Road Movie

(festivalový název)
  • Rusko Doroga (více)
Bělorusko / Rusko / Srbsko / Bosna a Hercegovina / Chorvatsko, 2016, 67 min

Videa z ruských silnic jsou fenoménem internetu. Palubní kamery zaznamenávají své okolí bez jakýchkoliv příkras. Dima Kalašnikov vytvořil z padesáti takových videí daleko víc než jen další youtubovou kompilaci. Díky hudbě a promyšlenému střihu se mu podařilo vykreslit mnohovrstevnatý portrét současného Ruska. (MFDF Ji.hlava)

Real Tom Hardy odpad!

"HE IS LIKE A 70 YEAR OLD SCHUMACHER!" ----------- Aha, takže po novom dáme dohromady zábery z ruských ciest z internetových videí a/alebo kompilácií, pustíme tam občas nejakú tú muziku, no a nakoniec to úspešne budeme vydávať za film, alebo ešte lepšie, za dokument! Aby toho nebolo málo, rovno sa vyserme aj na strih, nech sú tie zábery rozvláčené a body kolízií nekonštantne dávkované, nech diváka kľudne aj j*bne. Done deal. Súdnosť prestáva existovať. Adekvátny spôsob distribúcie tejto (chabej) kompilácie je YouTube, nie filmové festivaly. ()

Marze odpad!

Motoristická srdéčka se určitě zatetelí blahem, ale mě tohle nic nedalo ani nebavilo.Je zde velké množství hrůzostrašně vypadajících bouraček, průjezd hořícím lesem , blázen na předním skle vystrašené ženy, bitka dvou řidičů apod. Motoristé se brzo vyhladí sami, nebo se přemění na vozíčkáře. ()

Illioplius

Dobrý nápad, zaujímavý koncept a slušné spracovanie, ale som si istý, že to mohlo byť o triedu lepšie. Myslím, že by filmu prospelo, keby režisér odolal pokušeniu doň zahrnúť škaredé autonehody, zrejme mnohé z nich s tragickými následkami. Napriek tomu, ide o vtipnú a celkom výstižnú etnografickú sondu, ktorú určite najmä divák z nášho regiónu ocení. ()

Biopler

Hodnotiť réžiu v pravom zmysle slova nie je možné, nakoľko režisér pracoval s tým čo mu dal ruský ľud pod ruky. Umne však nastrihal koláž humornú i vážnu. Zopár strihov by som však sám pridal, lebo vyskytli sa scény cca 15 sekundové, ktoré nedávali žiadny zmysel. Ináč film vierohodne vystihuje Rusákov, hlavne ich flegmaticky znejúci jazyk tvorí stále humornú atmosféru. Samotní pasažieri skvele hláškujú štýlom, že žiadny scenárista by to tak nenapísal, skrátka sám život píše príbehy, zväčša žartovné v tomto prípade. ()

PEZ

Čo dodať, Rusko je krajina neobmedzených možností. Až by sa dalo povedať neobmedzených NEmožností. Určite poznáte tie youtube videa z ruských ciest. Tak Dmitrii Kalashnikov sa rozhodol ich zozbierať a dať im nejaký poriadok - poprepájal tématicky podobné, miestami vtipné a miestami hrozivé a tragické zábery a občas ich doplnil hudbou. Nič viac, nič menej. Takže záleží ako radi pozeráte tieto pre mňa fascinujúce zábery. Super je, že veľakrát ponechal aj zvukovú stopu z kamery. My ako diváci môžeme byť len a len vďační, že v Rusku platí zákon, podľa ktorého musí mať kvôli poistným udalostiam každé auto takúto kameru. :) (IFF Bratislava 2017) ()

StaryMech

Samotné rozjímání dvou ruských stoiků nad cestou pokračující plavmo je na čtyři hvězdičky, ale celek lze stěží hodnotit jako autorský dokument. Americké DVD nabízí nádavkem dva starší režisérovy kraťasy, na "ČSFD" neuvedené; řekl bych nic, co by stálo za víc slov. ()