsíce (de facto celá závěrečná třetina), kde za chytrého použití neviditelných lanek je simulován pohyb kosmonautů za nižší gravitace. Na začátku filmu jsme dokonce poctěni Waltem Disneyem osobně, respektive jeho pětiminutovým filmečkem, který vtipnou formou vysvětluje fyzikální principy a úskalí meziplanetárních letů. Zamrzí pouze, jakou rovinou se vyvíjí děj v poslední třetině, příliš naivně a jako z nějakého laciného béčka. Jinak ale velká spokojenost a pro scifisty vpodstatě „povinná četba“.(25.12.2012)

Skvele civilne sci-fi, ktore sa co najrealistickejsie snazi ukazat cestu na mesiac. Udalost, ktoru vtedy pokladali za sci-fi dnes povazujeme za minulost. Je roztomile sledovat do akej miery sa predstavy tvorcov priblizili realite a zaroven rozdiely v ktorych sa mýlili. Na svoju dobu obsahuje tento film pôsobive triky, ktore sice boli uz davno prekonane, ale je stale fascinujuce sledovat, co dokazali vytvorit. Ustredna stvorka astronautov je sympaticka a rozhodne som im v ich ceste drzal palce. Keby som to videl v dobe vzniku, tak by som dal bez vahania 5*, ale dnes uz davam len 4* kvôli castej popisnosti toho, co sa odohravalo vo filme. V dobe vzniku bola tato popisnost potrebna, ale dnes pôsobi trochu otravne. 8/10.(23.12.2014)

Tak jo - čistě objektivně by si film zasloužil pro občasnou zbytečnou popisnost možná o hvězdu méně... ale zatraceně, já se tak moc bavil! A to nejen filmem, dějem, tím, že jsem byl napnutý od začátku do konce, nebo třeba tím, že jako člověk, co dostává závrať třicet centimetrů nad zemí, jsem si tu při startu rakety a následných pohledech na vzdalující se Zemi užil svoje. Ona právě ta popisnost (především do přistání na Měsíci) totiž vzbuzuje dojem, že je to doopravdy, že tak to klidně může být, že je to prostě vědecká možnost, a je přitom úplně jedno, že víme, jak to za těch pár let bylo doopravdy (a jinak). Jelikož mám pro podobné filmy slabost, tak jsem se bavil i tím, jak je to smrtelně vážné, jak je to v mnoha ohledech naivní a optimistické a prostě "padesátkové". Pro mě možná nejlepší seriózní filmová cesta do vesmíru vůbec. A to je co říct.(20.3.2014)

• p6qwre

Podle románu Roberta Heinleina: Rocket ship Galileo.....Film popisuje, jak by mohla za pár let vypadat cesta američanů na měsíc. Ale to je taky vše. Děj je velmi jednoduchý: příprava rakety, start, let, přistání na měsíci, a cesta zpět. V každé části se musí posádka rakety vypořádat s jednou či dvěma nepředvídanými událostmi. Herecké výkony jsou velmi dobré. Bohužel, napětí zde není žádné. Ve své době film nejspíš musel díváky ohromit spoustou skvělých triků, propracovaných kulis a dechberoucích záběrů (pohled na zemi z vesmíru, pohyb ve stavu beztíže, chůze po povrchu měsíce), ty však dnešního diváka nijak nepřekvapí, a proto pro mne byla celá cesta na měsíc jedna velká nuda:( Na druhou stranu si Destination Moon zaslouží velký respekt, protože vlastně odstartoval boom amerických sci-fi v padesátých letech. "Do we go to lunch, or do we go to the moon?"(11.2.2007)

BY THE GRACE OF GOD AND THE NAME OF THE UNITED STATES OF AMERICA I TAKE POSSESSION OF THIS PLANET ON BEHALF OF AND FOR THE BENEFIT OF ALL MANKIND!! Naprosto nadčasový film, kde věděli úplně všechno, trysky ve vakuu, gravitace na měsíci, dokonce měli i gumáky s přilepenými magnety pro nulovou gravitaci. Napínavé to bylo víc než dost a Joe, který mi trochu připomínal Bogarda, sem tam hodil i nějakou tu vtipnou poznámku. Ani mi nevadilo, že posádka použila propagandistického ptáka Woodyho, aby vyždímal z investorů nějaký ten milion na vývoj. A ani mi nevadilo, když to na ně neúčinkovalo a tak se zahrálo na city a přidalo se zastrašování, že by soudruzi z druhé strany planety země, mohli vystavět raketovou základnu a bombardovat USA.(7.2.2017)

• - Film získal na prvním Berlínském filmovém festivalu Bronzového berlínského mědveda pro nejlepší thriller a dobrodružný film. (Kmotr76)

• - Film je založen na novele Roberta A. Heinleina "Rocket Ship Galileo". Po uvedení filmu do kin napsal stejnojmennou povídku Destination Moon. Robert A. Heinlein se podílel na finální podobě scénáře a posloužil také jako vědecký poradce režiséra.
    (Kmotr76)

• - Kulisy Měsíce namaloval významný Chesley Bonestell. Umělec se podílel také na vizuální stránce známé Války světů (1953) a filmu Conquest of Space (1955).
    (Kmotr76)