OA

• USA The OA
Drama / Mysteriózní
USA, (2016–2019), 14 h 43 min (Minutáž: 31–71 min)

Brit Marling, Will Brill, Emory Cohen, Patrick Gibson, Brendan Meyer, Ian Alexander, Scott Wilson, Robert Eli, Marcus Choi, Chloe Levine, Nikolai Nikolaeff (více)

Série(2) / Epizody(16)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (19)

OA (2016)

Takže sme sa dozvedeli, že seriál zrejme ďalej pokračovať nebude, ale osobne stále nestrácam nádej. Netflix asi ťažko mohol od takto odvážneho a výsostne autorského projektu očakávať vysoké čísla. Dočkali sme sa tak dvoch sérií, ktorá je každá iná, pretože sa Brit so Zalom zrejme rozhodli, že tak trochu zmenia žánre v žánri. Prvá séria je asi ucelenejšia a kompaktnejšia, tá druhá má ale lepšie tempo, je viac istejšia vo všetkých smeroch a tak trochu sa začne zamotávať sama do seba, čo ale môžeme považovať za dôkaz toho, že sa rátalo so sériou číslo tri. Krátko zhrnuté, nič podobné sme tu v seriálovej podobe už dlho nemali, milovníci komplikovaných puzzle a šifrovania obrazových metafor nemajú nad čím váhať, toto je seriál presne pre nich. Radím sa tiež medzi podobne "postihnuté" publikum. VIDENÉ ZNOVA: Ako celok za plný počet, druhá séria posunula celý príbeh na novú úroveň. ()

Série 1 (2016) (S01)

Z časti geniálne, z časti originálne, z časti tuctové sci-fi a z časti rozpačité ezoterické meditovanie. Ďalšia záležitosť, ktorá prichádza s viacerými verziami toho, čo sme videli, lenže ja som typ diváka, ktorého zrovna podobné diskusie až tak nezaujímajú. Ono totiž vždy by mala byť sila audiovizuálneho diela niekde inde, ako v rôznych teóriách a zvratoch a ja ten tzv. druhý plán v The OA vidím. Premýšľať nad témami a motívmi seriálu je hodnotnejšie a OA toho ponúka myslím si dosť. Zároveň sa dokáže vyjadrovať aj metaforicky, čo považujem v seriálovej dobe, zameranej na hutný dej, za originálny prvok. Skúsme sa zamyslieť napríklad nad sklom, oddeľujúcim jednotlivé postavy v pivnici a k čomu sa to dá v rámci deja elegantne prirovnať. Mám podobné pocity, ako po prvej sérii Wayward Pines a Westworld. Totiž také, že mi nepripadá nevyhnutná existencia ďalšej série, ale rád sa jej s vysokými očakávaniami zúčastním. ()

Chapter 1: Homecoming (2016) (S01E01)

Až do stretnutia piatich vyvolených sa jedná o nijak zvlášť zaujímavý pilot nového seriálu. Občas padne nejaká rozpačitá filozofická hláška a vy sa nečudujete, že OA volajú crazy. Nechcem prezrádzať nič ohľadom posledných 10 minút, ale zrazu Batmanglij príde s niečím celkom vtipným, aby nasledovalo to, na čo sme čakali a čo začne konečne pokladať otázky. Kam sa to vyvinie, či je to premyslené a aké zvraty to prinesie, sa z prvej epizódy usúdiť nedá. ()

Chapter 2: New Colossus (2016) (S01E02)

Do príbehu prichádza vo veľkom štýle Jason Isaacs a na konci jeho konanie zrejme iba zdanlivo poskytuje odpoveď na to, ako Praisie strávila 7 rokov, ale teda dúfam, že sa dočkám ešte viacerých zvratov. Inak aj s prihliadnutím na prvú časť by som ešte spomenul, že staršie ženy, ktoré by v inom seriáli boli zrelé milfky, tu v podobe učiteľky, mamy OA a mám niektorých študákov sú proste iba staršie, o seba nie príliš starajúce sa ženy a ani tá, inak vždy étericky dokonale pôsobiaca Brit, nepôsobí vďaka minimu make upu ako sexidol. ()

Chapter 3: Champion (2016) (S01E03)

Skôr akčnejšia, napínavejšia a dejovejšia časť, ako tie predošlé. Samozrejme v rámci kontextu seriálu, čiže tie napínavé epizódky sa odohrávajú v kuchyni, alebo očakávaním, či slepé dievča zachytí obálku v tečúcej vode. Ale funguje to, najmä ak sa porušujú klišé typu čo urobí niekto, kto sa chce zachrániť a nájde náhodou nôž. Táto časť sa sústredí takmer výhradne na retrospektívne rozprávanie, čo mi celkom vyhovuje, pretože príbehy piatich poslucháčov a ich psychické problémy zatiaľ nedosahujú zaujímavosti Praisiinej minulosti. ()

Chapter 4: Away (2016) (S01E04)

