Destination Moon

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1950, 92 min

Irving Pichel

Předloha:

Robert A. Heinlein (kniha)

Robert A. Heinlein

Lionel Lindon

Leith Stevens

George Pal

Skvele civilne sci-fi, ktore sa co najrealistickejsie snazi ukazat cestu na mesiac. Udalost, ktoru vtedy pokladali za sci-fi dnes povazujeme za minulost. Je roztomile sledovat do akej miery sa predstavy tvorcov priblizili realite a zaroven rozdiely v ktorych sa mýlili. Na svoju dobu obsahuje tento film pôsobive triky, ktore sice boli uz davno prekonane, ale je stale fascinujuce sledovat, co dokazali vytvorit. Ustredna stvorka astronautov je sympaticka a rozhodne som im v ich ceste drzal palce. Keby som to videl v dobe vzniku, tak by som dal bez vahania 5*, ale dnes uz davam len 4* kvôli castej popisnosti toho, co sa odohravalo vo filme. V dobe vzniku bola tato popisnost potrebna, ale dnes pôsobi trochu otravne. 8/10.(23.12.2014)

BY THE GRACE OF GOD AND THE NAME OF THE UNITED STATES OF AMERICA I TAKE POSSESSION OF THIS PLANET ON BEHALF OF AND FOR THE BENEFIT OF ALL MANKIND!! Naprosto nadčasový film, kde věděli úplně všechno, trysky ve vakuu, gravitace na měsíci, dokonce měli i gumáky s přilepenými magnety pro nulovou gravitaci. Napínavé to bylo víc než dost a Joe, který mi trochu připomínal Bogarda, sem tam hodil i nějakou tu vtipnou poznámku. Ani mi nevadilo, že posádka použila propagandistického ptáka Woodyho, aby vyždímal z investorů nějaký ten milion na vývoj. A ani mi nevadilo, když to na ně neúčinkovalo a tak se zahrálo na city a přidalo se zastrašování, že by soudruzi z druhé strany planety země, mohli vystavět raketovou základnu a bombardovat USA.(7.2.2017)

Tak jo - čistě objektivně by si film zasloužil pro občasnou zbytečnou popisnost možná o hvězdu méně... ale zatraceně, já se tak moc bavil! A to nejen filmem, dějem, tím, že jsem byl napnutý od začátku do konce, nebo třeba tím, že jako člověk, co dostává závrať třicet centimetrů nad zemí, jsem si tu při startu rakety a následných pohledech na vzdalující se Zemi užil svoje. Ona právě ta popisnost (především do přistání na Měsíci) totiž vzbuzuje dojem, že je to doopravdy, že tak to klidně může být, že je to prostě vědecká možnost, a je přitom úplně jedno, že víme, jak to za těch pár let bylo doopravdy (a jinak). Jelikož mám pro podobné filmy slabost, tak jsem se bavil i tím, jak je to smrtelně vážné, jak je to v mnoha ohledech naivní a optimistické a prostě "padesátkové". Pro mě možná nejlepší seriózní filmová cesta do vesmíru vůbec. A to je co říct.(20.3.2014)

Základní kámen 50´s sci-fi boomu, velmi vážně a seriózně pojatý, v té době s přelomovými triky. Nechybí zobrazení stavu beztíže (který kosmonauti překonávají pomocí magnetických bot) a s tím související scény jako např. ve vzduchu volně poletující tableta, kterou se jeden z hrdinů snaží spolknout, spousta kamerových fíglů, optických klamů a netradičních záběrů, aby se docílil vizuální dojem beztíže. Dále je tu výstup kosmonautů na plášť rakety při letu, kdy se jeden z nich dostane do volného prostoru, nezajištěn a jeho kamarádi ho za pomocí lana a vzduchové bomby snaží zachytit. Nechybí ani záběry z povrchu měsíce (de facto celá závěrečná třetina), kde za chytrého použití neviditelných lanek je simulován pohyb kosmonautů za nižší gravitace. Na začátku filmu jsme dokonce poctěni Waltem Disneyem osobně, respektive jeho pětiminutovým filmečkem, který vtipnou formou vysvětluje fyzikální principy a úskalí meziplanetárních letů. Zamrzí pouze, jakou rovinou se vyvíjí děj v poslední třetině, příliš naivně a jako z nějakého laciného béčka. Jinak ale velká spokojenost a pro scifisty vpodstatě „povinná četba“.(25.12.2012)

Amíci sa chcú dostať na Mesiac skôr, ako Rusi, ale akákoľvek konfrontácia s niekým iným, ako je posádka a samotná obežnica, tu nie je. Je to také staré Apollo 13, kde sa príliš nehľadí na exaktnosť prevedenia letu. To je síce v poriadku, ale je to vlastne taká istá rozprávka, ako ešte nemá Langova Žena na Mesiaci, viď ležiaci kozmonauti bez skafandrov pri štarte a počas cesty. Rozhodne ma zaujíma Heinleinova predloha, mám dojem, že v nej bude toho o niečo viac k zamysleniu. Ale chápem, že vo svojej dobe najmä v očiach teenagerov to mohlo vzbudiť výrazné nadšenie.(7.11.2016)

• - Film získal na prvním Berlínském filmovém festivalu Bronzového berlínského mědveda pro nejlepší thriller a dobrodružný film. (Kmotr76)

• - Kulisy Měsíce namaloval významný Chesley Bonestell. Umělec se podílel také na vizuální stránce známé Války světů (1953) a filmu Conquest of Space (1955).
    (Kmotr76)

• - Film je založen na novele Roberta A. Heinleina "Rocket Ship Galileo". Po uvedení filmu do kin napsal stejnojmennou povídku Destination Moon. Robert A. Heinlein se podílel na finální podobě scénáře a posloužil také jako vědecký poradce režiséra.
    (Kmotr76)