Road Movie (festivalový název)

• Rusko

Road Movie

(festivalový název)

Dokumentární / Komedie / Drama

Bělorusko / Rusko / Srbsko / Bosna a Hercegovina / Chorvatsko, 2016, 67 min

Čo dodať, Rusko je krajina neobmedzených možností. Až by sa dalo povedať neobmedzených NEmožností. Určite poznáte tie youtube videa z ruských ciest. Tak Dmitrii Kalashnikov sa rozhodol ich zozbierať a dať im nejaký poriadok - poprepájal tématicky podobné, miestami vtipné a miestami hrozivé a tragické zábery a občas ich doplnil hudbou. Nič viac, nič menej. Takže záleží ako radi pozeráte tieto pre mňa fascinujúce zábery. Super je, že veľakrát ponechal aj zvukovú stopu z kamery. My ako diváci môžeme byť len a len vďační, že v Rusku platí zákon, podľa ktorého musí mať kvôli poistným udalostiam každé auto takúto kameru. :) (IFF Bratislava 2017)(18.12.2017)

Dobrý nápad, zaujímavý koncept a slušné spracovanie, ale som si istý, že to mohlo byť o triedu lepšie. Myslím, že by filmu prospelo, keby režisér odolal pokušeniu doň zahrnúť škaredé autonehody, zrejme mnohé z nich s tragickými následkami. Napriek tomu, ide o vtipnú a celkom výstižnú etnografickú sondu, ktorú určite najmä divák z nášho regiónu ocení.(13.11.2017)

Hodnotiť réžiu v pravom zmysle slova nie je možné, nakoľko režisér pracoval s tým čo mu dal ruský ľud pod ruky. Umne však nastrihal koláž humornú i vážnu. Zopár strihov by som však sám pridal, lebo vyskytli sa scény cca 15 sekundové, ktoré nedávali žiadny zmysel. Ináč snímok vierohodne vystihuje Rusákov, hlavne ich flegmaticky znejúci jazyk tvorí stále humornú atmosféru. Samotní pasažieri skvele hláškujú štýlom, že žiadny scenárista by to tak nenapísal, skrátka sám život píše príbehy, zväčša žartovné v tomto prípade.(11.11.2017)

• Real Tom Hardy

"HE IS LIKE A 70 YEAR OLD SCHUMACHER!" ----------- Aha, takže po novom dáme dohromady zábery z ruských ciest z internetových videí a/alebo kompilácií, pustíme tam občas nejakú tú muziku, no a nakoniec to úspešne budeme vydávať za film, alebo ešte lepšie, za dokument! Aby toho nebolo málo, rovno sa vyserme aj na strih, nech sú tie zábery rozvláčené a body kolízií nekonštantne dávkované, nech diváka kľudne aj j*bne. Done deal. Súdnosť prestáva existovať. Adekvátny spôsob distribúcie tejto (chabej) kompilácie je YouTube, nie filmové festivaly.(19.11.2018)