Poväčšinu času sa skôr priemerne tváriaca epizóda, ktorá ale v poslednej fáze prinesie odpoveď na jednu zásadnú otázku a pekne ju rozpracováva. Proste tak, aby sa človek tešil, čo bude ďalej. Až teraz si uvedomujem, že Isaacsova postava je vlastne svojou osamelosťou veľmi tragická a že nie zrovna ploché brucho jednej z mužských postáv je zrejme scenáristickým logickým lapsusom. Ponechám to bez vysvetlenia kvôli spoilerom. ()

Chapter 5: Paradise (2016) (S01E05)

S ponúkaním odpovedí na niektoré zásadné otázky sa pokračuje ďalej, ono to vlastne začína dostávať pomerne jasný tvar a posledná veta tejto časti zodpovie otázku, prečo si OA vybrala 5 ľudí ako svojich poslucháčov a aké má s nimi plány. Inak ako som ešte doteraz nezmienil, ak rôzne ezoterické rozpačité momenty niekto nedokázal rozdýchať hneď na začiatku, tak v polovici seriálu bude už úplne mimo a sledovať to ďalej nemá význam. ()

Chapter 6: Forking Paths (2016) (S01E06)

Tento diel má 30 minút, nie hodinu a mám dojem, že seriálu takéto zhustenie deja prospelo. Udeje sa v ňom totiž mnoho dôležitého, možno viac ako obvykle počas hodiny, a končí v ten pravý moment. Zároveň divák chtiac nechtiac pociťuje zvláštne sympatie aj k Isaacsovej postave, ale možno je to iba môj pocit, že nad jeho chovaním sa máme podľa scenáristov zamyslieť a že je v ňom niečo ambivalentné a nie len prvoplánovo diabolské. ()

Chapter 7: Empire of Light (2016) (S01E07)

Túto epizódu asi mnohí vďaka tomu, že sa odohráva čisto iba v súčasnosti, nebudú mať radi. Ale konečne sa tvorcovia poriadne opreli aj do Praisiiných susedov a rodičov a začali riešiť filozofickejšie veci ohľadom pocitu osamelosti, túžby po rodine a nakoniec aj manipulácie a dôvery. Nie totiž vo všetkom musíme s OA súhlasiť a jej úmysly zákonite musia viesť jej okolie k, povedzme že, nervóznejším reakciám. Taktiež sa postavy zo súčasnej línie ukazujú vďaka tejto časti viac psychologicky prekreslené, čo súvisí s postupným vývojom deja. ()

Chapter 8: Invisible Self (2016) (S01E08)

Veľmi obstojné finále sezóny, ktoré vysvetlí to, na čo sa seriál celý čas pýtal, ale takým spôsobom, že si môžeme vybrať teóriu, ktorú chceme. Mnoho detailov sa nevysvetlí, čo považujem za zámer ohľadom série druhej, mne v princípe k vytvoreniu si celkového názoru zobrazené a vyslovené stačí. Vrátane poslednej vety. Kto je záhadný terapeut? Prečo sa jeden člen z piatich neúčastnil doktorových pokusov? Sú knihy narafičené? Atď. To sú otázky, ktoré mnohým fanúšikom pred začiatkom druhej série nebudú dať spávať. Viac dojmov v komentári k celému seriálu. ()

Série 2 (2019) (S02)

Totálne uletený mindfuck, ktorý si síce niečo kradne z podobných mystery a puzzle záležitostí, ale je výsostne svoj. Druhá séria ide takpovediac viac k jadru pudla, tempo je rýchlejšie, nemáme tu toľko rozpačitých scén ako v prvej sérii, respektíve sme si už na seriál zvykli a tak ho aj prijímame, keďže v sledovaní pokračujeme. Záver posúva všetko do úplne inej roviny, ako by divák predpokladal, samozrejme spoilerovať nebudem. Škoda dvoch slabších epizód s paralelnými hrdinami, je ale dobre, že sa obe hlavné línie a vlastne dva svety na konci stretli a nakoniec nám tvorcovia ukázali svet nový, ktorý bol pre mňa veľkým prekvapením. Čiže spriemerované na štyri hviezdy, po uležaní v hlave a prípadnom druhom pozretí možno hodnotenie zvýšim. VIDENÉ ZNOVA: Presne tak, na druhý krát všetko lepšie do seba zapadá, je to úžasná jazda plná zvratov a odhalení o fungovaní fikčného sveta a zároveň možno, či skôr určite, aj polemika o údele herca. Škoda, že sa nepokračuje, ale v podstate to nie je nevyhnutné. Ťažko nájsť v súčasnej seriálovej tvorbe niečo podobné. ()

Chapter 1: Angel of Death (2019) (S02E01)

Nepozrel som si znova po cca troch rokoch prvú sériu, takže možno sa budem chytať len postupne, avšak to tajomno, čo cítiť z pilotu novej sezóny, to som necítil už veľmi dlho pri žiadnom mysterióznom seriáli. Dobre, možno pri istých zvratoch v Manifest áno, ale hovorím predovšetkým o úvodnom dieli. Prvú polhodinu vôbec nemáte dojem, že sledujete pokračovanie dobre známych udalostí, ale keď sa po polhodinke zjaví Prairie a začína jej dochádzať, že... ste ihneď doma a chcete vedieť, kam sa seriál v druhej sezóne posunie. ()

Chapter 2: Treasure Island (2019) (S02E02)

Pokiaľ bola prvá séria, povedzme že, ezoterická psychologická dráma s prvkami fantasy/sci-fi, tak druhá je už hard core sci-fi detektívka. Dostáva sa nám otázok, ale najmä odpovedí, čo by som rozhodne po prvej sérii nepovedal. Akoby si Brit a Zal po nejakej tej kritike zvláštnej prvej série povedali, že nabudúce už pôjdu k jadru veci. Ide presne o typ seriálu, na aký som asi čakal, len dúfam, že sa dočkáme aspoň uspokojivého riešenia, keďže do trojky už Netflix nešiel. V Treasure Island sme skrátka dostali viacero odpovedí, sme navedení na zaujímavé chodníčky tajomstiev a kto má rád témy paralelných vesmírov, výkladu snov a nejakej tej autorskej fikcie, mohol by byť v siedmom nebi. ()

Chapter 3: Magic Mirror (2019) (S02E03)

Tretí diel má úplne odlišný charakter ako nadupané prvé epizódy. Sledujeme skupinku ľudí, ktorí sa stretávali s Prairie počas prvej série a nie je to ani zďaleka taká zábava, ako ústredná dejová línia. Navyše dialógy nie sú príliš šikovne napísané, postavy sa pýtajú "What does it mean?", alebo konštatujú "I don´t know" a podobne a možno aj preto táto epizóda nešľape ako by mohla. ()

Chapter 4: SYZYGY (2019) (S02E04)

Znova sa dostávame do žánru detektívky, pričom spájajú spoločne sily obe hlavné postavy, teda Prairie a detektív. No a hneď sa posúvajú vpred, až do ťažko uchopiteľného finále. V ňom sa prejaví to, či ste naladení na spoločnú vlnu tvorcov, alebo nie. Ak nie, tak zrejme v sledovaní pokračovať už nebudete, asi by ste iba ďalej nadávali. Každopádne sa dej vyvíja rýchlo vpred, dostaneme sa tam, kde sme si možno zo začiatku mysleli, že sa dostaneme až na konci sezóny, totiž k tajomným dverám. Čo je za nimi, bude snáď predmetom druhej časti druhej série. ()

Chapter 5: The Medium & the Engineer (2019) (S02E05)

Epizóda, ktorá by, nadnesene napísané, obstála aj ako samostatný film Davida Lyncha. Bez toho, aby sme vedeli, čo bolo predtým a čo bude potom. ()

Chapter 6: Mirror Mirror (2019) (S02E06)

Druhá séria sa striktne delí na epizódy s hlavnými postavami a paralelnou dejovou líniou s bývalými poslucháčmi OA. No a osobne by som sa bez tých druhých obišiel, našťastie boli dosiaľ iba dve. Ak vám ale viac sedí civilnosť a určitý nádych atmosféry Stranger Things v OA, tak možno ide pre vás o príjemné osvieženie. Dúfam, že sa obe línie nakoniec pretnú a druhá sezóna tak bude silným celkom, ktorý nebude pôsobiť ako zmes dvoch odlišných autorských prístupov. No a ako bonus tu máme Riza Ahmeda, takmer som neveril vlastným očiam, keď sa tu objavil. ()

Chapter 7: Nina Azarova (2019) (S02E07)

Táto epizóda slúži predovšetkým na to, aby sme sa z úst postáv dozvedeli viac o fungovaní fikčného sveta, respektíve to, ako skrátka funguje vstupovanie do tiel v paralelných dimenziách a predovšetkým Prairie sa musí naučiť, ako ťažiť z mysle Niny Azarovovej. Máme tu aj mysterióznu vraždu, nájdeme pohrešovanú osobu, vďaka ktorej sa rozbehla celá séria a zafilozofujeme si aj o vedeckom pokroku. ()

Chapter 8: Overview (2019) (S02E08)

Síce som tak nejak očakával, ako by mohla druhá séria skončiť, čiže zhruba to, že niektoré veci, ktoré už vieme, nám budú zopakované, dočkáme sa nejakého emocionálneho vyvrcholenia a nakoniec si budeme musieť počkať na zopár odpovedí do ďalšej série. Lenže to, kam sa tvorcovia vybrali v záverečnej desaťminútovke, na to ma nepripravil žiaden z predchádzajúcich dielov a snímam pred nimi klobúk, že sa vybrali podobnými meta-sebareflexívnymi cestičkami, ako napríklad Synekdoche New York. Ešte to musím vstrebať a mám taký dojem, že druhú sériu treba vidieť pre jej plné docenenie (prípadne aj absolútne odmietnutie, ako chcete) dvakrát. ()